خواص بلغور جو دوسر؛ بلغور جو دوسر صبحانه ای سالم

بلغور جو دو سر به عنوان یکی از ماده های غذایی بسیار غنی شناخته شده است که از پرک شده گیاه جو دو سر تهیه می شود. این بلغور کلسترول پایینی دارد و مناسب افرادی است که به بالا بودن کلسترول خون مبتلا هستند. همچنین از له و آسیاب کردن یک نوع دانه غلات به دست می آید. یک صبحانه مقوی می باشد که البته به عنوان شام نیز می توان مصرف کرد.

خواص بلغور جو دو سر

خواص بلغور جو دو سر

بلغور جو دو سر یک ماده غذایی بسیار مقوی می باشد که حاوی مواد مغدنی مهمی همچون: آهن، کلسیم، پتاسیم، نیاسین، فولیک اسید، منیزیم، روی و مس، پروتئین و ویتامین B می باشد. از آنجا که سرشار از فیبر بوده و فاقد گلوتن، برای افراد دیابتی و کسانی که مبتلا به کلسترول خون هستند مناسب است.

مقدار کلری بلغور جودوسر (یک چهارم فنجان یا در حدود 1 فنجان پخته شده) حدود 152 کالری است.

بلغور جو دو سر را به عنوان صبحانه، محتویات آش، دلمه، خورشت، سالاد و سوپ استفاده می کنند. البته در آلمان این بلغور را شب خیسانده و صبح بدون آنکه آن را بپزند به عنوان صبحانه با شکر، میوه، آجیل و عسل سرو می کنند.

خواص بلغور جو دو سر

  • کلسترول بلغور صفر می باشد یعنی در واقع هیچ کلسترولی ندارد در واقع برای افرادی که دارای بیماریهای قلبی هستند مفید است. مورد دیگر آنکه در کاهش سطح کلسترول خون تأثیر بسزایی دارد.
  • بلغور جو دو سر سرشار از فیبر است در نتیجه در تحقیقات به اثبات رسیده است که مصرف مواد غذایی با فیبر بالا برای پیشگیری و مبارزه با سرطان روده بزرگ و مقعد مفید است.
  • جو دوسر منبع غنی از ویتامین هایی مانند نیاسین، فولیک اسید، تیامین، ریبوفلاوین و پانتوتنیک اسید و کولین است که سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشند.
  • اگر می خواهید از پرخوری های بی جهت و میان وعده های بی جا جلوگیری کند و قصد کاهش وزن را دارید بهتر است که بلغور جو دو سر را هر روز صبح به عنوان صبحانه مصرف کنید. زیرا باعث می شود که معده شما پر شده و از اشتهای کاذب شما جلوگیری می کند.
  • مصرف جو دو سر به میزان قابل توجهی،مقدار قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش داده است.

خواص بلغور جو دو سر

  • جو دو سر مراقب خوبی برای پوست صورتتان می باشد. برخی از بیماری هایی که با استفاده ی موضعی از جو کنترل می شوند عبارتند از آکنه، درماتیت، آبله مرغان و بثورات استرس.
  • فیبر موجود در بلغور جو دو سر مورد بسیار مناسبی برای افرادی است که به یبوست مبتلا هستند. باعث می شود که روده شما کارکرد مناسبی داشته باشد.
  • اگر بلغور جو دو سر را بدون نمک مصرف کنید برای درمان افرادی که فشار خون بالا دارند بسیار نافع می باشد.
  • زنانی که در دوران یائسگی به سر می برند اگر روزانه از بلغور جو دو سر استفاده کنند از بیماریهایی همچون سکته قلبی و مغزی پیشگیری نموده اند.

خواص بلغور جو دو سر

طرز تهیه بلغور جو دوسر

درست کردن این بلغور بسیار راحت تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. درست چیزی شبیه به پخت برنج است. بدین منظور یک پیمانه از بلغور جو دو سر را به همراه 6 پیمانه آب روی حرارت ملایم قرار دهید و بعد از 40 دقیقه که دانه های بلغور به خوبی پختند آن را از روی حرارت برداشته و به همراه عسل، میوه و آجیل می توانید مصرف کنید.

 

 

همچنین بخوانید:

خواص جوز هندی

خواص نخود فرنگی

خواص هویج

خواص سنجد

خواص کرفس

این مطالب را هم ببینید