نگهداری و پرورش “گیاه کالاتیا” گیاه آپارتمانی زیبا + معرفی انواع آن

گیاه کالاتیا یک گیاه تزئینی و بسیار زیبا می باشد که دارای برگ های فوق العاده ظریف با رنگ های زیبا و متنوع است. گیاه مذکور اصالتاً به نقاط گرمسیری تعلق دارد و نام آن به زبان یونانی به معنای چیزی همانند سبد می باشد. ویژگی های منحصر به فرد و جذاب این گیاه سبب شده است که از آن به عنوان یک گیاه آپارتمانی در منازل استفاده شود. جالب است بدانید که کالاتیا در ۲۷۰ گونه مختلف رشد کرده و جزو خانواده گیاهان مارانتاسِآ به‌ شمار می رود.

کالاتیا از لحاظ شکل، اندازه و رنگ دارای انواع متنوعی است و ارتفاع آن تقریباً چیزی بین ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر می باشد. ناگفته نماند که انواع تزئینی کالاتیا دارای برگ های رنگارنگ، بی نظیر، خال دار یا راه راه است. از نکات جالب دیگری که در رابطه با گیاه کالاتیا باید بدانیم این است که گیاه مذکور در هنگام غروب آفتاب جمع شده و هنگام صبح مجدداً شکوفا می شود. گل های کالاتیا در رنگ های متنوع زرد و نارنجی، سفید و… رشد کرده و حتی برخی از گونه های آن قابل خوردن نیز می باشند! در ادامه این مقاله با جنبه های مختلف دیگر کالاتیای زیبا آشنا خواهیم شد.

انواع گل کالاتیا

گیاه کالاتیا

کالاتیا اربیفولیا  (Calathea Orbifolia)

این نوع از گیاه کالاتیا دارای برگ های سبز و رگه های نقره ای گرد و چرم است و قسمت پایینی آن به طرز قابل توجهی در مقایسه با سایر قسمت های گیاه روشن تر می باشد. هر برگ این گیاه تقریباً عرض ۳۰ الی ۴۰ سانتی متر داشته و ارتفاع آن تا حدود ۷۰ سانتی متر نیز می رسد. کالاتیا اربیفولیا دارای برگ های ضخیم و فوق العاده زیبایی است که با نگاه کردن به آن ها حس جنگل های گرمسیری برای شما تداعی می شود.

گیاه کالاتیا

کالاتیا وارسه (Calathea Warscewiczii)

کالاتیا وارسه یکی از زیباترین و محبوب ترین گونه های کالاتیا بوده و جالب است بدانید که بومی کاستاریکا و نیکاراگوئه می باشد. ناگفته نماند که این گیاه تحت عنوان گیاه همیشه سبز یا چند ساله نیز شناخته می شود. کالاتیا وارسه دارای برگ های مخمل سبز تیره با نوارهای جذاب سبز روشن بوده که همانند دم ماهی می باشند و زیر آن با رنگ زیبای ارغوانی غنی شده است. برگ های گیاه جذاب کالاتیا وارسه در شب به سمت پایین خم می شود و هنگام صبح مجدداً به حالت عادی بر می گردد.

ناگفته نماند که طول هر برگ این نوع گیاه کالاتیا حدود ۳۰ سانتی متر رشد کرده و ارتفاع آن در برخی موارد به ۱ متر هم می رسد! در طول فصل زمستان و اواخر بهار، سنبله های بلند با شاخه های گل سفید در کالاتیا وارسه رشد کرده که عموماً ۳ الی ۴ هفته ماندگار می باشند.

گیاه کالاتیا

کالاتیا زبرینا  (Calathea Zebrina)

گیاه زبرینا که اصطلاحاً به آن گیاه گورخری نیز گفته می شود، بومی جنگل های گرمسیری جنوب شرقی برزیل بوده و دارای برگ های سبز مخملی معرکه با زیره بنفش می باشد. نکته قابل توجه در رابطه با گیاه کالاتیا زبرینا این است که گیاه مذکور به راحتی در کشور ما پیدا می شود؛ بنابراین می توان به راحتی از آن برای تزئین منازل خود استفاده کرد.

گیاه کالاتیا

کالاتیا روکاتا (Calathea Crocata)

کالاتیا روکاتا جزو گیاهانی محسوب می شود که به تازگی در لیست گیاهان آپارتمانی قرار گرفته و گل های خیره کننده و بسیار زیبایی دارد. البته متأسفانه این نوع از کالاتیا سبب تخریب محیط زیست می شود؛ از این رو بسیار کمیاب است. اما نمی شود حقیقت بی نظیر بودن گل های روکاتا که همانند شعله های آتش در رنگ های نارنجی و زرد شکوفا می شوند را نادیده گرفت! ناگفته نماند که گل های روکاتا به طور معمول تا ۲ الی ۳ ماه ماندگار هستند.

گیاه کالاتیا

کالاتیا روفیباربا  (Calathea rufibarba)

تنها گونه ای از گیاه کالاتیا که شاخ و برگ آن دارای رنگ و طرح واضحی نیست، کالاتیا روفیباربا می باشد. اما با این حال، داشتن گیاه مذکور در منزل می تواند تداعی گر جنگل های گرمسیری باشد. ناگفته نماند که کالاتیا روفیباربا بومی برزیل بوده و برگ های آن کشیده و باریک همانند نیزه است.

گیاه کالاتیا

کالاتیا لانسیفولیا  (Calathea Lancifolia)

کالاتیا لانسیفولیا به علت داشتن علامت های منحصر به فرد و جذاب بر روی شاخ و برگ خود جزو گونه های خاص گیاه کالاتیا شناخته می شود. قد لانسیفولیا تا حدود ۵۰ سانتی متر رشد می کند؛ بنابراین اگر علاقمند به داشتن گیاهی هستید که قد آن بلند باشد، کالاتیا لانسیفولیا می تواند گزینه مناسبی برای شما محسوب شود. این گیاه همانند روفیباربا دارای برگ های بلند باریک همانند نیزه بوده و سطح آن براق و زیبا است.

ناگفته نماند که کناره های برگ های این نوع کالاتیا موج دار بوده و رنگ سبز آن مایل به زرد یا بنفش است. اگر به هر دو طرف برگ های این گیاه نگاه کنید، لکه های سبز رنگ تیره ای را مشاهده خواهید کرد که به صورت خال خالی خودنمایی می کنند. البته باید بدانید که کالاتیا لانسیفولیا در محیط خانه به ندرت شکوفا می شود، اما در بهار روی خوشه های ۱۰ سانتی متری آن شاهد رشد گل های زرد رنگ زیبا خواهید بود.

گیاه کالاتیا

کالاتیا رزاپیکتا  (Calathea Roseopicta)

این نوع گیاه کالاتیا تحت عنوان کالاتیا گل رز نیز شناخته می شود. می توان گفت ظاهر جذاب این گیاه و طرح خمیده برگ هایش سبب شده است تا برخی این گیاه را با نام کالاتیا گل رز بشناسند. برگ های کالاتیا به شکل بیضی و خمیده بوده و رنگ آن سبز روشن یا بنفش است.

گیاه کالاتیا

کالاتیا دتی (Calathea Roseopicta Dottie)

همانطور که از نام انگلیسی این گونه گیاه مشخص می باشد، کالاتیا دتی از گیاه کالاتیا رزاپیکتا پرورش یافته است. برگ های این گیاه نیز همانند گیاه مادر بیضی شکل و خمیده بوده تنها با این تفاوت که رنگ آن ها کمی تیره تر است و طرح روی آن ها به رنگ صورتی می باشد.

گیاه کالاتیا

کالاتیا اورناتا (Calathea Ornata)

گیاه کالاتیا اورناتا بومی کلمبیا و اکوادور بوده و جزو گیاهان خانگی محبوب و پرطرفدار محسوب می شود. لازم به ذکر است که این گیاه به راحتی در ایران پیدا شده و می توان از آن برای زیبایی دکوراسیون منازل استفاده کرد. برگ های کالاتیا اورناتا سبز تیره بوده و قسمت های زیرین آن بنفش است. همچنین برگ های این گیاه براق و جذاب بوده و نوک آن ها تیز است.

گیاه کالاتیا

کالاتیا ساندریانا (Calathea Ornata Sanderiana)

این نوع از کالاتیا از انواع پرورش یافته اورناتا محسوب می شود. تفاوت اصلی ساندریانا با گیاه مادر خود در برگ های بیضی شکل آن می باشد. لازم به ذکر است که کالاتیا ساندریانا دارای برگ هایی زیبا، پهن، چرمی و براق بوده که قسمت زیرین آن به رنگ بنفش تیره می باشد.

گیاه کالاتیا

گیاه کالاتیا رزی  (Calathea Roseopicta Rosey)

یکی دیگر از گونه های زیبا و محبوب کالاتیا، گونه رزی آن است. گیاه مذکور دارای برگ های بیضی بزرگ سبز رنگ بوده که لبه برگ های آن موج دار و مرکز آن به رنگ صورتی است. کالاتیا رزی در اندازه مینیاتوری وجود دارد اما به طور کل نوع بالغ آن تا ارتفاع ۵۰ سانتی متر رشد می کند. شایان ذکر است که گیاه مذکور در هر بخش از منزل می تواند قرار بگیرد؛ چرا که رنگ بسیار زیبایی داشته و جلوه ای بی نظیر و معرکه به فضا می بخشد.

گیاه کالاتیا

کالاتیا ماکویانا  (Calathea makoyana)

به طور معمول کالاتیا ماکویانا تحت عنوان گیاه طاووس نیز شناخته می شود. می توان گفت برگ های جذاب و رنگارنگ آن علت اصلی این نام گذاری می باشند. برگ های کالاتیا ماکویانا نازک و کاغذی بوده و با زیره بنفش و رویه سبز روشن با خطوط طاووس به رنگ سبز تیره احاطه شده است. نا گفته نماند که این گیاه می تواند تا عرض ۳۰ سانتی متر رشد کند. هر برگ این گیاه به یک ساقه صورتی مایل به قرمز متصل شده و برگ هایی که در این گیاه تازه رشد می کنند به صورت رول شده پدیدار می شوند.

قیمت گیاه کالاتیا

قیمت گیاه کالاتیا وابسته به نوع آن متغیر است. اگر قصد خرید این گیاه زیبا را دارید و نمی دانید که قیمت آن چقدر است باید بگوئیم که قیمت این گیاه زیبا می تواند وابسته به فاکتورهای زیر متفاوت باشد:

  • نوع کالاتیا (از لحاظ کمیاب بودن)
  • اندازه و ارتفاق گیاه جذاب کالاتیا
  • جنس گلدان

البته ممکن است عوامل دیگری نیز در قیمت نهایی این گیاه جذاب تأثیرگذار باشند که برای اطلاع دقیق از آن می بایست با فروشنده صحبت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله با انواع گیاه کالاتیا و خصوصیات جذاب هر کدام از آن ها آشنا شدیم. این گیاه یکی از گیاهان جذاب آپارتمانی محسوب می شود که حضور آن در فضای خانه می تواند جلوه ای زیبا و منحصر به فرد به فضا ببخشد. این گیاه تحت عنوان گیاه سبدی نیز شناخته می شود. اگر قصد خرید این گیاه جذاب را دارید بهتر است قبل از خرید در رابطه با نحوه نگهداری صحیح نوع مورد نظر اطلاعات کافی کسب نمائید؛ چرا که عدم نگهداری درست از کالاتیا سبب از بین رفتن و مردن آن در مدت زمان کوتاه می شود. گیاهان کالاتیا جزو گیاهان فوق العاده جذاب و یونیک محسوب می شوند؛ پیشنهاد می کنیم بعد از خرید با علاقه و حس خوب از آن ها مراقبت کنید.

مطالب مشابه را ببینید!

طریقه نگهداری گل‌ های مختلف آپارتمانی و خانگی (10 گیاه پرطرفدار) گیاهان مناسب سرویس بهداشتی؛ 10 گیاه زیبا برای محیط مرطوب و کم نور آموزش زهکشی خاک برای رشد گیاه و نکات مهم برای زهکشی خاک اطلاعات در مورد نخل زینتی + روش های تکثیر و نگهداری این درختچه زیبا رونمایی 20 مدل باکس گل جذاب برای روز مادر درباره گیاه شمعدانی؛ درباره رشد و پرورش این گیاه زیبا گیاه برگ انجیری؛ اطلاعات درباره رشد و نگهداری این گیاه زیبا و جذاب درمان قارچ‌های گیاهان آپارتمانی؛ پیشگیری و روش های درمان طبیعی قارچ گیاهان آپارتمانی ماه تولد؛ انواع گل مناسب هر ماه تولد از فروردین تا اسفند گیاه زاموفیلیا؛ راهنمای جامع برای داشتن گیاهی شاداب و خوش شانس