خواص زنجبیل؛ خواص دارویی و درمانی زنجبیل

زنجبیل یک گیاه از تیره زنجبیلیان علفی است که به عنوان ادویه و گیاه دارویی از آن استفاده می کنند. جالب است بدانید که زنجبیل دارای ترکیباتی است که خواص ضدسرطانی دارند. طبق تحقیقات بدست آمده زنجبیل با سلول های سرطانی تخمدان به مقابله می پردازد. همچنین اگر زنجبیل تازه را مصرف کنید باعث کاهش التهاب های کولون (روده ای) می شود.

خواص دارویی و درمانی زنجبیل

خواص زنجبیل

زنجبیل یک پیاه پایا و بومی است که مربوط به نواحی چین و هند می باشد. زنجبیل را معمولاً به عنوان ریشه ی یک گیاه می شناسند. 4000 سال است که زنجبیل را به عنوان ادویه استفاده می کنند اما خواص دارویی آن حدود 2000 سال است که کشف شده است.

زنجبیل دارای شناسنامه‌ی تغذیه‌ای بسیار عالی، حاوی پروتئین، کلسیم، آهن، اسید فولیک، کربوهیدرات، قند، فیبرهای محلول و نامحلول، سدیم، ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسیدهای چرب، و آمینو اسیدها است؛ که همه‌ی این‌ها زنجبیل را به عنوان منبعی برای عناصر غذایی ارزشمند تبدیل کرده‌اند.

زنجبیل یکی از مهم ترین گیاهان دارویی می باشد و خواص متعددی از جمله محرک سیستم ایمنی، ضد نفخ، افزایش ترشحات روده ای معده، ضدباکتری، پایین آورنده کلسترول خون و … می باشد. در ادامه به طور گسترده تر به خواص زنجبیل می پردازیم:

خواص دارویی و درمانی زنجبیل

 • تقویت عضلات: اکثر ورزشکاران بعد از اینکه تمرین می کنند بخصوص تمرین با وزنه، عضلاتشان خسته می شود و باعث بیحالی و خستگی و سستی فرد می شود. اما زنجبیل باعث می شود که خستگی از عضلاتتان بیرون برود. همچنین دردی که بعد از ورزش در ماهیچه هایتان احساس می کنید با مصرف زنجبیل تسکین می یابد.
 • ضدسرطان: برخی از سرطان ها هستند که زنجبیل مقاومت شدیدی در برابر آن ها نشان می دهد، مانند: سرطان تخمدان. مطالعات ثابت کرده‌اند که زنجبیل می‌تواند در واقع سلول‌های سرطانی تخمدان را نابود کند. موضوع بسیار امیدوارکننده‌تر این است که سلول‌های سرطانی واقعا از بین می‌روند و به خودشان حمله می‌کنند. پس بهتر است که استفاده از زنجبیل را در برنامه غذایی روزانه تان به کار ببرید.
 • درمان سندروم روده ی تحریک پذیر (IBS): زنجبیل موجب تسکین نشانه های ظاهری این بیماری می شود. جالب تر آنکه چگونه و به چه شیوه مصرف کردن آن اهمیتی ندارد، مهم مصرف کردن زنجبیل است فرقی نمی کند چه زنجبیل بیش‌تری در غذاهای‌تان استفاده کنید، و چه مکمل زنجبیل مصرف کنید یا چای زنجبیل بنوشید، به هر حال زنجبیل اثر آرامش‌بخشی روی سیستم دستگاه گوارش شما خواهد گذاشت.
 • کاهش تورم یاخته ای: در آزمایشی که در نوامبر سال ۲۰۱۱ انجام شد و در ژورنال”مواد غذایی و سم‌شناسی شیمیایی” چاپ شد، تاثیر زنجبیل را بر تورم یاخته‌ای نشان داد. قرار گرفتن سلول‌ها در معرض یک جزء فعال در زنجبیل، تورم را با افزایش ایجاد یک پروتئین بسیار خاص، کاهش داد.
 • خداحافظی با آلزایمر:  اگر آلزایمر در خانواده‌ی شما هست، یا فقط نگران هستید که مبتلا به این بیماری ناتوان‌کننده شوید، باید زنجبیل بیش‌تری در برنامه‌ی غذایی و زندگی روزمره‌تان بگنجانید. طبق تحقیقات، یکی از خواص زنجبیل این است که به کاهش سرعت کم شدن سلول‌های مغزی که معمولا یک پیش‌ماده برای آلزایمر هستند، کمک می‌کند. با حفاظت و مراقبت از این سلول‌ها، مقدار زمانی که تمرکز حواس خواهید داشت و از محیط اطراف خود آگاه خواهید بود، افزایش می‌یابد.
 • افزایش میزان بزاق دهان: طی یک آزمایش، تعدادی موش از طریق تزریق، در طول یک جلسه‌ی آزمایشی زنجبیل دریافت کردند. ترشح بزاق با این روش درمانی در عرض هفت دقیقه افزایش یافته بود. بیش‌تر شدن ترشح بزاق شیوع مشکلات دندان را کاهش می‌دهد.
 • محافظ کبد: در پی تحقیقی که برای خواص زنجبیل انجام شد، ابتدا سم توسط حیوانات آزمایشگاهی برای آسیب رساندن به کبد دریافت شد. موش‌هایی که این گیاه را دریافت کرده بودند، دچار آسیب نشدند در حالی که در گروه کنترل که این گیاه دارویی را دریافت نکرده بودند، آسیب مشاهده شد. زنجبیل برای این حیوانات موثر بود و کمک کرد آسیب نبینند، حتی زمانی که دوز بالایی از سم به آنها داده شده بود.
 • مسکن درد: از دیگر خواص زنجفیل، تاثیری است که روی درد دارد. برای اثبات این تاثیر ابتدا یک محرک توسط دانشمندان به پنجه‌ی موش‌ها تزریق شد. تزریق همزمان زنجفیل مانع از این شد که درد و رنج ناشی از سم بروز کند.
 • افزایش انقباضات رحمی: در ژوئن سال 2011 پژوهشی توسط ژورنال “علوم باروری” انجام شد، اثر زنجفیل را در رحم جوندگان ماده ارزیابی کرد. این جوندگان انقباضات بیش‌تری داشتند در مقایسه با جوندگانی که زنجفیل دریافت نکردند. انقباضات بیش‌تر رحمی می‌تواند به تولد سالم منجر شود.
 • کشنده میکروب ها: گزارشی که در آوریل سال ۲۰۱۱ در ژورنال “شیمی و تنوع زیستی” منتشر شد، تاثیر زنجفیل وحشی را روی دو نوع میکروب مورد ارزیابی قرار داد. محققان در یک جلسه‌ی آزمایشی چهار گونه قارچ و پنج گونه باکتری را در معرض عصاره‌ی زنجبیل قرار دادند. زنجبیل وحشی به آسانی هر دو نوع میکروب را از بین برد.
 • التیام دهنده زخم: زنجبیل یک گیاه دارویی مناسب برای کاهش زخم و التیام می باشد.
 • محرک اشتها: زنجبیل مناسب افرادی است که دستگاه گوارش صعیفی دارند و می‌خواهند یک سیستم هضم بسیار قوی برای هضم وعده غذایی که می‌خورند، داشته باشند. هضم نادرست مواد غذایی باعث می‌شود که آنها در دستگاه گوارش تخمیر شوند، و ممکن است به اضافه وزن منجر شوند.
 • افزایش سوخت و ساز: زنجبیل جنب و جوش و سوخت و ساز را تسهیل می‌کند و به همین باعث بهبود هضم چربی می‌شود.
 • کاهش وزناز دست دادن وزن تنها یکی از چیزهای بسیار مثبتی است که می‌توانید برای سلامت کلی خودتان انجام دهید، و یکی از خواص زنجفیل این است که می‌تواند نقشی ضروری در این فرآیند ایفا کند. دلیل اصلی چنین تاثیری عملکرد زنجفیل به عنوان یک مکمل غذایی است، به ویژه اینکه به شما اطمینان می‌دهد وزنی که از دست می‌دهید، از چربی است و شما وزن کلی‌تان را از دست نخواهید داد و بدن‌تان دچار کم‌آبی نخواهد شد. ویژگی دیگری که به از دست دادن کیلوهای اضافی‌تان کمک می‌کند این است که زنجبیل باعث می‌شود که احساس سیری داشته باشید، و این یعنی شما کم‌تر غذا خواهید خورد و مدت زمان طولانی‌تری را احساس سیری خواهید داشت، و به طور کلی میزان کالری دریافتی‌تان کاهش خواهد یافت.
 • کنترل قند خون: اگر قندخون پایینی دارید و همیشه بیحال و سست هستید، زنجبیل با قند طبیعی که دارد باعث انرژی زایی به بدنتان شده و قندخونتان را در سطح نرمالی کنترل می کند.
 • جذب مواد مغذی: اگر در حال رژیم گرفتن هستید و نگرانید که بدنتان مواد مغذی خود را دریافت می کند یا خیر از زنجبیل استفاده کنید. زنجبیل به راحتی میتواند مواد مغذی موردنیاز بدنتان را جذب کند و جای نگرانی وجود ندارد.
 • ضدتهوع: تهوع های صبحگاهی، مخصوصاً درخصوص زنان باردار خیلی آزاردهنده می باشد. زنجبیل مانند یک آرامبخش عمل کرده و تهوعتان را برطرف می کند. همچنین افرادی که شیمی درمانی می شوند و مدام حال تهوع را تجربه می کنند زنجبیل گزینه بسیار مناسبی است.

خواص دارویی و درمانی زنجبیل

 • تقویت کننده سیستم ایمنی بدن: اگر سیستم ایمنی بدنتان به اندازه تقویت شود، شما کمتر بیمار می شوید و در صورت بیمار شدن نیز زودتر بهبود می یابید. زنجبیل می تواند سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کرده و شما را در برابر بیماری ها ایمن نگه دارد.
 • کاهش التهابات مفاصل: اگر شما هم درد دارید و از خوردن مسکن خسته شده اید و یا دچار التهابات و اختلالت بیماری آرتریت شده بهتر است زنجبیل استفاده کنید.
 • باز کننده راه تنفسی: زنجبیل یک داروی مناسب برای افرادی است که مبتلا به آسم هستند. درست است که زنجبیل به طور کامل آسم را درمان نمی کند اما به عنوان بخشی از یک استراتژی جامع طبیعی برایتان عمل می کند.
 • بهبود دهنده گردش خون: زنجبیل یک گیاه مناسب به عنوان باز کننده منافذ و در نتیجه بهبود گردش خون است. زنجبیل انرژی دهنده به بدنتان است.
 • بهبود دهنده بیماری حرکت: زنجبیل همیشه به عنوان یک درمان طبیعی برای بیماری حرکت (بیماری سفر) استفاده شده‌است چرا که به رفع حالت تهوع کمک می‌کند. قدرتمندترین حالت این درمان زمانی است که به عنوان یک مانع در مقابل بیماری حرکت برای سفر آبی استفاده می‌شود.
 • برطرف کننده سوزش معدهزنجبیل می تواند مانع از بازگشت اسید به مری (ریفلاکس معده) شد. زنجبیل گزینه بسیار مناسب تری نسبت به انواع داروهایی است که برای سوزش معده تان از داروخانه ها تهیه می کنید.
 • پاک کننده سینوس ها: زنجبیل تسکین دهنده سینوس است و باعث تسهیل در پاکسازی سینوس و مانع از گرفتگی آن می شود. فقط کافیست که چای زنجبیل را دم کرده و بنوشید تا از اثرات آن شگفت زده شوید.
 • نفس را تازه نگه می دارد: مواد غذایی مانند سیر که بسیار مقوی نیز هستند اما نفس را تازه نگه نمی دارند. اما زنجبیل را اگر در پایان غذایتان مصرف کنید می توانید پاکی و تازگی را در دهانتان احساس کنید. زنجبیل مزه های بدی که در دهانتان وجود دارد را خنثی می کند و دهانتان را از مواد زائد پاکسازی می کند.
 • محافظت کننده در برابر اشعه: به کسانی که نزدیک منطقه‌ی فوکوشیما، محل رخ دادن آن فاجعه، زندگی می‌کنند، توصیه‌ی اکید شده‌است که مصرف زنجبیل خود را افزایش بدهند. اگر برای شما هم ضروری است که از خواص کلی زنجبیل سود ببرید، به دوز روزانه‌ی زنجبیل نیاز خواهید داشت. به این ترتیب این ماده همیشه در بدن‌تان خواهد بود و از شما محافظت خواهد کرد.
 • از بین برنده گاز معده: تهیه‌ی چای زنجبیل و نوشیدن آن به اندازه‌ی کافی ساده است، و شما می‌توانید قبل از خواب آن را بنوشید و اجازه دهید که در هنگام این‌که خواب هستید، کار خودش را بکند. این کار به تمیز شدن دستگاه گوارش‌تان کمک خواهد کرد.
 • تسهیل در فرایند گوارش: مصرف زنجبیل باعث می شود که کیسه صفرا برای ترشح صفرا تحریک شود و این امر باعث بهبود فرایند گوارش می شود. هم چنین زنجبیل باعث تسکین گرفتگی معده، اسهال، و نفخ ناشی ازگاستریت یا ورم معده می‌شود. می توانید زنجبیل را یا به صورت چای یا مکمل دارویی استفاده کنید.
 • تسکین دهنده دردهای قاعدگی: در روزهای اول قاعدگی که دچار درد هستید دمنوش زنجبیل می تواند دردهای ناشی از قاعدگی را کاهش دهد.

خواص دارویی و درمانی زنجبیل

 • آرام کننده میگرن: سردردهای میگرنی بسیار شدید و آزاردهنده است. شما می توانید خمیر نرم و رقیقی از زنجبیل تهیه نموده و بر روی پیشانیتان قرار دهید، دردهای میگرنیتان آرام خواهند گرفت.
 • تنظیم کننده فشارخون: خواص آنتی‌اکسیدانی روغن‌های معطر موجود در ریشه‌ی زنجبیل تاثیر بالایی در درمان مشکلات مفصلی، تب، سرفه، دندان‌درد، برونشیت، روماتیسم مفصلی، پوکی استخوان، و کاهش علائم تاندونیت دارند. برخی مطالعات نشان داده‌اند مصرف مکمل‌های ریشه‌ی زنجبیل می‌تواند کلسترول و فشار خون را پایین بیاورد. زنجبیل هم‌چنین از ایجاد لخته‌های خونی در داخل بدن پیشگیری می‌کند.
 • درمان کننده سلولیت: روغن معطر زنجبیل در کاهش سلولیت و علائم رگ‌های واریسی موثر است. با وجود این، در صورتی که دارای پوست بسیار حساسی هستید، باید آن را در ترکیب با سایر روغن‌های معطر از قبیل روغن سرو یا رزماری استفاده کنید.
 • مقوی قلب: نوشیدنی تخمیری زنجبیل باعث تقویت قلب می شود. اگر شما مرتب و منظم زنجبیل بنوشید، سطح کلسترول خونتان پایین آمده و همچنین از ایجاد لخته های خونی د ر داخل بدنتان پیشگیری میکند.
 • از بین برنده رادیکال های آزاد: زنجبیل، باعث محافظت از بافت‌های بدن در برابر آسیب‌ها می‌شود. هم‌چنین، سلول‌های بدن نیز ممکن است توسط رادیکال‌های آزاد آسیب ببینند، زیرا دیواره‌های این سلول‌ها شکننده‌ و ضعیف هستند. این آسیب ممکن است به جهش سلولی منجر شود. سلول‌های جهش یافته باعث ایجاد مشکلاتی نظیر روماتیسم، آرتروز، و آب مروارید می‌شوند.
 • گرم کننده بدن: طبع زنجبیل گرم است و همچنان محافظ بدنتان در برابر سرماست.این اثر زنجبیل می‌تواند از بدن در برابرهیپوترمی و سایر وضعیت‌های پزشکی ناشی از هوای سرد محافظت کند. کارکردهای بیولوژیک بدن نیز با افزایش جریان خون حاصل از اتساع عروق خونی بهبود می‌یابند.
 • از بین برنده سنگ کلیه: افرادی که مبتلا به سنگ کلیه هستند می توانند با مصرف مرتب نوشیدنی تخمیری زنجبیل به رفع سنگ های کلیه اقدام کنند. بهتر است که به طور مرتب نوشیدنی زنجبیل را میل نموده تا زمانی که سنگ های کلیه تان از بین بروند.
 • مسمومیت های غذایی: روغن زنجبیل یکی از بهترین درمان‌های خانگی است که می‌تواند مسمومیت ناشی از غذاهای آلوده را به سرعت از بین ببرد.
 • کاهش التهاب بیضه ها: اگر بیضه ها دچار درد شوند، درد غیرقابل تحمل همراه با تهوع برای مردان ایجاد می شود. استفاده از روغن زنجبیل می تواند به مقدار زیادی از درد بیضه ها بکاهد.
 • کنترل کننده پوکی استخوان: زنجبیل قادر خواهد بود که سطح انرژی افراد مبتلا به بیماری پوکی استخوان را افزایش دهد. مدت زمان اثر زنجبیل بر بدنتان بستگی به شدت بیماریتان خواهد داشت.
 • مسکن سوختگیاگر زنجبیل تازه را به روی سوختگی بمالید باعث بازیابی پوستتان به حالت طبیعی می شود و همچنین به تسکین سوزش و ترمیم زخم های سوختگی نیز کمک می کند. شما برای از بین رفتن جای سوختگی می بایست روزی دو تا سه بار به مدت 6 الی 12 هفته تکه های زنجبیل را بروی پوستتان بمالید. یادتان باشد که تکه هایی که استفاده می کنید حتماً تازه باشند.
 • دیابت نوع 2: اگر که موادغذایی ناسالم استفاده کنید دچار دیابت نوع 2 می شوید. اگر زنجبیل را در رژیم غذایی روزانه تان قرار دهید در واقع با دیابت نوع 2 به جنگ رفته اید.
 • از بین برنده آکنه و لک پوستی: زنجبیل نقش یک ضدعفونی کننده را ایفا می کند. زنجبیل باعث تمیزی پوست شده و همچنین پوست را از لکه و آکنه پاک میکند.

خواص دارویی و درمانی زنجبیل

 • بهبود رشد مو: زنجبیل گردش خون در پوست سر را افزایش می دهد و در نهایت باعث خونرسانی بیشتر به پوست سر می شود. این امر باعث تحریک فولیکول های مو شده و در نتیجه سبب افزیش رشد مو می شود.با ترکیب یک قاشق غذاخوری ریشه‌ی زنجبیل رنده شده و یک قاشق غذاخوری روغن جوجوبا در یک کاسه‌ی کوچک می‌توانید ماسک مو درست کنید. پوست سرتان را با این ماسک، و با حرکت چرخشی ماساژ دهید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه یا بیش‌تر روی سرتان بماند. سپس موهای‌تان را با استفاده از شامپوی معمول‌تان شستشو دهید. این کار با ریزش و نازکی مو مبارزه می‌کند و باعث تحریک رشد مو می‌شود.
 • درمان موخوره: زمانی که شما فولیکول های مویتان در معرض آلودگی ها و حرارت بیش از حد قرار بگیرد و آسیب ببیند، موهایتان موخوره می زند. زنجبیل می تواند به درمان فولیکول های آسیب دیده بپردازد.
 • درمان شوره ی سر: روغن زنجبیل درمان موثری برای مبارزه‌ی طبیعی با شوره به شمار می‌آید. به این منظور، می‌توانید دو قاشق غذاخوری زنجبیل تازه‌ی زنده شده را با سه قاشق غذاخوری روغن کنجد یا زیتون، و مقدار آب لیمو ترکیب کنید. پوست سرتان را با این ترکیب ماساژ دهید و بعد از ۱۵ الی ۳۰ دقیقه، سرتان را بشویید. این کار را باید روزی به مرتبه انجام دهید تا از شر شوره‌ی سر خلاص شوید.
 • خوشبوکننده عطر: رایحه‌ی ساخته شده از مواد اولیه‌ی خوشبو کننده‌ی طبیعی از روغن‌های معطری تولید می‌شوند که دارای منابع گیاهی مختلفی هستند. این ها بعضا به عنوان راه کارهای درمانی مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از انواع خاص روغن‌های معطر دارای ترکیباتی از زنجبیل هستند.
 • عفونت باکتریایی: داروها – کلرامفنیکل، آمپی‌سیلین و تتراسایکلین – نتوانستند با قدرت ضد باکتریایی عصاره‌ی زنجبیل برابری کنند. این موضوع مهم است زیرا این دو باکتری در بیمارستان بی‌نهایت شایع هستند و اغلب موجب بروز عوارض در بیمارانی می‌شوند که دچار اشکال در سیستم ایمنی‌شان هستند.
 • درمان عفونت قارچی: کنترل عفونت قارچی بسیار مشکل است. اما زنجبیل طی تحقیقات صورت گرفته توانسته است در نابود کردن عفونت های قارچی پیروز شود.
 • مقابله با قارچ در بدن: روغن زنجبیل قرم دارای اثر ضد قارچ است. محتویات موجود در روغن‌های معطر زنجبیل، علاوه بر این‌که قادر هستند از قرار گرفتن پوست در معرض قارچ پیشگیری کنند، می‌تواند ایجاد و گسترش قارچ‌ها را نیز مهار کنند. چنان‌چه قارچی در بدن وجود داشته باشد، روغن‌های معطر زنجبیل در برابرشان واکنش نشان خواهند داد.
 • درمان زخم معده: زنجبیل یک داروی مؤثر در درمان زخم معده و درمان بیماری بازگشت اسید به مری (ریفلاکس معده) می باشد.

خواص دارویی و درمانی زنجبیل

نکات مهم در مصرف زنجبیل و موارد منع مصرف

 1. مصرف زیاد زنجبیل ممکن است با داروهای قلبی و دیابت تداخل نماید.
 2. در کودکان زیر دو سال نباید استفاده شود.
 3. مصرف زیاد زنجبیل موجب سوزش سردل می شود.
 4. مصرف آن در دوران بارداری و شیردهی باید در حد متعادل باشد.
 5. اگر داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین و آسپیرین مصرف می کنید، زنجبیل نخورید.
 6. مصرف زیاد زنجبیل ممکن است باعث اختلالات سیستم عصبی مرکزی گردد.
 7. افرادی که سنگ کلیه دارند، باید قبل از مصرف زنجبیل حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

 

همچنین بخوانید:

خواص جوش شیرین

خوراکی های چاق کننده

خاصیت چای سفید

خواص مارچوبه

خواص جوز هندی

خواص تخم کدو

خواص درمانی ریحان

خواص سیب

خواص روغن درخت چای

مطالب مشابه را ببینید!

فواید استفاده از شکر بر زیبایی پوست (دستور تهیه 5 اسکراب شکر) 10 تا از مهم‌ترین فواید چهار مغز برای بدن انواع گریپ فروت چیست و خواص جالب آن کدام است؟ خواص هلیله سیاه گیاه دارویی؛ کاربردها، خواص درمانی و نحوه مصرف آن خواص روغن گردو؛ میزان مصرف روزانه، فواید بی نظیر و طرز تهیه روغن گردوی خانگی تفاوت جو پرک با جو دوسر؛ خواص انواع جو و تفاوت های آنها خواص انار؛ 20 فایده انار از کنترل دیابت و خاصت ضد سرطانی تا زیبایی پوست و مو خوراکی های ضد پیری؛ لیست 30 ماده غذایی که باعث جوانی و زیبایی شما می شوند خواص و مضرات زعفران؛ خواص کلی و درمانی زعفران خواص روغن رزماری؛ کاربرد های این روغن برای زیبایی، سلامت و روش تهیه آن