واکسن گارداسیل؛ عوارض واکسن گارداسیل، همه چیز درباره واکسن گارداسیل

شاید نام گارداسیل برایتان آشنا نباشد. گارداسیل یک نوع واکسن است که بدون تجویز پزشک استفاده از آن منع شده است. ویروس HPV یک ویروس زنانه است که در ناحیه تناسلی و رحم بانوان اتفاق می افتد. کاری که گارداسیل انجام می دهد، پیشگیری از سرطان دهانه رحم توسط ویروس HPV می باشد.

همه چیز درباره واکسن گارداسیل، عوارض واکسن گارداسیل

گارداسیل

به جرأت می توان گفت که گارداسیل (Gardasil) نخستین واکسن تأیید شده اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا برای پیشگیری از سرطان گردن رحم توسط ویروس HPV می باشد. 

گارداسیل ساخت شرکت دارویی مرک اند کو می باشد. و به عنوان یکی از قوی ترین واکسن ها برای پیشگیری از سرطان رحم عمل می کند.

ویروس پاپیلوم انسانی عامل ایجاد سرطان گردن رحم است. واکسن گارداسیل، از آلوده شدن فرد به ویروس پاپیلومای انسانی و در نتیجه ابتلا به سرطان دهانه رحم جلوگیری می‌کند.

 

موارد مصرف واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل به منظور پیشگیری از بیماریهای زیر که توسط انواع ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸ ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود ، در خانم ها و آقایان توصیه می گردد :

 • ضایعات پیش سرطانی و سرطان های دهانه رحم ، مقغد ، واژن ، فرج و زگیلهای تناسلی
 • سن تزریق واکسن در خانم ها ۹ الی ۴۵ سال می باشد
 • سن تزریق واکسن در آقایان ۹ الی ۲۶ سال می باشد
 • واکسن گارداسیل به منظور پیشگیری از عفونت HPV علیه ۴ نوع شایع ۶ ، ۱۱ ، ۱۶ ، ۱۸ می باشد و عفونت موجود را درمان نمی کند

لازم به ذکر است، بیش از ۱۵۹ تایپ ویروس اچ پی وی وجود دارد و فقط ویروس هایی که پرخطر هستند نیاز به بررسی دارند و می توانند باعث ایجاد سرطان تناسلی شوند. توصیه می شود دختران قبل از ازدواج یا در دوره دبیرستان این واکسن را تزریق کنند. حتی اگر کسی مبتلا به زگیل باشد باز هم از تزریق واکسن سود خواهد برد. واکسن باید در ماه های صفر، یک و شش تزریق شود. می توانید اولین دوره را تزریق کنید و دوتای بعد را به پس از زایمان موکول کنید.

 

ویروس HPV

ویروس HPV یک نوع ویروس است که از طریق رابطه جنسی، از سوی فرد آلوده به فرد سالم انتقال می یابد. از ویروس HPV بیش از 200 گونه در تمام دنیا کشف شده است که 30 مورد آن قابل سرایت است. و برای سرایت آن فرقی ندارد زنان باشند یا مردان، در هر دو قابل سرایت می باشند.

 

زگیل تناسلی

یکی از شایعترین بیماری های جنسی منتقله در دنیا، زگیل تناسلی می باشد. زگیل تناسلی عامل 75 درصد سرطان های دهانه رحم خانم ها تا به اکنون می باشد. بعضی از نوع ویروس زگیل تناسلی یا HPV از جمله نوع ۱۶ و ۱۸ نوع پرخطر شناخته شده اند.

متأسفانه زگیل تناسلی یکی از مهم ترین عامل های شناخته شده در سرطان گردن رحم در خانم ها می باشد. حتی در بدخیمی های ناحیه تناسلی مردانه نیز ردپای ویروس های عامل زگیل تناسلی یافته شده است. ویروس عامل زگیل تناسلی از دسته HPV می باشد. خوشبختانه مطالعات مستمر محققان منجر به تولید واکسن های مؤثری علیه زگیل تناسلی شده است. فعلا دو نوع واکسن مؤثر شناخته شده است که در مطالعات اولیه مؤثر بوده اند.

همه چیز درباره واکسن گارداسیل، عوارض واکسن گارداسیل

نحوه تزریق واکسن گارداسیل

این واکسن در سه اندازه ۰٫۵ میلی لیتری طی ۶ ماه در عضله تزریق می‌شود. تزریق دوم 1ماه پس از اولی، و تزریق سوم 5 ماه بعد تزریق دوم (صفر،یک،شش) انجام می‌شود. پس از گذشت سه ماه از اولین روز واکسن اثر واکسن ایجاد شده است. این واکسن جایگزین آزمایش پاپ اسمیر از نظر سرطان دهانه رحم در زنان نمی‌شود.

این واکسن به صورت عضلانی و در سه نوبت و در هر ۲ ماه یک بار باید با تجویز پزشک تزریق گردد. برای آنکه خیالتان راحت شود بهتر است این نکته را بدانید که واکسن گارداسیل تنها از پروتئین و یروس ساخته شده و هسته آن را ندارد پس باعث آلودگی نمی شود.

 

نکات مهم در استفاده از واکسن گارداسیل

 1. واکسن باید حتماً با نظر پزشک تجویز شود.
 2. بهترین موقع تزریق واکسن برای زنان بین ۹ – ۲۴ سال و قبل از تماس جنسی است.
 3. واکسن گارداسیل بیشترین نقش را در جلوگیری در نوع ۱۶ و ۱۸ زگیل تناسلی که عامل ۷۵ درصد سرطان های گردن رحم هستند و همچنین نوع ۶ و ۱۱ که عامل ۹۰ درصد زگیل های تناسلی هستند مؤثر می باشد.
 4. واکسن گارداسیل معمولا قبل از سنین نوجوانی وقبل از شروع فعالیت جنسی توصیه می شود.
 5. تنها اثر واکسن، تحریک سیستم ایمنی زنان غیر آلوده و جلوگیری از ایجاد سرطان دهانه رحم است نه جلوگیری کننده از آلودگی به ویروس
 6. این واکسن زگیلهای موجود را درمان نمی کند اما برای افرادی هم که دچار زگیل شده اند توصیه می شود زیرا از انواع دیگر HPVکه فرد دچار آن نشده است جلوگیری می کند.
 7. واکسن گارداسیل در زنان 27-45 سالگی هم بی خطر است وممکن است در پیشگیری از زگیل تناسلی موثر باشد اما در پیشگیری از سزطان دهانه رحم گروه سنی موثر نیست.
 8. این واکسن برای آقایان اصلاً توصیه نمی شود.
 9. زدن واکسن تنها برای زنان سالم و کسانی که هنوز به این زگیل ها مبتلا نشده اند مفید است.
 10. محافظت این واکسن از ویروسی HPV6-11که مسبب 90% زگیل های تناسلی هستند فرد را از زگیل های تناسلی شایع هم محافظت می کند.
 11. ضرورت تزریق واکسن گارداسیل و سرواریکس جهت پیشگیری از ابتلا به زگیل و سرطان در کودکان
 12. واکسن گارداسیل حدود 60-70%سرطان های دهانه رحم را پیشگیری می کند همچنین سرطانهای مقعد ، ولو ،واژن ، وآلت مردان را نیز که با این تیپ HPVها ارتباط دارند پیشگیری می کند
 13. نقش واکسن گارداسیل تنها برای جلوگیری از ایجاد سرطان دهانه رحم در خانم ها است و لذا استفاده از این واکسن برای مردها اصلاً پیشنهاد نمی گردد.
 14. واکسن های مربوط به زگیل تناسلی دو نوع هستند: Gardasil و Cervarix . این واکسنها بدن را از 4 نوع HPV (6، 11، 16 و 18) محافظت می کند.
 15. اکسن گارداسیل 90% زگیل های تناسلی را پیشگیری می کند.
 16. بهترین زمان برای شروع واکسن در خانم ها قبل از شروع تماس جنسی و در فواصل سنی بین ۹ – ۲۷ سالگی می باشد.
 17. واکسن گارداسیل توسط سازمان غذا و داروی امریکا برای استفاده در زنان 9-26 ساله برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم، واژن و ولو زگیل تناسلی و سرطان مقعد و همچنین برای مردان 9 تا 26 ساله برای پیشگیری از زگیل های تناسلی و سرطان مقعد مورد تایید قرار گرفته است .
 18. پس از تزریق واکسن در صورت حساسیت شدید و تورم غیر طبیعی محل به بیمارستان مراجعه نمایید.

 

 

عوارض واکسن گارداسیل

 1. از شایعترین عارضه مربوط به واکسن گارداسیل حالت سردرد است.
 2. تب و لرز، التهاب محل تزریق و حساسیت عمومی در بدن از موارد بسیار نادر عوارض گارداسیل می باشد.
 3. تب، تهوع، سرگیچه، درد در ناحیه تزریق، تورم، خارش، غش کردن و آسیب به خود در ربع ساعت اولیه وجود دارد .
 4. معمولا 15 دقیقه پس از انجام واکسن فرد را نگه می دارند چون امکان حساسیت به مخمر موجود در واکسن ممکن است سبب آلرژی شدید شود.
 5. در خانمهای باردار تزریق ممنوع است.
 6. کودکان زیر 9سال و افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند تزریق واکسن گارداسیل ممنوعیت دارد.

تداوم اثر این واکسن و مدت زمانی که فرد را حفاظت می کند هنوز کاملا مشخص نیست .گارداسیل از همه انواع سرطانهای دهانه رحم پیشگیری نمی کند .بنابراین مهم است بدانیم که زنان باید چل آپ( پاپ اسمیر ) وغربالگری از نظر سرطان رحم را انجام دهند .گارداسیل بعنوان درمان سرطانهای رحم ، مقعد و…. کاربرد ندارد .

همه چیز درباره واکسن گارداسیل، عوارض واکسن گارداسیل

موارد منع مصرف

افراد ذیل به هیچ عنوان نباید از واکسن گارداسیل استفاده کنند.

 • زنان حامله
 • زنان شیرده
 • افرادی که دارای ضعف سیستم ایمنی هستند

 

همچنین بخوانید:

زگیل تناسلی خانم ها چیست و چگونه درمان می شود؟

مطالب مشابه را ببینید!

کپسول پرودایجست؛ موارد مصرف، نحوه مصرف و عوارض این دارو قرص پروپرانولول | موارد مصرف این دارو برای قلب | عوارض قرص پرانول فیناستراید Finasteride برای درمان ریزش مو + نحوه مصرف و عوارض آن خواص خار مریم + نحوه مصرف خار مریم + عوارض جانبی خار مریم که باید بدانید آمپول پیروکسیکام | عوارض و نحوه مصرف داروی پیروکسیکام علائم مسمومیت با متادون؛ خطرات مسمومیت با متادون و درمان آن موارد مصرف مفنامیک اسید؛ کاربرد و عوارض مفنامیک اسید خطرات عوارض مصرف بیش از حد رانیتیدین؛ با عوارض رانیتیدین آشنا شوید موارد مصرف مترونیدازول؛ عوارض جانبی مترونیدازول موارد مصرف قرص سیتریزین؛ عوارض جانبی قرص سیتریزین