همه چیز درباره ی مکمل ترموژنیک و درباره چربی سوزی و لاغری آن

همه چیز درباره ی مکمل ترموژنیک و درباره چربی سوزی و لاغری آن

ابتدا با معنای دقیق واژه ترموژنیک شروع کنیم، ترموژنیک ریشه در واژه‌‌های یونانی «ترموس» به معنی گرما و «پیدایش» به معنی تولد یا آفرینش دارد. این فرایند شامل افزایش تولید انرژی از طریق نرخ سوخت و ساز بالاتر است و یکی از عوارض جانبی قابل توجه آن، افزایش دمای داخلی بدن است.

در صنعت چند صد میلیارد دلاری مکمل ها و مولتی ویتامین ها، برای سرعت بخشیدن به هر فرآیندی در بدن یک قرص یا آمپولی وجود دارد، از رشد ناخن تا رشد سریعتر مو و ابرو. برای افرادی که در کنار تغذیه ی سالم، هر روز ورزش می کنند و به تناسب اندام و عضله سازی اهمیت می دهند، مکمل ترموژنتیک کم و بیش آشنا است.

قرص مکمل ترموژنیک با نشان های تجاری مختلف و مواد تشکیل دهنده ی مختلفی ساخته می شود، در بین زنان و مردان ورزشکار محبوب است و احتمالا به شما هم توصیه شده که برای عضله سازی یا حتی لاغری سراغ قرص مکمل ترموژنیک بروید.

در همین ابتدای مقاله بگذارید موضوعی را صادقانه بیان کنیم، هیچ چیز جایگزین تغذیه ی سالم، ورزش کردن و سبک زندگی سالم نیست. مطلقا هیچ روش و مکملی جایگزین نخواهد شد.

قرص مکمل ترموژنیک برای چه کسانی مناسب است؟

برای کسانی که قصد دارند در کنار ورزش و تغذیه سالم، فرایند چربی سوزی و عضله سازی را سریع تر انجام دهند، مصرف مکمل ترموژنیک می تواند در یک بازه زمانی مشخص، مفید باشد. اما قطعا جایگزین ورزش کردن و تغذیه ی سالم نیست و استفاده از آن به منظور کاهش وزن و لاغری سریع اشتباه است.

 اگر شما به دنبال سوزاندن چربی های انباشته شده ی مضر در بدن و ساختن عضلات قوی و خوش فرم  هستید، یک قرص مکمل ترموژنیک می تواند مسیر رسیدن به ان را کمی سرعت بخشد.

عملکرد قرص‌های مکمل ترموژنیک

عملکرد قرص های مکمل ترموژنیک مشابه است، تفاوت عملکرد شان به کیفیت مواد تشکیل دهنده شان بستگی دارد،  این مکمل های چربی سوز می توانند به تسریع در  متابولیسم بدن ، سرکوب اشتها، افزایش انرژی و سوزاندن کالری سریعتر کمک کنند.

این قرص ها به محض وارد شدن به بدن، ابتدا کربوهیدراتها را برای مصرف انرژی هدف قرار می‌‌دهند و مانع از تبدیل مواد پر کالری به انبارهای چربی یا ورود آن ها به جریان خون می‌‌شوند. هنگامی که ترموژنز کربوهیدرات‌های موجود را متابولیزه می‌‌کند، نوبت به چربی‌‌های قدیمی می رسد، وقتی بدن شروع به استفاده از چربی برای تامین انرژی کند، کم کم شاهد کاهش وزن و ساختن ماهیچه ها‌یی قوی خواهید بود.

متاسفانه، بیشتر مکمل‌‌های غذایی دارای چربی‌‌سوز دارای ترکیبات غیر مفید و گاهی سمی هستند، پیدا کردن بهترین قرص های مکمل ترموژنیک در بازار چالش برانگیز است. ما در ادامه به بررسی پنج قرص مکمل ترموژنیک پر فروش در در جهان می پردازیم.

مطلب مشابه: مکمل ال کارنیتین چیست؛ چه فوایدی دارد و آیا باعث لاغری می شود؟

مزایای سلامتی مکمل ترموژنیک

مزایای سلامتی مکمل ترموژنیک، اگر از اصالت و کیفیت آن مطمئن باشید و در کنار آن به صورت متعادل مصرف شود، می‌‌تواند مزایای زیادی داشته باشد و مسیر شما برای تناسب اندام را هموار تر کنند.

افزایش انرژی

اگر منظم به باشگاه رفته باشید می دانید که رسیدن به تناسب اندام آسان نیست، گاهی روزها سخت و طاقت‌ فرسا است، گاهی انرژی لازم برای انجام فعالیت های روزمره را ندارید، یکی از مواد تشکیل دهنده ی مکمل ترموژنیک، کافئین است که به افزایش انرژی و تحرک در طول روز کمک می کند.

کاهش چربی

آن ها بر روی عملکردهای حیاتی بدن تاثیر می‌‌گذارند که کاهش وزن را ممکن میسازد. به عنوان مثال مکمل های ترموژنیک دمای داخلی بدن شما را افزایش می دهند. در نتیجه به عنوان یک واکنش، بدن برای خلاص شدن از شر گرمای بدن، چربی رو از می سوزاند، سوزاندن چربی یعنی راهی برای داشتن عضلات و بافت ماهیچه ی قویتر.

سرکوب اشتها

یکی دیگر از مزایای قرص مکمل ترموژنیک، سرکوب اشتها است، یکی از مواد تشکیل دهنده ی آن ها ماده ای به نام لپتین است. این ماده هورمون های احساس سیری را سریع تر به مغز ارسال می کند. برای مثال چای سبز سرشار از لپتین است.

افزایش متابولیسم

سوخت و ساز بدن شما شامل تمام واکنش های شیمیایی بدن از جمله هضم، ذخیره چربی و مصرف انرژی می شود. هنگامی که  نرخ سوخت و ساز بدن را افزایش می‌‌دهید کالری بیشتری می سوزانید و در نتیجه بدن وزن و چربی بیشتری از دست می دهد، غذایی که مصرف کرده را با سرعت بیشتری هضم و جذب می کند تا از ذخیره‌ی آن به شکل چربی جلوگیری شود.

پنج قرص مکمل ترموژنیک پر فروش

ما بهترین مکمل های چربی سوز حرارتی را در بازار بررسی کرده ایم تا ببینیم کدام محصولات واقعاً کار می کنند و کدام یک فقط هدر دادن پول است. ما هر مکمل کاهش وزن را بر اساس مواد تشکیل دهنده آن، مزایا و تعداد فروش هر کدام بررسی کرده ایم.

مکمل ترموژنیک طی فرآیندی بدن شما را به یک دستگاه سوزاندن چربی تبدیل می کند. سوزاندن چربی به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می کند و به بدن شما اجازه میدهد تا کالری را با سرعت بیشتری نسبت به حالت عادی بسوزاند، حتی زمانی که استراحت می‌‌کنید. با این حال همه قرص‌‌های مدعی چربی سوزی درست و موثر ساخته نمی شوند و برخی از این محصولات هیچ اثری ندارند برعکس برای سلامت بدن و قلب مضر هستند.

پنج قرص مکمل ترموژنیک پر فروش در جهان که اثرات اثبات شده‌ای داشته اند.

مطلب مشابه: مکمل ال آرژنین چیست و چه تاثیری بر ماهیچه ها دارد؟

محصول شماره یک بازار قرص مکمل ترموژنیک  PhenQ

همه چیز درباره ی قرص مکمل ترموژنیک و درباره چربی سوزی و لاغری آن

این مکمل نو‌آورانه بدن را به حالت گرما‌زایی می رساند، سوخت و ساز را افزایش می‌‌دهد، میل به غذا را کاهش می‌‌دهد و  همزمان با آن‌‌ها سطح خلق و خوی و انرژی را بالا می‌‌برد.

هر کپسول PhenQ دارای مواد زیر است:

 • بازنشاندن A- Licys
 • پودر Capsimax
 • کربنات کلسیم
 •  کافئین بی آب
 • پیکولینات کروم
 • ال-کارنیتین فومارات
 • نوپال

برند PhenQ  مدعی است که حاوی تمام مواد تشکیل دهنده طبیعی است، به همان اندازه برای مردان و زنان به خوبی کار می کند و متناسب با رژیم های گیاهی است.

محصول شماره دو بازار قرص مکمل ترموژنیک   PhenGold

همه چیز درباره ی قرص مکمل ترموژنیک و درباره چربی سوزی و لاغری آن

 یکی از بهترین محصولات چربی سوز برای زنان است و هر عدد  250 میلی گرم است، بنابراین برای مدت طولانی تری احساس سیری می‌‌کنید و از مصرف کالری بیشتر جلوگیری می‌‌کند.

سایر مواد تشکیل دهنده در PhenGold عبارتند از:

 • ویتامین B3 ، B6 و B12
 • چای سبز
 • ال-تیروزین
 • ال-تیان
 • قهوه سبز
 • فلفل تند
 • ال-تیروزین

 تمایل کمتر برای تنقلات شیرین یکی از مزایای منحصر به فرد آن است، یک بطری PhenGold به همراه  90 کپسول برای مصرف یک ماه است. سه قرص در صبح قبل از صبحانه یا تمرین با یک لیوان آب مصرف می‌‌شود.

مطلب مشابه: مکمل کافئین چیست چه خواص و تاثیراتی دارد + عوارض آن

محصول شماره سه بازار قرص مکمل ترموژنیک Phen24

همه چیز درباره ی قرص مکمل ترموژنیک و درباره چربی سوزی و لاغری آن

علاوه بر افزایش انرژی  بالا بردن کالری سوزی، به داشتن عضلات قوی تر کمک میکند. یکی از عناصر هسته اصلی از محبوبترین گیاه کونجاک دنیا یعنی گلوکامانان آمده است. این ماده در حین از بین بردن چربیهای ذخیره شده، سوخت و ساز بدن را هم  افزایش میدهد. 

سایر مواد تشکیل دهنده در Phen24 عبارتند از:

 • ویتامین B6 و B12
 • روی
 • مس
 • منیزیم
 • پودر کاین
 • دی-بیوتین 
 • گوارانا

مصرف ان ها باید در روز شب و به طور منظم باشد، با دو کپسول Phen24 روز و دو کپسول Phen24 شب. توصیه می شود که 2 قرص را از صبح شروع کرده و دو قرص را عصر مصرف کنید. این مکمل سوزاندن چربی شما را در یک حالت دائمی از ترموژنز نگه می دارد. اگر شما به موادی  مانند کافئین حساس هستید، این کپسول بدون استفاده از موادی چون کافئین انرژی لازم را به شما خواهد داد و برای رژیم‌های گیاهی هم گزینه ی مناسبی است.

محصول شماره چهار بازار قرص مکمل ترموژنیک TrimTone

همه چیز درباره ی قرص مکمل ترموژنیک و درباره چربی سوزی و لاغری آن

TrimTone مکملی قدرتمند با تمرکز بر روی چربی سوزی در بدن زنان است، به کاهش اشتها و  حفظ یک رژیم غذایی سالم کمک می کند. این مکمل قدرت سوزاندن چربی در هفت روز  هفته را دارد، بنابراین شما می توانید چربی های ذخیره شده در بدن خود را حتی زمانی که در  باشگاه مشغول تمرین کردن نیستید، از دست دهید.

 TrimTone همچنین به لطف (گلوکامنان) فیبر بیشتری در معده جا می گیرد و باعث می شود که در طول روز احساس سیری بیشتری داشته باشید. احساس طولانی مدت سیری به شما اجازه می دهد تا هوس های گرسنگی و مصرف کالری خود را کنترل کنید.

مواد تشکیل دهنده TrimTone عبارتند از:

 • کافئین بی آب
 • عصاره چای سبز
 • قهوه سبز
 • فیبر کونجاک (گلوکومان)

این مکمل چربی سوز قدرتمند محصول سوئیس، روزانه قبل صبحانه باید با یک لیوان آب کامل مصرف شود، اشتها را به خوبی کنترل می کند و در نتیجه مصرف کالری کمتر ، بدن را مجبور به استفاده از ذخایر چربی برای تامین انرژی می‌‌کند و این فرایند، به کاهش وزن و چربی سوزی کمک می‌‌کند.

مطلب مشابه: مکمل بتا آلانین چیست، نحوه مصرف، چه مزایایی دارد و با کراتین چه تفاوتی دارد؟

محصول شماره پنج قرص مکمل ترموژنیک PrimeShred

همه چیز درباره ی قرص مکمل ترموژنیک و درباره چربی سوزی و لاغری آن

PrimeShred  یک قرص مکمل چربی سوز عالی برای مردان است، به محض اینکه وارد بدن می‌‌شود سه فعالیت را همزمان شروع می‌‌کند، تجزیه سلول‌‌های چربی و انتقال آن ها به جریان خون برای تامین انرژی، افزایش سوخت و ساز بدن.

 • قرص های  PrimeShred حاوی مواد زیر هستند:
 •  ال-تانینین
 •  عصاره چای سبز
 •  قهوه سبز
 • ریشه رودیولا
 • کافئین بی آب
 • پودر کاین
 •  ویتامین ب
 • دی‌متیل‌اتانول‌آمین
 • ال-تیروزین
 • دوپرن

قبل از صبحانه، ناهار و شام یک عدد باید مصرف شود و طبق ادعای شرکت سازنده آن نتایج آن با گذشت صد روز قابل مشاهده هستند، با افزایش سوخت و ساز بدن و افزایش انرژی بدن، چربی سوزی در بدن را به حداکثر می رساند.

مکمل ترموژنیک در بازار ایران

بهترین راه برای دسترسی به این پنج محصول معرفی شده، مراجعه به سایت شرکت سازنده یا خرید از داروخانه های معتبر است؛ مصرف مکمل ها‌‌یی تحت عناوین مختلف سبب بروز حمله قلبی و آسیب های غیر قابل برگشت به بدن می شود.

هیچکدام از این محصولات معرفی شده، جایگزین ورزش و تغذیه سالم نیست، بلکه تنها مکمل هستند و در کنار ورزش های منظم و قدرتی و تغذیه سرشار از فیبر، پروتئین و ویتامین باید در یک بازه زمانی مشخص و کوتاه مصرف شوند. از آن جایی که احتمال تقلب در بازار مکمل‌‌های دارویی و تبلیغات فریبنده در آن  بسیار بالا است، شناخت دقیق مواد تشکیل دهنده، برند و لوگوی شرکت سازنده ضروری است.

مطلب مشابه: مکمل گلوتامین (Glutamine) چیست، چگونه استفاده می شود و چه عوارضی دارد؟

راههای چربی سوزی بیشتر در بدن

قرص‌‌های مکمل چربی سوزی، تنها راه نیستند، با استفاده از روش های زیر می توانید مسیر رسیدن به تناسب اندام و عضلات قوی را هموار و امن تر کنید. شروع هر کدام از این راه ها یک شبه امکان پذیر نیست و به مرور وارد برنامه ی زندگی‌‌تان کنید.

ورزش‌ بهترین دوست بدن، از نوع کاردیو

بی تحرکی برای بدن همانند یک مرگ تدریجی است، ورزش، تاثیر شگفت انگیزی بر روی روحیه و عملکرد مغز مان دارد، علاوه بر افزایش متابولیسم بدن، سبب زیبایی و تناسب اندام می‌‌شود. تمرینات کاردیو بر سطح ترشح هورمون های بدن تاثیر می گذارند و سلول های چربی ذخیره شده در بدن کم کم تجزیه می شوند.

تمرینات هوازی یا کاردیو تمریناتی هستند که ضربان قلب شما را به بالاترین حد می رساند، قلب، عضلات و ریه ی شما را بیشتر درگیر می کند، مانند دویدن، شنا کردن، طناب زدن، پیاده روی، تمرین با پله، کلاسهای آی روبیک، دوچرخه ثابت و غیره.

غذاهای پروتئین دار با چربی های سالم را فراموش نکنید.

یکی از راه های کاهش اشتها و جلوگیری از افزایش ذخیره ی توده های چربی، مصرف غذاهای پروتئین دار است، مانند گوشت، غذاهای دریایی، حبوبات و محصولات لبنی. مصرف غذاهای حاوی پروتئین بدون مواد قندی و نگهدارننده یکی از پایه های سبک زندگی سالم است. مصرف متعادل چربی در یک رژیم غذایی سالم ضروری است، چربی های سالمی نظیر روغن زیتون، روغن نارگیل و غیره.

به این عدد متعهد باشید، هشت ساعت خواب شبانه

هیچ خوابی جایگزین خواب شبانه و برای جبران آن نخواهد بود، خواب مناسب و کافی در شب از افزایش وزن و بزرگ شدن شکم و ذخیره شدن چربی به دور شکم و پهلو جلوگیری می کند. کمبود خواب میزان ترشح هورمون های گرسنگی را بالا می می برد و سبب افزایش اشتها و پرخوری در طول روز می شود.

سرکه و غذاهای پروبیوتیک را بیشتر استفاده کنید.

پروبیوتیک نوعی باکتری مفید در دستگاه گوارش است که برای سلامتی بدن و هضم غذا ضروری است، همچنین به افزایش سرعت چربی سوزی در بدن کمک می کند غذاهای حاوی پر بیوتیک یا مصرف آن به صورت قرص های مکمل را به برنامه غذایی تان اضافه کنید. علاوه بر این سرکه با افزایش احساس سیری و کنترل اشتها، از پر خوری و مصرف کالری بیشتر جلوگیری می کند.

کافئین و چای سبز معجزه بخش

در کنار حذف نوشابه های قندی و آبمیوه های پاکتی، سراغ  قهوه و نوشیدنی های کافئین داری چون چای سبز بروید، این ماده ی انرژی بخش، به افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بیشتر در بدن کمک می کند. در کنار این نوشیدنی های جذاب، مصرف متعادل آب در طول روز و هیدراته نگه داشتن بدن بسیار مهم است.

کربوهیدرات کمتر برای خوردن فیبر بیشتر  

کربوهیدرات ها برای تامین انرژی بدن در طول روز ضروری هستند، اما مصرف بی رویه آن ها به ویژه اگر عادت به خوردن نان و برنج در بیشتر وعده های غذایی دارید، می تواند برای شما علاوه بر اضافه وزن و یک شکم بزرگ با چربی های ذخیره شده در پلو هم بیاورد. در مقابل آن فیبر موجود در سبزی ها و میوه ها علاوه بر اینکه یکی از نیازهای ضروری بدن است، به شما احساس سیری طولانی می‌ دهد، پس نان و غلات را  با مصرف بیشتر انواع سبزی ها در یک حد متعادل نگه دارید.

جمع بندی

قرص مکمل ترموژنیک می تواند به عنوان یک مکمل موقت و برای مدت محدودی به افزایش سوخت و ساز بدن و چربی سوزی کمک کنند، اما جایگزین ورزش های کاردیو و رژیم غذایی سالم نیستند، در کنار آن ریسک مکمل های تقلبی در بازار به ویژه بخاطر عدم دسترسی به بازارهای جهانی و نوسانات قیمت دلار یکی دیگر از جنبه های پنهان مصرف قرص های مکمل ترموژنیک است، هر کدام از این مکمل ها با مواد تشکیل دهنده ی مختلف در قالب های مختلف وارد بازار می شوند و ما پنج مکمل پر فروش سال را معرفی کردیم. اما در نهایت بر عهده ی شما ست که چگونه صبور باشید و از طریق چربی سوزی های طبیعی مانند ورزش های قدرتی، خواب کافی و ویتامین هایی چون آهن برای رسیدن به تناسب اندام تلاش کنید.

مطالب پیشنهادی:

همه چیز در مورد مکمل تست بوستر برای ورزشکاران و بدنسازان (مزایا و عوارض)

مکمل کربوهیدرات چیست، به چه منظوری استفاده می شود و چه فوایدی دارد؟

مکمل پروتئین وی (Whey Protein) چیست چه مزایایی دارد و چطور استفاده می شود؟

مکمل کراتین چیست؟ فواید و راهنمای مصرف مکمل کراتین برای بدنسازی

مطالب مشابه را ببینید!

خواص زنجبیل؛ خواص دارویی و درمانی زنجبیل (40 فایده مصرف زنجبیل) فواید استفاده از شکر بر زیبایی پوست (دستور تهیه 5 اسکراب شکر) 10 تا از مهم‌ترین فواید چهار مغز برای بدن انواع گریپ فروت چیست و خواص جالب آن کدام است؟ خواص هلیله سیاه گیاه دارویی؛ کاربردها، خواص درمانی و نحوه مصرف آن خواص روغن گردو؛ میزان مصرف روزانه، فواید بی نظیر و طرز تهیه روغن گردوی خانگی تفاوت جو پرک با جو دوسر؛ خواص انواع جو و تفاوت های آنها خواص انار؛ 20 فایده انار از کنترل دیابت و خاصت ضد سرطانی تا زیبایی پوست و مو خوراکی های ضد پیری؛ لیست 30 ماده غذایی که باعث جوانی و زیبایی شما می شوند خواص و مضرات زعفران؛ خواص کلی و درمانی زعفران