مکمل گینر چیست و چطور استفاده می شود؟ معرفی انواع پروتئین Gainer

اطلاعات کامل در مورد مکمل گینر بدنسازی

مکمل گینر یک مکمل غذایی است که به منظور افزایش تدریجی توده عضلانی در بدن شما و افرادی که بدنسازی کار می کنند با تامین مقادیر مورد نیاز گروه‌ های غذایی ضروری مانند پروتئین‌ های بدون چربی، کربوهیدرات‌ های سالم و چربی‌ ها طراحی شده است. این در درجه اول به شکل پودر در دسترس است و با افزایش کالری دریافتی بدن تا حدی عمل می‌ کند که شروع به اضافه وزن کنید. بسیاری از پزشکان مصرف انبوه گینر را در ترکیب با یک رژیم غذایی متعادل سالم و یک رژیم ورزشی ثابت توصیه می‌ کنند تا از حداکثر فواید سلامتی برخوردار شوند و از عوارض جانبی جلوگیری شود.

انواع گینرها

دو نوع گینر وجود دارد: Mass Gainer و Weight Gainer. مردم اغلب، آن ها را به جای یکدیگر استفاده می‌ کنند، اما تفاوت قابل توجهی بین این دو وجود دارد. هر دو به طور گسترده ای به شکل پودر در طعم‌ های مختلف برای لذت بردن در دسترس هستند. داشتن درک روشن از هر دو ممکن است به انتخاب عاقلانه ای برای ارضای نیازهای تغذیه ای کمک کند.

Mass Gainer

زمانی که هدف تناسب اندام افزایش توده عضلانی است باید آنها را ترجیح داد. ماس گینرها کالری متراکم هستند و در مقایسه با پروتئین و چربی حاوی کربوهیدرات بالایی هستند. یک ترکیب معمولی شامل تقریباً. 60-65٪ کربوهیدرات، 30-35٪ پروتئین و 4-5٪ چربی. همچنین، ممکن است حاوی ترکیب آنزیم‌ های گوارشی، ویتامین‌ ها و مواد معدنی اضافه شده باشند. ماس گینرها برای حجیم سازی بدون چربی اضافی در بدن زمانی که با یک تمرین مناسب همراه باشد، عالی هستند.

Weight Gainer

ایده آل برای افرادی که قصد افزایش وزن دارند. کربوهیدرات‌ ها و کالری‌ ها در تین نوع گینر در مقایسه با ماس گینر زیاد هستند، علاوه بر این میزان پروتئین کمتری دارند.. 75-85٪ کربوهیدرات، 15-20٪ پروتئین و 4-5٪ چربی.

مکمل گینر

فواید مکمل گینر

همه چیز در مورد افزایش عضله و وزن نیست، و آن ها بسیار بیشتر از آنچه به چشم می‌ آید ارائه می‌ دهند. در زیر علاوه بر افزایش توده عضلانی و کمک به افزایش عضله، در مورد فواید افزایش حجم عضلانی صحبت می‌ شود:

نیازهای شدید کالری را برآورده می‌ کند

انبوه‌ سازها بیشتر در مورد کالری و کالری مازاد هستند. مازاد کالری منجر به افزایش وزن می‌ شود و گینر به ایجاد کالری مازاد کمک می‌ کند. اگر شما فردی هستید که هدفش مصرف کالری بیشتر از حد معمول است، گینرها می‌ توانند به‌ راحتی نیازهای شما را تنها در 1 تا 2 وعده در روز برآورده کنند.

اهداف کراتین شما را برآورده می‌ کند

هرکسی که بعد از انجام برخی تحقیقات به دنبال این است که مقدار قابل توجهی از جرم را بپوشاند و به آن اضافه کند، باید با اصطلاح “کراتین” برخورد کرده باشد. بدون پرداختن به جزئیات، کراتین ترکیبی است که نه تنها می‌ تواند به حجم عضلانی بیافزاید، بلکه عملکرد را نیز تا حد زیادی افزایش می‌ دهد.

گینرحاوی مقدار زیادی کراتین است، از آنجایی که کراتین بهترین کارایی خود را با کربوهیدرات‌های سریع الاثر دارد، گینرها BFF های عالی آن را با مقدار بالای کربوهیدرات‌های سریع الاثر موجود در خود تولید می‌ کنند.

پشتیبانی از تعمیر و بازیابی

بسیاری از انبوه‌ سازها حاوی موادی هستند که به ترمیم و بازیابی ماهیچه‌ های فرسوده و پاره شده کمک می‌ کنند. گینرها، بیشتر آنهایی که به عنوان مکمل بعد از تمرین عرضه می‌ شوند، حاوی ال-گلوتامین هستند که به ترمیم و بازیابی سریع‌تر کمک می‌ کند.

Gainer 3 e1655970813267

به حفظ اندام لاغر کمک می‌کند.

گینرها حاوی چربی هستند. بااین‌حال، بر خلاف چربی‌ های اشباع، بیشتر چربی‌ های رژیمی هستند که برای خوش اندام نگه داشتن شما مفید می باشند. بسیاری از حجم دهنده‌ ها حاوی MCT و چربی‌ های اشباع کمیاب هستند که تضمین می‌ کند که رسوب کالری به شکل توده عضلانی باشد و نه چربی (با توجه به اینکه شما هم ورزش می‌کنید).

افزایش‌ دهنده‌ های انبوه همچنین از «حجم‌سازی کثیف» جلوگیری می‌ کنند یعنی دریافت کالری از منابعی که ممکن است برای اهداف سلامتی یا تناسب اندام شما مفید نباشد.

حاوی ویتامین‌ ها و آنزیم‌ های گوارشی 

در بالا ذکر شد، همه انبوه برندگان یکسان نیستند. تفاوت در جزئیات است. اگر همچنین می‌ خواهید که مکمل شما ویتامین‌ های ضروری را برای شما فراهم کند که می‌ تواند ایمنی شما را تقویت کرده و عملکرد شما را بهبود بخشد، باید یک انبوه گینر را انتخاب کنید که حاوی ویتامین‌ ها و آنزیم‌ ها باشد.

مکمل گینر

عوارض مکمل گینر

بااین‌حال، چیزی که باید در نظر داشته باشیم این است که این مکمل‌ها به منظور پر کردن شکاف تغذیه‌ ای شما با تامین مغذی‌ های ضروری ساخته نمی‌ شوند بلکه صرفاً منبعی برای دریافت کالری بیش از مقدار مورد نیاز هستند که به شما کمک می‌ کند تا کالری دریافت کنید. مقدارمصرف بیش از حد آن ها می‌ تواند منجر به عوارض جانبی شود که می‌ تواند منجر به عوارض جدی برای سلامتی شود.

در زیر چند عارضه جانبی مکمل گینر آورده شده است که می‌ توانید با مصرف گینر تجربه کنید:

افزایش وزن ناسالم

یکی از مشکل سازترین چیزهایی که در مورد مکمل گینر می‌ تواند منجر به عوارض جانبی شود، میزان قند آن ها است. بسیاری از شرکت‌ ها شکر زیادی را به عنوان روشی کم‌ هزینه برای معرفی خواص افزایش وزن در مکمل خود و همچنین افزایش طعم و مزه محصول خود وارد می‌ کنند.

مسئله این واقعیت است که قندها می‌ توانند منبع بیش از حد کالری و کربوهیدرات باشند که منجر به عوارض جانبی افزایش حجم بدن مانند ذخیره چربی و ایجاد جهش تصادفی در سطوح انسولین بدن می‌ شود. بسیاری از تولید کنندگان همچنین سعی می‌ کنند با فهرست کردن شکر اضافه شده تحت نام‌ های مختلف مانند مالتودکسترین یا شربت ذرت، شما را فریب دهند تا فکر کنید مکمل‌ های آن ها فاقد قند است.  این اجزای قندی جایگزین می‌ توانند منجر به عوارض جانبی افزایش حجم بدن مانند نوسانات فشار خون، افزایش وزن ناسالم و افزایش سطح کلسترول LDL شوند.

افزایش خطر ابتلا به دیابت

محتوای قند بسیار بالای موجود در اکثر مکمل گینر نه تنها می‌ تواند منجر به افزایش وزن ناسالم شود، بلکه منجر به سایر عوارض جانبی گینر مانند افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می‌ شود. این در درجه اول به این دلیل است که چاقی و کلسترول به عنوان دو مورد از برجسته ترین نشانگرهای دیابت شناسایی شده‌ اند.

سایر عوارض جانبی گینر شامل تداخل در تنظیم سطح گلوکز در بدن است که می‌تواند باعث کاهش سطح انرژی شما در طول روز شود. اگر می‌ خواهید همچنان مکمل‌ های گینر مصرف کنید بدون اینکه در معرض خطر عوارض جانبی گینر باشید، باید مطمئن شوید که محصولی را انتخاب می‌ کنید که نسبت کاملی از مغذی‌ها مانند پروتئین‌ های بدون چربی، کربوهیدرات‌ های پیچیده و چربی‌ های سالم را در خود جای دهد.

یک عادت خوب برای ایجاد این است که پشت برچسب محصول خود را برای هر گونه موادی که نمی‌ شناسید بررسی کنید و آنها را در گوگل جستجو کنید تا بفهمید چه تأثیری ممکن است بر بدن شما داشته باشد.

مسائل مربوط به هضم

مصرف بیش از حد مکمل‌ گینر اغلب می‌ تواند منجر به عوارض جانبی افزایش وزن مانند گرفتگی عضلات و نفخ شود. یکی از دلایل اصلی برای اینکه چرا این اتفاق می‌ افتد این است که بدن شما به مصرف کالری زیاد، عمدتاً شکر در یک بار مصرف عادت ندارد.

این می‌ تواند در جذب مواد مغذی به خصوص در روده کوچک اختلال ایجاد کند. این عوارض جانبی خاص افزایش وزن در مورد افرادی که عدم تحمل لاکتوز در آنها تشخیص داده شده است، اغراق آمیزتر است، زیرا اکثر گینرها با استفاده از منابع شیر فرموله شده‌اند. این می‌ تواند منجر به عوارض جانبی جدی افزایش وزن مانند نفخ، اسهال و یبوست شود. در صورت تشخیص عدم تحمل لاکتوز، می‌ توانید مکمل‌ های گینر مبتنی بر کازئین را با برخی مکمل‌ هایی که کاملاً بدون لبنیات هستند و از منابع گیاهی مانند برنج، شاهدانه، نخود فرنگی و پروتئین سویا مشتق شده‌اند، جایگزین کنید.

مکمل گینر

آسیب کبدی

گینرها با مقدار مناسبی پروتئین نیز تزریق می‌ شوند تا خواص افزایش وزن خود را افزایش دهند. مصرف بیش از حد گینرها همچنین می‌ تواند غلظت پروتئین را در بدن شما به حدی افزایش دهد که توسط کبد به درستی پردازش نشود.

بیش از حد مجاز توصیه شده روزانه پروتئین می‌ تواند عوارض جانبی مکمل گینر مانند اختلال در جذب مواد مغذی و اختلال در فعالیت متابولیک بدن ایجاد کند. وجود کراتین بیش از حد در این مکمل‌ های گینر نیز می‌ تواند منجر به عوارض جانبی گینر مانند کم آبی بیش از حد شود.

کاهش مقدار آب در بدن باعث افزایش میزان اصطکاک بین اندام‌ های داخلی به ویژه کبد می‌ شود. یکی از مهم‌ ترین نکاتی که باید در حین تکمیل رژیم غذایی خود با مکمل‌ های گینر در نظر داشته باشید، نوشیدن آب کافی برای جلوگیری از عوارض جانبی گینر ناشی از کراتین است.

 آسیب کلیه

مکمل‌های تغذیه‌ای مانند افزایش‌دهنده‌های وزن، در صورت مصرف بیش از حد می‌ توانند تأثیر بدی بر سلامتی شما بگذارند، به‌ویژه آن هایی که با پروتئین بیش از حد ترکیب شده‌ اند. این می‌ تواند منجر به اثرات افزایش‌دهنده جرم مانند تشکیل سنگ کلیه در بدن شود. در صورتی‌ که هنوز نیاز به مصرف گینر دارید، می‌ توانید با گنجاندن مقدار زیادی از غذاهای غنی از فیبر در رژیم غذایی خود و نوشیدن آب زیاد، از این اثرات منفی جلوگیری کنید. گینرها همچنین دارای کافئین زیادی هستند که می‌ تواند با ایجاد اختلال در چرخه REM، تأثیر منفی بر خواب شما داشته باشد.

نتیجه گیری

مکمل گینر می تواند مکمل خوبی برای افزایش حجم عضلانی باشند. با این‌ حال، باید به‌ خاطر داشته باشید که هیچ‌چیز نمی‌ تواند یک رژیم غذایی متعادل و تمرین منظم را شکست دهد. انبوه‌ سازها می‌ توانند به‌راحتی نیاز های کالری شما را با مقدار بیش از حد کربوهیدرات برآورده کنند؛ بنابراین، تعریق آن در باشگاه و در عین‌ حال پیروی از یک برنامه غذایی مناسب و مکمل آن با یک افزایش‌دهنده حجم می‌ تواند نتایج موثر خود را به همراه داشته باشد.

مطالب مشابه را ببینید!

همه چیز درباره ی مکمل ترموژنیک و درباره چربی سوزی و لاغری آن همه چیز در مورد مکمل تست بوستر برای ورزشکاران و بدنسازان (مزایا و عوارض) مکمل کربوهیدرات چیست، به چه منظوری استفاده می شود و چه فوایدی دارد؟ مکمل ال کارنیتین چیست؛ چه فوایدی دارد و آیا باعث لاغری می شود؟ مکمل کافئین چیست چه خواص و تاثیراتی دارد + عوارض آن مکمل ال آرژنین چیست و چه تاثیری بر ماهیچه ها دارد؟ مکمل بتا آلانین چیست، نحوه مصرف، چه مزایایی دارد و با کراتین چه تفاوتی دارد؟ مکمل پمپ چیست، چه تاثیری دارد و چگونه استفاده می شود؟ (مزایا و معایب پمپ) مکمل پروتئین وی (Whey Protein) چیست چه مزایایی دارد و چطور استفاده می شود؟ مکمل گلوتامین (Glutamine) چیست، چگونه استفاده می شود و چه عوارضی دارد؟