انواع ادویه های ضروری آشپزخانه؛ 25 ادویه مورد نیاز از هل گرفته تا تخم شنبلیله

اگر شما هم جزو افرادی باشید که آشپزی کردن را دوست دارند و دلشان نمی خواهد از فست فود در وعده های غذایی خود استفاده کنند، حتما در مراحل پخت غذاهای مورد علاقه خود به انواع ادویه احتیاج خواهید داشت. مخصوصا اگر تنوع دادن به غذاهای خود و امتحان کردن طعم های مختلف را دوست داشته باشید هم بیشتر سراغ ادویه ها خواهید رفت. در این مقاله قصد داریم تا شما را با پرکاربرد ترین ادویه ها که وجود آنها در هر آشپزخانه ای ضروری به حساب می آید آشنا کنیم.

اگر شما هم به انواع ادویه علاقمند هستید و می خواهید اطلاعات بیشتری درباره آن داشته باشید با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

انواع ادویه های ضروری آشپزخانه؛ 25 ادویه مورد نیاز از هل گرفته تا تخم شنبلیله

هل

هل یکی از انواع انواع ادویه  است. اکثر ما این ادویه را به عنوان دانه های معطر به خاطر می آوریم که درون غلاف هایی به رنگ سبز روشن قرار گرفته اند. هل در موارد بسیار زیادی مانند غذاهای هندی، غذاهای بومی منطقه خاور میانه، غذاهای اسکاندیناوی، خوراک های گوشتی، کلوچه هایی با طعم و عطر خاص و … مورد استفاده قرار گرفته و به همین دلیل جزو کاربردی ترین ادویه ها به شمار می رود.

طعم و رایحه این ادویه بسیار قدرتمند بوده و شیرینی که از مزه آن حس می شود به راحتی می تواند به طعم و مزه اکثر غذاهای دیگر غلبه کند. با این وجود اگر بتوانید از این ادویه به مقدار مناسب و کافی استفاده کنید و آن را به روش درستی با دیگر ادویه ها ترکیب نمایید عطر و طعمی دلپذیر را برای غذای خود خلق خواهید کرد. نکته مهم در استفاده از هل رعایت کردن حد اعتدال است.   

هل

در مورد نحوه استفاده کردن از این ادویه می توانید غلاف های هل را به شکل مستقیم آسیاب و پودر کرده و بعد آن را به ترکیب غذای خود بیفزایید. همچنین می توانید ابتدا غلاف ها را باز کرده و دانه های هل را از آنها خارج کنید تا تنها دانه های هل را پودر و استفاده کنید. از هر ده غلاف کامل هل که تقریبا معادل هزار عدد دانه هل است می توان چیزی در حدود یک قاشق چای خوری ادویه آسیاب شده به دست آورد.

توجه داشته باشید که نوع سبز این ادویه با هل سیاه تفاوت دارد. تا حدی که اگر در دستور پخت غذایی از هل سیاه استفاده شده بود نباید آن را با هل سبز جابجا کنید. چرا که هل سیاه با غلاف های بزرگ تری که دارد دارای طعمی قوی و دودی است و بهتر است برای غذاهایی با طعم غیر شیرین از آن استفاده کنید.

فلفل چیلی

فلفل چیلی از انواع ادویه که در نقاط مختلف جهان دارای انواع مختلفی است. قطعا برای آشپزی در خانه خود به حداقل یک نوع از انواع فلفل چیلی احتیاج خواهید داشت. اما اگر از نظر مالی توانایی لازم را دارید بهتر است چند نوع از این فلفل را تهیه کنید. پرک های فلفل چیلی را خشک کرده و بعد از خرد کردن در بازار به فروش می رسانند. این پرک ها گاهی اوقات فقط مربوط به یک نوع فلفل و گاهی اوقات هم ترکیبی از چندین نوع می باشند.

فلفل چیلی

از جمله معروف ترین پرک های فلفل چینی که در بازار موجود است فلفل کاین (به انگلیسی cayenne peppers) است که طعم خاصی نداشته و تنها می تواند تندی غذا را افزایش دهد. به همین دلیل بدون نگرانی خاصی در مورد تغییر طعم غذایتان می توانید از این نوع فلفل برای تند کردن ترکیب غذاهای خود استفاده کنید.

این در حالی است که بقیه انواع فلفل چیلی طعم و مزه و کاربرد منحصر به فرد خودشان را دارند. به عنوان نمونه پودر آنچو چلیلیِ قهوه ای مایل به سرخ (به انگلیسی ancho chile) طعم شیرین و خاکی به غذای شما می دهد که آن را برای به کار بردن در غذاهای مکزیکی مناسب می کند. در سمت مقابل فلفل چیلی قرمز آتشین کشمیری قرار دارد که گرمای مرکباتی داشته و بیشتر در غذاهای مربوط به ناحیه جنوبی آسیا مورد استفاده قرار می گیرد.

مطلب مشابه: خواص فلفل تند برای سلامت (فواید برای دستگاه گوارش تا سلامت پوست)

دارچین

دارچین را جزو محبوب ترین انواع ادویه گرم دسته بندی می کنند. این در حالی است که دارچین اصلا یک ادویه ساده یا ابتدایی نیست. دارچین می تواند تا حدی معطر و قوی باشد که باعث تغییر دادن کامل عطر و طعم غذای شما بشود. در حال حاضر از سرده درخت کافور (Cinnamomum) چهار گونه مختلف دارچین تجاری تولید می شود. دارچینی که در هنگام آشپزی کردن از آن استفاده می کنیم معمولا از نوع دارچین کاسیا (cassia) یا دارچین سیلان (Ceylon) است.

دارچین

دارچین کاسیا به رنگ تیره بوده و طعم نسبتا شیرینی دارد. این نوع دارچین معمولا در کشورهای ویتنام، اندونزی و چین به صورت پودر یا چوبه دارچین تهیه شده و به فروش می رسد. در حالی  که دارچین سیلان که با عنوان دیگر “دارچین واقعی” هم شناخته می شود بیشتر در منطقه سریلانکا کشت می شود. دارچین سیلان نسبت به دارچین کاسیا رایحه ای ملایم تر و طعمی غیر شیرین دارد که طعم آن را به طعم مرکباتی تشبیه می کنند.

شما می توانید انواع مختلف دارچین را به جای یکدیگر استفاده کنید اما باید توجه داشته باشید که در طعم نهایی تفاوت به وجود خواهد آمد. اگر برایتان مقدور است بهتر است که انواع مختلف این ادویه را تهیه کرده و بعد از چشیدن آنها گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید. ممکن است بتوانید از یک نوع دارچین در پخت غذا و از نوع دیگر آن هم برای پخت شیرینی و کلوچه های خود استفاده کنید.

مطلب مشابه: خواص دارچین؛ اشنایی با تمام خواص دارچین از پیشگیری از آلزایمر تا رقع سوء هاضمه

میخک

میخک ها زمانی که تازه هستند معطر بوده و طعم شیرینی دارند. این میخک ها به رنگ صورتی روشن دیده می شوند. مدتی بعد از خشک شدن این میخک ها رنگ آنها به قهوه ای مایل به قرمز تغییر یافته و در نتیجه طعمی شبیه به طعم ملاس در آنها به وجود خواهد آمد. از میخک می توان به عنوان طعم دهنده و چاشنی در موارد مختلفی از قبیل آب مرغ، انواع گوشت و حتی کیک های مختلف مثل کیک کدو تنبل استفاده کرد.

میخک

این ادویه از قدیم بومی کشور اندونزی محسوب می شود. اما امروزه آن را در مناطق دیگری مثل سریلانکا، زنگبار و حتی هند هم کشت و تولید می کنند. با این وجود که همه انواع گوناگون این ادویه دارای نت های پایه یکسان هستند، باز هم می توان بین میخک های مربوط به نواحی مختلف تفاوت هایی پیدا کرد. بیشتر این تفاوت ها به شکل میخک رشد یافته و میزان دودی یا شیرین بودن طعم آن مربوط می شود.

فلفل فرنگی

فلفل فرنگی یکی دیگر از انواع ادویه که با نام آل اسپایس (به انگلیسی Allspice) هم شناخته می شود. شما با استفاده کردن از فلفل فرنگی در غذاهای شیرین و غیر شیرینی که درست می کنید می توانید گرمای معطری را به غذاهای خود اضافه کنید. این ادویه دارای نوعی طعم و عطر خاص است که نسبت به دیگر ادویه های موجود پیچیده و منحصر به فرد محسوب می شود.

فلفل فرنگی

برای تهیه فلفل فرنگی از میوه ای خاص استفاده می کنند و آن را خشک می کنند. در برخی موارد هم این ادویه را به وسیله آسیاب کردن میوه اصلی به دست می آورند. آل اسپایس از نظر طعم دارای طعم پایه ادویه های مختلفی از جمله میخک، دارچین و فلفل سیاه است و به همین دلیل در نهایت طعمی دودی و آجیلی از خودش ایجاد می کند. طعم خاص این ادویه آن را به یک ادویه محبوب و پرکاربرد در غذاهای کارائیبی و مکزیکی تبدیل کرده است.

تخم گشنیز

تخم گشنیز از انواع ادویه که به شکل دانه های ریز یافت می شود. این دانه های کوچک رنگ قهوه ای داشته و از گیاهی به نام گشنیز به وجود می آیند. دانه های گشنیز طعم خاصی دارند که باعث متفاوت شدن این گیاه و استفاده کردن از آن به عنوان طعم دهنده و چاشنی شده است. طعمی که از دانه قهوه ای رنگ یا همان تخم گشنیز احساس می کنید با طعم و مزه برگ های سبز رنگ و تازه این گیاه تفاوت های زیادی دارد. از این دانه های معطر و خوش طعم استفاده می شود تا در نهایت غذاها و دیگر خوراکی ها طعمی مرکباتی و خاص به خود بگیرند.

تخم گشنیز

تخم گشنیز کاربردها و موارد استفاده گسترده ای دارد که از جمله آنها می توان به غذاها، ترشی ها، انواع نوشیدنی و حتی سس های مختلف با طعم های گوناگون اشاره کرد. این تخم ها هم به صورت درسته مورد استفاده قرار می گیرند و هم از شکل آسیاب شده آنها در موارد مختلف استفاده می شود. 

مطلب مشابه: خواص گشنیز + تمام فواید گشنیز برا سلامت از خواص برای پوست تا برای زنان باردار

پودر سیر

درست است که برای تهیه پودر سیر همان سیر تازه را خشک کرده و بعد پودر می کنند، اما با این وجود باز هم پودر سیر طعمی متفاوت و خاص تر از خود سیر تازه خواهد داشت. در واقع این ادویه درست مثل سیر تازه رگه هایی از طعم غیر شیرین و بد بوی موجود در سیر تازه که با flavor notes شناخته می شود را در خود دارد. با این تفاوت که پودر سیر برخلاف سیر تازه از شر رطوبت و تندی در طعم خلاص شده است. در نتیجه اگر می خواهید از سیر در ادویه های ترکیبی خود استفاده کنید یا برای طعم تنقلات خود از آن استفاده می کنید، پودر سیر می تواند گزینه مناسب تری نسبت به سیر تازه در نظر گرفته شود.

پودر سیر

تفاوت دیگر این دو مورد در این است که سیر تازه با رنده شدن طعم و بویی قوی تر به خود می گیرد. در حالی که پودر سیر دارای شرایطی ثابت بوده و طعم ملایمی که دارد را از دست نمی دهد. به همین دلیل پودر سیر به گزینه ای ایده آل برای درست کردن سس ها و چاشنی هایی تبدیل شده است که بعد از تهیه نیاز دارید آنها را تا مدتی نگهداری کنید. در واقع پودر سیر برای مصرف شدن هیچ عجله ای ندارد!

پودر پیاز

پودر پیاز هم درست مثل پودر سیر یک ادویه کاربردی است که در موارد زیادی جایگزین پیاز تازه و خام می شود. در مواقعی که از نظر زمانی محدودیت هستید و باید آشپزی را برای خودتان سریع تر و راحت تر کنید، پودر پیاز می تواند بسیار مفیدتر از پیاز تازه باشد.

پودر پیاز

این ادویه در موارد بسیاری مانند مزه دار کردن مرغ و گوشت، تهیه ادویه های ترکیبی، ساخت سس های متنوع و همچنین طعم دادن به خورشت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

تخم رازیانه

در زمان فعلی کشورهایی که عمده فعالیت های مربوط به کشت و تولید رازیانه را بر عهده دارند هند، مصر و ترکیه هستند. تخم گیاه رازیانه درست مثل خود گیاه سبز رنگ بوده و طعم خاص خاکی آن باعث شده به یک طعم دهنده محبوب تبدیل شود. این ادویه از نظر طعم و مزه شباهت زیادی به شیرین بیان دارد.

تخم رازیانه

کاربردهای تخم رازیانه طیف بسیار گسترده ای را در بر می گیرد. برای مثال در مواد میانی کلوچه ها، طعم دهنده های مرغ سوخاری، پاناکوتا و … از این ادویه استفاده می شود.

مطلب مشابه: خواص “عرق رازیانه” برای سلامت بدن و فواید بی نظیر این عرق گیاهی مفید

زیره

در قرن های گذشته گیاه زیره تنها در مناطق محدودی از جهان مثل قسمت های مرکزی و غربی آسیا کشت شده و مورد استفاده قرار می گرفت. اما بعد از آن طی ورود اروپاییان به این مناطق و به وسیله استعمارگران اسپانیایی و پرتغالی بود که این ادویه خوش طعم به قسمت های شمالی و جنوبی قاره آمریکا هم راه پیدا کرد تا به شهرتی جهانی دست پیدا کند.

زیره

ادویه زیره دارای طعمی مرکباتی و دودی است که در کنار عطر دلپذیر و دوست داشتنی که دارد به پای ثابت بسیاری از غذاهای بومی هندوستان، مراکش، چین و حتی مکزیک تبدیل شده است. دانه های این گیاه بسیار کوچک و ظریف هستند و شما می توانید حتی از همین دانه ها به صورت مستقیم در غذاهایی که تهیه می کنید استفاده کنید. با این وجود اگر در غذایی بخواهید دقت بیشتری هم خرج دهید می توانید از زیره آسیاب شده به عنوان چاشنی غذا استفاده کنید. در نهایت زیره با حضور در هر غذایی طعم خاص خودش را نشان داده و شما را خوشحال خواهد کرد!

زنجبیل

این ادویه طعم بسیار قوی و خاصی دارد که بخاطر همین طعم قدرتمند طرفداران زیادی کسب کرده است. در واقع زنجبیلی که خشک شده باشد و بعد آسیاب شده باشد دارای طعمی بسیار قوی تر از ریشه های تر و تازه گیاه زنجبیل خواهد بود. چرا که در طی مراحلی که برای خشک کردن این گیاه پشت سر گذاشته می شود تعداد ترکیبات شوگاول (به انگلیسی (shogao به صورت قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

زنجبیل

در واقع این ترکیبات همان مواد بیوشیمیایی هستند که در گیاه زنجبیل وجود داشته و طعم و بوی آن را به وجود می آورند. از این نظر هر یک قاشق غذاخوری از زنجبیل تازه ای که رنده شده است معادل یک چهارم قاشق غذاخوری از زنجبیل آسیاب شده در نظر گرفته می شود. زنجبیل غالبا در دو کشور چین و هند به تولید می رسد و با استفاده کردن از آن می توانید گرمایی شیرین و تند را به غذاها و دیگر ترکیبات خوراکی که درست می کنید بدهید.

مطلب مشابه: خواص زنجبیل؛ خواص دارویی و درمانی زنجبیل

خردل

ادویه خردل از دانه های گیاه خردل به دست می آید. این دانه ها قدرت طعم دهندگی زیادی داشته و هنگامی که آنها را در یک ماهیتابه خشک یا چرب شده روی حرارت قرار دهید، عطر و تندی گزنده ای را از خود ایجاد می کند. از جمله کاربردهای اصلی این ادویه می توان به استفاده در مایع شور، تهیه کردن انواع ترشی و همچنین سس های روغنی مختلف (سس هایی از قبیل سس سالاد و سس تادکا) اشاره کرد.

خردل

خردل زرد و خردل قهوه ای دو نوع خردل موجود در بازار هستند که باهم تفاوت هایی دارند. لازم است بدانید که طعم خردل زرد مقداری ملایم تر و قابل تحمل تر از دانه های نوع قهوه ای این ادویه به نظر می رسد. البته خردل سیاه هم نوع دیگری از این گیاه است که در صورت پیدا کردن می توانید آن را امتحان کنید. خردل سیاه طعم بسیار تند و تیزی داشته و از این نظر از خردل قهوه ای هم قدرتمندتر است. شما می توانید هر سه نوع خردل معرفی شده را به جای یکدیگر مورد استفاده قرار دهید. فقط باید مراقب باشید که اگر از نوع قوی و تند و تیز این ادویه استفاده می کنید در مقدار زیاده روی نکرده و آرام آرام استفاده خود از آن را افزایش دهید.

ادویه کاری

ادویه کاری از انواع ادویه ترکیبی محسوب می شود که بیشتر در سبک آشپزی هندی مورد استفاده قرار می گیرد. محبوبیت این ادویه در هندوستان به حدی زیاد است که ادویه کاری را جزو نمادهای اصلی غذای هندی می دانند. البته یک نوع برگ خوراکی هم با همین نام وجود دارد که در نواحی جنوبی هند و مخصوصا سریلانکا استفاده می شود؛ اما این برگ خوراکی از هر نظر با ادویه کاری کاملا متفاوت است.

ادویه کاری

زردچوبه و زنجبیل دو مورد از ادویه های مورد استفاده در ترکیب ادویه کاری هستند که باعث ایجاد رنگ کهربایی در این ادویه می شوند. دیگر موارد موجود در ادویه کاری دانه های گشنیز، زیره، هل، دانه های شنبلیله، فلفل و حتی خردل هستند که در کنار یکدیگر طعم مطبوع و مورد نظر کاری را به وجود می آورند. این ترکیبات در کنار یکدیگر و با توجه به متغیر بودن مقدار هر کدام، یک رنگ کلی زرد کمرنگ تا سبز را برای ادویه مخلوط کاری به وجود می آورند.

جوز هندی

براساس روایت هایی که در تاریخ هند آمده است، یکی از ادویه هایی که در هند باستان وجود داشته و بسیار برای مستعمره نشینان هلندی با ارزش بود جوز هندی بوده است؛ جوز هندی آنقدر برای مستعمره نشینان هلندی با ارزش بوده است که آنها منهتن را با جزایر باندا در اندونزی با بریتانیایی ها مبادله کردند. (در آن زمان تنها منبع ادویه در جهان جزایر باندا بود.) در دنیای امروزی جوز هندی از جمله ادویه هایی است که در سرتاسر کشور های کارائیب، هندوستان، سریلانکا، اندونزی و فیلیپین کشت می شود.

جوز هندی

ادویه جوز هندی بسیار معطر است و شیرینی آجیلی دارد. بهتر است که این ادویه را  کامل و آسیاب نشده بخرید، زیرا این ادویه پس از این که به پودر تبدیل می شود عطر و تازگی خود را از دست می دهد. ادویه جوز هندی یکی از ادویه هایی است که در دستور های غذایی بسیاری به کار می رود؛ برای مثال از کاربردهای آن می توان به سس و کلوچه های ادویه دار اشاره کرد.

پونه کوهی

از دیگر ادویه هایی که قصد داریم در این مقاله به شما معرفی کنیم پونه کوهی است. ادویه پونه کوهی یکی از ادویه های یونانی است که دارای رایحه کاج و لیمو بوده و در سر تا سر مدیترانه و اغلب در کشور های یونان، ترکیه و ایتالیا کشت می شود. این ادویه از خانواده نعنا بوده و در بسیاری از فروشگاه های سرتاسر کشور یافت می شود. از این ادویه بیشتر در دستور پخت برخی پیتزاها مورد استفاده قرار می گیرد که مزه باور نکردنی به آن می دهد. اما توجه داشته باشید که از پونه کوهی فقط برای پخت پیتزا به کار نمی رود بلکه علاوه بر آن، در بیشتر دستور های آشپزی می توان پونه کوهی خشک را با تازه آن جایگزین کرد. برای این کار فقط کافی است که یک قاشق چای خوری از پونه کوهی خشک را با یک قاشق غذاخوری از پونه کوهی تازه جایگزین کنید.

پونه کوهی

گونه های متفاوتی از این ادویه در سر تا سر جهان موجود است؛ برای مثال گونه پونه کوهی مکزیکی که در مکزیک و سایر مناطق آمریکای لاتین کشت می شود و این گونه از ادویه دارای مزه خاکی تری است و از سرده گل شاه پسند است. برای پخت غذای مکزیکی می توانید از این گیاه معطر در دستور های آشپزی خود استفاده کنید.

ادویه پاپریکا

از دیگر انواع ادویه های مورد بحث در این مقاله می توان به پودر پاپریکا اشاره کرد. پودر پاپریکا از ادویه هایی است که از یکی از گونه های فلفل چیلی به نام فلفل زینتی به دست می آید. این ادویه به دلیل این که در دستور های آشپزی بسیار رایج است و همچنین طعم متفاوت تری نسبت به سایر ادویه های موجود که از فلفل زینتی تهیه می شوند دارد، نام مخصوصی برای آن در نظر گرفته اند.

ادویه پاپریکا

استفاده از این ادویه محبوب در غذاهایتان می توان به آنها مزه شیرین، دودی و تند داده و آنها را به رنگ قرمز آتشین در بیاورد. نوع پاپریکا دودی روی آتش خشک شده و مانند سایر انواع پاپریکا فقط با جریان هوا خشک نمی شود.

فلفل

از مشهور ترین ادویه های موجود در آشپزخانه های سر تا سر دنیا می توان به فلفل اشاره کرد که در این قسمت درباره آن بحث خواهیم کرد. فلفل، به ویژه فلفل سیاه، یکی از رایج ترین ادویه هایی است که در آشپز خانه های شما مورد استفاده قرار می گیرد. در بسیاری از غذاها از دانه‌های آسیاب نشده فلفل سیاه استفاده می‌شود که طعم بسیار دلنشین و تندی به غذاهای شما می دهد. گیاه فلفل سیاه از منابع دو دانه فلفل دیگر نیز هست که همگی یک میوه هستند و تنها تفاوت این میوه ها در مرحله رسیدن یا فراوری آنها است.

فلفل

یکی از این دانه ها فلفل سبز است که قسمت خوراکی آن قبل از رسیدن کامل میوه آن چیده می شود و همچنین این دانه از دانه های فلفل سیاه هم طعم تازه‌تری دارند. دیگر دانه های فلفل فراوری شده از فلفل سیاه، فلفل سفید است که با خیساندن این فلفل، دانه ‌های فلفل در آب و تخمیر آنها به دست می آید. فلفل سفید بیشتر در غذاهای اروپایی و آسیای جنوب شرقی مورد استفاده قرار می گیرد.

زعفران

یکی از گران ترین و محبوب ترین ادویه های موجود که در بسیاری از غذاهای ایرانی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد زعفران است. زعفران از ادویه هایی است که قیمت بالایی دارد، ولی با توجه به اینکه برای افزودن طعم بی نظیر معطر، علفی و عسلی و ته رنگ طلایی زیبا به غذاها و دسرها فقط به مقدار کمی از رشته های قرمز آن نیاز دارید خرید این ادویه بسیار به صرفه بوده و ارزش پولی که بابت این ادویه می پردازید را دارد.

زعفران

 یکی از انواع ادویه های ضروری که در پخت بسیاری از غذاهای برنجی ایرانی، هندی، اسپانیایی و ایتالیایی مورد استفاده قرار می گیرد زعفران است؛ از نمونه این غذا ها می توان به ته چین، بریانی، پائلا(paella)، ریزوتو(risotto) ، دسرهایی مانند شریخند (shrikhand) کرمی و کیک شیر اسفنجی اشاره کرد.

بادیان ختایی یا ستاره ای

از دیگر ادویه های مورد بحث در این مقاله می توان به بادیان ختایی یا ستاره ای اشاره کرد. این ادویه که به انیسون نیز مشهور است بسیار معطر و دارای طعم های شیرین بیان در بسیاری از دستورهای پخت آشپزی چینی و ویتنامی مورد استفاده قرار می گیرد.

بادیان ختایی یا ستاره ای

استفاده از غلاف های کامل ادویه بادیان ختایی یا ستاره ای به هر آبِ گوشت یا استاکی باعث می شود که غذا عطر قوی بگیرد. پودر انسون ستاره ای نیز، مانند بسیاری از ادویه های دودی گرم، به دسرها عطر خوبی می دهد.

سماق

از دیگر ادویه های مشهور و محبوب که در آشپزخانه ها به ویژه آشپزخانه های ایرانی کاربرد فراوانی دارد سماق است. این ادویه محبوب قرن هاست که در خاورمیانه در آشپزی ها مورد استفاده قرار می گیرد. میوه های قرمز سماق از خانواده بادام هندی هستند، یعنی آنها نیز مانند دانه های فلفل صورتی، به صورت درختچه های گل دار و میوه دارند. برای تولید سماق از روش های مختلفی استفاده می کنند.

سماق

یکی از روش ها سنتی تولید سماق، عمل آوردن آن و پروردن آن با نمک است. این روش برتری هایی نسبت به سایر روش های تولید آن دارد برای مثال در این روش رنگ و طعم خاص سماق ( در مقایسه با روش خشک کردن آن در آفتاب) بهتر حفظ می شود. این ادویه دارای یک ویژگی بسیار خاص است و آن هم این است که با هر چیزی می تواند سازگار شود؛ به همین دلیل است که از سماق در بسیاری از نوشیدنی ها، غذاها و دسرها استفاده می کنند. این ادویه تقریبا در تمام فروشگاه های سر تا سر ایران وجود دارد و با مراجعه به این فروشگاه ها می توانید آن را تهیه کنید.

آویشن

از دیگر انواع ادویه های پر خاصیت و محبوب به ویژه در ایران آویشن است که در این قسمت از مقاله قصد بررسی آن را داریم. از انواع آویشن می توان به انواع یونانی، ترکی و فرانسوی اشاره کرد که همگی از خانواده نعناع و پونه کوهی اند. بنابراین آویشن نیز از گیاهان معطر با عطری کاجی است که این ادویه محبوب از مواد اولیه ضروری است که در دستور های پخت غذاهای مدیترانه ای و اروپای جنوبی به شمار می رود.

آویشن

در صورتی که می خواهید از گیاه تازه این ادویه به جای خشک آن در غذا استفاده کنید باید به جای هر قاشق چای خوری آویشن خشک از یک قاشق غذا خوری آویشن تازه استفاده کنید. از انواع آویشن که دارای محبوبیت بالایی در بین مصرف کنندگان است می توان به آویشن لیمویی اشاره کرد؛ آویشن لیمویی از زیر شاخه ای از آویشن است که فقط باید زمانی استفاده شود که در غذایمان هم زمان به طعم مرکباتی و عطر گیاهی معطر نیاز داریم.

زردچوبه

یکی از ادویه هایی که دانشمندان در دنیای امروزی به خواص درمانی بالای آن پی برده اند زردچوبه است. این ادویه امروزه به علت خواص ضد التهابی خود محبوبیت زیادی یافته است.

زردچوبه

این ادویه در سال های دور کشف شده و قرن هاست که از مواد اصلی آشپزی در هند و جنوب شرقی آسیا به شمار می رود. ریشه گیاه زردچوبه از خانواده زنجبیل است. این ادویه رنگ نارنجی روشنی دارد و باعث می شود که غذاها رنگی زرد به خود بگیرند. زردچوبه تقریبا در بیشتر غذاها مورد استفاده قرار می گیرد؛ همچنین در دستور هایی مانند خوراک مرغ و بادام هندی، نودل برنج تند و پای نارگیل مورد استفاده قرار می گیرد.

مطلب مشابه: خواص زردچوبه؛ فواید زردچوبه برای سلامت پوست و مو و زیبایی و سلامت

سیاه دانه یا شونیز

یکی از ادویه هایی که دانشمندان در دنیای امروزی به خواص درمانی بالای آن پی بره اند زردچوبه است. این ادویه امروزه به علت خواص ضد التهابی خود محبوبیت زیادی یافته است. این ادویه در سال های دور کشف شده و قرن هاست که از مواد اصلی آشپزی در هند و جنوب شرقی آسیا به شمار می رود.

سیاه دانه یا شونیز

ریشه گیاه زردچوبه از خانواده زنجبیل است. این ادویه رنگ نارنجی روشنی دارد و باعث می شود که غذاها رنگی زرد به به خود بگیرند. زردچوبه تقریبا در بیشتر غذاها مورد استفاده قرار می گیرد؛ همچنین در دستور هایی مانند خوراک مرغ و بادام هندی، نودل برنج تند و پای نارگیل مورد استفاده قرار می گیرد.

مطلب مشابه: خواص سیاه دانه؛ خواص فوق العاده بی نظیر سیاه دانه

تخم شنبلیله

از دیگر ادویه هایی که کاربرد درمانی بسیاری دارد می توان به تخم شنبلیله اشاره کرد. تخم شنبلیله دانه های مکعب مستطیلی شکل بسیار سخت با سطحی چروکیده به رنگ زرد حنایی با بویی کاملا مشخص و طعمی نسبتا تلخ است. منبع تامین تخم شنبلیله از گیاه شنبلیله است.

تخم شنبلیله

از کاربردهای درمانی فراوانی که تخم شنبلیله دارد می توان به کاهش قند خون و تسکین علائم دیابت مانند پرنوشی و پر ادراری اشاره کرد.

گل محمدی یا گل سرخ

از عطر های قدیمی، محبوب و آشنا می توان به عطر گل محمدی اشاره کرد. عطر گل محمدی از عطر های خوش و آشنایی است که در آشپزخانه استفاده می ‌شود.

گل محمدی یا گل سرخ

گل محمدی به صورت غنچه یا گل می روید و برای استفاده در خورش هایی مثل خورش قیمه، یا کنار دمنوش و چای استفاده می شود. همچنین از غنچه های زیبای گل محمدی می توانید برا تزئین غذا، کیک، شیرینی و حلوا استفاده کنید.

جمع بندی

ادویه هایی که آنها را در این مقاله معرفی کردیم جزو معروف ترین و محبوب ترین ادویه ها در آشپزخانه های ایرانی به شمار می روند. با این وجود برای داشتن یک دستپخت خوب لازم نیست همه ادویه های این لیست را خریداری کنید. فقط کافی است مواردی که خود و اعضای خانواده تان از آنها لذت می برند را پیدا کرده و سعی کنید به درستی از آنها در ترکیب غذاهایتان استفاده کنید.

 به جز موارد گفته شده در این لیست ادویه های معروف دیگری هم وجود دارند که می توان از برگ بو، تخم کرفس، شوید خشک، سیاه دانه و رزماری خشک شده به عنوان چند مورد از آنها نام برد. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما عزیزان مفید بوده باشد…

مطالب مشابه را ببینید!

طرز تهیه انواع شربت نذری خوشمزه و خوشرنگ ماه محرم غذای نذری ماه محرم + لیست بهترین غذاها و خوراکی های نذری ماه محرم معرفی انواع پنیر پیتزا (لیست انواع پنیر پیتزا، کاربرد و طعم آنها) کاغذ روغنی چیست و روش درست کردن آن طرز تهیه انواع غذاهای رژیمی بدون روغن؛ لیست 12 غذای خوشمزه سالم انواع قهوه و تفاوت آنها؛ همه چیز در مورد انواع قهوه و طعم آنها مدل تزئین هندوانه شب یلدا؛ تصاویر زیبا از تزئین هندوانه در شب یلدا طرز تهیه کیک یزدی؛ آموزش پخت 4 کیک یزدی خوشمزه با طعم های مختلف طرز تهیه انواع تنقلات شب یلدا از شیرینی جات مخصوص تا ژله و لواشک طرز تهیه انواع سس ساندویچ؛ مقایسه و ارزیابی انواع سس خوشمزه