گردنه حیران آستارا؛ معرفی جاهای دیدنی و تفریحی به همراه تصاویر زیبا

اطلاعات گردشگری و تصاویر از گردنه حیران

استان گیلان یکی از توریستی ترین و دیدنی ترین استان های ایران است که سالانه گردشگران زیادی از سراسر ایران و حتی دنیا برای تفریح و دیدن جاذبه های توریستی، به این استان زیبا سفر میکنند. استان گیلان دارای اماکن تفریحی و گردشگری جذاب و خوش اب و هوا است که باعث میشود خاطرات فراموش نشدنی در ذهن گردشگران از خود به جای بگذارد.

زیباترین جاده ایران!

در میان تمام مناطق دیدنی که در استان گیلان وجود دارد گردنه حیران یکی از دیدنی ترین و جذاب ترین مناطق این استان است  و بدون اغراق میشود گفت از شگفت انگیزترین و زیباترین جاده های ایران است و برای ساکنان این استان از ارزش خاصی برخوردار است و کسانی که از این مکان دیدن کرده اند تا همیشه زیبایی های آن را به یاد خواهند داشت. گردنه حیران از امکانات رفاهی نسبتا خوبی نیز برخوردار است.

گردنه حیران

گردشگران و مسافرانی که به منطقه حیران سفر میکنند با یک تیر دو نشان میزنند. در واقع با سفر به این منطقه هم از جاذبه های استان اردبیل دیدن میکنند هم زیبایی های استان گیلان را به تماشا مینشینند.

در گردنه حیران همه چیز آرامش بخش و دل انگیز است و صدای موسیقی طبیعت برای کسانی که میخواهند مدتی از هیاهوی شهر دور باشند بسیار لذت بخش است.

محل قرارگیری گردنه حیران

گردنه حیران یک مسیر ارتباطی میان گیلان و اردبیل به شمار میرود. این گردنه 35 کیلومتر طول دارد و بخشی از جاده آستارا به اردبیل است. گردنه حیران به سه  روستا تقسیم شده است که عبارتند از: روستای حیران سفلی روستای حیران وسطی و روستای حیران علیا. وسعت این منطقه 2200هکتار است. در روزهای سرد سال تعداد افرادی که در این روستا زندگی میکنند به 300 نفر میرسد اما در تابستان به علت خنکی  آب و هوا جمعیت ساکن در روستا به 2000 نفر میرسد. امروزه ویلا سازی به شکل گسترده در این منطقه رونق یافته است.

Heyran 1 e1650784710781

مردم این منطقه

با توجه به وضعیت جغرافیایی منطقه حیران بیشتر اهالی ساکن در این ناحیه شغلشان کشاورزی و دامداری است. مردم ساکن در این منطقه از طریق خدمت رسانی به گردشگران مثل تهیه غذاهای محلی بسیار دلچسب و ویژه و فروش میوه نیز توانسته اند کسب و کار خود را تا حد  مطلوبی رونق بدهند.

محصولات کشاورزی این منطقه شامل فندق و  ذرت می باشد. همچین عسل های طبیعی و بسیار مرغوب حیران نیز بسیار مورد علاقه گردشگران قرار می گیرد. افرادی که به این منطقه سفر می کنند با خوردن شیر بلال و آش دوغ های بسیار دلچسب که از غذاهای محلی این منطقه به شمار می رود  و فندق و تمشک قرمز لذت سفر خود را دو چندان می کنند.

گردنه حیران

روستاهای دیدنی کنار جاده نیز گوشت و جگر تازه را به فروش گردشگران می رسانند تا آن ها  بتوانند  در هوایی بسیار دل انگیز گوشت و جگر تازه کباب کرده و میل کنید و طعم ان تا مدت ها بر زبانشان بماند.

جشنواره گیاهان دارویی مانند گل گاو زبان و… نیز برای اولین بار در حیران برپا شد.

بیشتر افراد ساکن در آستارا تالش هستند و کلمه حیران نیز از از همین زبان تالشی گرفته شده است. کلمه حیران در واقع به معنای جایی است که با مه و ابر فراوان پوشیده شده است. گردنه حیران در اغلب روزهای سال با ابر و مه فراوان پوشیده شده است.

گردنه حیران

از نظر خیلی از افراد که فقط از این جاده عبور کرده اند ممکن است گردنه حیران فقط یک جاده زیبا باشد اما این گردنه در واقع پر از مکان هان های دیدنی و جذاب است که بینندگان را محو خود می کند. گردنه سرسبز حیران چشم انداز بسیار زیبایی دارد.

منطقه ای بهشتی در میان کوه ها

این منطقه از یک طرف به کوه های سرسبز دسترسی دارد و از طرفی دیگر به دره ای که در آن رود ارس  جریان دارد که مرز میان ایران و آذربایجان به حساب می آید. دره و کوهپایه پر از گیاهان جنگلی ست و حیواناتی که برای چرا به آنجا آمده اند. این گردنه اغلب اوقات در ابر و مه غرق می شود و گاهی هم ابرها آنقدر پایین می آیند که جاده از ابرها بالاتر به نظر میرسد که سالانه بسیاری از گردشگران برای دیدن این شگفتی به این گردنه زیبا سفر می کنند. در نظر خیلی از مسافران این منطقه پلی است برای گذر از دنیای واقعیت به یک رویای زیبا.

گردنه حیران

رانندگی در جاده حیران

وقتی که در جاده حیران رانندگی می کنید یک طرف شما کوه های پوشیده شده از جنگل قرار دارد و یک طرف شما کوهستان است که بسیار جذاب و چشم نواز است. سفر به این جاده رویایی و جادویی برای افرادی که ساکن شهرهای شلوغ و پر جمعیت هستند مانند یک سفر رویایی است.

همچنین جاده حیران به دلیل اینکه در بیشتر فصل های سال پوشیده از ابر است و معمولا بارش باران را در خود دارد دارای لغزندگی زیادی است و دارای پیچ و خم های متعدد نیز می باشد که رانندگی را تا حدی در این جاده سخت میکند. برای سفر به این گردنه رویایی و زیبا باید علاوه بر داشتن مهارت رانندگی بالا از سلامت خودرو خود نیز مطمئن باشید تا سفری بدون خطر و خوشی را تجربه کنید.

گردنه حیران دارای مناطق بکر و دست نخورده زیادی است و نیمی از مرتع ها و جنگل ها در این ناحیه به ایران تعلق دارد و نیمی دیگر از آن متعلق به کشور آذربایجان میباشد و در این کشور قرار دارد. ارتفاع بلند ترین قسمت گردنه حیران از سطح دریا فقط  1500 متر است و برای خیلی از افراد این سوال در ذهنشان ایجاد می شود که با این ارتفاع کم دلیل وجود این همه مه چیست؟ در واقع به گفته کارشناسان دلیل  وجود مه در گردنه حیران رطوبت دریای خزر است و وجود ابر و مه ارتباطی با ارتفاع این گردنه زیبا ندارد.

این منطقه در تمام طول سال و در همه فصول از زیبایی ها و جذابیت خاص خود برخوردار است. در بهار و تابستان آب و هوای بسیار مطبوع و دلپذیر دارد. در پاییز درختان این منطقه به رنگ های زرد و نارنجی درمی ایند که زیبایی این منطقه را دو چندان می کنند و در زمستان ابر و مه و باران و سفید پوش شدن از برف این گردنه را جزو  پرتردد ترین  و دلخواه ترین مکان های گردشگری  ایران قرار داده است. دمای این منطقه در خنک ترین زمان گاهی  تا منفی22 کاهش می یابد و در گرمترین زمان 32 درجه است. آب و هوای ییلاقی این منطقه زیبا بهترین تصمیم برای سفر در روزهای گرم سال است.

گردنه حیران

مناسب ترین زمان سفر به حیران

این منطقه دارای آب و هوای سرد است. وبا وجود زیبایی چهار فصلی که دارا است بهترین زمان سفر به این منطقه در بهار و تابستان است. در روز های بهار و تابستان که در دیگر نقاط آب و هوای گرم را تجربه می کنیم در حیران در بهار و تابستان نیز هوا خنک و سرد است و بهتر است برای سفر به این منطقه لباس گرم با خود به همراه داشته باشید. در زمستان نیز اغلب  با توجه به احتمال بارش برف باید از  سلامت خودرو و زنجیر چرخ اطمینان کامل داشته باشید.

گردنه حیران

فاصله تهران تا گردنه حیران

اگر از تهران فصد سفر به گردنه حیران جذاب و دیدنی را داشته باشید فقط با چند ساعت رانندگی می توانید به این منطقه سفر کنید. فاصله تهران تا حیران حدود 650 کیلومتر است و البته این فاصله به عواملی از جمله اینکه : از اتوبان استفاده کنید یا از جاده های قدیمی بستگی دارد. فاصله تهران تا حیران حدود 8-9 ساعت خواهد بود. شاید این مقدار کمی زیاد به نظر برسد اما جذابیت های این منطقه و ارزش پیمودن این مسیر را دارد.

برای رسیدن به گردنه حیران از راه هوایی و هواپیما نیز می توانید استفاده کنید.

که برای این کار باید به یکی از شهرهایی که در نزدیک گردنه حیران واقع شده اند برسید و سپس با کمی رانندگی می توانید از این منطقه توریستی و جذاب دیدن کنید.

نزدیک ترین فرودگاه به حیران فرودگاه سردار جنگل در شهر زیبای رشت مرکز استان گیلان می باشد.

راه  دیگر برای رسیدن به حیران زیبا شهر اردبیل است. فاصله فرودگاه  اردبیل تا منطقه حیران با رانندگی حدود یک ساعت است.

گردنه حیران

 جاذبه های گردشگری گردنه حیران

تله کابین :در سال 1390 در گردنه حیران تله کابین با صرف سرمایه زیادی  برای استفاده گردشگران و لذت بردن آن ها از این منطقه زیبا فراهم شد. این تله کابین 30 کابین 6 نفره دارد  که دارای امکاناتی نظیر یخچال و موسیقی نیز می باشد. با سوار شدن بر تله کابین می توان جنگل ها و مراتع سرسبز این گردنه  را بهتر و واضح تر مشاهده کرد. تله کابین از ساعت 8 صبح تا 10شب به مسافران و گردشگران این منطقه خدمت رسانی می کند.

گردنه حیران

قلعه شیندان(گور بابک):

قلعه ای متعلق به زمان ساسانیان که جزو مناطق زیبای این ناحیه است و در حال حاضر جزو کشور آذربایجان به حساب می آید. جنگل های هیرکانی: مسیر گردنه حیران از میان جنگل های انبوه و بسیار زیبا و سرسبز هیرکانی می گذرد و برای گردشگران بسیار رویایی و لذت بخش است. جنگل های هیرکانی منبعی عظیم از گیاهان و جانوران است. پوشش گیاهی این منطقه بسیار عجیب و شگفت انگیز است. از این جنگل به عنوان موزه نام می برند. زیرا که حدود 30 تا 50 میلیون سال قدمت دارد. امید است که در آینده بتوان این جنگل زیبا و شگفت انگیز را در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسانیم.


گردنه حیران

روستای مشند:

واژه مشند به معنای زنبور عسل است. این روستای بسیار زیبا و شگفت انگیز در 15کیلومتری آستارا و در  نزدیکی گردنه حیران قرار گرفته است. کشاورزی شغل بسیاری از ساکنین این روستا است. این منطقه پر ار بوته های تمشک است.


گردنه حیران

روستای کشفی:

این روستای زیبا نیز در نزدیکی گردنه حیران و در مسیر کوهنوردی قرار گرفته است که مکانی دلخواه برای کوهنوردان و گردشگران است.


گردنه حیران

ماسال:

فاصله گردنه حیران تا ماسال 176 کیلومتر است و افرادی که تا گردنه حیران می روند معمولا لذت و لطف دیدن ماسال زیبا را از دست نمی دهند. ماسال نیز منطقه توریستی و بسیار چشم نواز است که دارای ییلاق بسیار زیبایی است و سالانه گردشگران بسیار زیادی را به خود جذب می کند. فاصله گردنه حیران تا ماسال با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت حدود 2ساعت است که کاملا ارزش پیمودن این مسیر را دارد.


گردنه حیران

سورتمه ریلی حیران:

یکی از طولانی ترین سورتمه ها در قسمت شمال کشور می باشد که بسیار لذت بخش جالب است.


e1571659658446 e1650784822664

کارتینگ:

پیست کارتینگی که در منطقه حیران واقع شده است دارای حدود 50 عدد ماشین کارتینگ می باشد که می تواند برای مسافرانی که به این منطقه آمده اند تجربه به یاد ماندنی و جذابی باشد. پیست کارتینگ حیران دارای پیچ های تندی است که مانند خود جاده حیران مهارت زیادی در رانندگی را می طلبد.

ترامبولین:

که همان تشک پرش است و وسیله ای بسیار جذاب و هیجان انگیز بخصوص برای کودکان و نوجوانان به شمار می رود.

زیپ لاین: افرادی که دارای جرات کافی  هستند از زیپ لاین واقع در این منطقه استفاده میکنند و هیجان و نشاط بسیار بالایی را تجربه می کنند.

آویزان شدن از کابل زیپ لاین و حرکت با سرعت و دیدن منطقه زیبای حیران علاوه بر جذاب بودن کمی ترس اور نیز است.


گردنه حیران

رستوران ها و کافه ها:

رستوران در نزدیکی تله کابین قرار دارد. ویو رستوران و کافه ها به سمت حیران است که نشستن در آنجا و میل کردن خوراکی و نوشیدنی را بسیار دلچسب تر می کند.

جنگل فندقلو:

در 30 کیلومتری اردبیل جنگلی در کنار این گردنه زیبا قرار دارد  که دارای درختان فندق است. این جنگل شگفت انگیز 16 هکتار وسعت دارد. جنگل سرسبز فندقلو مکانی بسیار زیبا برای استراحت و تفریح است و منظره ای بسیار جذاب و گیرا است. این جنگل دارای گوزن های حفاظت شده و بومی است و همچنین به دلیل وجود گل و گیاهان فراوان زنبورهای زیادی به این منطقه کشانده می شوند. این جنگل آب و هوای بسیار مطبوعی دارد و نجات بخش روزهایی است که از گرما و شلوغی شهر کلافه شده اید.

از دیگر جاذبه های این منطقه  میتوان به آرامگاه بابا روشن و مقبره شیخ بدرالدین  و مقبره پیر لنگ و… اشاره کرد.

اقامت گاه های منطقه حیران

هنگام سفر به این منطقه نیازی نیست گردشگران نگران سکونت خود باشند. در این منطقه ویلا ها و خانه ها و هتل هایی جهت اقامت مسافران و گردشگران وجود دارد که از امکانات خوبی نیز برخوردار هستند. همچنین افرادی که تمایل داشته باشند می توانند در هوای آزاد و مطبوع این منطقه که دارای امنیت ویژه ای نیز هست چادر بزنند و در ان سکونت داشته باشند.

اقامت گاه های بومی این منطقه نیز مکانی بسیار دلنشین برای سکونت مسافران است. عده ای از افراد محلی خانه های اصیل و زیبای خود را به مسافران اجاره می دهند. از طریق سکونت در این اقامتگاه ها می توان با شیوه  و سبک زندگی ساکنین این منطقه نیز آشنا شد.

هزینه این اقامتگاه ها به توجه به  امکانات و خدماتشان متفاوت است.

مطالب مشابه را ببینید!

کدام هتل‌های 5 ستاره کیش ارزان‌ترند؟ معرفی 20 جاده زیبا در ایران؛ نگاهی به زیباترین جاده های ایران با تصاویر پرواز از شهر های زیبای ایران به کیش جزیره دلفین ها این رستوران های هتل خواجو اصفهان را از دست ندهید! مکان های خنک برای سفر در تابستان؛ مسافرتهای تابستانی به مکانهای خنک حقایق جالب درباره تخت جمشید؛ عجایب و دانستنی های این مکان تاریخی بازدید از این نقاط خاطراتی تازه و جدید را در ذهنتان به ثبت می‌ رساند معرفی ۱۵ مورد از جاذبه های مشهد (جاهای تفریحی و مکان های دیدنی مشهد) مکان های دیدنی مشهد مقدس؛ جاهای دیدنی و تفریحی مشهد مقدس مکان های عجیب گردشگری ایران و جاهای خاصی که بسیار جالب هستند