انشا در مورد فداکاری + 4 در مورد ایثار و فداکاری با سوال و جواب برای پایه های مختلف تحصیلی

انشا با موضوع فداکاری

در این بخش روزانه مجموعه 4 انشا زیبا با موضوع فداکاری و ایثار را به همراه سوال و جواب گردآوری کرده ایم که برای پایه های مختلف تحصیلی نگارش شده اند.

فداکاری ساده ترین تعریف برای امری مانند از خود گذشتگی است. حتما داستان دهقان فداکار، پتروس فداکار و یا اخیرا داستان علی لندی (نوجوانی که همسایه را از آتش سوزی نجات داد و نامش جاودانه شد) را شنیده باشید. اینها نمونه ای از فداکاری ها بودند که در ذهن مردم باقی می مانند.

انشاء در مورد فداکاری

فداکاری را می توان یک کار خوب دانست. کاری که می تواند منجر به کمک کردن به دیگران یا نجات آن ها شود. همیشه فداکاری به معنی کارهای بزرگ و دور از ذهن نیست گاهی یک بخشیدن ساده می تواند فداکاری ما را نشان بدهد. شاید در روز با ادم های فداکار زیادی روبرو شویم و ساده از کنار آن ها رد شویم.

پدران اما ساده ترین نمونه های فداکاری هستند. قطعا آن ها به عنوان فداکارترین شخص در زندگی همه ی ما مطرح می شوند. هر پدری از خود به نوعی خودگذشتگی و فداکاری را نشان میدهد. البته فداکاری به شیوه های مختلفی در بین مردم وجود دارد.

از اصلی ترین مسائل در زندگی هر کدام از ما، فداکاری و خودگذشتگی است و شخصی که فداکار باشد یک برتری و جایگاه بالاتری را نسبت به دیگران خواهد داشت. وجود فداکاری در زندگی ما سبب بهبود روابط خانوادگی و اجتماعی می گردد و شاید بتوان برای هرکاری نیاز است که فداکاری های انجام شود.

کافی ست نگاهی به شغل آتش نشان ها داشته باشید. آن ها از فداکارترین ادم ها هستند و حتی در انجام وظیفه هایشان فداکاری های زیادی می کنند و گاهی از جان شان نیز می گذرند فقط به خاطر اینکه دیگران را نجات بدهند. هیچ قیمتی را نمی توان برای فداکاری تعیین کرد.

از دیگر فداکاری های بارزی که در کشور ما وجود داشته است شهیدهای بزرگ و بلند مرتبه مان است؛آن ها که برای نجات جان مردم شان و برای دفاع از میهن خود جانشان را از دست دادند. آیا می توان گفت به سادگی از کنار این نوع فداکاریها رد شد؟

نوع دیگری از فداکاری پدر یا مادرها هستند که تمامی طول عمرشان را با کار کردن سپری می کنند تا بتوانند شرایطی را فراهم کنند تا فرزندانشان در رفاه و آسایش سر کنند . آن ها تمامی تلاش شان را برای موفقیت فرزندان می کنند و شرایطی را به وجود می آورند تا فرزندانشان در بهترین مدارس و دانشگاه ها درس بخوانند و کمبودی از نظر امکانات نداشته باشند.

ما هم باید فداکاری و گذشت را به خوبی در زندگی خودمان ایجاد کنیم و جز اصلی ترین کارهایمان قرار بدهیم. همیشه می توانید با فداکاری های که انجام می دهید به عنوان یک الگوی نمونه در ذهن افراد دیگر در زندگی باشید.

به این داستان دقت کنید: شبی چند نفر از جوان مردان و درویشان نزد بوالحسن انطاکی جمع شده بودند. او فقط 2 یا 3 نان داشت که برای 5 مرد بسیار کم بود ولی او همه ی نان ها را پاره کرد و چراغها را نیز خاموش نمود و بر سر سفره نشستند تا نان بخورند. هر نفر از مهمانها دهانش را می جنبانید تا دیگری فکر کند که نان خورده است. زمانی که سفره را جمع کردند نانها دست نخورده باقی مانده بود و همه برای ایثار به دیگران غذایی نخورده بودند.

سوال و جواب(فداکاری)

فداکاری چیست؟ فداکاری به این معنی است که انسان ها چیزهای را که به آن نیاز دارند به دیگران ببخشند یا کاری را انجام دهند که برای دیگران سود داشته باشد یا حتی می توان گفت کاری که سبب نجات دیگران شود.

یک نمونه فداکاری را ذکر کنید؟ دهقان فداکار مردی بود که با وجود سرما پیراهن خود را درآورد و آتش زد و به مقابل قطار رفت تا قطار به کوه ریزش کرده برخورد نکند و جان افراد زیادی را نجات داد.

چند نمونه فرد فداکار را بگویید؟ پدر – مادر – آتش نشان ها – پلیس ها

آیا تا به حال شما فداکاری را کرده اید؟ بله . لباسی گرم از خودم را به دوستی داده ام که توانایی خرید لباس را نداشته است.


انشا در مورد فداکاری

 انشا در مورد فداکاری به شیوه تحقیقی

در فرهنگ‌ های لغت فداکاری را ایثار و از خود گذشتگی معنی کردند. یعنی فرد باید به شناختی رسیده باشد که متوجه شود دنیا و هر چه در آن است، برای آینده او هیچ فایده‌ای ندارد و آخر کار باید همه چیز را بگذارد و برود و بنابراین انسان‌ های دیگر از ارزش والاتری برخوردار هستند. از این رو هر چه دارد، برای دیگران می‌ خواهد. چون به نظر او مالی را که در راه دیگران خرج می‌ کند، از دست رفته نیست و پس اندازی برای آخرت اوست. زمانی که دیگر هیچ پولی ندارد و در مقابل خداوند حاضر می‌ شود اعمال نیک و بد اوست که سرنوشت او را تعیین می‌ کند و آن وقت است که مقدم دانستن دیگران بر خودش به داد او می‌ رسد.

از خود گذشتگی تنها در زمینه ایثار مالی نیست؛ بلکه از شیوه‌ های دیگر هم ممکن است. کسانی که هر چند ماه یک بار به بیماران خون اهدا می‌کنند، معلمانی که وقت زنگ تفریح خود را در اختیار دانش‌ آموزان قرار می‌ دهند و اشکالات درسی آن‌ ها را برطرف می‌ کنند، کسانی که در مواقع بحرانی مثل سیل، زلزله، سقوط هواپیما و حوادث دیگر خود را به محل وقوع حادثه می‌ رسانند و به بازماندگان کمک می‌ کنند و حتی دانش‌ آموزانی که به همکلاسی‌ های خود کمک می‌ کنند تا درس آن‌ ها هم بهتر شود، همه و همه مثال‌ هایی از انسان‌ های فداکار هستند.

بزرگ‌ ترین سرمشق فداکاری برای ما حضرت ابالفضل عباس (ع) است که در حالی که بسیار تشنه بود، لب رود فرات رفت؛ اما قبل از دیگران آب ننوشید و مشک خود را پر از آب کرد تا برای کودکان ببرد؛ زیرا می‌اندیشید چگونه خود آب بخورد در حالی که دیگران تشنه هستند و آن‌ها را بر خود مقدم دانست. او الگوی خوب و کاملی برای ماست. باشد که از فداکارانی چون او و سرورش امام حسین (ع) درس زندگی بگیریم.


انشا در مورد فداکاری به شیوه ادبی

اگر ما اکنون زنده‌ایم و در خانه‌های خود به راحتی زندگی می‌کنیم، همه را مدیون کسانی هستیم که زندگی خود را هیچ انگاشتند و رفاه و آرامش دیگران را بر خود ترجیح دادند. آن‌ها بدون آن که تردیدی به خود راه دهند، با گام‌هایی استوار خانه و کاشانه خود را ترک کردند و راهی جبهه‌های مبارزه با کفار شدند؛ اما آن‌ها تنها فداکاران نبوده‌اند. مادران و همسران آن‌ها نیز فداکاری بزرگی کردند.

مادرانی که فرزندان دلبند خود را برای اعزام به جبهه‌ها آماده می‌کردند و با کاسه آب و قرآن کریم در جلوی در آن‌ها را بدرقه می‌کردند، از صمیم قلب آرزو داشتند فرزندانشان به سلامت به خانه برگردند؛ اما بسیاری از آن‌ها با خبر شهادت عزیزان خود مواجه می‌شدند و با آن که قلبشان مالامال از درد می‌شد، از خدای خود می‌خواستند تا این هدیه را همچون گوهری ارزشمند که دار و ندارشان بوده است بپذیرد و در دل خود از این که چنین شیر مردان فداکاری را پرورش داده بودند، به خود می‌بالیدند. آری آنان بزرگ‌مردان تاریخ بودند که از خون خود گذشتند تا آرامش و امنیت را به مردمان خود هدیه دهند.


fadakari 1 e1632815905548

انشای زیبا با مقدمه و نتیجه گیری در مورد فداکاری

مقدمه : فداکاری یعنی کسی با میل و خواسته خودش، وقت، پول، زندگی و هرچه که دارد را در اختیار دیگران قرار بدهد.

و مفهوم کلی تر از آن یعنی بپذیریم در برابر کسانی که از ما ضعیف تر هستند مسئولیت داریم.

بدنه انشا: کسی میتواند فداکار باشد که خود واقعی اش باشد و همانطور که هست خودش را دوست داشته باشد و تظاهر به چیزی که نیست نکند.

از ویژگی های آدم های فداکارعلاوه بر مهربان ، متواضع و دست و دلباز بودن، این است  که خود واقعی اش باشد.

این جمله که میگوید ما نسبت به افرادی که از ما ضعیف تر هستند مسئولیم به این معنا نیست که به خودمان بی توجه باشیم و فقط فکر و ذکرمان توجه به افراد دیگر باشد.

بلکه به این معناست درحالی که از خودمان مراقبت میکنیم و مراقب خودمانیم دیگران را فراموش نکنیم و آنها را ندیده نگیریم.

در واقع حمایت بیش از اندازه از فرد یا گروهی باعث میشود همیشه وابسته به دیگران باشد و آدم بی مسئولیت و ضعیفی شود .

نتیجه: همیشه فداکاری خوب نیست گاهی ادم ها باید یاد بگیرند تنها به خودشان تکیه کنند و مسئولیت زندگی اش را خودش بپذیرد و در غیر این صورت در آینده آدمی میشود که جز ضرر برا اطرفیانش چیزی ندارد .

طرح سوال انشا در مورد فداکاری:

1- مفهوم کلی فداکاری چیست؟
2- جمله ما نسبت به افراد ضعیف مسئولیم یعنی چه؟
3- همیشه فداکاری خوب است؟ چرا؟
4- ویژگی یک آدم فداکار چیست؟


انشا در مورد فداکاری با لحن طنز

از آنجا که فداکاری کار بسیار مهمی است، باید یاد بگیریم که انسان‌های فداکاری باشیم و بنابراین از خود کلمه «فداکاری» شروع می‌کنیم. این کلمه از دو بخش «فدا» و «کاری» تشکیل شده است. شما حتما تا حالا با آدم‌ها کاری رو به رو شده‌اید. آن‌ها کسانی هستند که عاشق کار کردنند و هر جا که ولشان کنی، سر کارشان بر می‌گردند. فداکاری یعنی این که به این جور آدم‌های کاری بگویید: «فدایت شوم» یا این که آن‌ها را فدای خودمان بکنیم. اصلا می‌توانیم  برای محکم کاری این جور آدم‌ها را فدای آدم‌های دیگر بکنیم که فداکاری دو جانبه می‌شود.

فداکاری روش‌های دیگری هم دارد؛ مثلا همه می‌دانیم که پول چرک کف دست است و اگر پول‌های دیگران را از آن‌ها بگیریم پاک می‌شوند. پس چه بهتر است که کثیفی کف دست مردم دیگر را به کف دست خودمان منتقل کنیم. درست است که زحمتمان می‌شود؛ اما چون ما آدم‌های فداکاری هستیم، این زحمت را به جان می‌خریم.

همان طور که گفتم با روش‌های دیگر هم می‌توان فداکاری کرد؛ مثلا یک بار که برای سرما خوردگی به بیمارستان رفته بودیم، با آقایی رو به رو شدیم که آدم‌هایی را که نیازمند قلب و کلیه و قرنیه چشم و خلاصه لوازم یدکی آدمیزاد بودند به کسانی معرفی می‌کرد که این چیز‌ها را اضافه داشتند و آن‌ها با پیوند اعضای بدن، تعداد زیادی از بیماران را شفا می‌دادند!

به نظر من آن‌ها انسان‌های بزرگی بودند؛ زیرا هر چند مردم به آن‌ها انگ دلالی اعضای بدن می‌زدند؛ اما آن‌ها به حرف مردم گوش می‌دادند و کار درست خود را می‌کردند و هر روز چند نفر را از مرگ حتمی نجات می‌دادند. حالا درست است که این وسط مقدار زیادی کاسب می‌شدند، ولی خوب بالاخره آن‌ها هم زن و بچه دارند. درست است که آن‌ها انسان‌های فداکار هستند؛ ولی دیگر حقشان نیست که از گرسنگی بمیرند.

از این انشا نتیجه می‌گیریم که انسان باید با فداکاری باری از روی دوش دیگران بردارد؛ حتی می‌تواند کبد و کلیه و قلب اضافی را هم از روی دوش آن‌ها بردارد و به حرف مردم اهمیت ندهد. نتیجه دیگری که از این انشا می‌گیریم این است که لازم نیست برای فداکاری همیشه خودمان را فدای دیگران بکنیم. می‌توانیم دیگران را هم فدای بقیه بکنیم و حتی این روش فداکارانه‌تر هم به نظر می‌رسد.

مطالب مشابه را ببینید!

انشا مذهبی (با موضوعات مذهبی نماز، روزه، ماه محرم و خداوند) برای پایه های مختلف تحصیلی انشا در مورد شجاعت + چند انشا با موضوع شجاعت و دلیری برای پایه های مختلف تحصیلی انشا با موضوع آزاد + چند انشاء زیبا توصیفی با موضوع پیشنهادی و مختلف انشا درباره مادر + چند انشا ساده و ادبی در توصیف مادر برای پایه های مختلف تحصیلی انشا با موضوع فصل زمستان + چند انشا زیبای ادبی کوتاه و بلند برای کودک و نوجوان انشا درباره معلم شدن و اگر معلم بود برای پایه سوم تا نهم با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری انشا کارگر با 10 انشا زیبای ادبی کوتاه و بلند درباره قشر زحمت کش کارگر انشا با موضوع مرگ و زندگی + 4 انشای زیبا در مورد زندگی و مرگ برای پایه های تحصیلی مختلف انشا در مورد امام حسین، کربلا و ماه محرم برای پایه های مختلف تحصیلی انشا حضرت زینب (س) + چند انشا زیبای کوتاه و بلند با موضوع حضرت کبری (س)