پرورش دیفن باخیا، اطلاعات در مورد تکثر و نگهداری این گیاه زیبا

دیفن ‌باخیا یکی از انواع گیاهان آپارتمانی بزرگ است. این گیاه اگر به درستی رشد کرده باشد ارتفاع آن  ممکن است به ۳ متر  نیز برسد و قد برگ ‌های آن حتی تا 40 سانتی‌ متر خواهد رسید. ولی اگر در خانه به عنوان گیاه آپارتمانی وجود دارد اصولا احتمال کمی دارد که به این اندازه برسد. در آپارتمان ارتفاع دیفن ‌باخیا حدود ۱ تا ۱/۵ متر می رسد.

دیفن ‌باخیا گیاهی است که دارای رشد سریعی می باشد. یک سال بعد از اینکه قلمه ‌ی ریشه ‌زده‌ی این گیاه را در خاک بکارید، ارتفاع آن به 70 سانتی‌ متر خواهد رسید. البته این به شرطی است که دیفن باخیا نور لازم را دریافت نموده باشد.

دیفن ‌باخیا انواع مختلفی دارد و گیاهی چند ساله محسوب می شود. بعضی از انواع این گیاه که تحت عنوان گیاه آپارتمانی به حساب می آید، نام های مجزایی دارند اما در مجموع با اسم دیفن‌ باخیا معروف هستند و شرایط مراقبت از آن ‌ها نیز یکسان است. جویدن برگ این گیاه موجب واکنش آلرژیک خیلی زیاد مانند تورم زبان و مشکل در صحبت کردن می ‌شود.

اطلاعات کلی در باره دیفن‌ باخیا

  • نام : دیفن‌ باخیا
  • نوع گیاه: علفی
  • اندازه: ارتفاع ۱ تا ۳ متر، عرض 50 تا ۱۰۰ سانت
  • قرار گرفتن در معرض آفتاب:  نیمه ‌سایه یا نور فراوان و غیرمستقیم
  • نوع خاک: خاک گلدان با زهکشی
  • pH خاک۶/۱ تا ۶/۵

مراقبت از دیفن باخیا در خانه آسان است اما به جهت اینکه عالی ترین نتیجه را از پرورش این گیاه بگیرید باید آن را در نور مناسب، رطوبت تقریبا بالا و آب ‌دهی کافی نگهداری کنید.

این گیاه در نور غیرمستقیم و در محیطی پرنور رشد خوبی دارد. این گیاه را باید در گلدانی که دارای زهکشی مناسبی است و دارای میزان زیادی  پیت ‌ماس و کود است کاشته شود. دیفن ‌باخیا یک گیاه استوایی است و به رطوبت احتیاج دارد. یکی از راه هایی که جهت تأمین رطوبت گلدان ‌ها مناسب است این است که یک سینی مملو از شن در بغل گلدان بنهید و آن را پر از آب کنید. در ماه‌ های سرد زمستان می ‌توانید جهت تأمین رطوبت مورد احتیاج گیاه، برگ های دیفن باخیا را غبارپاشی نمایید.

دیفن باخیا

 

مانند خیلی از گیاهان آپارتمانی، آب دادن بیش از حد مورد احتیاج به این گیاه یکی از مشکلاتی است که دیفن ‌باخیا را نابود می کند. پیش از اینکه گلدان را مجددا آبیاری کنید  مقداری صبر نمایید تا مقداری از قسمت بالایی خاک، خشک گردد. به تدریج که گیاه رشد می‌ کند، بعضی از برگ ‌های زیرین آن زرد می ‌شوند. می ‌توانید این برگ ‌ها را جدا کرده تا گلدان ظاهر جذابی داشته باشد.

دیفن باخیا اصولا گیاه پر ‌دردسری نیست و خیلی با مشکل روبرو نمی ‌شود. ولی احتمال ابتلا به بعضی آفت ‌های گیاهان مثلا کنه‌ وجود دارد. در عوض استفاده از آفت‌ کش ‌ها جهت زنده ماندن دیفن ‌باخیا ،از روغن ‌های ویژه برای دفع آفات استفاده نمایید.

شرایط حفاظت از  گیاه دیفن‌ باخیا

دیفن ‌باخیا یک گیاه آپارتمانی مقاوم می باشد. اگر بتوانید موقعیت مراقبت از آن را به وجود آورید، با ظاهر جذابی که دارد خواهد توانست جذابیت زیادی به خانه ‌ی شما دهد. اگر بتوانید از آن به درستی مراقبت کنید، خیلی بزرگ می‌ شود و شکل خاصی به دکوراسیون خانه خواهد داد. دیفن ‌باخیا در شرایط زیر مراقبت می شود:

نور

گیاه دیفن ‌باخیا یکی از گیاهان پر طرفدار آپارتمانی می باشد و چون اصولا شرایط نوری متفاوت را تحمل می نماید یعنی می‌ توانید آن را در قسمتی که سایه است بگذارید. ولی در فصل زمستان این گیاه به نور زیادی احتیاج دارد. در زمان رشد گیاه، دیفن ‌باخیا  که دوست دارد که در فضایی با نور غیرمستقیم قرار داشته باشد. این گیاه اصولا به سوی نور رشد می ‌کند به همین علت اگر از آن در جایی مراقبت می ‌کنید که بخشی از آن بیشتر نور می ‌گیرد، مرتبا باید جای گیاه را عوض کنید تا در همه جهت‌ ها رشد نماید.

خاک

خاک گلدانی که از دیفن‌ باخیا در آن مراقبت می ‌کنید باید زهکشی داشته باشد. خاک‌ های ویژه گلدان با ترکیبی از کود های گیاهان آپارتمانی برای رشد این  گیاه عالی است. اطمینان داشته باشید که زهکشی گلدان به خوبی انجام شده است تا ریشه ‌ها دچار زیان و پوسیدگی نگردند. ریشه ‌ی این گیاه هیچ وقت نباید در آب باقی بماند.

آب

در فصل رشد، این گیاه باید دائما آبیاری گردد و علاقه ای ندارد که خشک بماند. برای یک دیفن ‌باخیای بزرگ شاید احتیاج باشد که دو بار در هفته آبیاری شود. ولی در فصل زمستان احتیاج این گیاه به آب کاهش می یابد و خواهید توانست اندازه آب دادن به آن را کم کنید. یادتان باشد که این گیاه عاشق رطوبت است ولی نباید در آب دادن به آن اغراق کنید. آب دادن فراوان موجب پوسیده شدن ریشه‌ ها می گردد. پیش از اینکه دیفن ‌باخیا را آبیاری کنید دقت کنید که بخشی از بالای خاک، به طور کامل خشک شده باشد.

دمای هوا و رطوبت

این گیاه ویژه ی مناطق گرم و استوایی می باشد به همین علت هوای گرم را دوست دارد. مناسب ترین بازه‌ی دمایی جهت مراقبت از این گیاه ۱۸ الی ۲۴ درجه است. اگر دمای از ۱۸ درجه کمتر شود یا گیاه در معرض سرما قرار بگیرد، برگ ‌های بخش های پایینی گیاه ریزش می یابد و ظاهر آن شبیه به نخل خواهد شد.

کود

برای اینکه بهترین نتیجه را از پرورش این گیاه آپارتمانی زیبا بگیرید هر ۶ هفته یکبار، کمی کود  مناسب گیاهان آپارتمانی در گلدان آن بریزید. بعضی ها ترجیح می‌دهند هنگام آبیاری، از مقداری کود ضعیف و رقیق استفاده نمایند.

دیفن باخیا

 

انواع دیفن‌ باخیا

دیفن‌باخیا انواع گوناگونی دارد ولی فقط چند مدل آن به عنوان گیاه آپارتمانی به‌ فروش می ‌رسد. در ادامه این چند مدل رایج را معرفی خواهیم کرد:

seguine

این مدل معمول ترین نوع دیفن‌ باخیا و گیاه بومی برزیل می باشد. این مدل دارای برگ ‌های بزرگ و بیضی‌ با حاشیه ‌ی سبز می باشد و لکه ‌های زرد رنگ روی برگ‌ های آن وجود دارد. ارتفاع این مدل دیفن باخیا به 4 متر هم می‌ رسد.

maculata

این گیاه دارای برگ ‌هایی پهن و ۲۰ سانتی‌ متری است. برگ‌ های آن زرد است و لکه ‌های عاجی رنگ دارد. بعضی مدل ‌های آن دارای برگ ‌های ضخیم‌ تر و سفید سفید است. مدل کامیل دارای برگ‌های کرم رنگ با حاشیه ‌ی سفید است که ارتفاع آن به یک متر می ‌رسد. اگر علاقه دارید گیاهی با رنگ غیر از سبز داشته باشید می ‌توانید این مدل‌ های دیفن ‌باخیا را فراهم کنید.

amoena

این مدل هم دارای برگ ‌های بزرگی است که طول آن به 60 سانتی ‌متر نیز می ‌رسد. ارتفاع خود گیاه نیز گاهی تا دو متر رشد می یابد.

دیفن باخیا

 

تکثیر دیفن‌ باخیا

کسانی که از گل ‌های آپارتمانی نگهداری می کنند علاقه دارند که گیاهان خود را تکثیر دهند و به دوستان و عزیزان خود تقدیم کنند. جهت تکثیر دیفن باخیا سه روش آسان وجود دارد:

هنگامی که گلدان گیاه را تعویض می ‌کنید می ‌توانید بخشی از ریشه ‌ی گیاه را تقسیم نمایید و در گلدان دیگر بگذارید. اگر تصمیم دارید با این متد گیاه را تکثیر نمایید، حواستان باشد که موجب زیان رسیدن به سیستم ریشه ‌ی گیاه اصلی نگردید. برای این کار از ابزارهای کاملا تمیز استفاده نمایید تا موجب انتقال بیماری و آفت‌ میان گیاهان مختلف نگردید.

روش دوم این است که، در گیاهان قدیمی ‌تر که دارای ساقه ‌های بلند هستند، می‌ توانید بخش فوقانی ساقه ‌های گیاه را قطع کرده و آن را با هورمون ریشه ‌زایی در یک گلدان تازه بکارید. برگ ‌های جدید از بغل ساقه به مرور آغاز به رشد کردن می نمایند. بعد از اینکه برگ ‌های تازه به وجود آمدند، برگ ‌های قدیمی ‌تر را ببرید.

روش سوم اینکه بخشی از ساقه را ببرید و به صورت عمودی در گلدان مرطوبی بگذارید. این ساقه به تدریج ریشه خواهد زد و می ‌توانید آن را در گلدان دیگری بکارید. به مرور برگ ‌هایی روی این ساقه ظاهر خواهند شد.

عوض کردن گلدان دیفن ‌‌باخیا

اگر می خواهید بهترین نتیجه بگیرید، هر یک سال گلدان دیفن ‌باخیا را تعویض نمایید. برای این کار گیاه را از گلدان خارج نموده و خاک‌ های قدیمی را از گیاه تمیز است. سپس گیاه را در یک گلدان بزرگ ‌تر با خاک جدید بکارید. پیش از عوض کردن گلدان امکان دارد علائمی از استرس را در گیاه ببینید. به عنوان مثال ریشه‌ ها از خاک بیرون می آیند یا برگ ‌ها ریزش می کنند. اگر این علامت ها را دیدید، زمان تعویض گلدان فرا رسیده است. پس از عوض کردن گلدان این گیاه، مدتی به آن زمان بدهید تا با موقعیت تازه وفق پیدا کند. برای اینکه دست شما با شیره‌ ی گیاه برخورد نکند، هنگام کار از دستکش استفاده نمایید.

 

هشدار درباره‌ی دیفن‌ باخیا

دیفن ‌باخیا جزو گیاهان سمی محسوب می شود. شیره ‌ی این گیاه سمی است و در صورتی که آن را بجوید موجب تورم زبان و ایجاد مشکل در حرف زدن خواهد شد. به همین علت این گیاه را بهتر است از دسترس کودکان دور نگه دارید. پس از هر دفعه هرس کردن این گیاه، دستان خود را به ‌خوبی شستشو دهید.


سوالات معمول درباره دیفن‌ باخیا

در ادامه مهمترین سوالات در مورد، پرورش و نگهداری گیاه دیفن باخیا را پاسخ داده ایم.

چرا برگ گیاه می ‌ریزد؟

ریزش بیش ‌از حد برگ‌ های گیاه علامت این است که به حدی مناسب به آن آب نمی ‌رسد. سطح خاک گلدان را امتحان کنید و در صورتی که خشک می باشد هنگام آبیاری کردن گیاه رسیده است. در صورتی که سطح خاک گلدان دارای رطوبت است و باز هم برگ ‌های گیاه ریزش دارند، این بار مشکل از اغراق در آب دادن به گیاه می باشد. مشکلات دیگری مانند دریافت نمودن نور یا سرد شدن هوا هم ممکن است موجب ریزش برگ‌ های این گیاه گردند.

چرا نوک برگ‌ های دیفن باخیا قهوه ‌ای رنگ می ‌شود؟

قهوه ‌ای شدن نوک برگ ‌های دیفن ‌باخیا امکان دارد به دلیل بی ‌نظمی در آب دادن به این گیاه باشد. حتما به طور منظم به این گیاه آب بدهید. اندازه ی آبیاری کردن گیاه خیلی مهم است. زیرا آب دادن زیاد و یا کم آب دادن، هر دو موجب ریختن برگ های این گیاه می‌ شوند. ولی هنگامی که اندازه آب مورد احتیاج این گیاه دستتان آمد، باید نظم در آب دادن به آن را رعایت کنید.
خاک این گیاه نباید برای مدت زمان زیادی خشک بماند. نوک‌ های قهوه ‌ای برگ این گیاه را می شود با قیچی بچینید.

چه کنیم تا دیفن باخیا رشد یکنواختی داشته باشد و پرپشت شود؟

دیفن ‌باخیا در مدت خیلی کوتاهی رشد زیادی می کند و برگ فراوانی می دهد. از آن جایی که برگ ‌های این گیاه به سوی نور تمایل پیدا می یابند، باید مدام گلدان را چرخانده  تا از تمام جهت ‌ها نور دریافت کند. به این شکلی گیاه شما دارای ظاهری یکنواخت و مرتب خواهد شد و برگ ‌های یک سمت آن بیشتر از سمت دیگر نخواهد شد.
برای اینکه گیاه شما پر پشت شود باید برخی اوقات پای گلدان خود کود بریزید. هرس کردن گیاه نیز باعث می شود که گلدان شما زیبا تر شود. اگر احساس می ‌کنید قسمتی از گلدان، بیش‌ از حد پرپشت است و برگ‌ های فراوانی دارد، برخی از برگ ‌های آن را هرس نمایید. در زمان هرس کردن گیاه حتما از دستکش استفاده نمایید و یا فورا پس از تمام شدن کار، حتما دستان خود را به خوبی شستشو دهید. مراقب باشید که شیره‌ی این گیاه با چشم یا دهان شما برخورد نکند.

زمان بندی کود دهی به گیاه چگونه است؟

معمولا مناسب ترین زمان جهت کود دادن به گیاهان آپارتمانی بهار تا پاییز می باشد. کود های ویژه ی گیاهان آپارتمانی را باید طبق دستور مصرف آن‌ها استفاده نمایید. زیرا هرکدام دارای غلظت و کارایی متفاوت هستند. برخی اوقات نیاز است بعضی از کودها را رقیق نمایید.

آیا دیفن ‌باخیا گل خواهد داد؟

گیاه دیفن ‌باخیا گل خواهد داد ولی این گل  دارای عطر و بوی خاصی نیست. گل آن مانند گل شیپوری است ولی اگر به صورت گیاه آپارتمانی مراقبت شود، گل دادن به احتمال کم اتفاق خواهد افتاد. پس از گل دادن، بخش میانی ساقه از بین می رود اما انشعابات کناری همچنان رشد می کنند. از این انشعابات جهت تکثیر یافتن گیاه می توانید استفاده نمایید.

مشکلات رشدی و مراقبت از گل دیفن باخیا

یکی از مواردی که موجب کندی رشد دیفن باخیا می گردد، پوسیدگی ریشه و ساقه هاست. معمولا آبیاری بیش از حد، زهکشی نا مناسب برای خاک و گلدان و خیس بودن خاک در مدت  زمان زیاد این مسئله را به وجود خواهد آورد. از همین جهت دقت در چگونگی آبیاری، استفاده از خاک مناسب و کاشتن گیاه در گلدان با زهکشی صحیح از به وجود آمدن این مشکلات جلوگیری می کند.

مطالب مشابه را ببینید!

درباره گیاه شمعدانی؛ درباره رشد و پرورش این گیاه زیبا گیاه برگ انجیری؛ اطلاعات درباره رشد و نگهداری این گیاه زیبا و جذاب درمان قارچ‌های گیاهان آپارتمانی؛ پیشگیری و روش های درمان طبیعی قارچ گیاهان آپارتمانی ماه تولد؛ انواع گل مناسب هر ماه تولد از فروردین تا اسفند گیاه زاموفیلیا؛ راهنمای جامع برای داشتن گیاهی شاداب و خوش شانس کودهای مورد نیاز گیاهان آپارتمانی: بهترین کودها برای رشد گیاهان داخل خانه آموزش کاشت هسته مرکبات برای سبزه عید (شامل هسته پرتقال، لیمو و نارنج) اطلاعات درباره پرورش و رشد گل کاغذی و نکات مهم در مورد آن اطلاعات در مورد گیاه حسن یوسف | نگهداری، پرورش و تکثیر این گیاه زیبا رشد و نگهداری گیاه دراسنا و اطلاعات در مورد تکثیر و پرورش این گیاه آپارتمانی