اطلاعات درباره نخل یوکا (تکثیر، نگهداری، پرورش و شرایط رشد گیاه)

اطلاعات در مورد نخل یوکا

ابن گیاه برگ های بزرگ و کشیده ،خنجری و نوک تیز و سبز رنگ دارد .اگر جوانه انتهایی آن را حذف کنیم گیاه دو یا سه شاخه می‌ شود. همچنین این گیاه به آبیاری کمتری نیاز دارد ساقه گل دهنده این گیاه هر چند سال یک بار نمایان می‌ شود و گل های آن سفید و کرمی رنگ هستند و به شکل زنگوله ای واژگون ظاهر می‌ شوند. تعداد آنها بسیار زیاد است .

همچنین این گیاه دارای میوه ای قهوه رنگ و به شکل تخم مرغ است. این گیاه معمولا ۹ متر طول و ۳ متر عرض دارد . این گیاه در شرایط نامساعد نور ،دما و هوا بسیار مقاوم است و در هر مکانی از خانه میتوان از آن استفاده کرد . درخت بوکای آمریکایی بلند ترین گونه از جنس یوکا در خانواده خنجریان است .

 

انواع نخل یوکا

این گیاه دو نوع دارد. یکی که فاصله برگ ها در آن زیاد است و گل نمی‌ دهد و بیشتر برای آپارتمان مناسب است .

در نوع دیگر فاصله برگ ها کم است و گل می‌ دهد و برای کاشت در باغچه مناسب تر است .

اما هر دو گونه را هم در آپارتمان و هم در باغچه می‌ توان نگهداری کرد .

نخل یوکا

روش تکثیر

یک روش تکثیر جدا کردن پا گیاه ها در فصل بهار از گیاه مادر و کاشتن آنهاست  و کاشتن قلمه در شن و ریشه دار کردن انها در اوایل بهار بهتر جواب می‌ دهد اگر جوانه انتهایی گیاه را ببرید گیاه پس از مدتی در قسمت جوانه  انتهایی  دو یا سه شاخه می‌ شود و از آنها می‌ توانید برای قلمه زدن استفاده کنید .

 

 

روش قلمه زدن

در فصل بهار ،قسمت بالایی گیاه را از چند گره بالاتر از خاک قطع کنید و قسمت بالا که همراه با برگ است را در ماسه قرار دهید تا شروع به تولید ریشه کند. جوانه هایی که در خاک باقی مانده اند نیز رشد میکنند و دوباره می‌ توان از آن‌ ها قلمه گرفت .حداقل طول مناسب ۱۰ سانتی متر است .

 

نیاز های اساسی گیاه نخل یوکا

این گیاه برای رشد خوب و بدون مشکل نیاز به شرایطی دارد که در ادامه توضیح داده ایم.

نور

این گیاه به نور کافی احتیاج دارد و در آفتاب کامل نیز نگهداری می‌ شود اما اگر در سایه باشد پس از مدتی بدشکل می‌ شود و فاصله برگ های آن زیاد می‌ شود.

آبیاری

در تابستان هر ۲_۳ روز یکبار این گیاه را آبیاری کنید و همیشه آن را مرطوب نگه دارید .اما در زمان بین هر دو آبیاری یکبار اجازه دهید خاک گلدان خشک شود .در اکثر گیاهان به دلیل دمای پایین رشد چندانی ندارند زیاد به آبیاری نیاز ندارند.

درجه حرارت

درجه حرارت مطلوب این گیاه  در زمستان بین ۱۰ تا ۱۶ درجه سانتی گراد است و در تابستان باید خارج از اتاق باشد به کل در هر فصلی چه در داخل خانه و چه خارج خانه فرقی ندارد .

خاک

خاک مناسب خاک لومی است که مخلوطی از شن رس و مواد آلی است

هرس کردن و مراقبت های گیاه

زمانی که گیاه به اندازه خیلی بلند میرسد باید هرس شود. گیاه را از گلدان خارج و قسمت میانی آن را با با آره ببرید و به دو قسمت تقسیم کنید .

قسمت پایینی ریشه دار گیاه را درون گلدان قرار دهید و زمانی که گلدان را آبیاری کردید دیگر کار هرس تمام شده است .زمانی که گیاه در حال ترمیم شدن است. در مدت زمان کوتاهی گیاه شروع به در آوردن برگ میکند و این گیاه بعد از ترمیم به خوبی گیاه قبل می‌ شود با این تفاوت که سایز این گیاه کوتاه تر است .

نخل یوکا

بهترین زمان هرس کردن

بهترین زمان هرس کردن اوایل بهار است اما گیاه یوکا در هر فصلی می‌ تواند هرس شود .

مانند هر کار دیگری در مورد گیاه یوکا هرس کردن آن نیز کار راحتی است.

 

مشکلات این گیاه و درمان آنها

  • اگر لکه های قهوه ای بر روی ساقه و زیر برگ های مشاهده کردید به دلیل حشره ای به نام آفت است برای درمان آن از سم حشره کش استفاده کنید و یا با استفاده از پنبه آغشته به سم حشره کش نفوذی برگ های آن را تمیز کنید .
  • برگ ها در زمستان خشک می‌ شوند و اگر دمای اتاق گرم است گیاه را به محل خنک تر انتقال دهید و غبار پاشی را فراموش نکنید .
  • اگر نور محیط کافی نباشد برگ های گیاه زرد میشود.
  • برگ های جدید فاقد ریشه هستند و به تغذیه مصنوعی نیاز دارند .
  •  اگر نور مستقیم به برگ ها بتابد گیاه رنگ پریده میشود .
  • اگر برگ ها خاکستری شود به معنای این است که گیاه دچار قارچ بوتری تیس است که ناشی از هوای سرد و مرطوب است.
  • زمانی که ریشه گیاه توسعه نیابد گیاه افتاده می‌ شود.
  • زمانی که گیاه سیاه رنگ شده و در حال پوسیدن است به این دلیل است که خاک های سطحی گلدان بین دو آبیاری خشک نشده است و باید آب زیر گیاه خارج شود .
این مطالب را هم ببینید