معرفی مساجد ترکیه + لیست مساجد معروف و تاریخی ترکیه برای گردشگران

مساجد معروف ترکیه

ترکیه نیز مانند ایران، تاریخ باستانی قدیمی دارد و طبق آثار باستانی یافت شده، حدود ۱۰ هزار سال تمدن را می شود در تاریخ ترکیه جستجو کرد. مساجد ترکیه نشانگر قسمت میانی تاریخ کشور ترکیه می باشند. دوران حکومت عثمانیان که یکی از فرمانروایی‌ های عظیم بود، در میانه دوران باستانی ترکیه و دوران مدرن قرارگرفته است. به دلیل قدرت سیاسی حکومت عثمانی، بعضی از بزرگترین مساجد جهان در ترکیه ساخته شده اند. فرهنگ غنی ترکیه از طریق این مساجد به بینندگان نشان داده می ‌شود.

پس از توسعه ی اسلام، کشور ترکیه تا قرن هشتم هجری زیر سلطه ی سلجوقیان بوده است. به همین دلیل نخستین سازه های اسلامی و مساجد ترکیه، از لحاظ معماری رنگ و شکل اسلامی ایرانی به خود گرفتند. در معماری این کشور، حکومت عثمانی با به کار بردن المان های معماری بیزانس، به ویژه کلیسای ایاصوفیا، هویت خود را تحکیم کرد.

بعد از سلجوقیان، عثمانیان مسلمان در کشور ترکیه حکومت کردند. حاکمیت عثمانیان، زمان اوج هنر اسلامی در کشور ترکیه، بخصوص در زمینه معماری بوده است و زیباترین و چشم نوازترین مساجد دنیا در ترکیه در این زمان ساخته شدند.

در این مقاله  ۱۰ مورد از معروف ترین و زیباترین مساجد ترکیه را معرفی خواهیم کرد:

مسجد جامع بورسا

مسجد جامع بورسا

مسجد جامع بورسا، در میان سال‌های 1395 تا ۱۳۹۹ میلادی در زمان امپراتوری عثمانی احداث شد. مسجد جامع بورسا، نمونه عجیب و زیبایی از معماری عثمانی است که بسیار زیاد از سبک معماری سلجوقی ایده گرفته است. خطاطی انجام شده روی دیوارها و ستون‌های مسجد جامع بورسا، بهترین نمونه برای نشان دادن هنر خوشنویسی و خط در دوران اسلامی است. این مسجد که به شکل مستطیل می باشد،  دارای وسعتی 2500مترمربعی به همراه ۲ مناره و 10 گنبد است.


مسجد سلیمیه ادرین

مسجد سلیمیه ادرین

یکی از زیباترین مساجد کشورترکیه که  دارای مساحتی به وسعت 27500 متر مربع می باشد، در دوران سلطان سلیم دوم توسط «سینان» معمارمشهوردر شهرادرین کشورترکیه احداث شده است. خصوصیات ویژه استفاده شده در سقف مسجد و ظرفیت نزدیک به ۶ هزار نفر در صحن مسجد، این نظریه را واقعیت بخشیده که این مسجد مستقیما به دست خود معمار سینان احداث شده است. مسجد جامع سلیمیه از سال ۲۰۱۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت گردیده است.

☑ مطلب مشابه: عکس های زیباترین مساجد دنیا (تصاویر مساجد زیبا در کشورهای مختلف)


مسجد جدید استانبول

مسجد جدید استانبول

یکی از زیباترین و باشکوه ترین مساجد ترکیه که در شهر استانبول واقع شده است، به دست خاندان عثمانی احداث گردیده است. فرایند احداث «مسجد جدید» از 1596آغاز و تا سال 1664 به طول انجامید. اوایل نام این مسجد، «والده سلطان» بوده که به معنای «مادر ملکه» است. علت این نام گذاری این است  که مادر سلطان محمد سوم، به سلطنت رسیدن پسرش را جشن گرفت. معماری و طراحی این مسجد مقداری پیچیده است که این مسئله نشان دهنده مقاصد مذهبی و فرهنگی نهفته درپس آن است.


مسجد سلیمانیه استانبول

مسجد سلیمانیه استانبول

یکی دیگرازشاهکارهای دیگر معمارمشهور، سینان، ساخت مسجد سلیمانیه است که از عظیم ترین و با شکوه ترین مساجد ترکیه به حساب می آید. مسجد سلیمانیه در میان سال‌های ۱۵۵۰ تا 1557به فرمان سلطان سلیمان ساخته شده است. سلطان سلیمان که خود را «سلیمان دوم» می دانست، این مسجد را احداث نمود تا نشانگر دوران اوج حکومت عثمانی در زمان حکومت سلطان سلیمان باشد. مسجد سلیمانیه وسعتی ۲۰۰۰ مترمربعی و ۲ مناره و ۲۰ گنبد دارد. باغی در پشت این مسجد قرار دارد که آنجا آرامگاه های سلیمان یکم و همسر و دخترش و نیز آرامگاه های سلیمان دوم و احمد واقع شده است. این مسجد در سال 1660 در آتش سوخت و نابود شد و به دست سلطان محمد چهارم مورد بازسازی قرارگرفت. بر اثر زلزله، قسمتی از گنبد مسجد نیز فرو ریخت.

در سال 1765 بازسازی های بعدی به گونه ای در آن انجام شد که تزئینات اصلی آن باقی بماند. مسجد در محوطه بزرگی قرار گرفته است. حیاط مسجد پوشیده شده ازسنگ فرش مرمراست که  دارای درب بزرگی است و در حیاط، حوض آبی قرار دارد. در گوشه حیاط، 2 مناره این مسجد قرارگرفته اند. مناره ها و گنبد مسجد تناسب جالبی با یکدیگر دارند که از زیبایی های خاص مسجد سلیمانیه به حساب می آید.

☑ مطلب مشابه: مکان های دیدنی وان ترکیه برای توریست ها (جاهای گردشگری معروف وان)


مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد که به دست معمار مشهور«سدفکار محمد آقا» طراحی گشته است، یکی از معروفترین مساجد کشور ترکیه به حساب می آید. مسجد سلطان احمد  که نمونه بسیار جالب و عجیب معماری است، در حدود سال‌های 1608 و ۱۶۱۶ احداث شد. این مسجد که دارای قدیمی ‌ترین ساختمان‌ها است، با ۶ مناره، درآن زمان، مسجدی با شکوه بوده است. عظمت و زیبایی این بنا نظیر مسجد سلمانیه است و به کاربردن کاشی‌های ایزنیکی، آن را به دیدنی ترین مسجد استانبول تبدیل کرده است.


مسجد کوجاتپه آنکارا

مسجد کوجاتپه آنکارا

یکی از عظیم ترین مساجد ترکیه که در پایتخت ترکیه واقع شده است، مسجد کوکاتپه است که در حدود سال‌های 1968 تا ۱۹۸۷ میلادی احداث شده است. ساختمان بزرگ و زیبای مسجد کوکاتپه باعث می‌شود از همه نقاط شهر قابل رویت باشد. این مسجد زیبا از مسجد سلیمیه، مسجد سلطان احمد و مسجد شاهزاده، به صورت ترکیبی الهام گرفته است.


مسجد مرکزی سابانجی

مسجد مرکزی سابانجی

مسجد سابانچی، با ایده گرفتن از مسجد سلطان احمد و مسجد سلیمیه، یکی از عظیم ترین مساجد ترکیه  به حساب می آید. مسجد سابانچی دارای 7 مناره و ۸ ستون است که گنبد را درون خود جای داده اند. مسجد سابانچی که در جوار رود سیهان احداث شده است، مساحتی بالغ بر ۵۲.۶۰۰ متر مربع و فضایی حدودا ۶۶۰۰ مترمربع دارد.

☑ مطلب مشابه: مکان های دیدنی کوش آداسی (شهر و جزیره معروف ترکیه برای گردشگری)


مسجد عبدالحمید خان

مسجد عبدالحمید خان

این مسجد که با مساحتی در حدود ۳۶۰۰ متر مربع، یکی از بزرگترین مساجد ترکیه است، در بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۱ ساخته شده است. مسجد عبدالحمید خان که  دارای چهارمناره است، در شب‌ ها با نورپردازی مناره‌هایش، دارای شکوهی دو برابر می شود.


مسجد معمار سینان

مسجد معمار سینان

بنای زیبای مسجد معمار سینان، نشانگرتصویری جامع از تلفیق معماری مدرن و معماری دوران عثمانی می باشد. مسجد معمار سینان که مساحت آن 35.۷۵۸ متر مربع است و صحن آن2780مترمربع وسعت دارد، می‌تواند بیش از ۱۰ هزار نمازخوان را درون خود جا دهد.

☑ مطلب مشابه: مکان های دیدنی آنتالیا + تصاویر جاهای دیدنی و گردشگری شهر آنتالیا در ترکیه


مسجد احمد حمدی اکسکی

مسجد احمد حمدی اکسکی

یکی از تازه ترین و زیباترین مساجد کشورترکیه که در سال‌های 2009 تا ۲۰۱۳ احداث شده است، مسجد احمد حمدی است. این مسجد زیبایی و عظمت خیره کننده ای دارد. تلفیق معماری خاص عثمانی و ترکی این سازه، که در همه جای ساختمان آن به چشم می خورد، به طرز زیبایی با معماری مدرن ترکیب گشته است.

مطلب مشابه: دیدنی های استانبول و بهترین مکان های تفریحی و گردشگری همراه با عکس

مطالب مشابه را ببینید!

راهنمای جامع گردشگری شهر وان ترکیه و اطلاعات در مورد این شهر زیبا مهاجرت تحصیلی به ترکیه با خیالی آسوده و با برنامه‌ ا‌ی حساب شده چگونه از طریق آزمون یوس به ترکیه مهاجرت کنیم؟ روش‌ های دریافت اقامت ترکیه ارزانترین هتل های استانبول را در بوکینگ پیدا کنید نکات کلیدی و مهم حین انتخاب هتل در مسافرت راهنمای گردشگری گرجستان و معرفی بهترین جاهای دیدنی این کشور نکاتی که در اولین سفر به استانبول باید بدانید مارماریس یا آنتالیا؟ به کدام شهر سفر کنیم؟ جزیره کبوتر کوش آداسی کجاست؟