لمینت متحرک چیست و چطور استفاده می شود؟ معایب و عوارض استفاده از آن

لمینت متحرک

لمینت متحرک چیست؟ آیا تا به امروز در مورد آن چیزی شنیدید؟ اگر شخصی هستید که در پی خدمات زیبایی دندان می باشید حتما تبلیغات لمینت متحرک را در سایت های مختلف دیده اند. ولی متاسفانه با وجود تبلیغات فراوان، اطلاعات مناسبی در مورد این تکنیک به افراد داده نمی شود. به همین علت خیلی از اشخاص دچار اشتباه و برخی اوقات متحمل ضرر هم می شوند.

لمینت متحرک چیست؟

لمینت متحرک یا “اسنپ ‌آن ‌اسمایل” که برخی به آن کامپوزیت متحرک هم نیز می گویند، کاور یا روکش نازکی می باشد که روی دندان قرار گرفته و مثل یک پوشش تا حدی می تواند نواقص و ایراد دندان ها را پنهان نماید و ظاهر زیبایی به دندان ها و لبخند شما خواهد داد.

این ابزار در اصل یک پلاک متحرک می باشد که از یک نوع پلیمر غیرسمی یا صمغ دندان با تکنولوژی خاصی در لابراتوار مطابق با شکل و قالب هر دندان تهیه می شود. ولی تازگی ها لمینت های متحرکی در بازار وارد شده اند که به شکل آماده و از پیش ساخته و با قیمت خیلی ارزان به فروش می رسد که البته در مورد آنها توضیح خواهیم داد.

این وسیله به این علت لمینت نام داد می شود که کارایی آن مثل لمینت دندان دائم، پنهان نمودن عیب های دندان و زیباتر کردن دندان هاست و متحرک بودن به این معنی است که دائمی نیست و از روی دندان برداشته خواهد شد.

در اصل شما فقط زمانی که تصمیم دارید به مهمانی یا جلسه خیلی ضروری بروید آن را روی دندان خود می گذارید و هنگام غذا خوردن و شب، موقع خواب باید آن را از روی دندان بردارید.

   لمینت متحرک

ایده لمینت متحرک از کجا شروع شد؟

به صورت کلی دندانپزشکی یکی از درمان های پرهزینه به حساب می آید و از این بین عمل های ترمیمی در دندانپزشکی که برای تغییر طرح لبخند استفاده می شوند هزینه های زیادی دارند که ممکن است انجام آنها برای همه امکان پذیر نباشد.

به همین دلیل برخی از متخصصان وسیله ای ابداع نمودند که قادر باشد جایگزین  ترمیم های دائمی مانند لمینت و کامپوزیت باشد و در عین حال بتواند مشکلات ظاهری دندان مثل افتادگی، شکستگی، زردی یا بدشکلی دندان ها را اصلاح نماید. ویژگی اصلی این وسیله ارزان بودن آن نسبت به برخی روش های زیبایی دندان است.

ولی آیا لمینت متحرک واقعا قادر است ما را به هدفی که برای آن ساخته شده برساند؟

لمینت متحرک چه فرقی با لمینت دندان یا کامپوزیت دندان دارد؟

آیا این روکش متحرک قادر است جایگزین خوبی جهت لمینت و کامپوزیت باشد؟

آیا لمینت های قادر هستند وسیله مورد اعتماد و مناسبی برای دندان ها هستند؟

اگر تصمیم دارید به جواب همه این سوال ها برسید تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

لمینت متحرک سفارشی چگونه آماده می شود؟

فارغ از اینکه لمینت متحرک دارای چه مشکلات و عیوبی است اگر تصمیم دارید که  یک دست از آن ها را داشته باشید نخستین کار این است که به دندانپزشک مراجعه نمایید. دندانپزشک اول دندان های شما را معاینه خواهد کرد تا ببیند آیا لمینت متحرک برایتان مناسب هست یا خیر.

پس از اینکه رنگ روکش های خود را انتخاب نمودید، دندانپزشک از دندان های شما قالب گیری خواهد کرد. مناسب ترین نتیجه هنگامی به دست می آید که قالب گیری با مهارت تمام انجام گردد.

این قالب ها را به لابراتوار می فرستند تا لمینت های متحرک مطابق با شکل دندان و رنگ مورد نظر ساخته شود. فرایند ساخت این لمینت ها امکان دارد چند هفته زمان ببرد.

لمینت های متحرک، برای فک بالا و پایین ساخته می شوند. بعد از اینکه کاورها ساخته شدند دندانپزشک آنها را نصب خواهد کرد  تا ببیند درست روی دندان ها چفت می شود یا نه.

این را به خاطر داشته باشید که پس از قراردادن این کاورها می توانید مایعات بنوشید ولی برای خوردن غذا باید آنها را دربیآورید.

لمینت متحرک

لمینت متحرک چگونه روی دندان نصب خواهد شد؟

تازگی ها لمینت های متحرکی بین افراد رواج پیدا کرده  ند که به شکل پیش ساخته و آماده در بازار وجود دارد.  جهت نصب این لمینت ها که معمولا دارای قیمت پایینی نیز هستند بهتر است که طبق دستور زیر نصب گردد:

 1. نخست قالب ها را به مدت 3 دقیقه در آب جوش بگذارید تا نرم شوند.
 2. بعد آن ها را در بیاورید و چند مدت صبر کنید تا خنک شوند.
 3. بعد از خنک شدن، آن ها را روی دندان ها بگذارید و با دو انگشت شصت خود روی آن فشار آورید تا به خوبی روی دندان محکم شود.
 4. بعد از 60 ثانیه آن ها را از روی دندان بردارید و در آب یخ بگذازید تا سفت شود.
 5. بعد از سفت شدن می توانید مجددا آن ها را روی دندان ها بگذارید.

همه دندانپزشکان و متخصصان روی مناسب بودن و عملکرد همین لمینت های متحرک سفارشی نیز مردد هستند و ایرادات زیادی از این وسیله می گیرند . لمینت های متحرک آماده نیز جایگاه خوبی میان متخصصان ندارند و استفاده از آن ها زیاد توصیه نمی شود.

مشکل این لمینت ها این است که فرم دندان و سایز فک افراد با یکدیگر متفاوت است به همین علت این لمینت ها با فرم و سایز دندان های همه مناسب نمی باشد. خیلی از این لمینت ها نیز از مواد اولیه بی کیفیت ساخته شده اند به همین علت در زمان قرار گرفتن در آب گرم کاملا از یکدیگر باز می شود یا به شکل درست روی دندان چفت نخواهند شد.

به همین علت لمینت های آماده که از طریق شرکت ها به فروش می رسند  ابزاری مطمئن و مناسب جهت زیبا سازی ظاهر دندان نمی باشند به این دلیل که طبق یک مدل فرضی ساخته می شوند و اصولا مواد اولیه با کیفیتی نخواهند داشت. به همین علت نتیجه دلخواه را برای شما  به ارمغان نمی آورند.

لمینت متحرک

مزایای لمینت متحرک

 • لمینت متحرک سفارشی دارای قیمت کم تری نسبت به لمینت دندان دائمی است.
 • این لمینت ها قادر هستند به صورت موقت عیب ها و مشکلات کوچک دندان را مانند  زرد رنگ بودن و شکستگی های دندان را برطرف نمایند.
 • فرایند انجام لمینت متحرک بدون عمل، بیحس شدن و تراش دادن روی دندان انجام می گیرد.

معایب لمینت متحرک

 • باعث آسیب رسیدن به لثه می شود و امکان دارد موجب به وجود آمدن زخم و عفونت در لثه گردد.
 • امکان دارد دندان ها دچار پوسیدگی گردند.
 • جهت استفاده دراز مدت مناسب نیست.
 • ماندگاری و طول عمر آن کوتاه می باشد.
 • در موقع غذا خوردن باید آن را درآورد و این موضوع در مهمانی ها زیاد خوشایند نیست.
 • دارای جنبه درمانی نمی باشد و راه حل دائمی جهت مشکلات دندانی محسوب نمی شود.
 • امکان دارد در حرف زدن دچار اشکال بشوید.
 • امکان شکستن پلاک در زمان گذاشتن و برداشتن در دهان وجود دارد.
 • ممکن است بعد از مدتی رنگ آن ها عوض شود.
 • ممکن است در دهان ایجاد آلرژی کند.

لمینت متحرک

لمینت متحرک برای چه کسانی مناسب می باشد؟

برخی مواقع مجبورمی شوید با وجود تمام مشکلات و عوارض، باز به صورت موقت از لمینت متحرک استفاده نمایید. مانند:

اگرفعلا شرایط مالی خوبی برای انجام لمینت دائم یا کامپوزیت ندارید.

اگر دارای مشکل بی دندانی هستید و هم اکنون نمی توانید ایمپلنت کنید و یا از تکنیک کاشت دندان استفاده نمایید،

اگر یک دورهمی یا مراسم ضروری در پیش دارید و تصمیم دارید به صورت موقت از لمینت متحرک استفاده کنید.

در این موقعیت ها توصیه می کنیم حتما به سراغ متخصص در این زمینه بروید و پس از فراهم شدن لمینت ها  به صورت جدی از آن ها مراقبت  کنید تا دچار عفونت در لثه یا دندان نشوید.

لمینت متحرک قادر خواهد بود برای تمام افرادی که از مشکلات ظاهری  در دندان خود مثل بدرنگ بودن دندان ها،‌ به هم ریختگی،‌ فاصله های بین دندانی، شکستگی دندان ها رنج می برند،‌ خوب باشد. نیاز به ذکر است که اثر این لمینت ها موقتی می باشد و فقط جنبه زیبایی دارد. پس برای کسانی که از مشکلاتی مانند خرابی ریشه ها و پوسیدگی دندان ناراضی هستند،‌ نمی تواند روش مناسبی باشد.

لمینت متحرک

محافظت از لمینت متحرک دندان

بعد از قرار گرفتن لمینت روی دندان ها،‌ این لمینت به صورت محکم روی دندان قفل می شود و شل نخواهد شد. سوال خیلی از کسانی که از این مدل لمینت استفاده می کنند این است که آیا می شود با لمینت متحرک غذا میل کرد؟ با لمینت متحرک می شود به سادگی تمام نوشیدنی ها را میل نمایید. ولی در هنگام استفاده از این لمینت ها، باید از خوردن غذاهای سفت یا چسبناک اجتناب کنید،‌ زیرا که امکان دارد پلاک این لمینت ها بشکند. همچنین باید از میل نمودن غذاها و نوشیدنی هایی که دارای رنگدانه هستند مانند قهوه و چای خودداری نمایید، زیرا که موجب تغییر در رنگ لمینت متحرک می گردد.

این مطالب را هم ببینید