خوراکی های نفاخ کدامند؛ چه خوراکی هایی نخوریم که نفخ نکنیم؟

گاهی معده و شکم شما دچار نفخ شده و شما علتش را نمی دانید. بهتر است آگاه باشید که برخی خوراکی ها خاصیت نفخ کنندگی دارند و به هر معده ای سازگار نمی باشد. پس اگر این خوراکی ها را بشناسید بهتر می توانید به درمان و بهبود نفخ معده تان بپردازید.

چه خوراکی هایی باعث نفخ شکم و معده می شوند؟

نفخ و علل آن

قبل از آنکه به دنبال خوراکی نفاخ باشیم می خواهیم مفهوم نفخ کردن را به شما بگوییم که آگاهی بیشتر از آن داشته باشید. نفخ به احساس ورم و پری شکم و افزایش میزان گاز در مجاری گوارش اطلاق میگردد. علل زیر در نفخ معده و احساس ورم و پری شکم شما می تواند دخیل باشد:

 • کندی انقباضات عضلانی و حرکات دودی مجاری گوارش
 • مصرف غذاهای چرب تخلیه معده را به تاخیر انداخته و ایجاد نفخ میکنند
 • نشانگان روده تحریک پذیر
 • سریع و یا تند تند غذا خوردن
 • آپاندیسیت
 • سنگ کیسه صفرا
 • یبوست
 • تغییر در سطح هورمونهای بدن و افزایش احتباس آب و نمک در بافتهای بدن، پیش از قاعدگی

 

خوراکی های نفاخ

چه خوراکی هایی باعث نفخ شکم و معده می شوند؟

 • شیر و پتیر

برخی افراد به لبنیات حساسیت دارند زیرا بدنشان آنزیم لازم برای شکستن لاکتوز موجود در لبنیات را ندارد در نتیجه باعث نفخ می شود.

چه خوراکی هایی باعث نفخ شکم و معده می شوند؟

 • حبوبات

حبوباتی مانند لوبیا، عدس و نخود فرنگی خوراکی های بسیار نفاخی هستند. این خوراکی ها هم حاوی قند هایی هستند که هضم نمی شود و بعد از ورود به روده باکتری های روده آنها را تخمیر می کند.برای رفع این مشکل بهتر است حبوبات را با غلاتی مانند برنج مصرف کنید.

چه خوراکی هایی باعث نفخ شکم و معده می شوند؟

هر یک از این میوه‌ها حدود ۵ گرم فیبر دارند، بنابراین یک منبع عالی از فیبر محلول هستند. اما آنها می‌توانند برای معده‌های حساس، ایجاد مشکل کنند! اما بطور کامل از آنها اجتناب نکنید. خوردن نصف یا یک چهارم از این میوه‌ها یا پوست کندن آنها قبل از خوردن به شما امکان خواهد داد که بدون تحمل عوارض منفی این میوه‌ها، از طعم و فواید آنها لذت ببرید.

 • نوشیدنی گازدار

نوشیدنی‌های پر گاز مانند نوشابه و آبجو هم، دی اکسید کربن آزاد می‌کنند که می‌تواند به معنی نفخ باشد.

چه خوراکی هایی باعث نفخ شکم و معده می شوند؟

مارچوبه با تمام خواصی که دارد به دلیل وجود رافینوز در آن نفاخ می باشد. رافینوز یک نوع ماده قندی می باشد که در هضم غذا ایجاد مشکل میکند.

 • غذای چرب

غذاهای چرب مانند انواع فست فودها که اغلب چرب می باشند به آن دلیل که هضمشان مشکل است و روند طولانی تری را برای هضم در دستگاه گوارش طی می کنند، در نتیجه باعث پری و ورم شکم می شود.

 • شوریجات

غذاهای شور یا مثلاً ترشیجاتی که شوری بیشتری دارند به دلیل آنکه سدیم دارند، بی شک باعث احتباس آب در بدن می شوند و به همین دلیل نفخ و ورم شکم را به دنبال خواهد داشت.

چه خوراکی هایی باعث نفخ شکم و معده می شوند؟

 • هویج، کلم پیچ و کلم بروکلی

هویح، کلم پیچ و کلم بروکلی با آنکه دارای خواص درمانی بی نظیری هستند اما از طرفی چون ماده ای به نام رافینوز دارند نفاخ می باشند. پیشنهاد ما این است که اگر علاقه به خوردن این نوع سبزیجات دارید که صد البته برای بدن شما مفید است و باید مصرف شود، بهتر آن است که آنها را آب پز کنید. نکته جالب اینکه از آنجا که این نوع سبزیجات دارای فیبر می باشند در دراز مدت که آنها را مصرف کنید دستگاه گوارشتان را قوی تر خواهد نمود.

 

 

همچنین بخوانید:

خوراکی های شیرافزا

 

مطالب مشابه را ببینید!

رنگ درمانی یا کروموتراپی چیست؟ همه چیز در مورد Chromo therapy اثرات پیاده روی بر سلامت ؛ 30 فایده بی نظیر قدم زدن بر سلامت بدن مزایای دوچرخه ثابت؛ فواید استفاده از دوچرخه ثابت، میزان استفاده و معایب آن فواید فیزیوتراپی؛ دلایل نیاز به فیزیوتراپی و روش های مختلف انجام آن روش های افزایش قد؛ بهترین و علمی ترین روش ها برای قد بلند شدن دلایل انجام سم زدایی بدن؛ عوامل سم زدایی بدن و روش های سم زدایی کردن حفظ سلامت کبد؛ همه چیز در مورد آنالیز تا درمان مشکلات کبد اطلاعات درباره هورمون رشد؛ افزایش رشد هورمون رشد در کودکان و بزرگسالان مچ بند طبی؛ انواع مچ بند طبی و دلایل استفاده از آن هورمون رشد انسانی: همه آن چیزی که باید بدانید