طرز تهیه شله زرد؛ دستور پخت شله زرد

شله زرد یک پیش غذای خوشمزه و در عین حال مقوی است که معمولاً در ماه رمضان و ماه محرم و صفر بیشتر پخت می شود. در ماه رمضان برای سفره های افطار و در ماه محرم و صفر به عنوان نذری پخت می شود. با توجه به نزدیک شدن به ماه محرم و صفر قصد داریم چند دستور پخت شله زرد را در اختیارتان گذاشته تا به روشی ساده بتوانید شله زردی خوش لعاب و خوش طعم را تهیه نمایید.

دستور پخت شله زرد

طرز تهیه شله زرد

این طرز تهیه شله زرد برای 4 ظرف می باشد و شما بسته به تعداد نفرات خود و یا نذر خود می توانید مقدار آن را کم یا زیاد کنید. ابتدا باید مواد مورد نیاز را تهیه نمایید.

مواد موردنیاز شله زرد:

 • برنج ۲ لیوان (برنج بهتر است نیم دانه باشد «برای پخت سریعتر»)
 • شکر ۴ لیوان
 • زعفران و هل به مقدار لازم
 • آب سرد ۱۴ تا ۱۶ لیوان
 • گلاب ۱ لیوان
 • کره ۵ تا ۶ قاشق سوپ‌خوری
 • خلال بادام سه چهارم لیوان
 • دارچین به منظور تزئین به مقدار لازم

طرز تهیه: قبل از اینکه برنج را استفاده کنید حتماً خیلی خوب با آب گرم بشویید و چند بار آب آنرا خالی کنید، سپس روی آن آب گرم ریخته و برای مدت زمان 4 الی 5 ساعت اجازه دهید خیس بخورد.

وقتی آب برنج را خالی کردید به همراه 14 لیوان آب آنرا داخل قابلمه ریخته و اجازه دهید جوش بیاید، بعد از جوش آمدن بلافاصله حرارت را کم کنید و بگذارید به آرامی بپزد. در صورتی که حرارت زیاد باشد برنج به ته قابلمه خواهد چسبید. کافی است برنج و آب به آرامی بجوشد. وسط‌های کار کمی زعفران به برنج و آب بیفزاید تا همراه با مرحله آخر بجوشد. مقدار زعفران را خودتان تصمیم بگیرید کم‌کم بیفزاید و هم بزنید و بگذارید چند دقیقه‌ای بجوشد، اگر کم بود مقدار دیگری بیفزاید به صورتی که رنگ شله زرد (زرد) شود.

اگر احیاناً در مدت طبخ آب برنج تمام شد مقداری آب گرم به آن اضافه کنید در این مدت تمام وقت آنرا زیر نظر داشته باشید و مدام بهم بزنید در غیر این صورت برنج به کف قابلمه خواهد چسبید، هرچه به آخر طبخ نزدیک تر بشوید امکان چسبیدن ته قابلمه بیشتر می‌شود در نتیجه در اواخر کار مدام شله زرد را هم بزنید کمی مانده به آخرهای کار وقتی تقریباً برنج‌ها خوب نرم و له شد شکر، گلاب، هل و کره را به آن بیفزاید و هم بزنید معمولاً نیازی به افزودن آب نیست چون مقدار آب داده شده کفایت می‌کند ولی برنج‌های گوناگون مقدار آب بیشتر یا کمتری نیاز دارند.

برای خلال بادام‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد، خلال بادام را بعضی در آخر طبخ شله زرد توی شله زرد می‌ریزند و بعضی زودتر دلیل این کار این است که بعضی دوست دارند خلال بادام سفت باشد و بعضی برعکس دوست دارند خلال بادام نرم باشد این بستگی به سلیقه خود شما دارد. اگر مطمئن نیستید می‌توانید خلال بادام را در ظرفی جداگانه بجوشانید و هنگامی که نرمی (سفتی) آن باب میل شما بود آنرا کنار بگذارید و در آخر طبخ شله زرد خلال بادام را به شله زرد بیفزاید و کمی هم بزنید و بگذارید چند دقیقه‌ای بجوشد.

دقت کنید وقتی شله زرد آماده است که زیاد شل نباشد وقتی آنرا در ظرف می‌ریزید نباید ولو شود و حالت آش داشته باشد البته دقت کنید شله زرد وقتی سرد شد هم مقداری سفت‌تر خواهد شد؛ ولی خوب وقتی تمام شد زیاد نباید شل باشد.

بعد از اینکه شله زرد شما آماده شد آن را درون ظرف ریخته و می توانید با دارچین و خلال بادام بسته به سلیقه خودتان آنرا تزئین کنید.

 

 

طرز تهیه شله زرد نذری

طرز تهیه شله زرد

اگر شله زرد را برای تعداد زیادی می خواهید درست کنید، مثلاً نذر کرده اید که برای 100 نفر شله زرد تهیه کنید یا به اندازه 2 کیلوگرم، یه کم روش پختتان تغییر خواهد کرد. مثلاً برنج را به جای 4 یا 5 ساعت باید 24 ساعت بگذارید خیس بخورد که در ادامه بهتر توضیح خواهیم داد.

مواد لازم برای تهیه شله زرد نذری

 • برنج (ریزدانه) به مقدار 2 کیلو
 • شکر سفید به مقدار 4 کیلو
 • آب به مقدار لازم
 • گلاب یک لیتر و نیم
 • خلال بادام 750 گرم
 • زعفران یک بسته نیم مثقالی
 • دارچین و هل ساییده شده برای تزئین

 

روش تهیه:

برنج را از ۲۴ ساعت قبل بشویید و با مقدار کافی آب سرد برنج را خیس کنید. بعد از گذشت ۲۴ ساعت برنج خیس خورده را کمی با دست هم بزنید تا بیشتر خرد شود. این دستور برای پخت ۵۰ شُله زرد یک نفره حدود ۲۵۰ گرمی تدارک دیده شده است. اگر از ظروف بزرگ تری می خواهید استفاده کنید، تعداد آن کمتر می شود حتما یک ملاقه بزرگ با دسته به اندازه کافی بلند تهیه کنید تا ته قابلمه را هم بزند. سعی کنید از قابلمه تفلن استفاده نکنید. چون احتمالا با ملاقه فلزی می خواهید کف قبلمه را هم بزنید. دیگ های مسی و نیکلی مناسب ترند اندازه قابلمه را متناسب با اندازه اجاق گاز درنظر بگیرید.

طرز تهیه شله زرد

در یک قابلمه بزرگ آب ریخته و آن را بر روی شعله قرار دهید. آب باید به مقدار ۷ برابر برنج در نظر گرفته شود وقتی آب به جوش آمد می توانید برنج خیس خورده را در آب جوش بریزید. البته قبل از آن آب اضافی برنج را خالی کنید تا زمانی که آب و برنج به جوش بیایند شعله را زیاد کیند. پس از به جوش آمدن باید حرارت زیر قابلمه را کمتر کنید تا برنج کاملا مغز پخت شود. در حدود ۲ ساعت زمان برای مغز پخت شدن برنج در نظر بگیرید. در این مدت نیازی به هم زدن برنج به طور مرتب نیست. مراقب باشید برنج ته نگیرد در این مدت شکر را آماده کنید. همه شکر را در قابلمه ای ریخته و رویش را آب بریزید تا شکر کاملا حل شود. نیازی به حرارت دادن نیست و شکر به طور کامل در آب حل خواهد شد. با استفاده از یک صافی ریز، آب شکری را صاف کنید تا ناخالصی های شکر گرفته شود

مهمترین نکته این است که برنج شُله زرد بهتر است نیم دانه باشد ولی میتونید از برنج کامل هم استفاده کنید فقط کمی زمان پختش بیشتر میشود و حدود یکی دو پیمانه آب بیشتری میبرد و در نهایت شاید برنجش بیشتر مشخص بشود. شکر رو حتما بعد از پختن برنج اضافه کنید مقدار آب مورد نیاز بسته به نوع برنج اندکی متفاوت است اگر احساس کردید آبش کم است میتوانید مقداری آب به آن اضافه کنید و اگر هم رقیق بود اجازه دهید تا آب اضافیش بخار شود.

از آنجایی که شکر با حرارت دیدن کمی آب میندازد بلا فاصله بعد از اضافه کردن شکر مقداری از آب شله بیشتر میشود، پس این نکته هم حتما در نظر داشته باشید و قبلش آب اضافه نکنید میزان غلظت شله زرد باید انقدر باشد که اگر مقدار کمی از آن توی سینی ریختید کاملاً پخش نشود و کمی قوام داشته باشد موضوع این است که این طرز پخت برای شله هایی با مقدار کم مناسب است ولی برای شُله زرد های با مقدار زیاد و به عبارتی برای نذری بهتر است اولا نسبتها به این صورت زیاد میشود که شکر دو برابر برنج میشود و آب پنج برابر آن. حالا به هر مقدار که می خواهید درست کنید.

طرز تهیه شله زرد

برای تهیه شُله زرد نذری و به مقدار زیاد بهتر است برنج را از شب قبل خیس کنید. شله زرد یکی از مناسب ترین انتخاب ها برای دسر هست. البته کمی سنگین است و بهتر است به مقدار کم سرو شود. ولی از نظر موادی که در آن به کار میرود مثل زعفران و خلال بادام و پسته بسیار مغذی است و همچنین طعم فوق العاده ای دارد.

بعد از درست شدن شله زرد برای تزیین آن می توانید از خلال بادام و پسته و دارچین و همچنین گل سرخ استفاده کنید. چون طبع کلی شُله زرد به خاطر برنج سرد است و گرمای دارچین آن را معتدل می کند.

 

 

این مطالب را هم ببینید