خواص قهوه؛ 12 خاصیت بسیار مهم مصرف قهوه برای سلامت

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است و در سال های اخیر، مصرف قهوه در ایران به شدت رایج شده است. قهوه دارای خواص و فوایدی برای سلامت بدن است و در ادامه این مطلب اطلاعاتی مفید از 12 خاصیت قهوه را ارائه کرده ایم با ما همراه باشید.

خواص و فواید قهوه

کدام ماده مخدر در دنیا پر مصرف تر است؟ جواب این سوال نیکوتین یا چیز غیر قانونی نمی باشد. کافئین است و پر طرفدار ترین شکل آن قهوه می باشد است. خیلی از مردم عقیده دارند که نمی توانند بدون قهوه زنده بمانند بعضی دیگر نیز از آن متنفرند. قهوه فواید زیادی دارد ولی دارای اثرات جانبی نیز است به ویژه در صورتی که زیاد مصرف شود که در این مقاله به همه آنها پرداخته شده است.

قهوه انرژی فرد را زیاد می کند

انسان ها قهوه را می نوشند و کم تر حس خستگی خواهند داشت به این دلیل که کافئین دارویی محرک می باشد. هنگامی که قهوه مصرف استفاده می کنید، کافئین در جریان خون جذب خواهد شد و بعد از آن به سمت مغز حرکت می کند که در آن، انتقال دهنده عصبی  را مسدود می نماید.

آدنوزین یک انتقال دهنده عصبی است، اگر چه باعث انتقال انرژی می شود ولی به عنوان قسمتی از سیستم عصبی مرکزی فعالیت می کند. این به این معنی است که تحریک را سرکوب می کند و خواب را بهبود می بخشد. اصولا، مقدار آدنوزین در مغز هر ساعت هنگامی بیدار می شوید بالا می رود و بیشتر خواب آلود می شوید و زمانی که مسدود گردد، انتقال دهنده های عصبی دیگری مانند نور اپی نفرین و دوپامین زیاد می شود. این آن چیزی است که تاثیر محرک را به وجود می آورد. مقدار نورون ها نیز بیش تر می شود در نتیجه بیشتر بیدار خواهید ماند.

خواص قهوه

قهوه عملکرد فیزیکی را بهبود می بخشد

وقتی کافئین سیستم عصبی را تحریک می کند، سیگنال ها را به بخش های دیگر بدن می فرستد. به سلول های چربی پیام می رود که چربی بدن را تجزیه نمایید؛ در کوتاه مدت مصرف کنندگان قهوه می توانند به طور خاص چربی ها را بسوزانند. تحقیقات نشان داده اند که قهوه می تواند تا 30 درصد چربی در اشخاص لاغر و 10 % در اشخاص چاق را بسوزاند. هنگامی که چربی در جریان خون ترشح می شود، اسیدهای چرب آزاد می شوند. بعد می توانید از آن ها به عنوان سوخت استفاده نمایید.

قهوه قادر است درد بعد از ورزش را کم کند

نه فقط قهوه می تواند شما را یاری دهد تا بهتر کار کنید، بعد از آن نیز از شما مراقبت خواهد نمود. جهت کاهش درد عضلات مصرف دو فنجان قهوه را تست کنید. در آزمایشی شرکت کنندگان پس از اینکه ماهیچه های آن ها عجیب تحریک گردیدند با ورزش، در آخر نوشیدنی ها را مصرف کردند. با این تمرین، ماهیچه های شما به دلیل نیروی مخالف، بزرگ تر خواهند شد.

یک ساعت بعد از نوشیدن قهوه، مقدار درد از صفر تا 100 حساب شد. قهوه موجب کاهش فراوانی در درد شده بود و طبق این یافته ها، مصرف حدود 3 فنجان قهوه دم کرده بعد از ورزش به مقدار زیادی به کم شدن درد کمک خواهد کرد.

خواص قهوه

قهوه احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش خواهد داد

بیماری آلزایمر، که به عنوان “بیماری قدیمی” معروف است، معمولا بر افراد بالای 70 سال اثر می گذارد. این عامل اصلی زوال عقل می باشد. هم چنین معمول ترین بیماری عصبی در کل جهان است. این یک اختلال برگشت ناپذیر است. به مرور، افراد مبتلا به آلزایمر مهارت های حافظه خود را از دست خواهند داد. متاسفانه تا امروز هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. با این وجود، اقدامات پیشگیرانه فراوانی وجود دارد که قادر هستید انجام دهید.

قهوه می تواند ریسک مبتلا شدن به پارکینسون را کم کند

بعد از آلزایمر، پارکینسون دومین بیماری عصبی رایج است. و مانند آلزایمر، هنوز هیچ درمانی برای این بیماری پیدا نشده است.این بیماری در موقعی ایجاد ایجاد می شود که نورون ها، دوپامین را در مغز مرده می سازند. در کسانی که که قهوه مصرف می کنند حدود 32 تا 60 درصد احتمال آن را کم می کند. این امکان دارد به این علت باشد که کافئین دارای تاثیر مثبت بر انتقال دهنده های عصبی است. علاوه بر پیشگیری، قهوه امکان دارد به افرادی که به پارکینسون مبتلا هستند نیز کمک کند. طبق گزارش موسسه مک گیل، کافئین قادر است که به کنترل حرکت کمک نماید.

قهوه به مبارزه با افسردگی کمک می کند

همان گونه که قبلا گفته شد، کافئین مقدار دوپامین را در خون افزایش می دهد. دوپامین مسئول حرکت، حافظه و شناخت می باشد. با این وجود، آن ها این نقش را با لذت بازی می کند و این امکان دارد علت این باشد که به چه دلیل قهوه به مبارزه با افسردگی کمک می کند. مطالعه ای که در هاروارد انجام شد ثابت نمود که زنانی که قهوه مصرف می کنند باید 20 % کم تر دچار شوند. تحقیق دیگری که به دنبال افراد انجام شد مشخص کرد که افرادی که قهوه می نوشند، کم تر از 50 % احتمال خودکشی در بین آن ها وجود دارد.

قهوه به سلامت کبد کمک می کند

کبد مسئول صدها وظیفه می باشد که بدن را فعال نگه دارد. بیماری هایی که قادر هستند بر کبد اثر بگذارند نیز فراوان هستند. آن ها شامل هپاتیت، بیماری کبد و… می شوند. خیلی از این ها باعث سیروز می گردند. خوشبختانه، قهوه مانند سلاحی علیه سیروز عمل می کند. هر روز 3 یا چند فنجان قهوه مصرف کنید که امکان دارد است ریسک را تا حدود 25 درصد کاهش دهید. این مسئله با تحقیقات دیگری نیز تقویت شد. این مشخص  کرد که استفاده روزانه دو یا چند فنجان  قهوه بیشتر می تواند احتمال مرگ را از سیروز جگر تا حدود 70 درصد کاهش دهد.

قهوه می تواند از بدن در مقابل سنگ صفرا محافظت نماید

سنگ صفرا قطعات جامدی می باشند که در کیسه صفرا به وجود می آیند که دقیقا زیر کبد قرار دارد. در صورتی که لوله صفرا را مسدود نمایند، موجب درد عظیمی خواهد شد. این سنگ ها قادر هستند به دلیل رژیم غذایی (کلسترول فراوان) تشکیل شوند، مشکلات کیسه صفرا (قادر نیست به درستی یا وضعیت پزشکی مانند سیروز) ایجاد گردد. قهوه قادر است به پیشگیری از این عوامل کمک نماید و از به وجود آمدن سنگ صفرا جلوگیری نماید.

خواص قهوه

قهوه قادر است خطر دیابت نوع 2 را کم کند

دیابت نوع 2 مشکلی  اساسی در کل جهان است. این بیماری حدود 200 میلیون نفر را مبتلا کرده است. افرادی که گرفتار شده اند یا قادر به ساخت انسولین یا مقاوم به انسولین نمی باشند  باعث بالا بردن سطح قند خون می گردند. به نظر می رسد که قهوه قادر است ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 را کم کند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف قهوه کاهش کلی از 20 % تا 45 % دارد. اما یک تحقیق نشان داد که تا 70 % ممکن است کاهش دهد. 18 تحقیق انجام شده در این باره و مجموع شرکت کنندگان ثابت کرد که با هر فنجان که هر روز مصرف می کنند می توانند احتمال ابتلا به دیابت را 8 درصد کاهش دهند.

قهوه منبع غنی آنتی اکسیدان می باشد

این یکی از علل است که چرا بعضی می گویند قهوه سالم ترین نوشیدنی است. کافئین و قهوه بدون کافئین در یک مقدار مشخص آنتی اکسیدان دارند. که بیشتر از مقداری است که ممکن است از میوه ها و سبزیجات بدست آورید.

این آنتی اکسیدان ها چه کاری جهت کمک به سلامتی شما انجام می دهند؟ آن ها با رادیکال های آزاد در بدن می جنگند. آن ها خطر ابتلا به سرطان دهان را کم می کنند. سرطان های دهان شامل دهان گلو می باشند. قهوه نیز تاثیر مفیدی داشته است، اگرچه ضعیف تر است. در این تحقیقات نشان داده شد که چای تاثیر حفاظتی نداشت.

قهوه تاثیرات مثبتی بر سرطان روده بزرگ خواهد داشت

در جامعه مدرن، یکی از دلایل اصلی مرگ در کل جهان سرطان می باشد. مصرف قهوه قادر است از شما در برابر سرطان کبد و روده بزرگ حفاظت نماید. این بیماری ها سومین و چهارمین دلایل مرگ در دنیا هستند. اثرات مثبت قهوه در کبد پیش تر مورد بحث قرار گرفته است. استفاده کنندگان قهوه نشان داده اند که ریسک مبتلا شدن به این سرطان 30 % کاهش پیدا می کند. علاوه بر این، تحقیق دیگری با شرکت کنندگان انجام شد. کسانی که هر روز حدود  5 فنجان قهوه می نوشیدند، 20 %  در صد ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش میدادند.

قهوه قادر است که ریسک سرطان پوست را کم کند

سلول کارسینوما رایج ترین نوع سرطان پوست است در اصل BCC شایع ترین نوع تمام سرطان ها می باشد. سلول های کارسینوما در عمقی ترین لایه پوست بیرونی قرار گرفته اند. با این بیماری، آسیب هایی که در سلول ها پیشرفت می کنند را خواهید دید. آن ها مانند زخمهای باز و یا لکه های قرمز می باشند. با اینکه این سرطان ها اصولا خیلی خطرناک نیست، اما ممکن است ظاهر بدی ایجاد نماید. در تحقیقی که از اطلاعات مطالعه پرستاران و متخصصان بهداشت استفاده گردیده شد، استفاده از کافئین خطر BCC را کم می کند. افرادی که بیش از 2 فنجان در روز قهوه مصرف می کردند، پایین ترین ریسک را دارا هستند علاوه بر این، نتایج مشابهی برای افرادی داشت که چای، یا شکلات را به جای قهوه جهت کافئین مصرف می کردند با این وجود، این تحقیق هیچ تغییری در کم شدن خطر بیماری های پوستی دیگر مثل سرطان پوست به وجود نیاورد. با این وجود، مطالعه دیگر مشخص کرد که قهوه امکان دارد به جلوگیری از ملانوما که عامل اساسی مرگ سرطان پوست می باشد کمک نماید.

مطالب مشابه را ببینید!

انواع مواد غذایی حاوی کلسیم؛ دلایل اهمیت دادن به کلسیم و عوارض کمبود آن نشانه های کمبود ویتامین؛ علائم کمبود ویتامین های مختلف در بدن و تاثیرات آن فواید آجیل؛ 20 فایده و خاصیت آجیل برای سلامت بدن از درمان کم خونی تا لاغری انواع روغن های سالم برای پخت و پز؛ معرفی انواع روغن و مزایای آنها انواع بذر گیاهان دارویی و نحوه استفاده از آن ها خواص سیب سبز؛ 30 خاصیت بی نظیر سیب سبز از تقویت معده تا تقویت بینایی رژیم غذایی کبد چرب؛ مواد غذایی مفید و خوراکی های عالی برای کبد چرب همه چیز درباره خواص میوه خشک + روش های خشک کردن انواع میوه خواص گردو؛ 18 فایده و خاصیت بی نظیر گردو برای سلامت خواص عسل؛ تمام خاصیت های عسل و درمان بیماری ها و فواید بی انتها