شیاف پروژسترون؛ شیاف پروژسترون برای جلوگیری از سقط جنین

شیاف پروژسترون یک نوع شیاف واژینال هورمونی می باشد که معمولاً برای جلوگیری از سقط جنین و یا زایمان زودرس مورد مصرف قرار می گیرد. پروژسترون نیز یک نوع هورمون زنانه است که اگر بدن با کمبود این هورمون مواجه شود بارداری را با مشکل مواجه خواهد نمود.

کاربرد مصرف شیاف پروژسترون

موارد مصرف شیاف پروژسترون

شیاف پروژسترون (سیکلوژست)، همانگونه که از نامش پیداست حاوی هورمون زنانه ای به نام پروژسترون است. اگر مقدار این هورمون در بدن به اندازه کافی نباشد، بارداری با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

از این شیاف به منظور درمان مشکلاتی اعم از: سندروم پیش از قاعدگی، ناباروری، زایمان زودرس و افسردگی پس از زایمان که در اثر کمبود این هورمون می باشد توسط خود پزشک تجویز می شود.

به طور مثال اگر یک خانم در طول دوران بارداری خود با مشکلاتی مانند خونریزی و یا خطر سقط جنین مواجه می گردد (مخصوصاً سه ماهه اول بارداری)، پزشک با تجویز این شیاف سعی در حفظ بارداری و پیشگیری از سقط جنین را دارد.

 

چگونه از شیاف پروژسترون استفاده کنیم؟

برای استفاده از این شیاف ابتدا باید واژن خود را به خوبی با یک صابون غیرمعطر بشویید و تمیز کنید. سپس از اپلیکاتوری که همراه با شیاف ها تهیه نموده اید استفاده کنید. این اپلیکاتور باید تمیز و کاملاً عاری از هرگونه آلودگی باشد.

شیاف را درون اپلیکاتور قرار داده و در پوزیشن بدنی مناسب خود را قرار دهید. سپس اپلیکاتور را تا جایی که می توانید درون واژنتان بفرستید و اهرم آن را فشار دهید تا شیاف وارد بدنتان شود.

بهتر است که این کار را قبل از خواب انجام دهید که پس از آن در همان حالت درازکش باقی بمانید.

نکته مهم: رعایت بهداشت در استفاده از این شیاف ها از اهمیت خاصی برخوردار است. اگر قصد دارید دوباره از اپلیکاتور استفاده کنید همیشه قبل و بعد از مصرف آن را با آب و صابون مایع به خوبی بشویید.

در ضمن این شیاف را حتماً طبق تجویز پزشک مصرف کنید تا به نتیجه درمانی موردنظر برسید. حتی اگر در دوران پریودی بودید باز هم استفاده از آن را به بعد از اتمام پریودی موکول نکنید.

 

موارد احتیاطی

  1. برای درمان ناباروری شیاف باید از طریق واژن استعمال گردد.
  2. اگر عفونت ادراری داشته یا به تازگی زایمان کرده‌اید شیاف را از طریق مقعد استفاده کنید.
  3. چنانچه دچار هر نوع حساسیت دارویی می‌باشید قبل از استفاده از این دارو با پزشک مشورت کنید.
  4. خانم‌هایی با مشکلات کبدی یا خونریزی‌های غیرعادی رحم نباید از شیاف پروژسترون استفاده کنند.
  5. اگر به کودک خود شیر می‌دهید قبل از اینکه دارو را مصرف کنید با پزشک در این زمینه مشورت کنید.
  6. زنانی که سابقه سکته داشته و یا به تازگی سقط جنین داشته‌اند نباید از این دارو استفاده کنند.
  7. زنان با مشکلات قلبی، مشکلات کبدی، فشار خون بالا، افسردگی، میگرن، صرع و دیابت باید بااحتیاط و تحت نظر پزشک از این دارو استفاده کنند.

 

 

همچنین بخوانید:

روش اورژانسی پیشگیری از بارداری

استفاده از کیت تخمک گذاری

این مطالب را هم ببینید