ارز دیجیتال پولکادات؛ تاریخچه، نکات خاص، کیف پول و معایب پولکادات (DOT)

 ارز دیجیتال پولکادات

پولکادات نسل نوین پروتکل‌ های بلاک چین می باشد. این پروژه تصمیم دارد شبکه ‌ای واحد از بلاک چین ‌های دارای هدف و یکپارچه را به وجود آورد و به این وسیله بر مصائب مقیاس ‌پذیری (کند بودن و هزینه بر بودن تراکنش‌ ها) و تعامل ‌پذیر بودن در دنیای ارزهای دیجیتال غلبه ‎نماید. در توضیح ساده ‌تر، در صورتی که بلاک چین‌ های متفاوت را راه‌ حلی جهت مشکلات جهان واقعی بدانیم، می شود شبکه پولکادات را راه ‌حلی جهت مسائل خود بلاک چین‌ ها دانست.

اگرچه به عقیده تیم گسترش ‌دهنده، پولکادات هدف «بلاک چین همه کاره» را در نظر ندارد، ولی شبکه ‌ای از بلاک چین ‌های یکپارچه را در اختیار افراد قرار می ‌دهد که به سادگی با هم به برقراری ارتباط بپردازند.

اگر همچنان متوجه ارزش بالای این پلتفرم نشده‌ اید، نیاز است آینده ‌‎ای نه‌ چندان دور را تجسم کنید. تصور کنید طوفان شدیدی به راه افتاده و در این میان به ماشین شخصی شما آسیب زیادی وارد شده است. یک اوراکل (منتقل کننده پیام به بلاک چین) که ویژه آب ‌و‌هوا می باشد، رخ داد طوفان را تأیید کرده و در بلاک چین خود وارد می نماید. بعد از آن یک پلتفرم دیگر از طریق  حسگر ها و دستگاه ‌های متفاوت، مقدار آسیب وارد شده به خودروی شما را حساب کرده و در بلاک چین خود ثبت می نماید. هر دو این بلاک چین ها با فرستادن تراکنشی به بلاک چین کمپانی بیمه تان، شرایط را گزارش داده و بلاک چین شرکت بیمه، طبق قرارداد هوشمند که دارد، مقدار خسارت را به حساب شما واریز می کند. همه ی این روند کاملاً هوشمند است و بدون احتیاج به واسطه‌ ها و بازرسان انجام می گردد. رابطه بین این بلاک چین ‌ها، به وجود شبکه پولکادات احتیاج دارد.

ارز دیجیتال پولکادات

ارز دیجیتال شبکه پولکادات،با نام اختصاری (DOT) معروف است که کارکرد اساسی آن پرداخت هزینه ‌های این شبکه و نیز گرفتن تصمیم برای آینده این شبکه می باشد. در اصل، هر شخص با دارا بودن دات می‌تواند یک حق رأی را در آینده این شبکه کسب کند. مثل بیت کوین، اتر و دیگر ارزهای دیجیتال موجود، سرمایه ‌گذاری بر دات، در اصل سرمایه‌ گذاری کردن بر آینده این شبکه است و قیمت این ارز هم با عرضه و تقاضا کم و زیاد خواهد شد. دات از لحاظ ارزش در بین ده ارز برتر بازار قرار دارد.

با اینکه دات ارز دیجیتال اصلی  این شبکه است، هر شخصی که بخواهد قادر خواهد بود روی این شبکه برای خود یک بلاک چین و یک ارز دیجیتال کاملاً جداگانه به وجود آورد و از امنیت اشتراکی  این شبکه بهره ‌مند گردد.

طبق سخنان تیم پولکادات، این پروژه تصمیم دارد با جمع آوری بهترین خصوصیات از بلاک چین ‌های چند کاربره، راه را برای پیدایش استراتژی ‌های غیرمتمرکز با کاربرد های واقعی آسان نماید و دسترسی داشتن به خدمات غیرمتمرکز را برای همه آسان نماید.

برخلاف ارز دیجیتال بیت کوین و خیلی از ارز های دیجیتال دیگر، عرضه پولکادات بر استخراج مبتنی نیست و واحدهای پولکادات با روش خاصی توزیع می گردند که خیلی شبیه به اثبات سهام می باشند.

تاریخچه پولکادات

پروژه پولکادات در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۶، به دست یکی از چهره‌ های سر شناس جهان ارزهای دیجیتال و گسترش دهنده معروف بلاک ‌چین یعنی گوین وود که قبل تر از اعضای گسترش دهنده ‌دهنده و بنیان گذار اتریوم بود ابداع گردید. از اصلی ترین کارهایی که وود در شبکه اتریوم انجام داد به وجود آوردن زبان برنامه ‌نویسی سالیدیتی در این شبکه بود.

هنگامی که وود تصمیم به کنار نهادن اتریوم و شروع پروژه خود گرفت شروع پروژه بلاک‌ چینی را تصور می کرد که معایب شبکه اتریوم را نداشته باشد که از اصلی ترین آن مقیاس ‌پذیری و تشکیل ساختارهای میان زنجیره ‌ای بود. او در نوامبر ۲۰۱۶ نخستین وایت پیپر ‌ شبکه پولکادات را انتشار داد.

بعد از آن پولکادات در طی مدت زمانی به یکی از سریع‌ ترین برنامه های توسعه بلاک‌ چین به خصوص در سال های ۲۰۲۰ و اوایل ۲۰۲۱ تبدیل گردید.

ارز دیجیتال پولکادات

نقاط مثبت پولکادات نسبت به سایر بلاک چین ‌ها

همان گونه که قبل تر گفتیم، بلاک چین ‌های نسل اول و دوم به با وجود همه ی توسعه ‌‌ها و نوآوری‌ هایی که داشتند، ضعف ‌هایی هم داشتند. مثلا سرعت کند تراکنش‌ ها، بالا رفتن غیرمنطقی کارمزد ها در یک بازه‌ های زمانی ، هارد فورک ‌های مداوم، مدیریت وابسته به افراد و در آخر، عدم تبدیل مستقیم ارزهای دیجیتال به همدیگر از جمله اساسی ترین معایب بلاک چین ‌های امروزی محسوب می گردند.

این در حالی است که طراحی خاص پولکادات، مزایای زیادی را نسبت به دیگر شبکه های سنتی داشته است و این شبکه را نسبت به دیگر پلتفرم ‌های بلاک چینی جدا کرده است:

  • مقیاس ‌پذیری
  • امکان ارتقای شبکه بدون انجام هاردفورک
  • مدیریت غیرمتمرکز
  • تعامل‌ پذیری و ارتباط بین ‌زنجیره ‌ای

چگونه پولکادات خریداری کنیم؟

مناسب ترین روش جهت خرید پولکادات این می باشد که به یک سایت صرافی ارز دیجیتال مراجعه نمایید. در صورتی که ساکن ایران هستید جهت خرید دات می ‌توانید از یکی از دو راه استفاده نمایید:

  • خرید پولکادات از سایت‌ های ایرانی با ریال
  • خرید بیت کوین یا تتر از سایت ‌های ایرانی با ريال و بعد  تبدیل نمودن آن به پولکادات در صرافی ‌های خارجی

اگر تصمیم دارید از سایت ‌های ایرانی پولکادات کنید، می ‌توانید با سرچ در گوگل آن ها را بیابید و بعد از ثبت ‌نام و احراز هویت، مستقیما با کارت بانکی خود پولکادات خریداری نمایید.

با این وجود، از آن جا که بیش تر سایت ‌های ایرانی پولکادات را در لیست ارزهای دیجیتال خود برای خریداری ندارند و یا هزینه تمام ‌شده خرید در این سایت‌ ها زیاد است، خیلی از سرمایه‌ گذاران از راه دوم استفاده می نمایند؛ یعنی خرید بیت کوین یا تتر از سایت ‌های ایرانی و سپس تبدیل نمودن آن به پولکادات در صرافی‌های خارجی مثل بایننس.

دقت داشته باشید که صرافی ‌های خارجی به علت شرایط تحریم‌، به کاربران ایرانی اجازه فعالیت نخواهند داد و خطر مسدود شدن حساب در آن ها امکان دارد. با این وجود، اغلب بیش تر ایرانی ها هم اکنون از سایت بایننس استفاده می نمایند که البته پیش از استفاده آی ‌پی خود را تغییر می ‌دهند.

ارز دیجیتال پولکادات

پولکادات به چه شکل کار می ‌کند؟

جهت استفاده نمودن از پولکادات، احتیاجی به کسب دانش جزئیات فعالیت این شبکه نمی باشد، همان گونه که اکنون خیلی از افراد بدون اطلاعات از چگونگی عملکرد بلاک چین، از بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال استفاده می نمایند. ولی در صورتی که تصمیم به سرمایه ‌گذاری در این شبکه را دارید، کسب اطلاعات در مورد چگونگی کار این شبکه، لازم است.

همان گونه که قبل تر گفتیم، مقصود از از به وجود آوردن شبکه پولکادات بر طرف کردن ایردات مقیاس ‌پذیری، تعامل‌ و مدیریت بلاک چین ‌ها می باشد. به همین دلیل، شبکه پولکادات به شکلی طراحی شده است که از یک طرف امکان فعالیت همزمان بلاک چین‌ های مختلف را فراهم می کند و از طرف دیگر با استفاده از امنیت اشتراکی، همه آن ها را در یک شبکه جمع می کند. همچنین برخلاف بلاک چین‌ های قدیمی که به شکل جدا از هم کارمی ‌کنند، همه ی زنجیره‌ های پولکادات با هم در ارتباط هستند و قادر به فرستادن و دریافت نمودن هر نوع پیامی به هم می باشند.

کیف پول ارز دیجیتال پولکادات

بر خلاف خیلی از پروژه‌ های تازه شکل گرفته، کیف پول ‌های زیادی جهت نگهداری ارز پواکادات در بازار موجود است.

در بین همه ی کیف پول‌ هایی که در بازار وجود دارد، کیف پول اکسکوینو یکی از بهترین کیف پول ‌ها در بازار می باشد. این کیف پول به دست یک تیم متخصص داخلی ایجاد شده است و دارای یک اپلیکیشن مخصوص گوشی ‌های اندروید است که با نصب آن قادر خواهید بود در هر لحظه و هر جایی تراکنش‌ دلخواه خود را انجام دهید و به ارزهای دیجیتال خود دسترسی پیدا کنید.

کیف پول‌های پولکادات

علاوه بر کیف پول اکسکوینو در ادامه به بعضی کیف پول ‌های دیگر که از این رمز ارز پولکادات حمایت می ‌کنند خواهیم پرداخت:

کیف پول پریتی سینگر

این کیف پول یک اپلیکیشن موبایلی است که برای هر دو سیستم ‌‌عامل‌ اندروید و iOS استفاده می گردد. در این کیف پول از کیو‌آر کد (QR) جهت انجام تراکنش ‌ها استفاده می گردد و با استفاده از آن به چند کلید ویژه دسترسی خواهید داشت.

کیف پول پولکادا

کیف پول پولکادا از جمله کیف پول‌ های چند ارزی می باشد که علاوه بر پولکادات از ارزهای دیجیتال زیادی حمایت می ‌کند. این کیف پول که مخصوص اکوسیستم پولکادات ایجاد شده است نیز برای هر دو سیستم‌ عامل  اندروید و iOS در دسترس می باشد.

کیف پول تراست

بسیاری از فعالان در زمینه ارزهای دیجیتال با اسم کیف پول تراست آشنا هستند و این کیف پول یکی از معروف ترین و پرکاربرد ترین ولت‌ هایی است که دربازار موجود است.

این کیف پول نیز از رمز ارزهای زیادی حمایت می ‌کند و بسیاری از آن به عنوان بهترین کیف پول پولکادات نام برده اند. تراست ولت بر اندروید و iOS قابل اجرا می باشد.

ارز دیجیتال پولکادات

فواید ارز دیجیتال پولکادات

۱- مقیاس ‌پذیری

همان گونه که قبلا اشاره شد از مزایا و تفاوت ‌های شبکه بلاک‌ چین پولکادات شبکه‌ های دیگر، چند قسمتی بودن آن است. این شبکه نقطه اتصال و ارتباط  میان بلاک ‌چین‌ های متعدد بوده است که به شکل موازی با هم فعالیت می ‌کنند.

همین مسئله موجب شده است تا شبکه پولکادات قادر باشد حجم زیادی از ترافیک را پردازش کند و از به وجود آمدن مشکلات زیاد در زمان پردازش تراکنش‌ ها ممانعت کند. این قدرت پردازش همزمان تراکنش ‌ها به سهم خود باعث بهبود و بالا رفتن مقیاس‌ پذیری شبکه گردیده است.

۲- مکانیزم حاکمیت

ارتباط داشتن با یک پاراچین ویژه موجب به وجود آمدن امکان مدیریت آن شبکه می گردد. این به این معنی است که تیم گسترش دهنده پولکادات قادر است با به کاربردن قابلیت و ویژگی، مدیریت بلاک‌ چین را طبق نیازهای موجود هماهنگ نماید.

۳- ارتقاپذیر بودن پاراچین ‌ها

از کارهای اساسی که از طریق پولکادات انجام گردیده این است که بروزرسانی پاراچین‌ ها را خیلی آسان نموده است و همین موضوع نیاز به استفاده از هاردفورک‌ها در شبکه که خود باعث دو بخشی شدن کاربران یا جدایی جوامع گردیده را از بین برده است. از این راه زنجیره شبکه را می شود  بدون رخ دادن مشکلی ارتقا داد و بروز کرد.

۴- ساز و کار اجماع انعطاف ‌پذیر

شبکه پولکادات مکانیسم اجماع انعطاف ‌پذیری را برای بلاک‌ چین‌ های متفاوت آماده می ‌کند. از آنجا که بلاک‌ چین ‌های متعدد با مکانیسم ویژه ای قابل اجرا می باشند، این شبکه تحت عنوان میزبانی خوب برای آن ها عمل می‌ کند.

۵- تراکنش های کراس چین

این خصوصیت از انتقال رمز ارزهای میان شبکه‌ های بلاک‌ چین متفاوت پشتیبانی می‌ کند و جهت هماهنگی و یکپارچه‌ سازی بلاک ‌چین ‌ها لازم است.

۶- امنیت مشترک بالا

امنیت زیاد شبکه پولکادات که یکی از اهداف اساسی این شبکه به حساب می آید باعث فراهم شدن و افزایش امنیت همه بلاک ‌چین ‌ها و زنجیره‌ های در ارتباط با پولکادات می ‌شود. این خصوصیات و قابلیت قادر است از زنجیره‌ های کوچک که توانایی اجرا از نظر راه ‌اندازی خودکار ندارند محافظت نمایند.

معایب ارز دیجیتال پولکادات

۱- نقل و انتقال گسترش دهندگان

از آنجایی که جهت راه ‌اندازی یک اپلیکیشن در پاراچین‌ های پولکادات احتیاج به امکان پیاده ‌سازی و دسترسی در آن پاراچین می باشد این یکی از نقاط ضعف شبکه پولکادات به حساب می آید.

۲- اشباع شدن بازار

این نکته را باید توجه کنید که شبکه بلاک ‌چین پولکادات نخستین شبکه‌ ای نیست که در زمینه بلاک‌ چین‌ های دارای قراردادهای هوشمند فعالیت می کند و به همین علت باید با رقبای خود مثل کازماس، سولانا، کاردانو و تزوس رقابت نماید.

۳- باگ‌ های اولیه

با وجود امنیت زیاد شبکه پولکادات که آن را از خیلی از بلاک چین‌های دیگر جدا می‌ کند، این شبکه تا امروز  مورد چند حمله هکری قرار گرفته است که نخستین آن به ژانویه ۲۰۱۷ باز می گردد. هنگامی که هنوز پولکادات اقدامات امنیتی خود را اعمال نکرده بود.

پولکادات یک پروژه خیلی جاه‌ طلبانه می باشد که برنامه آن تغییر دادن ساختار شبکه جهانی می باشد. خیلی از کارشناسان آن را به‌عنوان یک حرکت انقلابی می ‌دانند که قادر است حوزه بلاک‌ چین را کاملا دگرگون نماید.

از آنجا که بنیاد وب ۳ بنیان گذار پولکادات است و از آن حمایت می ‌کند و با توجه به به روز رسانی ها و پیشرفت ‌های این شبکه، خیلی از کارشناسان و فعالان در حوزه ارزهای دیجیتال آینده و روشنی را برای این رمز ارز پیش‌بینی نموده اند.

با وجود همه پیش ‌بینی ‌ها در مورد این ارز ، به خاطر وجود نوسانات زیاد  در بازار رمز ارزها، آینده پولکادات و ارزش اصلی این ارز را نمی شود به ‌طور دقیق پیش‌ بینی نمود اما با در نظر گرفتن این مسئله که چشم انداز و آینده همه ارزهای دیجیتال مقدار خیلی زیادی به وضعیت بازار کریپتو بسته است پولکادات نیز از این قاعده اطاعت می کند.

به  ‌این شکل، در صورتی بازار کریپتو در آینده همچنان به پیشرفت خود ادامه دهد، ارزش پولکادات نیز به احتمالا افزایش خواهد یافت.

مطالب مشابه را ببینید!

ارز دیجیتال bonk چیست؟ (بررسی اولین میم کوین سولانا) بیت کوین چیست؟ اطلاعات درباره استخراج Bitcoin، خرید و انتقال این ارز دیجیتال ارز دیجیتال سولانا | همه چیز در مورد سولانا، استخراج و کیف پول آن ارز دیجیتال اتریوم چیست؟ اطلاعات در مورد استخراج، کیف پول و خرید این ارز ارز دیجیتال ترون (TRX) چیست؟ اطلاعات در مورد خرید و کیف پول این ارز دیجیتال ریپل چیست؟ ؛ اطلاعات در مورد این ارزدیجیتال و نحوه خرید و فروش آن بایننس کوین چیست، چگونه استخراج می شود و آیا ارزش سرمایه گذاری دارد؟ بلاک چین چیست؟ آشنایی با فناوری Blockchain، کاربرد، مزایا و معایب آن متاورس Metaverse چیست و دلیل اهمیت آن چه می باشد؟ لایت کوین LTC چیست؟ (ویژگی های، مزایا، تاریخچه و تحلیل قیمت آینده آن)