مکمل پمپ چیست، چه تاثیری دارد و چگونه استفاده می شود؟ (مزایا و معایب پمپ)

بدن تمامی ورزشکاران هنگام انجام تمرین های بدنسازی و ورزش کردن ممکن است خسته شود یا اصطلاحاً کم بیاورد و نتواند به تمرین کردن ادامه دهد. در چنین حالتی، توصیه بدنسازان حرفه ای این است که از مکمل پمپ استفاده شود. یک بدنساز مبتدی باید بداند که مکمل پمپ چیست و از چه ترکیباتی تشکیل شده است. پزشکان و مربیان پرورش اندام نیز با بدنسازان حرفه ای هم نظر بوده و استفاده از مکمل مذکور را برای ورزشکاران تجویز می کنند. به طور خلاصه استفاده از مکمل PUMP راهکاری برای جلوگیری از خستگی و بی انگیزگی در تمرین محسوب می شود. در ادامه این مقاله قصد داریم با مکمل PUMP و عوارض و فواید آن آشنا شویم؛ از این رو توصیه می شود تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

مکمل پمپ چیست؟

مکمل PUMP مکملی است که ورزشکاران قبل از شروع تمرین به منظور افزایش روحیه و انرژی از آن مصرف می کنند. در فرمولاسیون مکمل های پمپ مواد محرک و آمینواسید هایی وجود دارد که سبب افزایش انرژی در بدن شده و قدرت ورزشکار را جهت انجام تمرینات سنگین و طولانی بیشتر می کند. مکمل های پمپ جزو مکمل های نیتریک اکساید به شمار می روند که با افزایش خون رسانی به ارگان های مختلف بدن، توان و تحمل ورزشکاران را در طول انجام تمرینات بیشتر کرده و از خستگی و بی انگیزگی آن ها جلوگیری می کنند.

کارایی و تأثیر مکمل مذکور به علت افزایش جریان خون در ارگان های فعال بدن می باشد؛ از این رو اکسیژن و مواد مغذی بیشتری در اختیار ماهیچه های بدن ورزشکار قرار می گیرد. این موضوع سبب افزایش توان بدنی افراد شده و به آن ها کمک می کند تا تمرینات بیشتری را انجام دهند.

از آن جایی که پمپ موجب انتقال حجم زیادی از مواد مغذی به عضلات می شود، بهتر است با تأمین پروتئین، کربوهیدرات، مواد معدنی و ویتامین‌ ها تأثیر مکمل مذکور را افزایش دهید. به طور معمول مکمل های پمپ به صورت پودر، قرص و کپسول در داروخانه های سراسر کشور موجود بوده و می توان هر یک از آن ها را با مشورت پزشک با مربی خرید و استفاده نمود.

مکمل پمپ

ویژگی ها و خواص مکمل پمپ

از مهم ترین خواص مکمل های پمپ می توان به افزایش ترشح هورمون های آنابولیک به منظور عضله سازی و همچنین جلوگیری از تخریب عضلات اشاره نمود. در ادامه با سایر ویژگی ها و خواص مکمل مذکور آشنا خواهیم شد:

  • اکسیژن رسانی و افزایش تولید گلبول های قرمز
  • سرعت بخشیدن ریکاوری پس از انجام تمرینات سخت
  • افزایش حجم خشک توده عضلانی بدن ورزشکار
  • بهبود جذب مواد مغذی در عضلات فرد ورزشکار
  • افزایش میزان تمرکز در ورزشکاران
  • پمپاژ بیشتر خون به عضلات
  • افزایش قطر رگ های خونی بدن
  • کاهش چربی های زائد بدن

نحوه عملکرد مکمل پمپ در بدن

در فرمولاسیون مکمل های پمپ مقدار زیادی آرژنین وجود دارد که با تبدیل شدن به نیتریک اکساید و همچنین بیشتر شدن میزان خون رسانی به ماهیچه ها سبب افزایش رشد عضلات فرد ورزشکار می شود. این مکمل سبب ضخیم شدن رگ های خونی بدن می شود تا آن ها ظرفیت افزایش پمپاژ خون را داشته باشند.

جالب است بدانید که مکمل پمپ در بین ورزشکاران تحت عنوان مکمل «رگ زا» نیز شناخته می شود. البته زمانی رگ های خونی بدن ورزشکار ضخیم تر می شود که بدن فرد حاوی چربی کمی باشد تا رگ های سطحی از زیر پوست وی مشخص شوند. مکمل های پمپ با افزایش انرژی از طریق خون رسانی بیشتر به ارگان های بدن ورزشکار سبب کاهش احساس خستگی و بهبود یافتن عملکرد ورزشی آن ها می شوند. ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که مکمل پمپ را با چه مکملی مصرف کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوئیم که مکمل مذکور می بایست در کنار مکمل هایی که سرشار از مواد مغذی و ویتامین هستند، استفاده شود. در چنین حالتی بدن شما بیشترین بهره‌گیری از مکمل مذکور را خواهد داشت.

مکمل پمپ

فواید بهترین مکمل پمپ چیست؟

مصرف مکمل پمپ می تواند مزایای زیادی از جمله افزایش سرعت ریکاوری، بهبود عملکرد ورزشی، افزایش سطح گلوکز خون و… را برای ورزشکارارن به همراه داشته باشد. در ادامه با فواید مصرف مکمل مذکور بیشتر آشنا خواهیم شد:

افزایش سرعت ریکاوری

چنانچه تمرینات و فعالیت های بدنی شدید و سختی را انجام دهید، حتماً روز بعد از تمرین احساس خستگی خواهید کرد؛ این مسئله می تواند برای چند روز تمرینات شما را تحت تأثیر قرار دهد. مکمل های پمپ می توانند برای ریکاوری سریع گزینه بسیار خوبی محسوب شوند. مکمل مذکور با افزایش جریان خون به بافت های مختلف بدن، به برطرف کردن اسپاسم های عضلانی ناشی از تمرینات کمک کرده و با ریلکس کردن عضلات و افزایش سطح اکسیژن رسانی سبب افزایش سرعت ریکاوری می شود. لازم به ذکر است که ریکاوری سریع تر سبب می شود تا تمرینات خود را به صورت منظم انجام دهید و نتیجه بهتری بگیرید. در حالی که ریکاوری ضعیف سطح تمرینات شما را تحت تأثیر قرار داده و اثر منفی بر عملکرد ورزشی شما خواهد داشت.

ارتقاء عملکرد ورزشی

مکمل های پمپ با افزایش تولید انرژی در بدن سبب افزایش قدرت افراد ورزشکار می شود. این موضوع به علت افزایش اکسیژن رسانی به بافت های عضلانی رخ می دهد و افزایش اکسیژن موجب کاهش احساس خستگی می شود.

افزایش سطح گلوکز خون

همانطور که پیش تر ذکر شد، مکمل های پمپ حاوی مقادیر زیادی آرژنین بوده که در طول تمرینات ورزشی سبب افزایش سطح گلوکز شده و با ورود گلوکز به عضلات، موجب افزایش توانایی و قدرت فرد برای ادامه تمرینات خواهد شد.

مکمل پمپ

عوارض مکمل پمپ چیست؟

مکمل های پمپ یکی از بهترین مکمل ها برای بدنسازی محسوب می شوند اما در کنار مزایایی که ارائه می دهند، عوارضی را نیز برای بدن در پی خواهند داشت. توصیه می شود پیش از مصرف مکمل های پمپ، عوارض آن ها را مورد بررسی قرار دهید:

افزایش فشار خون

از آن جایی که مکمل های پمپ سبب حجیم کردن زگ ها و افزایش جریان خون می شوند، می توانند تأثیر مخربی در بلند مدت بر نارسایی کبد داشته باشند. در برخی موارد مصرف مکمل مذکور می تواند سبب سکته مغزی نیز شود. پیشنهاد می شود قبل از مصرف مکمل مذکور حتماً با مربی یا پزشک مشورت کنید.

ضخیم شدن دیواره رگ

مصرف این مکمل فشار زیادی را بر رگ ها وارد می نماید. فشار مداوم بر دیواره رگ ها سبب ضخیم شدن آن ها شده و این موضوع می تواند در جلوگیری از عبور خون و حتی نارسایی قلبی و مغزی تأثیرگذار باشد.

تهوع

برخی افراد به علت مصرف بی رویه یا داشتن آلرژی نسبت به مکمل های پمپ دچار حالت تهوع می شوند. توصیه می شود در صورت بروز حالت تهوع پس از مصرف مکمل مذکور حتماً به پزشک مراجعه کرده و در صورت تشخیص ناسازگاری بدن، مصرف آن را قطع کنید.

بی‌خوابی

یکی دیگر از عوارض شایع در مصرف مکمل های پمپ، بی خوابی می باشد. مکمل پمپ حاوی کافئین بوده و سبب افزایش انرژی در بدن می شوند؛ بنابراین مصرف ماده مذکور در شب می تواند سبب بی خوابی شود.

آریتمی قلب

آریتمی قلب زمانی ایجاد می شود که قلب فرد به درستی کار نکند. با در نظر گرفتن تأثیری که مکمل های پمپ بر روی رگ و جریان خون دارند، قلب می بایست خون بیشتری را به رگ ها پمپاژ کند که این موضوع در برخی افراد سبب آریتمی می شود.

آیا مصرف همزمان کراتین و پمپ با یک دیگر تداخل دارند؟

از آن جایی که کراتین و مکمل پمپ جزو مکمل هایی محسوب می شوند که باید قبل از انجام تمرین آن ها را مصرف نمود؛ برخی از ورزشکاران نگران این موضوع می شوند که آیا مصرف دو مکمل مذکور تأثیر منفی روی بدن آن ها می گذارد یا خیر؟ در پاسخ به این دوستان باید گفت که مکمل های پمپ حاوی کافئین بوده و همین موضوع سبب ایجاد شک و شبه شده است. باید بگوئیم که مصرف کافئین و کراتین به صورت همزمان برای بدن مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

اما آن چیزی که در رابطه با دو مکمل مذکور اهمیت دارد، میزان آبی است که برای حل کردن آن ها استفاده می کنید. به ازای هر گرم مکمل پمپ ۵۰ سی سی آب و به ازای هر گرم کراتین نیز می بایست ۵۰ سی سی آب در نظر گرفته شود. با رعایت میزان آب برای حل کردن هر کدام از مکمل های مذکور، با خیال راحت می توانید هردوی آن ها را نیم ساعت تا یک ربع پیش از تمرین مصرف کنید.

سخن پایانی

در این راهنما با مکمل پمپ، فواید و عوارض آن آشنا شدیم. مکمل مذکور توضیحات و دانستی های بیشتری دارد که در این مقاله نمی گنجد. مکمل های پمپ جزو آن دسته از مکمل هایی محسوب می شوند که پیش از انجام تمرینات سنگین توسط بدنسازها به منظور کاهش خستگی و ایجاد انگیزه و افزایش انرژي مصرف می شوند. توصیه می شود پیش از مصرف مکمل های پمپ با پزشک یا مربی خود مشورت کنید؛ چرا که مصرف بی رویه و غیر اصولی ماده مذکور می تواند تأثیرات منفی و عوارض مختلفی را برای بدن شما در پی داشته باشد.

مطالب مشابه را ببینید!

انواع مکمل های ورزشی مفید؛ از پروتئین وی تا Cla و بررسی فواید و مزایا و ویژگی ها همه چیز درباره ی مکمل ترموژنیک و درباره چربی سوزی و لاغری آن همه چیز در مورد مکمل تست بوستر برای ورزشکاران و بدنسازان (مزایا و عوارض) مکمل کربوهیدرات چیست، به چه منظوری استفاده می شود و چه فوایدی دارد؟ مکمل ال کارنیتین چیست؛ چه فوایدی دارد و آیا باعث لاغری می شود؟ مکمل کافئین چیست چه خواص و تاثیراتی دارد + عوارض آن مکمل ال آرژنین چیست و چه تاثیری بر ماهیچه ها دارد؟ مکمل بتا آلانین چیست، نحوه مصرف، چه مزایایی دارد و با کراتین چه تفاوتی دارد؟ مکمل گینر چیست و چطور استفاده می شود؟ معرفی انواع پروتئین Gainer مکمل پروتئین وی (Whey Protein) چیست چه مزایایی دارد و چطور استفاده می شود؟