مکمل ال آرژنین چیست و چه تاثیری بر ماهیچه ها دارد؟

اطلاعات درباره مکمل ال آرژنین

مکمل ال آرژنین یک آمینو اسید شرطی و یا به عبارتی نیمه ضروری است که باعث می شود عروق در افراد ورزشکار گشادتر شوند. به همین علت مواد مغذی را راحت تر به سایر نقاط بدن می رساند. این عامل باعث می شود تا کارایی ورزشکار در حین انجام تمرینات هم بیشتر شود. عوارض مکمل آرژنین بسیار محدود است و ممکن است در برخی از افراد ظهور پیدا کنند. این در صورتی است که این مکمل جزو بی خطر ترین مکمل های موجود در بازار است. اگر قصد خرید مکمل آرژنین را دارید بهتر است تا انتها این مقاله را مطالعه کنید.

مکمل آرژنین چیست؟

آرژنین را می توان جزئی از آمینو اسید های بدن به شمار آورد. این آمینو اسید باعث می شود تا پروتئین در بدن ساخته شود. برخی از آمینو اسیدها در بدن ساخته می شوند و برخی از آنها در بدن ساخته نمی شوند. البته نوعی دیگر از این آمینو اسیدها وجود دارد که به آمینو اسید نیمه ضروری هم معروف است. بدن قادر است تا مقدار کمی از این آمینو اسید را بسازد؛ اما قادر نیست تا تمام آن را بسازد. به همین دلیل ورزشکار باید با استفاده از مکمل مقدار مورد نیاز آن برای بدن خود را دریافت کند. مکمل آرژنین هم جزو آمینو اسید های نیمه ضروری برای بدن است که به مقدار کم در بدن وجود دارد. البته می توان با استفاده از مکمل مقدار دریافتی آن برای بدن را بیشتر کرد.

زمانی که ورزشکار و بدنساز از این مکمل استفاده می کند، آمینو اسید در بدن وی به هورمون نیتریک اسید تبدیل خواهد شد. اما در واقع کاربرد این هورمون در بدن ورزشکاران چیست؟ این هورمون باعث می شود تا رگ های خونی ورزشکار گشادتر شوند. به همین دلیل مواد غذایی و مغذی برای پروتئین سازی در بدن ورزشکاران به خوبی جریان پیدا می کند. البته خالی از لطف نیست که بدانید این هورمون باعث می شود تا بدن فرد در مقابل بیماری ها هم مقاوم باشد. زیرا این هورمون باعث می شود تا سیستم ایمنی در فرد تقویت شود.

مکمل ال آرژنین

مصرف آرژنین برای بدنسازی

استفاده از این نوع مکمل کاربرد های مختلفی دارد. در ادامه به برخی از کاربرد های این مکمل اشاره می کنیم:

عضله سازی

استفاده از این مکمل در بین ورزشکاران و به خصوص بدنسازان بسیار زیاد شده است. زیرا این مکمل باعث می شود تا ترشح هورمون رشد در آن ها بیشتر شود. معمولاً ورزشکاران و بدنسازان به دنبال افزایش حجم از طریق عضله سازی و سوختن چربی ها هستند. این مکمل قادر است تا به عضله سازی در بدن ورزشکاران هم کمک کند. زمانی که ترشح هورمون رشد در فرد بیشتر شود قطعاً رشد عضلات بدن هم بیشتر خواهد شد.

افزایش قد

البته خالی از لطف نیست که بدانید استفاده از این نوع مکمل در بین نوجوان ها و جوان ها هم شایع است. علت استفاده از این نوع مکمل در سنین پایین تر معمولاً به منظور افزایش قد است. با ترشح بیشتر هورمون رشد در بدن، قد افراد هم بیشتر خواهد شد. البته باید بدانید که حتماً برای مصرف آن به این منظور باید با پزشک مشورت کنید. افزایش بیش از اندازه این هورمون در بدن فرد می تواند خطرات مختلفی را برای وی به همراه داشته باشد.

بهبود عملکرد ورزشکاران

همان گونه که در بالا هم اشاره کردیم، زمانی که این نوع مکمل استفاده شود در بدن شما تبدیل به نیتریک اسید خواهد شد. این ماده باعث می شود تا بدن ورزشکاران در طول تمرینات سخت مقاومت خوبی داشته باشد. همان گونه که بیان کردیم این ماده باعث می شود تا عروق خونی در ورزشکار گشاد تر شوند؛ به همین دلیل اکسیژن بهتر در رگ ها به گردش در می آید و اکسیژن بهتری به ماهیچه ها هم می رسد.

عملکرد مکمل آرژنین به گونه ای است که در صورت مصرف آن قلب در بدن فرد به خوبی محافظت می شود. این مکمل باعث می شود تا فشار خون در فرد کنترل شود و قلب وی را از ضربات شدید در حین تمرین محافظت نماید. این عامل ها باعث می شوند تا به عنوان یک محافظ قلب هم شناخته شود. شما می توانید زمان های بیشتری را ورزش کنید بدون این که قلب شما ضربان شدیدی را تجربه کند.

کاهش درد در عضلات

افراد ورزشکار و به خصوص بدنسازان معمولاً بعد از انجام تمرینات دردهای مختلفی را در ماهیچه های خود احساس می کنند. این دردها به دلیل انجام حرکات ورزشی سنگین ایجاد می شود. معمولاً این دردها به دلیل آسیب های میکروسکوپی در ماهیچه ها به وقوع می پیوندد و بعد از اتمام این درد ها ماهیچه ها شروع به رشد می کنند. این مورد می تواند تا حدودی از لحاظ علمی هم صحیح باشد.

مطلب مشابه: مکمل کربوهیدرات چیست، به چه منظوری استفاده می شود و چه فوایدی دارد؟

شما می توانید با مصرف برخی مکمل ها و به خصوص آرژنین این دردها را تا حدود زیادی کمتر نمایید. معمولاً لاکتات و آمونیاک دو عامل اصلی درد در ماهیچه ها به شمار می روند. به همین دلیل مصرف آرژنین می تواند این عامل ها را از بین ببرد تا درد در ماهیچه ها بسیار کمتر شود.

بسیاری از ورزشکاران بعد از انجام تمرینات سخت دچار آسیب های ماهیچه ای  می شوند. این مکمل قادر است تا برخی از آسیب های ماهیچه ای به وجود آمده در آن ها را درمان کند. استفاده از آرژنین می تواند باعث ترشح انسولین در بدن شود. انسولین هم کلاژن را سنتز می کند و به همین دلیل قادر است تا ماهیچه ها و بافت های آسیب دیده آن ها را ترمیم کند.

البته باید بدانید که استفاده از این مکمل می تواند باعث بالا رفتن میل جنسی در افراد شود. همچنین استفاده از آرژنین باعث می شود تا سطح قند خون در افراد هم پایین تر بیاید.

مکمل ال آرژنین

عوارض مکمل آرژنین

به طور کلی مطالعات و مشاهدات نشان می دهند که آرژنین یکی از مکمل های مناسب برای بدن سازی است. این مکمل تقریباً بی خطر است و بدنسازان و ورزشکاران می توانند از آن استفاده کنند. البته بی خطر بودن آن به این معنی نیست که هیچ عوارضی در پی نخواهد داشت. حتماً توجه داشته باشید که به میزان مناسب از این مکمل استفاده کنید؛ زیرا استفاده بیش از حد از آن باعث بروز مشکلاتی در افراد خواهد شد.

به طور کلی میزان دوز مصرفی آن توسط متخصص باید تعیین شود. اما ما توصیه می کنیم که در یک روز بیش از 9 گرم از این مکمل را استفاده نکنید. با تمام این وجود استفاده از این مکمل می تواند باعث بروز برخی از مشکلات زیر هم بشود:

  • ایجاد نفخ در شکم
  • ایجاد اسهال و یا حالت تهوع در فرد
  • بروز سرگیجه

قبل از مصرف حتماً بدانید که به این آمینو اسید آلرژی ندارید. در صورتی که نسبت به آن حساسیت داشته باشید به احتمال زیاد دچار مشکل خواهید شد.

برخی از افراد باید در مصرف این مکمل احتیاط کنند. در واقع استفاده از این مکمل به افراد زیر به هیچ وجه توصیه نمی شود:

  • افرادی که در زمان های اخیر دچار برخی از مشکلات همچون سکته های قلبی و حملات قلبی شده اند.
  • افرادی که دارای برخی از تبخال ها و زگیل های تناسلی هستند.
  • افرادی که دارای حساسیت و آسم هستند.

مطالعات نشان می دهد که در موارد بسیار کمی این خطرات ذکر شده ممکن است به وقوع بپیوندند. اما در بیشتر موارد عوارضی ایجاد نخواهد شد. علاوه بر این تحقیقات نشان می دهند که مصرف دوزهای کم به صورت روزانه نمی تواند خطری برای ورزشکاران داشته باشد.

خرید مکمل آرژنین

همان گونه که اشاره کردیم بدنسازان و ورزشکاران برای این که بتوانند انرژی لازم و مواد مغذی لازم را به دست بیاورند، باید از مکمل استفاده کنند. در واقع تا حدودی می توان با خوردن مواد غذایی این مواد مغذی را دریافت کرد. اما مطمئناً نمی توان کل مواد مغذی مورد نیاز برای ورزش را از طریق مصرف مواد غذایی به دست آورد. مکمل آرژنین هم این گونه است. توجه داشته باشید که باید این مکمل را از فروشگاه ها و داروخانه های مجاز خریداری کنید. خرید مکمل آرژنین اصل باعث می شود تا هیچ‌ گونه عوارضی برای شما به وجود نیاید. متأسفانه امروزه در بازار کشورمان مکمل های غیر استاندارد بسیار زیادی وجود دارند. به همین علت به هیچ وجه نباید از فروشگاه های نامطمئن خرید کنید.

همان گونه که می دانید کبد و کلیه وظیفه تصفیه در بدن انسان را بر عهده دارند. به همین علت در صورتی که از مکمل های تقلبی استفاده کنید احتمال آسیب به این ارگان ها از بدن بیشتر هم می شود. فرقی ندارد که شما خرید خود را به صورت آنلاین و یا حضوری انجام می دهید؛ همواره باید از فروشگاه های مجاز خریداری کنید. حتماً به قیمت مکمل آرژنین هم توجه کنید. در فروشگاه ها و داروخانه های مجاز این مکمل با قیمت واقعی خود به فروش می رسد و به مانند بسیاری از فروشگاه های غیر مجاز دارای قیمت های بسیار پایینی نیستند؛ زیرا این مکمل ها اصل هستند.

نتیجه گیری

ورزشکاران و به خصوص بدنسازان همواره نیاز به مکملی دارند که چربی سوزی را در آن ها بیشتر کند و در عین حال باعث تقویت عضلات در آن ها شود. مکمل آرژنین یکی از بهترین مکمل ها برای این کار و برای افزایش توان افراد ورزشکار است. برای خرید مکمل آرژنین از طریق فروشگاه ها و داروخانه های مجاز اقدام نمایید.

این مطالب را هم ببینید