علت بوی بد دهان و درمان آن؛ چرا دهانمان بو می دهد، چگونه بوی بد دهان را درمان کنیم

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که دهانتان بوی بد بدهد یا به اصطلاح حس کنید که نفستان بو می دهد. احساس ناخوشایندی است وقتی که در جمع قرار میگیری و می خواهی شروع به صحبت کردن کنی آنوقت دهانت بوی نامطبوعی بدهد. حتماً این موضوع باعث خجالتتان خواهد شد و دیگران سعی می کنند که به خاطر بوی بد دهانتان از شما فاصله بگیرند. اما باید ابتدا علت آن را بیابید تا بتوانید به درمان آن بپردازید. ما در اینجا علل مختلف بوی بد دهان را شرح می دهیم سپس راه درمان آن را. اگر علت را بیابید حتماً در رفع آن موفق خواهید بود و زودتر به نتیجه می رسید.

علل بوی بد دهان و درمان بوی بد دهان

علل بوی بد دهان

بوی بد بدهان یا نفس بدبو را در پزشکی اصطلاحاً (Halitosis) می گویند که می تواند بر اثر رعایت نادرست بهداشت دهان و دندان ایجاد شود و یا اینکه نشانه ای از یک بیماری دیگر باشد.

 • بوی بد دهان می تواند بر اثر خوردن بعضی از انواع غذاها و یا عادات بد بهداشتی، بدتر شود. بطور کلی، تمام غذاهایی که خورده می شوند هضم و تجزیه آنها از همان دهان شروع می شود. وقتی غذاها هضم شده و سپس جذب بدن و خون می شوند، در نهایت از طریق گردش خون به ریه ها رفته و در نفس شما ظاهر می شوند.
 • اگر شما غذاهایی با بوی تند (مثل سیر و پیاز) بخورید، مسواک زدن، نخ دندان استفاده نکنید، خرده های غذا می توانند در دهان شما باقی مانده و باعث تقویت رشد باکتریها در بین دندانها، اطراف لثه ها و بر روی زبان شوند.
 • کشیدن سیگار و همچنین جویدن تنباکو می تواند باعث بروز بوی بد دهان، زرد شدن دندان ها، کاهش توانایی درک مزه غذاها و تحریک شدن بافت های لثه شود.
 • بوی بد دهان ممکن است نشان دهنده هشدار یک بیماری لثه باشد. بیماری لثه بر اثر ایجاد جرم بر روی دندان ها به وجود می آید. اگر این وضعیت درمان نشود می تواند باعث صدمه به لثه و استخوان فک شود.
 • ممکن است بوی بد دهان به دلیل عفونت قارچی دهان و پوسیدگی دندان ها باشد.
 • خشکی دهان می تواند باعث بوی بد دهان شود. بزاق دهان برای مرطوب نگهداشتن و تمیز ماندن دهان لازم می باشد که این کار را از طریق خنثی کردن اسیدهایی که توسط جرم دندان تولید می شود و نیز پاک کردن سلول های مرده ای که بر روی زبان، لثه ها و داخل گونه ها جمع می شوند انجام می دهد.
 • بیماریهای بسیاری می تواند باعث بروز بوی بد دهان شود مانند: عفونتهای مزمن سینوس ها (سینوزیت)، ریفلاکس معده به مری (ترش کردن)، بیماری کبد و کلیه، مرض قند (دیابت)، وجود ترشحات پشت حلق، عفونتهای دستگاه تفسی (مثل ذات الریه).

علل بوی بد دهان و درمان بوی بد دهان

درمان بوی بد دهان

با انجام اقداماتی می توانید بوی بد دهانتان را کم کنید، از بین ببرید یا حتی پیشگیری کنید. مواردی مانند:

 1. بهداشت دهان و دندانتان را رعایت کنید. حداقل روزی دو بار با استفاده از خمیردندانهایی که حاوی فلوراید کافی هستند مسواک بزنید تا خرده های غذا و پلاک های دندانی پاک شوند. یادتان باشد که روی زبانتان نیز مسواک بزنید. هر دو یا سه ماه یکبار مسواکتان را عوض کنید. روزی یکبار از نخ دندان استفاده تا خرده های غذایی از لابلای دندانهایتان پاک شود. اگر دندانتان مصنوعی است شبها باید آن را از دهان خارج کرده و صبح روز قبل از استفاده آن را خوب تمیز کنید.
 2. اگر سیگار می کشید، سیگار کشیدن را ترک کنید.
 3. حداقل در سال 2 بار باید به دندانپزشک برای چک آپ مراجعه کنید.
 4. زیاد آب بخورید. آب خوردن باعث مرطوب ماندن دهانتان می شود. جویدن آدامس (بدون قند) و آب نبات (بدون قند) باعث می شود که ترشح بزاق تحریک شود. ترشح بزاق کمک می کند که خرده های غذاها و باکتریهای دهان شسته شده و از بین بروند. زیاد ترشیجات نخورید که PH دهانتان را پایین می آورد.
 5. فهرستی از غذاهایی که روزانه مصرف می کنید را به دندانپزشک نشان دید تا وی بهتر بتواند غذاهایی که باعث بوی بد دهانتان می شود را پیدا کند. همچنین اگر دارویی مصرف می کنید حتماً فهرست داروهای مصرف شده را به دندانپزشکتان نشان دهید زیرا بعضی از داروها ممکن است باعث ایجاد بوی بد در دهانتان شود.

علل بوی بد دهان و درمان بوی بد دهان

روش های خانگی برای از بین بردن بوی بد دهان

دانه های رازیانه  دارای خواص ضد میکروبی است و برای کشتن باکتری که موجب بوی بد  دهان می شود بسیار کمک میکند. دانه رازیانه نیز در  مشکلات گوارشی که از علل مهم بوی بد دهان دربرخی افراد بسیار موثر است.
روش استفاده:

 1. جویدن یک قاشق چای خوری دانه رازیانه بلافاصله بعد از مصرف غذاهایی با بوی تند خوب است .عطر دانه رازیانه بر بوی مواد غذایی غلبه میکند.
  جویدن دانه رازیانه بوی بد دهان ناشی از خشکی دهان را از بین میبرد چون رازیانه در  افزایش بزاق دهان موثر است. بهتر است دانه رازیانه را با ادویه جاتی مانند هل و میخک و یا دارچین ترکیب کنید بعد از غذا این کار را انجام دهید.
 2. چای رازیانه با استفاده از یک قاشق چای خوری دانه رازیانه خرد شده و یک فنجان آب است.
 3. نوشیدن چای با اضافه کردن عسل  نیز مفیدتر است

 

روغن درخت چای برای مبارزه با باکتری ها و قارچ ها است که در داخل دهان رشد می کند ودر از بین بردن بوی بد دهان بسیار موثر است.
روش استفاده:

 1. مخلوط مساوی از روغن درخت چای، روغن نعناع و آب لیمو در یک لیوان آب با استفاده از این مخلوط به عنوان دهان شویه
 2. مسواک زدن دندان ها با استفاده از خمیر دندان به طور منظم و پس از  آن شستشو دهان با آب سپس استفاده از چند قطره  روغن درخت چای.
 3. یا از خمیر دندان حاوی عصاره درخت چای استفاده کنید

 

 • از جوش شیرین استفاده کنید:

جوش شیرین درمان خانگی بسیار عالی برای بوی بد دهان است . تعادل pH دهان را حفظ  واز جمع آوری  باکتری در داخل دهان پیشگیری می کند  همچنینپلاک و لکه  روی دندان ها را از بین می بردبا این حال، استفاده بیش از حد از جوش شیرین باعث می شود دندان هاخورده  شود پس  لازم است که دهان  را بعد از استفاده از جوش شیرین خوب بشوئید. شما می توانید از جوش شیرین با شیوه های مختلف برای جلوگیری از بوی بد دهان استفاده کنید.
روش استفاده:

 1. مسواک را در یک قاشق چایخوری جوش شیرین غلطانده و دندان خود را با آن تمیز کنید انجام روزانه این کار به خلاصی از بوی بد دهان کمک میکند
 2. مسواک زدن دندان ها با استفاده از  ترکیبی ازیک خمیر دندان یا اضافه کردن جوش شیرین همراه با خمیر دندان  به طور منظم و آبکشی دهان 
 3. در حال حاضر با  مقدار کمی جوش شیرین   دندان های خود را شسته  تا  تعادل  PH کنترل شود دهان خود را به طور کامل بشویید
 4. یک لیوان آب گرم را با  یک قاشق چای خوری جوش شیرین مخلوط کنید و از این محلول غرغره کنید چند بار در روز این کار را انجام دهید

 

 • با سرکه شستشو دهید:

سرکه سیب به خاطر خواص ضد عفونی کننده آن و خواص ضد میکروبی شناخته شده است.وجود اسید در سرکه سیب رشد باکتری در دهان را کاهش می دهد و  به حذف پلاککمک میکند.
روش استفاده:

 1. مخلوط یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب.  قبل از خوردن وعده های غذاییبنوشید. این درمان خانگی را به طور مرتب انجام دهید هم بوی بد دهان را از بین می برد و هم برای دستگاه گوارش خوب است.
 2. غرغره کردن با استفاده از  سرکه سیب رقیق شده بعد از غذا برای از بین بردن  بوی بد  دهان.

 

 • از دمنوش شنبلیله استفاده کنید:

شنبلیله در درمان مشکلات دستگاه تنفسی و بوی بد دهانکاهش رشد باکتری در حفره دهانموثر است.
روش استفاده:

قاشق چای خوری دانه شنبلیله در نیم لیتر آب جوش مخلوط کنید و 15 دقیقه در حرارت کم بجوشد این نوشیدنی نیز راه خوبی برای پیشگیری از بوی بد دهان است.

 

دارچین حاوی یک اسانس به نام Cinnamic aldehyde که  به کاهش بوی بد دهان کمک میکند
روش استفاده:

 1. یک قاشق چای خوری پودر دارچین را همراه با  یک فنجان آب به مدت 10-15 دقیقه دم کنید.
 2. دهانشویه دارچین با مخلوط کردن  نصف قاشق چای خوری پودر دارچین، آب  یک لیموی تازه و یک و نیم قاشق چای خوری عسل را با یک فنجان آب گرم است.
 3. مخلوط  را در یک بطری با درب محکم ریخته خوب آن را تکان دهید و دهان را هر روز غرغره کنید

 

 • از لیمو کمک بگیرید:

اسید موجود در لیمو مانع از رشد باکتری های دهان و دندان  شده و به رفع بوی بد دهان کمک میکند.
روش استفاده:

قبل از رفتن به رختخواب از مخلوط یک قاشق چای خوری آب لیمو  در یک فنجان آب گرم  و مقداری نمک استفاده کنید.

 

 • جعفری بخورید:

جعفری درمان طبیعی موثر برای از بین بردن باکتری های موجود در دهان است. جویدنجعفری باعث تحریک جریان بزاق  شده و احتمال رشد باکتری در دهان را کاهش میدهد.
روش استفاده:

 1. مقداری برگ تازه جعفری را در سرکه  فرو کنید و  1-2 دقیقه  نا دهان بجوید. آدامس نعناع  نیز مفید است.
 2. آب چند برگ جعفری با استفاده از آبمیوه گیری هر زمانیکه خواستید یک جرعه از آن را بنوشید هم بوی بد دهان را از بین می برد و هم برای پیشگیری از سوء هاضمه مفید است
 3. یک فنجان جعفری خرد شده در دو فنجان آب مخلوط کنید. 
 4. بعد از وعده های غذایی دهان خود را با این محلول بشوئید.

علل بوی بد دهان و درمان بوی بد دهان

 • میخک  بخورید:

در حال حاضر روغن معطر در میخک دارای خواص ضد میکروبی و ضد عفونی  است و  از رشد باکتری ها و دیگر عفونت های دهان  پیشگیری میکند.

روش استفاده:

 1. جویدن 2-3 حبه میخک پس از وعده های غذایی برای از بین بردن بوی بد دهان در چند دقیقه.
 2. 3-4 دانه میخک  را  در 2 فنجان آب گرم  برای 10-20 دقیقه نگه دارید و مقداری شیرین کننده طبیعی بریزید.

 

 • چای بخورید:

هر دو چای سیاه و سبز راه حل بسیار عالی برای بوی بد دهان می باشد. چای سیاه  پلاک را کاهش می دهد و همچنین باکتری که موجب بوی بد دهان می شود از بین می برد.
روش استفاده:

چای کیسه ای را در یک فتجان آب گرم  بریزید و چند با در روزی برای کنترل بوی بد دهان بنوشید.

 

همچنین بخونید:

مشکلات مربوط به دندان عقل و رشد آن

دلیل آفت دهان چیست و چگونه درمان می شود؟

سفید کردن دندان در منزل

مطالب مشابه را ببینید!

همه چیز درباره بیماری نقرس یا Gout (دلیل ایجاد، پیشگیری و درمان) همه چیز درباره بیماری ام اس؛ علائم و نحوه درمان و راهکارهای کنترل MS دلیل ابتلا به سرطان پروستات؛ انواع این بیماری و روش های درمان آن همه چیز درباره بیماری فیستول؛ علت و تشخیص تا روش درمان مگس پرانی چشم چیست؟ دلایل ایجاد نقاط متحرک در چشم و روش های درمان کم خونی داسی شکل کودک؛ علائم و روش های درمان این نوع کم خونی از بین بردن جرم گوش؛ روش های رفع جرم گوش و تمیز کردن گوش با روش درست درمان خروپف شبانه؛ دلایل خرناس، عوارض آن و روش های درمان مختلف درمان واریس؛ روش های تشخیص، کنترل و درمان رگ های واریسی درمان رفلاکس معده؛ علائم، دلایل ایجاد و روش های درمان خانگی و گیاهی