خواص کاکائو؛ خواص درمانی و مفید بودن کاکائو برای بدن، مضرات کاکائو

وقتی نامی از کاکائو به میان می آید قرار نیست فقط شیرینی آن در ذهنمان رد شود. کاکائو تلخ هم موجود است. وقتی می گویند فقط مضرات آن به ذهن می رسد، مثلاً می گویند دندان را خراب می کند، چاق می کند، قند را بالا می برد. در حالی که همین کاکائو سرشار از خواص درمانی و مفید برای سلامت بدن است. کاکائو مقوی قلب و تنظیم کننده فشار خون است. البته در ادامه بیشتر به این بحث خواهیم پرداخت.

خواص درمانی کاکائو

خواص کاکائو

شاید کنجکاو باشید که کاکائو چگونه به دست می آید و اصلاً کاکائو چیست؟ کاکائو یک نوع شکلات است حالا چگونه تهیه می شود؟ کاکائو درواقع یک نوع درخت از تیره پنیرکیان است که برگهایی ساده و متقابل و گلهایی منظم و کوچک قرمزرنگ دارد که در تمام فصول سال موجود است. میوه‌شا سته و زرد رنگ است و به اندازه یک خیار محتوی ۲۵ تا ۴۵ دانه است .میوه‌های این گیاه را پس از چیدن انبار می‌کنند تا بپوسد و پس از آن دانه‌ها را جمع‌آوری می‌کنند و به مصرف می‌رسانند که از آن پودر کاکائو تهیه می‌شود. امروزه در بسیار از نقاط دنیا درخت کاکائو کشت داده می شود.

نکته جالب دیگر این است که خود کاکائو به تنهایی تلخ است و برای طعم دادن به آن از برخی اسانس ها مانند: توت فرنگی، نعناع، نارگیل، پرتقال و حتی انواع مغزها  استفاده می شود. البته انواع کاکائو وجود دارد مانند: تلخ، شیری، شکلاتی.

گیاه کاکائو همانند سایرغذاهای گیاهی، املاح و مواد آنتی اکسیدان خاص خود را دارد که باعث کاهش ابتلاء به بیماریهایی مثل بیماری قلبی می‌شود.آنتی اکسیدان قوی موجود در دانه‌ کاکائو، فلاوونوئید است.
مواد آنتی‌اکسیدانی شامل ویتامینC، ویتامینE، بتاکاروتن و… هستند که می‌توانند مانع وقوع بیماری مثل سرطان و بیماریهای قلبی و عروقی شوند. یک تحقیق نشان داد که 2 ساعت بعد ازخوردن کاکائو سطح فلاوونوئیدهای خون افزایش می‌یابد.

همچنین یک سوم چربی کاکائو را، اسید چرب اولئیک تشکیل می‌دهد که یک اسید چرب غیر اشباع است و در روغن زیتون نیز وجود دارد و برای بیماری قلبی- عروقی مفید است.

كاكائوی خالص و تصفیه نشده اثر آنتی‌اكسیدانی قوی در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و سرطان دارد، اما طی فرآیند شكلات‌سازی، مقدار زیادی از مواد آنتی‌اكسیدانی كاكائو از بین می‌رود. بنابراین می‌توان گفت شكلات تهیه شده از كاكائو به دلیل انجام فرآیند در كارخانه خواص مفید دانه كاكائوی خالص را ندارد.

دیگر خواص کاکائو در یک نگاه:

 • نکته قابل توجه در مورد کاکائو این است که مانند آسپرین (گاهی آسپرین در بیماریهای قلبی، برای جلوگیری از لخته شدن خون توسط پزشک تجویز می‌شود) عمل می کند. طی یک تحقیق مشخص شد که 6 ساعت بعد ازخوردن کاکائو، همان اثرات آسپرین در جلوگیری از لخته شدن خون درفرد به وجود می‌آید.
 • باعث کاهش فشارخون و تنظیم کلسترل بد در خون می گردد.
 • ضدعفونی کننده و انگل کش می باشد.
 • ادرار آور است
 • قاعده آور و اثر سقط کنندگی دارد.
 • در بعضی از کشورها برای درمان طاسی، سوختگی، سرفه، خشکی لب و چشم استفاده می شود.
 • انرژی بخش است و برای  از بین بردن بیحالی، سختی زایمان، حاملگی و رماتیسم مثمرثمر است.
 • درمان مارگزیدگی و جراحت ها
 • به علت وجود تانن در پوسته و ریشه كاكائو، فعالیت ضدتوموری برای این گیاه نیز پیش‌بینی شده است.

خواص درمانی کاکائو

عوارض جانبی

 1. مصرف نادرست باعث عارضه کبدی و قلبی می شود.
 2. افرادی که طبع گرم دارند با احتیاط کاکائو مصرف کنند.
 3. دیابتی ها، کاکائو خوردن ممنوع است.
 4. قند و چربی موجود در شکلات کاکائو چاق کننده است و باعث افزایش کلسترول خون می شود.
 5. بیماران کلیوی و افراد مبتلا به فشار خون خوردن کاکائو را ممنوع کنند.
 6. همچنین شکلات کافئین ‌دارد و محرک اعصاب است به همین خاطر توصیه می‌شود در مصرف آن زیاده‌روی نکنید.

 

همچنین بخوانید:

خواص تخم کتان

خواص قهوه

خواص روغن آرگان

خواص کنجد

مطالب مشابه را ببینید!

خواص زنجبیل؛ خواص دارویی و درمانی زنجبیل (40 فایده مصرف زنجبیل) فواید استفاده از شکر بر زیبایی پوست (دستور تهیه 5 اسکراب شکر) 10 تا از مهم‌ترین فواید چهار مغز برای بدن انواع گریپ فروت چیست و خواص جالب آن کدام است؟ خواص هلیله سیاه گیاه دارویی؛ کاربردها، خواص درمانی و نحوه مصرف آن خواص روغن گردو؛ میزان مصرف روزانه، فواید بی نظیر و طرز تهیه روغن گردوی خانگی تفاوت جو پرک با جو دوسر؛ خواص انواع جو و تفاوت های آنها خواص انار؛ 20 فایده انار از کنترل دیابت و خاصت ضد سرطانی تا زیبایی پوست و مو خوراکی های ضد پیری؛ لیست 30 ماده غذایی که باعث جوانی و زیبایی شما می شوند خواص و مضرات زعفران؛ خواص کلی و درمانی زعفران