سفید کردن دندان؛ روش های سفید کردن دندان، ساده ترین روش سفید کردن دندان در منزل

حتماً به خوبی می دانید که عمل و کارکرد اصلی دندان ها، خرد کردن غذا و آماده کردن آن ها برای هضم شدن می باشد. علاوه بر این به ما کمک می کنند که بتوانیم به خوبی صحبت کنیم و در فرم دهی صورتمان نیز نقش مهمی دارند. گفتیم فرم دهی صورتمان، پس در لبخندمان هم حتماً نقش بسزایی دارد. تصور کنید اگر دندانی در دهانتان نبود لبخندتان چگونه می شد؟ بحث ما در این مطلب در رابطه با سفید کردن دندان هاست که در زیبایی نقش بسزایی دارد. ما می خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه در منزل و با استفاده از چه موادی می توانید دنذان هایی سفید و درخشان داشته باشید تا به لبخندی زیباتر برسید.

روش سفید کردن دندان در منزل

سفید کردن دندان

 • مسواک بزنید: اولین کار مفیدی که باید انجام دهید مسواک زدن است. برخی از غذاها و یا نوشیدنی ها در تغییر رنگ دندانتان اثرگذار هستند و می توانند دندانهایتان را از حالت سفیدی خارج کنند. مانند: قهوه، چغندر، بلوبری، نوشیدنی های الکی و … پس سعی کنید حتماً پس از خوردن نوشیدنی ها و غذاهایی که منجر به آسیب زدن به دندانهایتان می شود مسواک بزنید.

در مسواک زدن رعایت نکاتی لازم است:

 1. 2 تا 3 بار در روز مسواک بزنید.
 2. هر دفعه به مدت 2 تا 3 دقیقه این کار را انجام دهید.
 3. از تمیز شدن کامل دندان هایتان اطمینان حاصل کنید.
 4. در حین مسواک زدن حتما از حرکات دایره ای استفاده کنید.
 5. مراقب باشید به لثه هایتان آسیب نزنید، اما آن ها را به آرامی تمیز کنید.
 6. پشت دندان ها را فراموش نکنید.
 • خمیردندان حاوی مواد سفید کننده (whitening): خمیردندان هایی با مواد تشکیل دهنده قوی تر نسبت به خمیردندان های معمولی در داروخانه ها و فروشگاه ها وجود دارد که باعث از بین رفتن لکه های غذایی بسیار ریز روی دندان هایتان می شود. بر اساس تحقیقی که در سال 2014 انجام شده است، خمیر دندان های سفید کننده می توانند دندان ها را 1 تا 2 درجه روشن تر کنند. این خمیردندان ها حاوی مقدار کمی کاربامید پروکساید یا هیدروژن پرواکساید هستند که همین مواد شیمییی باعث سفید تر شدن دندان هایتان می شود.

روش سفید کردن دندان در منزل

 • خمیردندان زغالی: زغال موجود در خمیردندان های زغالی می توانند در سفید کردن دندان ها بسیار موثر باشد. بر اساس مطالعاتی که در سال 2017 انجام شده است، زغال می تواند به از بین بردن زنگ خارجی دندان ها کمک کند و همچنین لکه های تیره رنگ دندان ها را هم به مرور زمان از ببین ببرد. استفاده از این نوع خمیردندان باید با احتیاط باشد. همچنین پاک کردن این خمیردندان در دهان، مقداری دشوار است.
 • شستشو دندان با مایع سفیدکننده دندان: شستشوی مرتب دندان ها با سفید کننده های دندان می تواند بسیار موثر واقع شود. این ترکیبات با جرم های دندان واکنش می دهند و به از بین بردن آن ها کمک می کنند. اگر روزانه به مدت 1 دقیقه دندان هایتان را با این سفید کننده ها شستشو دهید، بعد از حدود 3 ماه دندان هایی با 1 تا 2 سفید تر خواهید داشت.

روش سفید کردن دندان در منزل

 • میوه بخورید: بعضی از میوه ها حاوی آنزیم هایی هستند که می توانند زردی دندان ها را از بین ببرند. از این میوه ها در خمیردندان های مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال در سال 2012 تحقیقی بر روی خمیردندان هایی که حاوی آنزیم های میوه های پاپایا و آناناس بودند صورت گرفت و ثابت شد که این آنزیم ها در سفید کردن دندان ها موثر هستند.
 • پوست پرتقال و نمک: بخش سفید پوست پرتقال را، با نمک دریا بپوشانید سپس به آرامی بر روی دندان های خود به مدت 2 دقیقه مالش دهید بعد آنرا بشویید و سپس برای حذف تمام مرکبات، به طور منظم با خمیر دندان و یا جوش شیرین مسواک بزنید.

روش سفید کردن دندان در منزل

 • ویتامین C مصرف کنید: یک مطالعه در سال 2007 نشان داد که کمبود ویتامین C می تواند موجب ایجاد باکتری بر روی دندان ها و لثه ها شود و در نتیجه باعث تغییر رنگ دندان ها شود. سعی کنید از مواد خوراکی که حاوی ویتامین C هستند بیشتر استفاده کنید تا با کمبود این ویتامین مواجه نشوید.
 • خمیر نمک دریا: یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با 1/2 قاشق چای خوری نمک دریا با یک کمی آب در یک ظرف کوچک مخلوط کنید، تا یک خمیر نازک ایجاد شود، از مسواک نرم برای مالیدن خمیر روی دندان استفاده کنید ، و به آرامی به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید سپس با آب بشووید و پس از آن با خمیر دندان به طور منظم مسواک بزنید.
 • روش سفید کردن دندان در منزل
 • روغن نارگیل بزنید: مطالعه ای که در سال 2015 صورت گرفت نشان داد که شستشوی دهان با روغن نارگیل می تواند به شکل موثری دندان ها را سفید کند. هرچند تحقیقات بیشتری برای تایید کامل این تاثیر مورد نیاز است اما می توانید آن را امتحان کنید.
 • پوست موز سفید کننده ای قوی: به آرامی یک قطعه کوچک از داخل پوست موز را برای دو دقیقه روی دندان های خود بمالید بشویید و سپس برای حذف تمامی موز با خمیر دندان به طور منظم و یا جوش شیرین مسواک بزنید.
 • تأثیر جوش شیرین فوق العاده است: استفاده از خمیردندان حاوی جوش شیرین و هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) ممکن است باعث کاهش زرد شدن دندان شود. می توانید با مخلوط کردن 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین و 2 قاشق غذاخوری هیدروژن پراکسید یک سفید کننده فوق العاده تهیه کنید.
 • از نوار سفید کننده استفاده کنید: نوارهای سفید کننده حاوی یک لایه نازک پراکسید هستند که باید آن ها را بر روی دندان هایتان قرار دهید. تنوع این نوارها در باز بسیار زیاد است و هرکدام به شکل متفاوتی که شرکت تهیه کننده آن توصیه می کند، باید مصرف شوند. البته بیشتر شرکت ها توصیه می کنند که دو بار در روز و هربار به مدت 30 دقیقه از آن ها استفاده کنید. نوارهای سفید کننده می توانند 1 تا 2 درجه دندان ها را سفید تر کنند. طبق مطالعه ای که در سال 2016 انجام شد، هیچ شواهی مبنی بر اینکه هرچه میزان کاربامید پروکساید این نوارها بیشتر باشد، تاثیر آن ها هم بیشتر است، وجود ندارد.
 • سرکه سیب مصرف کنید:  اگر مقدار کمی از سرکه سیب استفاده شود، ممکن است رنگ دندان ها را از بین ببرد و آن ها را سفید کند. مطالعه ای که در سال 2014 انجام شد نشان داد که سرکه سیب بر روی سفیدی دندان تاثیری بالایی دارد. لازم به ذکر است که این مطالعه بر روی حیوانات انجام شد. سرکه سیب سرکه ممکن است در صورت استفاده بیش از حد به سطح دندان ها آسیب برساند. تحقیقات بیشتری در مورد استفاده از سرکه سیب به عنوان یک سفیدکننده دندان لازم است.

روش سفید کردن دندان در منزل

 • پودر زردچوبهیک قاشق چای خوری پودر زردچوبه ارگانیک و کمی آب را در یک ظرف کوچک مخلوط کنید، تا یک خمیر نازک ایجاد شود، از مسواک نرم برای مالیدن خمیر روی دندان استفاده کنید و به آرامی به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید مراقب باشید که پاشیده نشود، زیرا می تواند همه جا رارنگی کند! با آب بشویید و پس از آن با خمیر دندان به طور منظم مسواک بزنید.
 • خمیر توت فرنگی و جوش شیرین: یک توت فرنگی بزرگ را برش دهید و له کنید و با ½ قاشق چای خوری جوش شیرین ،هم بزنید تا صاف و مخلوط شوند مخلوط را بر روی دندانها بپاشید و 5 دقیقه صبر کنید.بشویید و سپس برای حذف تمام توت فرنگی با خمیر دندان به طور منظم و یا جوش شیرین مسواک بزنید.
 • تری (tray) سفید کننده دندان: بسیاری از دندان پزشکان برای سفید کردن دندان از تری ها استفاده می کنند و آن را برای بیمارانشان نصب می کنند. اما نسخه خانگی این تری ها نیز موجود می باشند که به راحتی می توانید در خانه آن ها را بر روی دندان هایتان قرار دهید. این نوع از سفید کننده های دندان می توانند 1 تا 2 درجه، دندان هایتان را سفید تر کنند. همچنین انجمن دندان پزشکی آمریکا (ADA) توصیه می کند از تری هایی استفاده کنید که حاوی 10 درصد کاربامید پروکساید باشند. برای این کار باید به مدت 2 تا 4 ساعت در روز این سفید کننده ها را بر روی دندان هایتان قرار دهید.

همچنین بخوانید:

مشکلات مربوط به دندان عقل و رشد آن

مطالب مشابه را ببینید!

همه چیز درباره بیماری نقرس یا Gout (دلیل ایجاد، پیشگیری و درمان) همه چیز درباره بیماری ام اس؛ علائم و نحوه درمان و راهکارهای کنترل MS دلیل ابتلا به سرطان پروستات؛ انواع این بیماری و روش های درمان آن همه چیز درباره بیماری فیستول؛ علت و تشخیص تا روش درمان مگس پرانی چشم چیست؟ دلایل ایجاد نقاط متحرک در چشم و روش های درمان کم خونی داسی شکل کودک؛ علائم و روش های درمان این نوع کم خونی از بین بردن جرم گوش؛ روش های رفع جرم گوش و تمیز کردن گوش با روش درست درمان خروپف شبانه؛ دلایل خرناس، عوارض آن و روش های درمان مختلف درمان واریس؛ روش های تشخیص، کنترل و درمان رگ های واریسی درمان رفلاکس معده؛ علائم، دلایل ایجاد و روش های درمان خانگی و گیاهی