رژیم کانادایی برای کاهش وزن و لاغری سریع (برنامه این رژیم برای تناسب اندام)

امروزه شاهد انواع مختلف رژیم های غذایی هستیم که هر کدام از آن ها ادعا می کنند که سبب لاغری سریع می شوند و در مقایسه با سایر رژیم ها بهترین هستند. یکی از رژیم های مذکور، رژیم کانادایی است که ادعا می کند در بازه زمانی بسیار کوتاه (از ۳ روز تا ۱۵ روز) منجر به کاهش وزن چشمگیری می شود. البته رژیم لاغری کانادایی جزو رژیم هایی است که موافقان و مخالفانی دارد؛ در واقع می تون گفت بسیاری از افراد مخالف این نوع رژیم هستند.

اطلاعات در مورد انواع رژیم لاغری کانادایی

رژیم لاغری کانادی جزو رژیم های یویو محسوب می شود؛ منظور از رژیم های یویو، رژیم هایی است که در مدت زمان بسیار کوتاه باعث کاهش وزن زیاد در افراد شده اما از پایداری خوبی برخوردار نیستند. ممکن است شما هم جزو آن دسته از افرادی باشد که به دنبال بهترین رژیم لاغری می گردد و در حال حاضر نظرش به رژیم کانادایی جلب شده است. در این مقاله قصد داریم جنبه های مختلف این رژیم را مورد بررسی قرار دهیم تا شما عزیزان بتوانید با اطلاعات کافی تصمیم بگیرید که آیا می خواهید به کمک رژیم لاغری کانادایی وزن خود را کم کنید یا خیر؛ بنابراین از شما عزیزان دعوت می کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

رژیم کانادایی ۳ روزه

در رژیم کانادایی ۳ روزه غذاهایی که سرشار از کلسترول هستند جای خود را به پروتئین ها و کربوهیدرات ها خواهند داد. در سه روز اول هفته، وعده های صبحانه، ناهار و شام فرد حاوی غذاهای کم کالری می باشد؛ به طوری که میزان کالری مصرفی در این ۳ روز بسیار پایین است. ناگفته نماند که در طول این سه روز فرد اجازه استفاده از میان وعده ها را ندارد. البته چهار روز بعدی هفته زمان استراحت می باشد اما در آن دوره نیز محدودیت هایی وجود دارد و فرد همچنان باید از مواد غذایی سالم و کم کالری مصرف نماید.

رژیم کانادایی ۵ روزه

کلیه مواد غذایی در این نوع رژیم در ۳ وعده اصلی خلاصه می شود. وعده های مذکور شامل مواد غذایی مثل قهوه، چای سبز، میوه، سبزیجات، مواد پروتئینی به مقدار زیاد مثل تخم مرغ، گوشت و… می شود. البته در رژیم کانادایی ۵ روزه نان تست نیز در برخی از وعده ها به مقدار کم گنجانده شده اما غلات دیگری در این برنامه غذایی وجود ندارد.

رژیم کانادایی

رژیم کانادایی ۷ روزه

برنامه رژیم لاغری کانادایی ۷ روزه مبتنی بر مصرف کربوهیدرات های پیچیده به همراه مواد غذایی کم کالری می باشد. این موضوع در کنار افزایش مصرف آب در طول روز سبب کاهش وزن قابل توجه و چشمگیر در طول ۷ روز خواهد شد. در این یک هفته، فرد تنها می تواند از میوه ها، سبزیجات، برنج قهوه ای و مرغ استفاده کند.

البته در صورتی که گیاهخوار هستید و قصد دارید رژیم غذایی ۷ روزه کانادایی را امتحان کنید، می توانید به جای مرغ از یک فنجان برنج قهوه ای استفاده نمائيد. رژیم مذکور با مصرف میوه در روز اول آغاز می شود. البته دستورالعمل مشخصی درباره مقدار و زمان مصرف میوه ها در روز نخست وجود ندارد. با این حال، کسانی که این رژیم غذایی را امتحان کرده اند توصیه می کنند که رژیم کانادایی ۷ روزه را با مصرف هندوانه، خربزه، سیب، پرتقال یا پاپایا می توان شروع کرد؛ چرا که میوه های نامبرده سرشار از فیبر هستند.

رژیم کانادایی

از مهم ترین اصولی که در رابطه با رژیم غذایی 7 روزه کانادایی باید دانست

یکی دیگر از مهم ترین اصولی که در رابطه با این رژیم غذایی باید دانست این است که مصرف آب می بایست روزانه ۸ تا ۱۲ لیوان انجام پذیرد. هدف اصلی رژیم لاغری ۷ روزه کانادایی، کمک به کم کردن وزن افراد با تمرکز بر روی یک نوع مواد غذایی یا گروه غذایی خاص ظرف ۷ روز است.

بر اساس نظریه وب سایت رژیم غذایی کمپانی جنرال موتورز، رژیم کانادایی به افراد کمک می کند تا در طی ۷ روز حداقل ۱۰ الی ۱۷ پوند از وزن خود را کم کنند. رژیم ۷ روزه کانادایی ادعا دارد که از بین رفتن و سوزاندن کالری بدون تأثیر بر سطح انرژی یا خلق و خو سبب کاهش وزن افراد می شود. البته با در نظر گرفتن تمامی توضیحات ارائه شده درباره این رژیم باید گفت که این برنامه مواد غذایی ضروری برای بدن را حذف می کند و استفاده از آن به عنوان یک استراتژی دراز مدت سبب کاهش وزن پایدار نمی شود.

رژیم کانادایی ۱۵ روزه

رژیم کانادایی ۱۵ روزه رژیمی با دوره ای در حدود ۲ هفته می باشد که با محدودیت های افراطی و قواعدی دشوار می تواند در مدت زمان بسیار کوتاه باعث کاهش وزن زیاد و سریع شود. همانطور که می دانید این نوع رژیم ظاهراً زیبا و بسیار مفید به نظر می رسد!! اما دوستان عزیز باید بدانید که رژیم ۱۵ روزه کانادایی دارای عوارضی نیز می باشد که در ادامه در رابطه با آن ها صحبت خواهیم کرد.

این رژیم معروف با محدودیت های افراطی کالری که در برنامه خود دارد، دوره ای بسیار سخت و طاقت فرسا برای افرادی که در رژیم هستند، رقم می زند. علاوه بر این، ممکن است فردی که این رژیم را شروع کرده است به دلیل دریافت یک جا و عجیب مواد مغذی دچار اختلالات و مشکلاتی شود.

بسیاری از وب سایت های اینترنتی که در حوزه سلامت در حال فعالیت هستند، منوی کامل این رژیم را به عنوان یکی از بهترین رژیم های لاغری معرفی می کنند. همانطور که گفتیم، رژیم کانادایی منجر به کاهش وزن پایدار نمی شود و گذرا است؛ بنابراین ریش و قیچی را دست خودتان می سپاریم تا تصمیم بگیرید! علاوه بر این برخی از افراد نیز هستند که از رژیم ۱۵ روزه کانادایی نتیجه موقت گرفته اند و افرادی که هنوز این رژیم را امتحان نکرده اند با خواندن نظرات آنان ترغیب می شوند که ۱۵ روز به بدن خود آسیب وارد کنند!

رژیم کانادایی

در ادامه رژیم کانادایی ۱۵ روزه

رژیم کانادایی با ایجاد تغییرات شدید و ناگهانی در برنامه غذایی افراد، می تواند منجر به کاهش وزن زیاد در بازه زمانی کوتاه مدت شود. در بازه زمانی اجرای این رژیم افراطی، متابولیسم بدن فرد کاهش پیدا کرده و بعد از پایان رژیم و گذشت مدتی وزن از دست رفته مجدداً باز می گردد و حتی بیشتر از آن چیزی که بوده است می شود! البته مدت زمان برگشت وزن در هر فرد متفاوت است. ناگفته نماند که گروهی از افراد در رابطه با رژیم مذکور ادعا دارند که عمر تأثیرگذاری آن ۲ سال بوده و برخی دیگر بر این باورند که تأثیر آن تا ۱ سال باقی می ماند.

در ضمن چنانچه فرد در بازه زمانی ۱۵ روزه نتواند به صورت کامل و دقیق به برنامه رژیم پایبند باشد و کوچکترین تخلفی را مرتکب شود، مجبور است رژيم را قطع کند و حدود ۶ ماه بعد مجدداً آن را شروع نماید.

اشکالات رژیم کانادایی ۱۵ روزه

 • در این نوع رژیم لاغری کربوهیدرات به شدت محدود شده و این موضوع برای بدن به هیچ وجه نرمال نمی باشد.
 • در اکثر روزها، صبحانه که یکی از مهم ترین و اصلی ترین وعده های غذایی است تنها به یک لیوان قهوه یا چای سبز به همراه یک الی دو عدد خرما محدود شده که این موضوع نیز سبب ضعف بدن یا به اصطلاح کم آوردن می شود.
 • وعده ناهار در برخی از روزهای برنامه رژیم کانادایی ۱۵ روزه تنها محدود به سفیده تخم مرغ و هویج است که این موضوع نیز می تواند به مرور تأثیرات منفی روی بدن بگذارد. علاوه بر این، در وعده شام نیز فرد تنها مجبور است از سبزیجات یا در برخی از روزهای برنامه مرغ یا گوشت مصرف کند.
 • اگر به رژیم کانادایی کمی بیشتر دقت کنید متوجه می شوید که در بین روزهای مختلف اختلاف جذب کالری وجود داشته و در برخی از روزها میزان کالری دریافتی بدن در مقایسه با روزهای دیگر بیشتر است. بر اساس این موضوع عده ای از کارشناسان رژیم لاغری کانادایی ۱۵ روزه بر این باورند که این رژیم می تواند به فرآیند چربی سوزی شوک وارد نماید؛ چرا که تغییراتی ناگهانی در برنامه غذایی فرد ایجاد می کند.

Canada 3 e1656837334333

رژیم کانادایی اصلی ۱۳ روزه

رژیم لاغری کانادایی ۱۳ روزه نیز عملکردی مشابه با دوره های دیگر این نوع رژیم دارد، تنها با این تفاوت که فرد می بایست ۱۳ روز طبق برنامه غذایی این رژیم پیش برود. تصاویر افراد قبل و بعد از امتحان کردن این رژیم نشان می دهد که رژیم کانادایی ۱۳ روزه بسیار موثر عمل کرده و آن ها وزن خود را با سرعت بالا و بسیار خوب کم کرده اند.

پیشنهاد ما این است اگر تصمیم گرفته اید این رژیم را امتحان کنید، پیش از هر اقدامی با یک پزشک موضوع را مطرح نمائید و در صورت تأیید او این کار را انجام دهید. اما به طور کلی باید بدانید که هرگز نباید چنین رژيم دشواری را امتحان کرد، مگر این که به توصیه یک پزشک با تجربه و کاردان باشد. لازم به ذکر است که رژیم لاغری کانادایی تأثیرات بسیار بدی بر بدن شما گذاشته و عوارض جانبی مختلفی را در پی دارد. در واقع حجم مواد غذایی در این رژيم بسیار پایین بوده و همین موضوع سبب می شود تا بدن شما در طول روز انرژی نداشته باشد و سطح قند خون افت کند.

این نکته را فراموش نکنید که رژیم کانادایی باعث می شود که شما ظرف ۱۳ روز به خوبی لاغر شوید، اما نتایج رژیم طولانی نبوده و هیچ تضمینی بر باقی ماندن اثر آن وجود ندارد. در ادامه با برنامه رژیم کانادایی ۱۳ روزه آشنا خواهیم شد، اما توجه داشته باشید که امتحان کردن این رژيم تصمیم شخصی شما بوده و هیچ گونه تحمیل یا اجباری در این مورد از طرف ما وجود ندارد؛ چرا که همان طور که گفتیم ریش و قیچی در دست شماست!

روز اول

 • صبحانه: یک فنجان قهوه یا چای بدون قند یا چای سبز
 • ناهار: ۲۰۰  گرم اسفناج آب پز شده، یک تخم مرغ آب پز به همراه گوجه فرنگی
 • شام: ۲۰۰ گرم استیک، سالاد سبز با مقدار اندکی روغن زیتون به همراه آب لیمو ترش

روز دوم

 • صبحانه: یک فنجان قهوه و حبه قند
 • ناهار: ۲۵۰ گرم ژامبون گوشت به همراه یک کاسه کوچک ماست فاقد چربی
 • شام: ۲۰۰ گرم گوشت گاو کبابی، سالاد سبز با مقدار کمی روغن زیتون و آب لیمو ترش، یک میوه دلخواه

روز سوم

 • صبحانه:  یک فنجان قهوه یا چای بدون قند یا چای سبز
 • ناهار: دو عدد تخم مرغ آب پز شده، یک برش ژامبون به همراه مقداری کاهو
 • شام: کرفس آب پز، گوجه فرنگی به همراه میوه دلخواه

روز چهارم

 • صبحانه: یک فنجان قهوه با یک حبه قند و یک برش نان تست ساده
 • ناهار: ۲۰۰ میلی لیتر آب میوه (میوه می تواند دلخواه باشد) به همراه یک فنجان ماست کم چرب
 • شام: یک عدد تخم مرغ آب پز به همراه یک هویج بزرگ و ۱۰۰ گرم پنیر کم چرب

روز پنجم

 • صبحانه: یک لیوان آب ولرم به همراه مقداری آب لیمو ترش
 • ناهار: ۲۰۰  گرم ماهی آب پز شده همراه با آب لیمو ترش
 • شام: ۲۰۰  گرم گوشت گاو کبابی به همراه کرفس

روز ششم

 • صبحانه: یک فنجان قهوه همراه با یک حبه قند و یک برش نان تست ساده
 • ناهار: یک عدد تخم مرغ آب پز به همراه هویج
 • شام: ۱۵۰ گرم سینه مرغ کبابی یا آب پز شده همراه با کاهو

روز هفتم

 • صبحانه: یک فنجان قهوه بدون قند
 • ناهار: فقط مجاز به نوشیدن آب هستید.
 • شام: ۲۰۰ گرم گوشت گوسفند کبابی همراه با یک سیب

روز هشتم

 • صبحانه: یک فنجان قهوه به همراه یک حبه قند
 • ناهار: دو تخم مرغ آب پز شده به همراه ۲۰۰ گرم اسفناج آب پز و همچنین یک عدد گوجه فرنگی
 • شام: ۲۰۰ گرم گوشت گاو کبابی به همراه سالاد سبز و کمی روغن زیتون و آب لیمو ترش

روز نهم

 • صبحانه: یک فنجان قهوه با یک حبه قند
 • ناهار: ۲۰۰ گرم ژامبون همراه با یک فنجان ماست کم چرب
 • شام: کرفس آب پز شده، گوجه فرنگی و یک عدد میوه دلخواه

روز دهم

 • صبحانه: یک فنجان قهوه به همراه یک حبه قند و یک برش نان تست ساده
 • ناهار: دو عدد تخم مرغ آب پز، یک برش ژامبون به همراه مقدار کمی کاهو
 • شام: یک عدد گوجه فرنگی، کرفس آب پز و همچنین یک میوه دلخواه

روز یازدهم

 • صبحانه: یک فنجان قهوه به همراه یک حبه قند و یک برش نان تست ساده
 • ناهار: ۲۰۰ میلی لیتر آب پرتقال یا آب سیب به همراه یک فنجان ماست بدون چربی
 • شام: ۲۵۰ گرم میوه متنوع، یک عدد تخم مرغ آب پز به همراه یک هویج

روز دوازدهم

 • صبحانه:  یک عدد هویج با مقدار کمی آب لیمو ترش
 • ناهار: ۲۰۰ گرم ماهی آب پز شده همراه با کمی آب لیمو ترش
 • شام:  یک تخم مرغ آب پز شده به همراه یک هویج و ۱۰۰ گرم پنیر کم چرب

روز سیزدهم

 • صبحانه: یک لیوان آب ولرم همراه با مقداری آب لیمو ترش
 • ناهار: دو عدد تخم مرغ آب پز شده همراه با هویج
 • شام: ۲۵۰ گرم سینه مرغ کبابی یا آب پز شده به همراه کاهو با آب لیمو ترش

رژیم کانادایی

نتایج رژیم کانادایی

همان طور که پیش تر ذکر کردیم، رژیم مذکور از جمله رژیم های یویو محسوب می شود. چنین رژیم هایی دارای یک مشخصه بارز هستند و آن هم کاهش وزن زیاد در مدت زمان کوتاه است. مشکلی که اغلب رژیم های یویو دارند این است که نتایج آن ها ناپایدار بوده و بعد از گذشت مدتی بدن فرد به حالت اولیه خود بر می گردد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که رژیم لاغری کانادایی تنها برای استفاده کوتاه مدت مناسب بوده و نمی توان از آن برای مدت طولانی بهره برد. در این نوع رژيم هیچ گونه تضمینی برای ثبات وزن و حفظ کاهش وزن وجود ندارد و این موضوع ثابت شده است اما با این حال برخی از وب سایت ها مدت ماندگاری رژیم مذکور را تا یک الی دو سال می دانند. البته لازم است بدانید که هیچ نوع پایه علمی در این مورد وجود ندارد و برای هر شخص با ویژگی فیزیکی و بدنی خاص، مدت زمان ماندگاری رژیم می تواند متفاوت باشد.

همان طور که ذکر کردیم، میزان کالری دریافتی در این رژیم بسیار پایین بوده و بدن را ضعیف می کند؛ لذا توصیه ما این است که از پیروی از این رژیم پرهیز نمائید. پیش از اقدام به پیروی از رژيم کانادایی یا حتی هر نوع رژیم لاغری معروف دیگری که قول کاهش وزن در بازه زمانی کوتاه مدت را می دهد، با پزشک خود مشورت کنید تا از مناسب بودن رژیم مدنظر برای کاهش وزن خود اطمینان حاصل نمائيد.

ایرادات و عوارض رژیم کانادایی

سرگیجه

مهم ترین عارضه رژیم کانادایی، افت قند خون و سرگیجه است. سرگیجه به علت کمبود قندها و کربوهیدرات ها که در منوی غذایی رژیم مذکور وجود دارد، می تواند در بازه زمانی طولانی مدت آسیب های جدی تری به بدن وارد نماید.

 ضعف و گرسنگی

یکی دیگر از ایرادات بزرگ این رژیم احساس گرسنگی و ضعف است. در واقع احساس گرسنگی حاصل از این رژيم می تواند خلق و خوی فرد را تغییر دهد؛ به طوری که فرد همواره احساس گرسنگی دارد و ناخودآگاه از فقر کربوهیدرات نیز عصبانی است.

افت انرژی در روز

یکی دیگر از ایرادات ای رژیم، صبحانه ناکافی می باشد. صبحانه یکی از وعده های اصلی روزانه محسوب می شود که رژیم کانادایی این وعده را به صورت ناکافی در برنامه خود در نظر گرفته است. کم خوردن صبحانه سبب بی رمقی صبحگاهی می شود.

بی حالی ناشی از محدودیت کالری

از عارضه های دیگر این رژیم ضعف بدنی و بی حالی است. رژیم کانادایی در مورد مصرف کالری محدودیت زیادی قائل است؛ از این رو می تواند سبب بی حالی فرد در طول روز شود. در واقع فرد انرژی کافی برای انجام فعالیت های بدنی را نخوهد داشت.

کاهش بافت های عضلانی

زمانی که مقدار زیادی از وزن را در بازه زمانی کوتاه مدت از دست می دهیم، بافت های عضلانی ما کاهش پیدا می کنند که این موضوع می تواند یک ایراد بسیار بزرگ برای هر رژيمی باشد. در واقع حالت ایده‌آل هر رژیم این است که در کنار چربی سوزی، عضلات فرد تقویت شود.

شوک دادن به بدن

وارد شدن شوک به بدن در اثر کاهش ناگهانی میزان مواد غذایی مصرفی در طول روز نیز یکی دیگر از ایرادات این رژيم است. چنانچه فرد همیشه عادت به مصرف مواد غذایی با حجم متفاوت را داشته باشد، قطع ناگهانی کالری دریافتی می تواند شوک آسیب زننده ای را به بدن وی وارد نماید.

ابتلا به مشکلات گوارشی

میزان سبزیجات مصرفی در برنامه رژیم کانادایی بسیار محدود است. این موضوع می تواند فرد را به یبوست مبتلا کند؛ نا گفته نماند که یبوست به تنهایی می تواند یکی از فاکتورهایی محسوب شود که اضافه وزن را به همراه دارد.

منوی سخت

رژیم کانادایی یک روند غذایی محدود محسوب می شود. لازم به ذکر است که در این رژیم لاغری به غیر از پروتئین، دیگر گروه های غذایی به شدت محدود شده اند. از طرف دیگر اکثر مواد غذایی پروتئینی گران هستند؛ از این رو می توان گفت رژیم کانادایی یک رژيم گران و محدود است. به طور معمول یک رژیم لاغری توصیه شده توسط پزشک علاوه بر این که موثر بوده و دارای تنوع غذایی است، بسیار مقرون به صرفه تر نیز خواهد بود.

سایر عوارض

از دیگر عوارض رژیم کانادایی می توان به مواردی مثل ریزش مو، خشم و عصبانیت، پیری زودرس، افتادگی پوست، کم خونی، کاهش ریز مغذی ها، کمبود ویتامین ب، پوکی استخوان، یبوست مزمن، ایجاد اختلال در عادت ماهانه، سنگ کیسه صفرا، بیماری های عفونی، مشکلات قند و فشار خون اشاره کرد.

سخن پایانی

در این راهنما با جنبه های مختلف رژیم لاغری کانادایی آشنا شدیم. رژیم مذکور ممکن است در ظاهر بسیار موثر و کاربردی به نظر برسد، اما حقیقت آن است که این رژیم تنها به بدن شما آسیب وارد کرده و فایده ای ندارد. پیشنهاد ما این است که قبل از پیروی از این رژیم با یک پزشک مشورت کنید و در صورت تأیید او این کار را انجام دهید. فراموش نکنید که لاغر شدن ارزش این را ندارد که به بدن خود آسیب وارد کنید؛ در نتیجه بهتر است با یک پزشک صحبت کرده و برنامه رژیم لاغری خود را از وی دریافت نمائید.

مطالب مشابه را ببینید!

همه چیز در مورد عمل لاغری و جراحی های کاهش وزن روش های کاهش وزن موثر (بهترین روش های لاغری) راههای کاهش وزن سریع؛ چگونه خیلی سریع وزن کم کنیم؟ مزیت های تردمیل؛ تردمیل چه تأثیری بر تناسب اندام و کاهش وزن دارد؟ عمل بای پس معده برای لاغری (مزایا و معایب عمل کوچک کردن معده) چگونه لاغری سریع و ایمن داشته باشیم لاغری سریع شکم و پهلو با ترفند های چربی سوز ورزش لاغری ران پا و بغل ران؛ چگونه ران پای خود را لاغر کنیم؟ چگونه شکمی صاف داشته باشیم؟؛ عادات غذایی برای کوچک کردن شکم روزانه چقدر کالری بسوزانیم تا لاغر شویم و خوش اندام؟