مکمل کافئین چیست چه خواص و تاثیراتی دارد + عوارض آن

خواص و عوارض مکمل کافیین

کافئین یکی از مهم‌ ترین کشفیات بشر در حال حاضر است. کافئین در اغلب مواد غذایی و همچنین برخی از داروها که شما از آنها برای افزایش انرژی و همچنین احساس سرحال بودن استفاده می‌ نمایید، (از جمله قهوه) موجود است. اما وسوسه خوردن آن به واسطه خواص مکمل کافئین، ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. در این مقاله قصد داریم خواص مکمل کافئین را برای شما شرح بدهیم. پس با ما همراه شوید!

کافئین بیشتر در موادی مثل قهوه، چای و کاکائو موجود است. علاوه بر خوردن کافئین به صورت طبیعی، موارد دارویی آن برای کم کردن استرس و خواب در برخی از افراد مورد استفاده قرار می گیرد. کافئین یک ترکیب شیمیایی مشابه با نئوقفیلین می باشد. بر اساس آخرین آماری که از مصرف انواع کافئین به دست آمده است، تقریبا هر روز 90 درصد مردم از کافئین استفاده می‌ نمایند.

مکمل کافئین

منابع مکمل کافئین

خواص مکمل کافئین در مقابل مضرات و معایب آن بی‌ شمار است؛ بنابراین نمی‌ شود از خوردن آن مگر در مواردی خاص چشم پوشی نمود. قهوه‌ ها از نظر میزان کافئین با یکدیگر متفاوت هستند و یک فنجان قهوه می‌ تواند 75 الی 250 میلی‌ گرم کافئین در خودش داشته باشد. چای سبز هم مقدار کمی کافئین در خود دارد. چای سبز نیز از جمله ترکیبات دارای کافئین می باشد. نوشابه‌ های گازدار از دیگر نوشیدنی‌ های دارای کافئین مقدار بالا هستند.

خواص و تاثیرات مکمل کافئین

اکنون می دانیم این ماده انرژی زا چیست و باید اطلاعات جامعی در رابطه با خواص مکمل کافئین به دست بیاوریم. سیستم عصبی مرکزی انسان از نخاع و مغز تشکیل شده و مسیر دریافت و ارسال سیگنال بین همه قسمت های بدن می باشد. هنگامی که سلول های عصبی CNS تحریک شده و cAMP / cGMP فعال می گردند، عملکردهای متفاوت بدن به ” فرامحرک ” فرستاده می شوند. اثرات حاد اولیه این اتفاق عبارتند از:

  • افزایش ضربان قلب
  • انقباض عروق
  • تحریک روانی
  • افزایش متابولیسم
  • افزایش ادرار

بعضی از این تاثیرات در واقع برای هدف های ورزشی و جسمانی مطلوب می باشند. در بسیاری از مطالعات، مزایای مکمل کافئین در تمرینات مقاومتی و هوازی و اینکه چگونه می تواند عملکرد هوازی و بی هوازی را تقویت نماید، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. به نظر می رسد مکانیسم های زیادی برای نحوه عملکرد کافئین به عنوان یک ماده محرک وجود دارد، مثل:

  • افزایش متابولیسم کربوهیدرات های خارجی
  • افزایش اکسیداسیون اسید چرب
  • افزایش سطح اپی نفرین یا آدرنالین
  • اتساع برونش
  • کاهش سطح پتاسیم روزنه عضلات

مکمل کافئین

مکمل کافئین چیست

مکمل کافئین در بدنسازی، یک مکمل پرکاربرد و محبوب می باشد. کافئین، به تقویت عملکرد ورزشکاران در زمان تمرینات بدنسازی کمک می ‌نماید. اصولا کافئین در بدنسازی، به صورت مکمل کافئین عرضه می ‌گردد. تحقیقات نشان داده است که عملکرد مکمل کافئین، خیلی بهتر از کافئین موجود در قهوه می باشد و علاوه بر افزایش انرژی و بهبود عملکرد تمرینات شما، به چربی سوزی و افزایش متابولیسم بدن هم کمک می کند. به همین دلیل از محبوبیت زیادی بین ورزشکارها برخوردار است. اگر می‌ خواهید تمرینات خود را با خستگی آغاز نکنید و دوست دارید انرژی بیشتری در طول تمرینات داشته باشید، خرید مکمل کافئین یک گزینه مناسب برای شما است.

خواص مکمل کافئین در کاهش وزن

آرزوی هر فردی است که غذا بخورد و لاغر بشود؛ اما آیا این کار امکان پذیر است؟ مطالعاتی وجود دارند که نشان داده مصرف کافئین قبل از غذا می‌ تواند به نوعی شما را لاغر بکند. کافئین با تحریک کردن سیستم عصبی باعث می شود تا اشتهای شما به غذا کاهش پیدا کند و شما تعداد وعده های غذایی را بیشتر کنید. این کار در اصل یکی از راه های عالی لاغری به شمار می رود. به این ترتیب پس از مدتی متوجه می شوید که مقدار غذای مصرفی شما کمتر شده و وزنتان کاهش پیدا می کند.

خواص مکمل کافئین در افزایش هشیاری

کافئین و نوشیدنی هایی مثل قهوه را بیشتر دانشجویان و کسانی که عاشق شب بیداری اند، مصرف می‌ نمایند. از جمله خواص مکمل کافئین افزایش هشیاری و سطح بیداری اشخاص می باشد. مطالعات و آمار و ارقام نشان داده که مصرف 75 میلی‌ گرم کافئین، می‌ تواند فرد را به هشیاری دقیق برساند. همچنین تحقیقات انجام شده نشان داده است که مصرف 160 تا 600 میلی گرم کافئین قدرت تفکر و همچنین سرعت ذهنی فرد  را در استدلال افزایش می‌ دهد. هر چند که کافئین می‌ تواند هشیاری را افزایش بدهد، اما مصرف بیش از حد آن شاید اختلال در خواب و در نهایت مشکلات بزرگ‌ تری مثل کم‌ خونی را به دنبال داشته باشد.

کاهش احتمال سرطان روده

سرطان روده می‌ تواند رکتال، دیستال و پروکسیمال  باشد. پروکسیمال سرطان روده‌ می باشد که ابتدا و قسمت میانی روده را درگیر خودش می کند. اغلب کسانی که پروکسیمال دارند، احتمال مرگ در آنها بیشتر است. مطالعه‌ ای بر بیش از 400 هزار نفر انجام شد که در آن رابطه بین مصرف کافئین و کاهش درصد احتمال بروز سرطان کولون از نوع پروکسیمال، بررسی شد.

در این تحقیقات نتایج جالبی بین کافئین و کاهش درصد احتمال بروز سرطان خطرناک روده دیده شد! بر اساس این نتایج، نوشیدن 4 الی 5 لیوان کافئین می‌ تواند خطر و ریسک بروز سرطان کولون و تومور پروکسیمال را کاهش بدهد. هر چند در مطالعه‌ ای که روی دو میلیون نفر انجام گشت، نشانه دقیقی از تاثیر مصرف کافئین بر روی سرطان کولون دیده نشده است.

کاهش احتمال سرطان کبد

یکی از مهم ترین خاصیت های مکمل کافئین، کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد می باشد. سرطان کبد و بروز تومورهای سرطانی در کبد، یکی از شایع‌ ترین مشکلات زمان پیشرفت سرطان‌ های مختلف در بدن است. کبد علاوه بر سرطان، می‌ تواند اختلالات دیگری مثل هپاتیت هم داشته باشد.

خوشبختانه مطالعات آماری نشان داده است که افرادی که کافئین مصرف می کنند، کمتر دچار مشکلات کبد می شوند. خوردن 2 لیوان قهوه کافئین دار می‌ تواند تا 43 درصد احتمال بروز سرطان کبد را کاهش بدهد! این عدد می‌ تواند بسیار امیدوار کننده باشد. شما می توانید به جای مصرف قهوه، از مکمل های کافئین استفاده کنید.

خواص مکمل کافئین در دفع سنگ کلیه

سنگ کلیه و دفع آن شاید یکی از دردناک‌ ترین تجربه های هر کسی باشد. مطالعاتی که روی بیش از 200 هزار نفر انجام شده، نشان داده است که مصرف کردن کافئین می‌ تواند تا حد زیادی تولید سنگ کلیه و همچنین دفع آن را بهتر کند. به این ترتیب، شما زمانی که احساس کردید کلیه سنگ‌ ساز دارید، لازم می باشد که کافئین و مصرف قهوه را از حالت تفریحی به روزانه تغییر بدهید. هر چند قبل از هر کاری بهتر است حتما با پزشک خود مشورت بنمایید. در صورتی که نمی توانید قهوه بخورید، حتما از مکمل های کافئین استفاده کنید.

کاهش افسردگی

مطالعه‌ ای بر روی بیش از 300 نفر انجام شده که نشان داده است با مصرف 200 الی 250 میلی‌ گرم کافئین، این افراد تا بعد از 3 ساعت به مقدار قابل ملاحظه‌ ای احساس شادابی و خوشی داشتند. در مطالعه بزرگ‌ تری 43 هزار مرد و 164 هزار زن، مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد که افراد مصرف کننده کافئین به صورت خوراکی و شکل های دیگر، تاکنون فقط به مقدار اندکی دست به خودکشی زده بودند.

بهترین مکمل کافئین

کافئین یکی از محرک‌ های سیستم عصب مرکزی می باشد. با تحریک شدن سیستم عصب مرکزی، عملکرد قلب و مراکز فشار خون و همچنین عضلات تغییر کرده و بدن حالت شادابی بیشتری خواهد داشت. کافئین همچنین نشان داده که می‌ تواند فشار خون را افزایش بدهد و این عامل شاید برای کسانی که فشار خون بالایی دارند، مشکل‌ ساز بشود. از جمله اصلی ترین خواص مکمل کافئین، افزایش ادرار می باشد. توصیه شده که هم‌ زمان با ورزش کردن از مصرف کافئین خودداری کنید؛ زیرا این دو در کنار هم باعث می شود آب بدن شما بیشتر از قبل خارج بشود.

آنچه که تا الان مطالعه نمودید، قسمتی از خواص مکمل کافئین بود. در ادامه به بررسی عوارض مکمل کافئین و قیمت آن خواهیم پرداخت.

مکمل کافئین

قیمت مکمل کافئین

قیمت مکمل کافئین در داروخانه ها متفاوت است و و در بازار انواع مختلف آن وجود دارد. مکمل کافئین برند خارجی و ایرانی دارد که مسلما برندهای خارجی آن گران تر می باشد. امروزه کارخانه های تولید دارو در ایران توانسته اند مکمل های خوبی را تولید کنند که با قیمتی کمتر می توانید آن ها را تهیه کنید؛ زیرا تحریم ها روز به روز بیشتر شده است و شما نمی توانید به سادگی در این روزها مکمل های خارجی را پیدا کنید!

اگر هم این مکمل ها در بازار موجود باشند، احتمالش وجود دارد که تاریخ مصرف آن گذشته باشد. پس اگر به دنبال بهترین مکمل کافئین دار هستید، حتما به تاریخ انقضای آن دقت کنید و سعی نمایید تا از یک مرکز معتبر آن را بخرید. ما به شما توصیه می کنیم که از محصولات ایرانی استقبال کنید؛ زیرا هم قیمت مناسبی دارند و هم دارای کیفیت قابل قبولی هستند.

عوارض مکمل کافئین

افزایش اضطراب

دوزهای متوسط و کم کافئین می ‌تواند هوشیاری و تمرکز را افزایش بدهد؛ اما دوزهای بالای آن شاید اضطراب و احساس عصبانیت را در فرد بیشتر بکند. در یک مطالعه روی مردانی که روزانه حدود ۳۰۰ میلی ‌گرم کافئین مصرف داشتند، مشخص گشت که نسبت به سایرین اضطراب بیشتری نیز دارند.

مضرات مکمل کافئین برای خواب

مقادیر متوسط از کافئین می‌ تواند به شما کمک بکند تا در طول روز هشیار بمانید. اما شاید در کیفیت و کمیت خواب شبانه تاثیر منفی بگذارد و اختلال ایجاد کند. سعی نمایید از غروب به بعد از مصرف مکمل کافئین یا قهوه پرهیز کنید تا خواب خوبی داشته باشید.

مشکلات گوارشی

مقادیر متوسط قهوه یا کافئین می ‌تواند روی حرکات و عملکرد روده تاثیرات مثبتی بگذارد و افرادی که دچار یبوست هستند را درمان کند. اما دوزهای بالای کافئین موجب شل شدن مدفوع و اسهال می شود و ممکن است رفلاکس معده را نیز تشدید کند. بعضی از افراد نیز با خوردن مقادیر زیادی از کافئین دچار حالت تهوع و استفراغ می‌ گردند.

مطالب مشابه را ببینید!

همه چیز درباره ی مکمل ترموژنیک و درباره چربی سوزی و لاغری آن همه چیز در مورد مکمل تست بوستر برای ورزشکاران و بدنسازان (مزایا و عوارض) مکمل کربوهیدرات چیست، به چه منظوری استفاده می شود و چه فوایدی دارد؟ مکمل ال کارنیتین چیست؛ چه فوایدی دارد و آیا باعث لاغری می شود؟ مکمل ال آرژنین چیست و چه تاثیری بر ماهیچه ها دارد؟ مکمل بتا آلانین چیست، نحوه مصرف، چه مزایایی دارد و با کراتین چه تفاوتی دارد؟ مکمل پمپ چیست، چه تاثیری دارد و چگونه استفاده می شود؟ (مزایا و معایب پمپ) مکمل گینر چیست و چطور استفاده می شود؟ معرفی انواع پروتئین Gainer مکمل پروتئین وی (Whey Protein) چیست چه مزایایی دارد و چطور استفاده می شود؟ مکمل گلوتامین (Glutamine) چیست، چگونه استفاده می شود و چه عوارضی دارد؟