ارز دیجیتال بیت تورنت | معرفی کامل BTT و تاریخچه آن

ارز دیجیتال بیت تورنت چیست؟ این ارز دیجیتال چگونه کار می کند و تاریخچه آن چیست؟ با ما همراه باشید تا در مورد این ارز دیجیتال بیشتر توضیح دهیم.

طی همین چندسالی که از ظهور ارزهای دیجیتال می‌گذرد، به خوبی توانسته اند جای خود را در جهان تثبیت کنند و امروزه گردش مالی زیادی به خود اختصاص داده اند و حتی برخی از پیش بینی ها حاکی از این است که ارزهای دیجیتال در آینده ای نچندان دور می توانند جایگزین پول های رایج شوند. موضوع اولی که باید برای آشنا شدن با ارز دیجیتال بیت تورنت به آن بپردازیم، شبکه بیت تورنت است.

ارز دیجیتال بیت تورنت

ارز دیجیتال بیت تورنت

برای آشنایی بهتر با شبکه بیت نورنت و ارز دیجیتال بیت تورنت با ما در این مقاله همراه باشید.

شبکه بیت تورنت یک پروتکل اشتراک گذاری فایل به صورت Peer-to-peer یا همتا‌ به‌ همتا با توکنBTTC  است. در این شبکه شما می‌ توانید به صورت رایگان انوع فایل های مختلف و پر حجم را با سرعتی بسیار زیاد دانلود کنید. این شبکه در حال حاضر دارای 200 میلیون کاربر فعال در ماه است.

ارز دیجیتال بیت تورنت

تاریخچه متولد شدن شبکه بیت تورنت

برام کوهن مهندس نرم افزار کامپیوتر در سال 2001 شبکه BitTorrent را تأسیس کرد.

شبکه بیت تورنت در اصل یک شبکه  Peer-to-Peer همان همتا‌ به‌ همتا است که برای اشتراک گذاری فایل ‌ها استفاده می ‌شود که به کاربر اجازه ارسال رایگان داده و فایل های حجیم مانند فیلم ‌ها ویس‌ های صوتی از طریق این شبکه را می ‌دهد.

چند سال بعد از تشکیل این شرکت در سال 2004 شرکت   BitTorrent Incبرای مدیریت بهتر شبکه و توسعه ‌های آتی پروتکل راه ‌اندازی شد و در ژوئن سال 2018 فردی به نام جاستین سان Justin Sun موسس بلاک چین ترون Tron که از لحاظ فنی شباهت های زیادی به شرکت بیت تورنت داشت. جاستین سان به منظور گسترش پروژه اتلس ترون شرکتBitTorrent Inc  به قیمت 127 میلیون دلار خریداری کرد. که بعد از فروختن شرکت، جناب کوهن دیگر با این شرکت همکاری نکرد و حتی اعضای اصلی شرکت هم دیگر در آنجا کار نکردند و آنجا را ترک کردند.

در ژانویه سال 2019، این شرکت برای ارائه اولیه ارز دیجیتال بیت تورنت BitTorrent مراسمی به نامICO برگزار کرد و از ارز دیجیتال بیت تورنت رونمایی کرد. در این مراسم پس از گذشت چند دقیقه شرکت توانست بیش از 60 میلیارد توکن را به فروش برساند و 7 میلیون و 200 هزار دلار برای خود جمع کند.
در آن زمان هر توکن بیت تورنت برابر 0.00012 دلار قیمت گذاری شده بود، که حتی پس از گذشت سه روز با افزایش قیمت نجومی این ارز هر توکن به 0.0005 دلار رسید تا اینکه با گذشت پنج روز این قیمت دو برابر شد. کسانی که این ارز را خریداری کردند چیزی برابر 800% سود کسب کردند. پس از گذشت چند روز قیمت نجومی این ارز کند شد و روندی عقلانی پیدا کرد.

مطلب مشابه: ارز دیجیتال موباکس چیست؟ بررسی کامل MOBOX

شبکه بیت تورنت چه مشکلی را در اینترنت حل کرده

اینترنت ساختمانی غیرمتمرکز است و هیچ منبعی بر آن نظارت ندارد.  در اوایل دسامبر 1995 تعداد کاربرانی که در اینترنت فعالیت می‌کردند 16 میلیون نفر بود. با گذشت سال ها با رشد 20 برابری تعداد کاربران اینترنت در سال 2010  این رقم 360 میلیون نفر افزایش یافت. اکنون بیش از 61 درصد از مردم جهان از اینترنت استفاده می‌کنند که تقریبا جمعیت 4.8 میلیارد نفر را شامل می‌شود.

 شما می‌توانید اینترنت را مانند اتوبوسی ببینید که در حال پر شدن است هرچه تعداد نفرات بیشتر شود، سرعت اتوبوس کندتر می‌شود. اینترنت هم دقیقا همین ‌طور است که هرچه تعداد کاربران افزایش می‌یابد سرعتش کمتر می‌شود.

این افزایش تعداد کاربران در اینترنت می‌تواند منجر به کاهش سرعت اینترنت و ضررهای میلیارد دلاری در درآمد جهانی شود.

بیت تورنت با استفاده از ساختاری غیرمتمرکز در اینترنت روشی کاربردی برای اشتراک گذاری فایل‌ها عرضه کرده است. این ساختار یکی از مقرون به صرفه ‌ترین راه‌ ها برای کاربرانی است که می ‌خواهند فایل ‌های پر حجم خود را اشتراک گذاری کنند.

کاربران این شبکه نیز از امتیاز های بیت تورنت بهره‌مند می ‌شود، چرا که کسانی که محتوا‌های خود را قرار می‌ دهند هزینه کمتری پرداخت خواهند کرد و این کار سبب می‌ شود که قیمت محتوا‌ها پایین بیاید و کاربران هزینه بسیار کمتری برای محتوای مد نظر خود پرداخت کنند.

ارز دیجیتال بیت تورنت

نحوه کار بیت تورنت

شبکه بیت تورنت روشی برای به اشتراک گذاشتن و توزیع فایل های پر حجم مانند بازی های سنگین، فیلم‌ها، ویس های صوتی، آهنگ‌ها و غیره از طریق اینترنت می ‌باشد. فرض کنید که می‌خواهید یک بازی 10 گیگی را دانلود کنید این شبکه 10 گیگ را خرد کرده به تکه های 1 گیگی تقسیم می‌ کند که سرعت دانلود شما بالا برود.

در الگوریتم شبکه بیت تورنت افراد می‌ توانند به عنوان درخواست کنندگان خدمات یا توزیع کنندگان خدمات به یکی از این دو روش عمل کنند. یک کاربر در ازای دریافت منابع مانند پهنای باند برای دریافت محتوا، محل ذخیره سازی برای پشتیبان گیری از راه دور و خدمات پراکسی غیر متمرکز، به یک ارائه دهنده توکن می ‌دهد.

این نوع شبکه های همتا‌ به ‌همتا حدود 43 تا 70 درصد ترافیک اینترنت را در بر می ‌گیرند.

در اصل هدف سیستم بیت تورنت کم کردن فشار از روی سرور های میزبان است که جهت بهبود سرعت اینترنت مشغول فعالیت هستند.

مطلب مشابه: ارز دیجیتال bonk چیست؟ (بررسی اولین میم کوین سولانا)

برنامه های غیرمتمرکز(Dapps) در بیت تورنت

شبکه بیت تورنت همچنین از سری قراردادهای هوشمند ترون برای تشکیل برنامه‌ های غیر متمرکز    متمرکز  با هدف ارتقای خدمات خود استفاده می‌ کند که مهم‌ترین آنها BitTorrent Speed ​​است. این برنامه  به کاربران اجازه می ‌دهد که با استفاده از ارز دیجیتال بیت تورنت پهای باند ارائه دهنده را برای مدتی خریداری کنند تا سرعت دانلود آنها بالا برود.

ارز دیجیتال بیت تورنت

به چه دلیل ارز دیجیتال بیت تورنت ارزش دارد؟

توکن بیت تورنت رمز ارزی مورد نیاز برای به دست آوردن ویژگی های شبکه بیت تورنت است که هدف اصلی از استفاده از این ارز معاوضه آن با خداماتی است که سایت یا شخص دیگری به شما ارائه می‌دهد. توکن بیت تورنت تنها روش پرداخت کردن برای دریافت فایل از ارائه دهنده است. به این صورت است که درخواست کنند در ازای دریافت فایل از ارائه دهند، چند توکن می ‌دهد.

علاوه بر دریافت فایل درخواست کنندگان می ‌توانند با خرج کردن توکن های خود به توانایی اولویت دسترسی به دانلود‌ها و افزایش سرعت اینترنت دست یابند.

افراد ممکن است بیت تورنت را به جهت امکان استفاده از اشتراک گذاری فایل ‌ها به طریقی رایگان و کارآمد بدانند.

در آخر باید بگوییم که سرمایه‌گذاران می ‌‌توانند ارز دیجیتال بیت تورنت را به لیست سرمایه گذاری خود اضافه کنند. این در صورتی است که طرز فکر سرمایه گذار به این نحو باشد که به فکر آینده‌ ای روشن در این نوع شبکه های همتا ‌به‌ همتا باشند.

روند تدریجی قیمت بیت تورنت

ارز دیجیتال بیت تورنت در ژانویه سال ۲۰۱۹ پا به داخل دنیای رمز ارز‌ها گذاشت و با نرخ ۰.۰۰۰۴ دلار کار خود را شروع کرد. این میزان تا اولایل سال 2021 هیچ نوسان و تغییر قیمتی نداشت و سرمایه ‌گذاران کمتری به آن جذب می‌ شدند.

اما در اواسط سال 2021 با بیشتر شدن فعالیت مردم در ارزهای دیجیتال، این ارز نیز جهش نجومی قیمتی پیدا کرد و موقعیت مناسبی در بازار رمز ارز  دریافت کرد، این جهش قیمت آینده خوبی برای بیت تورنت را رقم زده بود. ولی اوج افزایش قیمت بیت تورنت، زمان ارائه نقشه خود بود. با استفاده از راه ها و نقشه ها و البته رونمایی از پروژه‌های جذاب در جهت غیرمتمرکز شدن کامل فعالیت شبکه، قیمت هر توکن بیت تورنت به ۰.۰۱ دلار رسید و رکورد عجیبی در بازار های رمز ارز برای خود ثبت کرد.

اما به دلیل سخت گیری و فشار از سوی برخی دولت ‌ها روی بازار رمز ارز، توکن بیت تورنت با کاهش بسیار شدید قیمت مواجه شد.

هم اکنون رمزارز بیت تورنت در هنگام نگارش این مقاله در رتبه ۲۰۹ لیست از رمزارزها قرار گرفته است و قیمت آن، حدود ۰.۰۰07 دلار است. همچنین ارزش بازار این ارز دیجیتال این ارز حدود ۷0۴ میلیون دلار است.

مطلب مشابه: همه چیز درباره اتریوم (ETH)، مشخصات و ناگفته های این ارز دیجیتال

ارز دیجیتال بیت تورنت

پراکندگی ارز دیجیتال بیت تورنت

کل توکن های ساخته شده  BTT 990,000,000,000,000 توکن است که این تعداد به صورت زیر در شبکه درصد‌بندی شده است:

  •  20 درصد از آن در اختیار موسسه ترون
  • 19 درصد از آن در اختیار شرکت بیت تورنت قرار داده شده
  •   6درصد برای فروش عمومی
  •  2 درصد از آنها در فروش اختصاصی استفاده می‌شود
  • 9  درصد آن تحت عنوان برنامه  BitTorrent Speed
  •  9 درصد در الگوریم خود شبکه بیت تورنت
  •  4 درصد از توکن ‌ها نیز برای فعالیت ‌های اشتراکی پس انداز می ‌شود
  • در آخر 1 درصد آن تا سال 2025 برای تبلیغات استفاده می‌ شوند.

بهترین کیف پول های اینترنتی برای ذخیره بیت تورنت

TRON Web Wallet کیف پولی آنلاین است که به کاربران دسترسی سریع به ارز دیجیتال بیت تورنت را می ‌دهد. در این کیف پول مانده حساب، معاملات صورت گرفته با تاریخ آنها را به شما نشان می‌ دهد.

 TRON Android Wallet همان‌گونه که در اسم این کیف پول نوشته شده این کیف پول از جمله کیف پول هایی است که برای سیستم اندروید طراحی شده این کیف پول کاملا مطمئا و دارای امنیت بسیار بالایی است.

TRON Ios Wallet این کیف پول تنها از سیستم عامل های IOS پشتیبانی می‌کند و تنها کسانی که از ایفون استفاده می‌کنند می‌توانند از این کیف پول استفاده کنند. نکته خوبی که این کیف پول دارد این است که توسط شرکت TRON پشتیبانی می ‌شود و کارکردن با آن بسیار ساده است.

Atomic Wallet  کیف پول اتمیک ولت برای کسانی که در زمینه های ارز دیجیتال فعالیت دارند بسیار آشنا است. اتمیک کیف پولی است که از چندین ارز دیجیتال پشتیبانی می ‌کند، که این ارز ها شامل، بیت کوین، ترون، اتریوم و بیت تورن است. این کیف پول دارای یکی از بهترین ساختار امنیتی در جهان است. خوبی این کیف پول این است که برای کامپیوتر و گوشی موبایل با سیستم عامل های اندروید و IOS قابل دسترس است.

TRON Chrome Extension Wallet این کیف پول یکی از کیف پول های بسیار خوب است که حتی در سال 2020 از بهترین کیف پول های بیت تورنت شناخته شده است و همان ‌گونه که از اسمش پیداست به راحتی در مرورگر کروم یافت می ‌شود و می ‌توانید آن را به سرعت نصب کنید.

Sato Wallet  کیف پول ساتو یکی از معروف‌ترین کیف پول های بیت تورنت است که بیش از 60 ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کند علاوه برآن توانایی ذخیره سازی، قابلیت تعویض خودکار، امنیتی بالا و انجام تراکنش های سریع از ویژگی های این کیف پول است.

Coinomi Wallet  این کیف پول یکی از قدیمی ‌ترین کیف پول های موجود در دنیای رمز ارز است که بیش‌تر از 3 میلیون نفر از آن استفاده می ‌کنند و به آن اعتماد کامل دارند. این کیف پول از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

 Math Wallet  این کیف پول متعلق به شرکت Metashares است . کاربران می توانند به راحتی این کیف پول را ایجاد کنند و ارزهای دیجیتال خود را ارسال و دریافت کنند .

مطلب مشابه: اطلاعات درباره ارز دیجیتال لونا و ویژگی های آن

نحوه به دست آوردن توکن بیت تورنت

پروتکل بیت تورنت مبتنی بر الگوریتم گواه اثبات سهام نیابتی (DPoS) پایه ‌گذاری شده است. پس می ‌توان نتیجه گرفت که توکن های بیت تورنت را نمی ‌توان مانند بیت کوین یا ارز های دیگر استخراج کرد.

نحوه کار به این صورت است که کاربران با استفاده از توکن بیت تورنت های خود می‌توانند هزینه دانلود فایل‌های بزرگ یا استفاده از پهنای باند شبکه برای بالا بردن سرعت در دانلود پرداخت کنند.

این کار سبب می‌شود تا کاربران شبکه اشتیاق بیشتری برای اشتراک گذاری فایل های خود داشته باشند که باعث می ‌شود مخاطبان بتوانند فایل ‌های مورد‌نیاز خود را سریع ‌تر دانلود کنند.

شیوه کار سیستم این شبکه به این صورت است :

برای تمام کسانی که فایل های مختلف و مورد نیاز را که در کامپیوتر خود دارند و به اشتراک می‌گذارند پاداشی در نظر گرفته می‌شود و این پاداش به صورت توکن بیت تورنت به پرداخته می‌شود.

پس ما متوجه می‌شویم که به دست آوردن توکن بیت تورنت اصلا سخت نیست و حتی به هیچ تجهیزات خاصی احتیاج نیست و هر فردی می ‌تواند با ذخیره کردن فایل های خود در کامپیوتر و به اشتراک گذاری آنها پاداش کسب کند. پس شما می ‌توانید برای دریافت توکن های بیشتر فایل ‌های بیشتری بر روی کاپیوتر خود ذخیره کنید و به اشتراک بگذارید.

صحبت پایانی

جالبه که بدانید که شبکه بیت تورنت حدودا یک چهارم محتوای آنلاین در سرتاسر جهان را فراهم می‌کند و تقریبا 4 درصد از ترافیک اینترنتی کل دنیا را به خود اختصاص می ‌دهد. با این وجود، این نکات تنها عوامل موفقیت پروژه توکن بیت تورنت نخواهند بود.

محققان باور دارند که توکن بیت تورنت یک آینده بسیار روشن دارد و قیمت آن می ‌تواند طی 4 سال آینده به 7 دلار برسد.

برهان و دلایل زیادی درباره پشتیبانی از این پیش بینی وجود دارد. این شبکه در حال حاضر بیش از 100 میلیون کاربر فعال روزانه دارد و در صورت محقق شدن اهداف این شبکه به طور حتم قیمت توکن بیت تورنت نیز افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

پلتفرم uTorrent در حال حاضر بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر فعال دارد و در صورتی که اهداف این ارز دیجیتال محقق شود، قطعاً این مقدار کاربر نیز بیشتر خواهد شد.

اگر شما قصد جدی در سرمایه گذاری در این ارز را دارید می ‌توانید با مراجعه به صرافی ‌ها توکن بیت تورنت را خریداری کنید.

مطلب مشابه: اطلاعات درباره ارز دیجیتال تتر و تمام مزایای و معایب آن

مطالب مشابه را ببینید!

نوسان گیری ارز دیجیتال چیست و چگونه انجام می شود؟ ارز دیجیتال کاردانو چیست؟ درباره تاریخچه، کاربردها و مقایسه آن با سایر ارزها تتر و نکات مهم معاملاتی آن؛ اطلاعات 0 تا 100 ارز دیجیتال تتر و خرید آن نوسان گیری ارز دیجیتال چیست ؟ دامیننس چیست و چه تاثیری در ارزش ارز دیجیتال دارد؟ سخنان بزرگان در مورد بلاک چین و ارز دیجیتال + توصیه های مهم در مورد سرمایه گذاری ارز دیجیتال موباکس چیست؟ بررسی کامل MOBOX برای سرمایه گذاری، ارز دیجیتال بهتر است یا طلا؟ اطلاعات درباره ارز دیجیتال لونا و ویژگی های آن اطلاعات درباره ارز دیجیتال تتر و تمام مزایای و معایب آن