لیفت گونه چیست؟ انواع روش های لیفت گونه برای زیباسازی صورت

لیفت گونه، نحوه انجام آن و افراد مناسب برای انجام این عمل زیبایی

لیفت گونه در زیبایی و جوان‌ سازی صورت خیلی  اثر گذار است. بسیاری از اشخاص با بالا رفتن سن چربی بخش گونه خود را از دست خواهند داد و در پی تکنیک های جهت جوان ‌سازی پوست خود هستند. لیفت گونه خیلی از نشانه های پیری را کم می کند. روش‌ های متعددی جهت لیفتینگ گونه وجود دارد. پزشک با توجه ‌به مقدار افتادگی پوست و توقعات شما یکی از تکنیک ‌ها را توصیه می ‌دهد.

اگر در پی جوان کردن و لیفت گونه ‌های خود هستید، باید با چندین متخصص پوست، مو و زیبایی مشورت نمایید. متخصص بعد از بررسی نمودن پوست شما و مقدار افتادگی گونه‌ ها با بهترین تکنیک گونه ‌ها را بالا می ‌کشد.

لیفت گونه چیست؟

برای خیلی از زنان و آقایان شل شدن و افتاده شدن پوست، یکی از مهم ترین اثرات پیری می باشد. با گذر زمان کلاژن زیرپوست کم می شود و با کم شدن این پروتئین پوست افتاده و چروک می گردد. در این وضعیت بافت صاف و انعطاف ‌پذیر پوست تا حد زیادی از بین می رود. هم ‌زمان با کم شدن پروتئین، چربی در بافت زیر جلدی نیز کمتر می شود و گونه‌ ها نیز کوچک تر می‌ شوند. لیفت گونه روشی اثر گذار جهت رفع افتادگی گونه و کانتورینگ چهره می باشد. بعضی از روش های لیفتینگ گونه کم تهاجمی است و در بعضی از مواقع تکنیک تهاجمی جراحی مناسب می باشد. از طریق لیفت چین‌ و چروک سطح پوست در این بخش از بین می ‌رود و خطوط عمیق کم ‌رنگ می شوند.

متخصص پوست می‌ تواند جهت رفع نمودن افتادگی گونه چندین روش لیفت را با هم ادغام نماید و گونه‌ ها را حجیم کند. در طول چند دهه گذشته جهت لیفتینگ گونه علاوه بر جراحی، تکنیک ‌های غیرتهاجمی فراوانی ایجاد شده است. خیلی از خانم‌ ها و آقایان جهت داشتن ظاهری جوان ‌تر و شاداب ‌تر در پی انجام این تکنیک‌ های غیرتهاجمی می باشند.

لیفت گونه در زیبا تر شدن و جوانسازی چهره اثر فراوانی خواهد داشت.

لیفت گونه

چطور گونه را لیفت نماییم؟

در جلسه مشاوره نخستین سؤال اشخاص از متخصص این است که لیفت گونه چطور انجام می‌ شود؟ همان‌ گونه که گفتیم لیفتینگ گونه روش‌ های متعددی دارد و متخصص طبق نوع پوست، مقدار چین‌ و چروک،  میزان افتادگی گونه ‌ها و توقعات فرد، تکنیک مناسبی را برمی گزیند. همه روش‌ های لیفت خیلی پیشرفته می باشند و در ‌ زمان کوتاهی نتایج اثر گذاری را ایجاد می‌ نمایند.

در ادامه تکنیک های متعدد لیفت با جراحی و بدون جراحی را به شما معرفی می کنیم. هر یک از این تکنیک ‌های زیبایی دارای مزایا و معایبی هستند.

لیفت کردن گونه بدون جراحی

تکنیک لیفت گونه بدون جراحی در مطب یا کلینیک زیبایی انجام می گردد و دارای هیچ دوره نقاهتی نمی باشد. کسانی که تمایل دارند، تأثیرات سریع روش زیبایی را مشاهده کنند و به دنبال روش تهاجمی جراحی نیستند، می ‌توانند با  تکنیک های بدون جراحی به نتیجه مورد نظر برسند.

از معایب این تکنیک می شود به موقتی بودن آن اشاره نمود. تمام روش‌ های بدون جراحی هرچند مدت یک دفعه احتیاج به تمدید دارند تا نتایج حاصل از آن تکنیک باقی بماند. اگر در پی تغییرات زیاد در صورت خود می باشید و یا افتادگی و چین ‌و چروک گونه‌ های شما زیاد می باشد، تکنیک بدون جراحی نتیجه دلخواه را ایجاد نمی‌ نمایند. متخصص در جلسه مشاوره پس از بررسی ‌های مورد نیاز و اطلاع از انتظارات شما در باره مناسب بودن تکنیک های غیر جراحی تصمیم می‌ گیرد.

  1. لیفت کردن گونه با نخ

یکی از تکنیک هایی که در روش های لیفت گونه تغییر زیادی ایجاد کرده است، لیفت با نخ است. لیفت گونه از طریق نخ توسط FDA مورد تایید قرار گرفته است و به وسیله نخ‌ های پزشکی انجام می‌ گردد. این نخ‌ ها از جنس پلی گلیکولیک اسید و پلی لاکتیک اسید می باشد. این مواد ایمن، زیست سازگار و قابل حل می باشند. تکنیک لیفت با نخ، نتایج طولانی مدت در پوست به وجود می آورد. به تدریج نخ ‌ها حل می ‌شوند. ولی ایجاد کلاژن و الاستین را تحریک می نمایند. با ایجاد کلاژن و الاستین گونه ‌ها درخشان ‌تر و جوان‌ تر می شود و این وضعیت امکان دارد تا 12 ماه یا بیشتر دوام داشته باشد.

این روش خیلی کم تهاجمی است و در مطب با بی ‌حسی موضعی انجام می شود. در این تکنیک هیچ برشی بر پوست ایجاد نمی شود و دارای کم ترین عوارض جانبی می باشد. از طریق نخ شما قادر خواهید بود گونه‌ های برجسته ‌تر و ظاهری زیبا تر داشته باشید.

لیفت گونه
  1. لیفت گونه با تزریق نمودن ژل

فیلرهای پوستی از نوع ژل در چند دهه گذشته خیلی محبوب شده ‌اند. تزریق ژل یکی از متدوال ترین روش ‌ها در سراسر جهان جهت لیفت گونه است. بیشتر ژل‌های مورد استفاده برای لیفتینگ گونه ژل‌های دارای اسید هیالورونیک می باشند. اسید هیالورونیک به طور عادی در بدن وجود دارد و به سلامتی هیچ‌ گونه ضرری نخواهد زد. ژل ‌های دارای اسید هیالورونیک مثل Juvederm، Belotero و Restylane جهت لیفت ناحیه گونه مورد استفاده قرار می‌ گیرند. گزینه‌ های جایگزین جهت این ژل‌ ها Sculptra،  Bellafill و Radiesse می باشند که به بالا رفتن تولید کلاژن و کم شدن چین‌ و چروک کمک می ‌کنند.

روش تزریق ژل گونه غیرتهاجمی بوده و با هدف بهبود ساختار پوست و حجم‌ دادن به گونه‌ ها انجام می گردد. با تزریق نمودن ژل فضای خالی زیرپوست پر می شود و چین‌ و چروک ‌ها تا حد زیادی برطرف می گردند. کسانی که افتادگی گونه آن‌ ها خفیف تا متوسط می باشد، قادر خواهند بود از تکنیک تزریق ژل استفاده نمایند. اما خوب است بدانید که این تکنیک نمی ‌تواند جایگزین جراحی لیفتینگ گونه گردد.

  1. لیفت گونه از طریق تزریق چربی

تکنیک تزریق چربی به گونه بسیار شبیه به تزریق ژل می باشد. در این تکنیک نیز متخصص از طریق سوزن چربی را به زیرپوست تزریق می نماید و گونه ‌ها را حجیم می کند. تفاوت این دو تکنیک در ماده اولیه می باشد. در این تکنیک، چربی از بدن شخص (معمولاً چربی شکم و پهلو) از طریق ساکشن گرفته می شود و بعد از انجام فرایندهای مورد نیاز به ناحیه مورد نظر تزریق می گردد.

  1. لیفت نمودن گونه با اولتراپی

این روش کاملاً غیرتهاجمی است و توسط FDA تایید گردیده است. لیفت گونه با اولتراپی جهت اصلاح نمودن پوست شل مناسب است و بافت پوست را سفت ‌تر می نماید. این روش برای افرادی که تصمیم دارند علاوه بر گونه، افتادگی و شلی پوست در بخش های دیگر صورت مثل زیر گردن و چانه، خط ابرو یا افتادگی پوست روی پلک را رفع کنند، خیلی مناسب می باشد.

اولتراپی از طریق انرژی متمرکز اولتراسوند تولید کلاژن را تحریک می‌ نماید. با این تکنیک پوست سفت و شاداب می‌شود. در روش اولتراپی عوارض بسیار کم بوده و برای افرادی که افتادگی گونه آن‌ها خفیف تا متوسط است، گزینه مناسبی به حساب می آید. در اولتراپی از تکنولوژی نوآورانه و خیلی پیشرفته جهت بازگرداندن لطافت به پوست استفاده می گردد.

انرژی اولتراسوند یک تاثیر حرارتی زیرپوست ایجاد می‌ نماید. با این تاثیر حرارتی پاسخ درمانی پوست تحریک می گردد و تولید کلاژن در این بخش بیشتر می ‌شود. کسانی که در پی نتایج طبیعی می باشند و درعین ‌حال تصمیم دارند شلی پوست در بخش گونه خود را برطرف نمایند، می ‌توانند از تکنیک اولتراپی استفاده نمایند.

لیفت گونه

لیفت کردن گونه با جراحی

تکنیک جراحی لیفت گونه از طریق بیهوشی و به دست جراح زیبایی انجام می‌ گردد. بعد از بیهوشی، جراح برش ‌های کوچکی اطراف خط رویش مو و دور گوش ایجاد می نماید. پزشک لایه بالایی پوست و بخش چربی گونه را بلند می کند و می ‌کشد. بعد از تعیین وضعیت مناسب، روی گونه بخیه می زند. در این حالت چین ‌و چروک‌ های پوست برطرف می کند و پوست صاف دیده می ‌شود. در روش جراحی لیفت گونه، پزشک قبل از بخیه، پوست اضافی را بر می ‌دارد.

بعضی از جراحان برای انجام جراحی لیفت میانی صورت از تکنیک آندوسکوپی استفاده می‌ نمایند. آندوسکوپ یک لوله باریک می باشد که سر آن دوربین کوچکی است. جراح آندوسکوپ را از راه برش کوچک در قسمت رویش مو وارد می‌ نماید. لیفت آندوسکوپی گونه معمولا همراه با لیفت ابرو یا جراحی پلک انجام می گردد. در این تکنیک جای زخم‌ ها کوچک ‌تر خواهد بود و بهبودی زودتر رخ می دهد. ولی باید بدانید، نتایج در این تکنیک لیفت به‌ خوبی تکنیک جراحی سنتی نمی ‌شود. به این دلیل که در این روش نمی شود پوست اضافه را از بین برد.

اصولا روش جراحی لیفت میانی صورت حدود 2 ساعت زمان می‌ برد. در صورتی همراه با تکنیک های دیگر مثل جراحی پلک انجام شود، مدت ‌زمان عمل طولانی‌ تر خواهد شد.

لیفت گونه با اندوتاین

اندوتاین تکنیکی جدید در لیفت گونه و صورت است. این روش در اصل نوعی جراحی لیفت میانی صورت به حساب می آید. در این تکنیک از پروتز نواری استفاده می ‌گردد. روی این پروتز باریک شاخک‌های ریزی واقع شده است که در بافت زیرپوست متصل می ‌شوند. با قرارگرفتن شاخک‌ ها در بین بافت ‌های پوست و چربی و کشیدن آن به طرف بالا، لیفت گونه انجام می گردد.

جنس این پروتز مثل نخ ‌های پزشکی می باشد و بعد از مدتی جذب می ‌شود. حدود 7 ماه پس از جراحی اندوتاین جذب می شود ولی تأثیر آن در صورت از بین نخواهد رفت.

لیفت گونه

لیفت گونه به وسیله ورزش

بعضی از حرکات و ورزش ‌های ویژه صورت می ‌توانند به تدریج بعضی لز چین ‌وچروک ‌ها و افتادگی ‌ها را برطرف نمایند. البته نباید از این تکنیک به اندازه تکنیک ‌های زیبایی در کلینیک توقع تغییر داشت. با انجام ورزش در طول گذشت چند سال می شود تا حد زیادی از پیر شدن پوست و عضلات جلوگیری نمود. ولی در صورتی به دنبال تغییرات زیاد هستید، لیفتینگ گونه با ورزش نتیجه مد نظر را برای شما ایجاد نمی‌ کند.

لیفت کردن گونه در خانه

جهت انجام لیفت گونه در خانه علاوه بر انجام تمرینات ورزشی مخصوص در خانه می ‌توان از داروها و ماسک‌ های طبیعی و گیاهی استفاده شود. لیفت گونه با داروهای سنتی و گیاهی نیاز به تکرار مداوم دارد و با استفاده طولانی می شود نتیجه مورد نظر را کسب نمود. یکی از این داروهای سنتی و گیاهی عسل می باشد. عسل آبرسان و آنتی ‌اکسیدان است و به جوان شدن پوست گونه کمک می نماید. جهت انجام لیفت گونه با داروهای سنتی و گیاهی می شود از موادی مثل گلاب، آلوئه ‌ورا، دارچین، خاک رس، لیمو یا خیار استفاده نمود.

نکات اساسی پیش از انجام لیفت گونه

پیش از انجام هر نوع روشی لیفت باید با متخصص مشورت داشته باشید. در باره سوابق پزشکی و حساسیت‌ های خود با متخصص صحبت نماید. امکان دارد، پزشک بعد از بررسی نمودن سوابق پزشکی متوجه گردد که انجام لیفت برای شما مناسب نمی باشد. حدود 10 روز قبل از انجام لیفت گونه باید از استفاده از داروهای رقیق ‌کننده خون مثل آسپرین و ایبوپروفن خودداری نمایید.همچنین پزشک پیشنهاد می ‌کند، قبل از انجام لیفت به خصوص در تکنیک جراحی مصرف سیگار را قطع نمایید. با رعایت نمودن این موارد عوارض پس از عمل کاهش پیدا می کند و امکان خونریزی پس از عمل به کمترین حد خود می ‌رسد. همچنین کبودی و تورم نیز تا حد زیادی کنترل می‌ گردد.

مراقبت ‌های پس از لیفت گونه

در همه تکنیک ‌های بدون جراحی نیازی به مراقبت‌های ویژه ای نیست و زمانی جهت نقاهت وجود ندارد. تنها امکان دارد ، متخصص پشنهاد کند تا چند روز از انجام حرکات سنگین مثل ورزش خودداری نمایید. ولی در روش جراحی لیفت گونه باید دوره نقاهت سپری شود. اصولا زمان بهبودی از 8 تا 10 روز طول می ‌کشد. پس از یک هفته می‌ توانید فعالیت‌ های روزمره خود را از سر بگیرید. دو روز اول پس از جراحی باید برای کم شدن کبودی و تورم از کمپرس یخ استفاده نمایید.

عوارض و ریسک لیفت گونه

در تکنیک ‌های بدون جراحی ، عوارض در کم ترین میزان ممکن است و در چند روز اول شخص امکان دارد علائم زیر را مشاهده نماید.

قرمزی

تورم

کبودی

و در تکنیک های جراحی به علت تهاجمی بودن این تکنیک، عوارض و خطرات بیشتر می باشد. حتماً در جلسه مشاوره با جراح در باره عوارض و خطراتی که ممکن است رخ دهد صحبت کنید و با آگاهی کامل جهت انجام عمل آماده شوید. برخی از عوارض جراحی لیفت گونه:

  • واکنش به مواد بیهوشی
  • درد
  • تورم
  • کبودی
  • قرمزی
  • عفونت

مقداری ماندگاری لیفت با توجه به روش مورد استفاده متفاوت می باشد. در روش ‌های بدون جراحی احتیاج به تمدید وجود دارد و ماندگاری کوتاه تر است.

لیفت گونه

مقدار ماندگاری لیفت گونه

در تکنیک های مختلف لیفت گونه دارای ماندگاری متفاوت می باشد. روش تزریق ژل اصولا دارای 6 ماه تا یک سال ماندگاری است. مقدار دوام ژل به برند مورد استفاده و موقعیت فرد بستگی دارد. لیفت با نخ نیز تقریبا یک سال ماندگار است و به تدریج نخ‌ ها جذب می ‌گردند. ولی اگر به دنبال جراحی لیفت میانی صورت می باشید، نیازی به تمدید ندارید. این موضوع را در نظر بگیرید که با هیچ یک از تکنیک های زیبایی نمی شوند جلوی فرایند طبیعی پیری گرفته شود. فقط می ‌توان آن را مقداری کنترل نمود. به همین علت چند سال بعد از جراحی نیز مقداری افتادگی در گونه ‌ها به وجود خواهد آمد.

انجام لیفت گونه همراه با انجام دیگر روش های زیبایی

خیلی از افراد لیفت گونه را هم ‌زمان با تکنیک های بزرگ تر کردن گونه انجام می ‌دهند. مثلا پزشک قادر خواهد بود در زمان انجام پروتز گونه، این ناحیه را لیفت نماید. همچنین امکان دارد، جراحی لیفت گونه با دیگر روش ‌های مثل لیفت صورت، لیفت گردن، جراحی پلک یا لیفت ابرو انجام گردد. قبل از هر اقدامی باید با متخصص یا جراح مشورت نمایید و توقعات خود را بیان کنید. پزشک طبق انتظارات و نیاز و شرایط بیمار بهترین تکنیک ‌های زیبایی را پیشنهاد می ‌دهد.

پیدا کردن بهترین متخصص برای انجام لیفت گونه

جهت پیداکردن عالی ترین متخصص پوست باید با چند پزشک مشورت نمایید. در جلسه مشاوره درباره نتایج مورد انتظار خود صحبت کنید و سوابق پزشکی خود را به متخصص اطلاع بدهید. حتماً نمونه کارهای پزشک را تقاضا کنید. مشاهده عکس های قبل و بعد مراجعه ‌کنندگان به شما خیلی کمک خواهد کرد تا نتایج حاصل از عمل لیفت گونه را عالی تر درک کنید.

لیفت گونه برای چه کسانی مناسب می باشد؟

بالا رفتن سن یا به علل ارثی دارای حجم گونه کمی می باشند، از طریق لیفت گونه قادر خواهند بود این مشکل را برطرف نمایند. افتاده بودن گونه در بعضی از افراد موجب خسته به نظر رسیدن می گردد. این اشخاص باید با متخصص مشاوره داشته باشند و در صورت تأیید جهت لیفت گونه اقدام نمایند.

انجام لیفت گونه برای چه کسانی مناسب نمی باشد؟

همه روش ‌های زیبایی ویژه جراحی زیبایی برای کسانی که بیماری ‌های خاصی دارند، توصیه نمی گردد. به همین علت باید در هنگام مراجعه نمودن به پزشک اطلاعاتی در باره سابقه پزشکی خود ارائه بدهید. اشخاص دارای بیماری های قلبی، افراد مبتلا به دیابت و افرادی که به مواد بیهوشی حساس می باشند، باید در انجام تکنیک ‌های زیبایی با دقت بیشتری اقدام نمایند.

آیا جراحی لیفت گونه با درد همراه است؟

این روش به وسیله بیهوشی انجام می گردد؛ بنابراین در هنگام جراحی دردی را حس نخواهید کرد . خیلی سریعا پس از جراحی کبودی و تورم ایجاد می گردد. احساسی مانند سفت شدن در پوست تجربه خواهید کرد. ولی احساس درد خیلی کم است. جراح برای کم شدن هر نوع ناراحتی در زمان نقاهت داروهای مسکن تجویز می نماید.

مطالب مشابه را ببینید!

مراقبت از پوست در فصل زمستان برای حفظ سلامتی و زیبایی آلفا لیپوئیک اسید برای زیبایی پوست و ترمیم آن جوانسازی پوست چیست؟ + انواع روش های خاص برای داشتن پوست جوان و زیبا اصول مراقبت از پوست در فصل پاییز و توصیه های لازم برای زیبایی پوست روغن خراطین برای صورت + روش استفاده از روغن خراطین برای زیبایی پوست ماسک سفیده تخم مرغ برای سلامت و زیبایی پوست طرز تهیه انواع ماسک سفیده راز زیبایی پوست زنان کره ای؛ چرا زنان کره ای پوست شفافی دارند؟ استفاده از ماسک چای سبز برای زیبایی پوست و نحوه تهیه آن اطلاعات در مورد کرم ضد آفتاب و انتخاب بهترین نوع آن با توجه به پوست روتین پوستی انواع پوست؛ مراحل مراقبت از پوست از پاکسازی تا تقویت