بیت کوین چیست؟ اطلاعات درباره استخراج Bitcoin، خرید و انتقال این ارز دیجیتال

بیت کوین نخستین ارز دیجیتالی بود که در جهان پسا اینترنت شروع کننده جریان غیرمتمرکزسازی شد.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک نوعی پول الکترونیک می باشد که از طریق آن خواهید توانست به هر قسمتی از دنیا پول بفرستید یا از آن برای خرید کالا استفاده نمایید.

دو ویژگی اساسی بیت کوین یعنی غیرمتمرکز بودن و در امان بودن از چاپ واحدهای پولی زیاد تر، دستاورد با اهمیتی در برابر پول ‌های امروزی محسوب می شود که راه را برای به وجود آمدن نظام اقتصادی جدیدی در آینده باز می‌ کند. بیت کوین را می ‌توانید به عنوان وسیله ای جهت سرمایه ‌گذاری در نظر داشته باشید، و از طریق آن منتقل کردن ارز  خود را انجام دهید و حتی از فروشگاه‌ های آنلاین خرید نمایید. همین استفاده های متفاوت  و مختلفی که از بیت کوین می شود داشت، شاید مهم ترین علت و بهترین جواب به این پرسش باشد که چرا باید با بیت کوین بیشتر آشنا شوید.

بیت کوین چیست؟ اطلاعات درباره استخراج Bitcoin، خرید و انتقال این ارز دیجیتال

چه کسی بیت کوین را تحت کنترل دارد؟

بر خلاف پول ‌های امروزی که عرضه و توزیع آن ها تحت اختیار دولت است، این ارز دیجیتال در کنترل هیچ شخص و یا کمپانی خاصی قرار ندارد. اشخاصی که وارد شبکه این ارز دیجیتال خواهند شد، بایستی قوانین این شبکه را بپذیرند. این قوانین به شکل کدهای برنامه ‌نویسی‌ می باشد که در اینترنت برای همه قابل مشاهده می باشد.

گروه‌های متعددی در شبکه بیت کوین حضور دارند که از جمله اساسی ترین آن‌ ها می شود به استخراج ‌کنندگان ، توسعه‌ دهندگان و نود های شبکه اشاره نمود.

هر یک از این گروه‌ ها وظیفه خاصی در شبکه عهده دار هستند؛ به عنوان مثال استخراج‌ کنندگان کار تایید منتقل نمودن بیت کوین ‌ها که به آن تراکنش نیز گفته می  ‌شود، را در شبکه انجام می ‌دهند. توسعه ‌دهندگان به شکل داوطلبانه مامور ارتقا دادن نرم افزار بیت کوین و قابلیت ‌های آن می باشند. نود ها نیز تاریخچه تراکنش ‌هایی که در شبکه انجام می گیرد را در هارد ها ذخیره و حفظ می ‌کنند.

بیت کوین در اصل تحت کنترل هیچ کدام از این گروه‌ ها، دولت ‌ها یا شخص خاصی نیست و همکاری گروه‌های متعدد در شبکه‌ بیت کوین، باعث دوام حیات و رشد آن می گردد. ولی چرا باید این سیستم پیچیده‌ وجود داشته باشد؟ بانک‌ ها و سیستم‌ های مالی قدیمی چه ایرادی دارند که افراد را به سوی استفاده از بیت کوین می کشانند؟

بیت کوین چه برنامه ای دارد؟

به شکل خلاصه هدف ایجاد بیت کوین منتقل کردن و یا ذخیره پول به شکل امن است. به همین دلیل آن را می شود یک سیستم پرداخت و بانکداری امن دانست. بیت کوین در اصل کنترل پول را به دست خود اشخاص داده است و با کلمه عبور خاصی که کلید مخصوص نام دارد، فقط صاحبین این کلید ها توانایی خرج کردن و منتقل نمودن بیت کوین ‌ها را دارند.

از طرف دیگر پول‌های دیجیتال همیشه با یک مشکل بزرگ مواجه بوده‌ اند که به آن «دوبار خرج کردن» می گویند. این مسئله در اسکناس‌ های کاغذی و فیزیکی وجود ندارد، مثلا شما نمی‌ توانستید پولی را که در برابر خرید یک تلویزیون استفاده نموده اید را، مجددا جهت خرید یک کالای دیگر استفاده نمایید. اما در جهان دیجیتال که همه چیز را به آسانی یک کلیک کردن می ‌توانید کپی نمایید، جلوگیری از دوبار خرج کردن دارای اهمیت است. اگر پول دیجیتال مثل یک فایل باشد، شما خواهید توانست آن را همزمان در دو قسمت جدا خرج نمایید و تا وقتی که فروشندگان از این مسئله مطلع شوند، شما خریدهای خود را انجام داده‌ اید. به همین دلیل هم تا پیش از به وجود آمدن ارزهای دیجیتال اغلب یک سازمان مرکزی جهت بررسی موجودی ‌های افراد وجود داشت تا از این اتفاق جلوگیری کند. اما با پیدایش این ارز دیجیتال وجود یک سازمان مرکزی از میان رفت و آنالیز تراکنش‌ ها توسط تمام اعضای شبکه انجام می‌شود. پس دیگر هدف مهم بیت کوین، حل مشکل دوبار خرج کردن بدون اعتماد به شخص دیگری است.

چگونه بیت کوین بخریم؟

خرید بیت کوین اصولا از طریق صرافی ‌های آنلاین یا اشخاص فروشنده انجام می شود. جهت خرید بیت کوین شما قادر خواهید بود از طریق کارت‌ های بانکی، کارت‌ های اعتباری و یا برخی ارزهای دیجیتال دیگر اقدام نمایید.

در حالت کلی روند این کار به شکل زیر می باشد:

نصب کیف پول

یافتن یک فروشنده معتبر (صرافی آنلاین یا شخص حقیقی)

واریز پول به حساب شخص فروشنده و دادن آدرس کیف پول جهت دریافت نمودن بیت کوین (برخی از سایت ‌ها خود دارای کیف پول می باشند)

انتقال دادن بیت کوین

در هنگام خرید بیت کوین، از شما درخواست احراز هویت از طریق مدارک شناسایی خواهند کرد و علت آن هم جهت جلوگیری از کلاهبرداری‌ و پولشویی می باشد.

Bitcoin e1650093503820

چرا خریداری کردن بیت کوین  خوب است؟

اگر در آشنایان خود شخصی را می ‌‌شناسید که در مورد بیت کوین و مسائل در ارتباط با آن صحبت می‌ کند، احتمالا این پرسش برای‌ شما پیش‌ می آید که «آیا من هم باید بیت کوین بخرم ؟

تنها یک اشاره به نمودار همواره صعودی این ارز در تاریخ چند ساله خود کافی می باشد تا شما را به این تصمیم وا بدارد که بیت کوینِ امروز، همیشه با ارزش تر از دیروز است. ولی این یک تفکر غلط است و ممکن است باعث دردسر برای شما بشود. اصولا این مسئله در بین اشخاص و رسانه‌ ها هنگامی گرم می ‌شود که قیمت بیت کوین به شکل زیادی افزایش می ‌یابد. چنین بالا رفتن قیمتی طیف گسترده ای از افراد را با این پدیده آشنا خواهد کرد و تعداد زیادی از آن ‌ها در افزایش قیمت اقدام به خرید آن می ‌کنند. نتیجه این موج خرید همان گونه که خیلی مشاهده شده، تجربه ضررهای زیاد و از دست دادن سرمایه‌های بسیاری بوده است.

زمانی که همه به سوی خرید بیت کوین حمله می کنند، دقیقا موقعی است که باید از خرید آن خودداری نمایید.

علاوه بر این، شما باید چیزی که می ‌خرید را در مورد آن اطلاعات داشته باشید و با آن آشنا باشید. پس تصمیم شما برای خرید و سرمایه‌ گذاری، از باوری ناشی می‌ گردد که نسبت به آینده این تکنولوژی دارید. در آخر باید اول بیت کوین را بشناسید، ابهامات خود را در مورد آن برطرف نمایید و اگر اعتقاد دارید که پتانسیل تبدیل شدن به پول و تحقق اهداف آن دارد، در زمان درست آن را خریداری کنید!

کیف پول های بیت کوین

جهت ذخیره نمودن یا نگهداری بیت کوین احتیاجی به افتتاح حساب در بانک‌ ها یا کمپانی خاصی نیست. در این فضا شما بانک خودتان را دارید.

یک کیف پول، ابزاری جهت حفظ، ارسال و دریافت نمودن بیت کوین می باشد. کاربران خواهند توانست طبق شرایط و نیاز های خود از انواع متفاوت کیف پول‌ استفاده نمایند. کیف پول‌های مخصوص موبایل، دسکتاپ،  کیف پول های تحت وب، کیف پول‌ های نرم افزاری و سخت افزاری از جمله این ها هستند.

کیف پول‌ های موبایل، دسکتاپ و تحت وب به صورت رایگان وجود دارند و کاربران قادر هستند آن‌ ها را به سادگی دانلود و نصب نمایند. ولی کیف پول‌ های سخت افزاری به علت فیزیکی بودن، باید خریداری گردند.

شما قادر خواهید بود با مراجعه نمودن به سایت بیت کوین و یا گزینش قسمت کیف پول‌ ها در سایت ارزدیجیتال، برخی از کیف پول‌ هایی که آن را حمایت می ‌کنند، را مشاهده نمایید.

دقت کنید که تراکنش‌ ها قابل برگشتن نیستند و شبکه زیر نظر هیچ سازمانی نیست. به همین علت، حتما از کیف پولی که خریداری می کنید  یک نسخه پشتیبان تهیه نمایید و کلمات بازیابی را در بخش امنی نگهداری کنید تا در صورت رخ دادن هر نوع مشکل برای دستگاهی که کیف پول شما بر آن نصب شده است، بتوانید مبالغ خود را روی دستگاه جدید بازیابی نمایید. همچنین تحت هیچ شرایطی رمزعبور یا کلید کیف پول خود را در اختیار فرد دیگری قرار ندهید.

مطالب مشابه را ببینید!

ارز دیجیتال bonk چیست؟ (بررسی اولین میم کوین سولانا) ارز دیجیتال پولکادات؛ تاریخچه، نکات خاص، کیف پول و معایب پولکادات (DOT) ارز دیجیتال سولانا | همه چیز در مورد سولانا، استخراج و کیف پول آن ارز دیجیتال اتریوم چیست؟ اطلاعات در مورد استخراج، کیف پول و خرید این ارز ارز دیجیتال ترون (TRX) چیست؟ اطلاعات در مورد خرید و کیف پول این ارز دیجیتال ریپل چیست؟ ؛ اطلاعات در مورد این ارزدیجیتال و نحوه خرید و فروش آن بایننس کوین چیست، چگونه استخراج می شود و آیا ارزش سرمایه گذاری دارد؟ بلاک چین چیست؟ آشنایی با فناوری Blockchain، کاربرد، مزایا و معایب آن متاورس Metaverse چیست و دلیل اهمیت آن چه می باشد؟ لایت کوین LTC چیست؟ (ویژگی های، مزایا، تاریخچه و تحلیل قیمت آینده آن)