همه چیز در مورد تخت یا گرد بودن زمین؛ آیا زمین واقعا کروی است؟

موضوع تخت یا گرد بودن زمین در زمینه علم زمین شناسی و هندسه که به شکل زمین می پردازد، مطرح است. بر اساس نظریه ها و شواهد علمی، زمین به صورت یک تخته بزرگ نیست و بلکه یک سیاره کروی است. این مفهوم بر اساس مشاهدات علمی و آزمایش های مختلف، از جمله اندازه گیری خمیدگی افق و دیگر شواهد، ثابت شده است.

شکل کروی زمین به معنای داشتن یک سطح منحنی است که به دلیل جذب گرانشی، زمین به شکل کروی تقریباً منظم است. با این حال، اگر به مقیاس بزرگتر نگاه کنیم، زمین را می توان به عنوان یک سیاره بسیار بزرگ و متناوب با تپه ها، کوهستان ها و دریاها در نظر گرفت. پس از بررسی علمی، می توان نتیجه گرفت که زمین به صورت یک تخته تخت نیست و بلکه یک سیاره کروی است.

برای اینکه با طرز تفکر زمین تخت گرایان آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم ویدیوی زیر را تا آخر تماشا کنید.

در یوتیوب ببینید: تخت بودن زمین اثبات شد!!! شواهدی مبنی بر تخت بودن زمین و کروی نبودن آن

به طور کامل، زمین به صورت یک کره جامد است که در اثر نیروی گرانش، شکل کروی خود را به خوبی حفظ می کند. در واقع، شکل کروی زمین به دلیل اثر گرانشی ناشی از جرم زیاد زمین است. نیروی گرانشی باعث می شود که ماده بیشتر در قسمت های مرکزی زمین جمع شود و این باعث شکل گرد بودن زمین می شود.

مشاهدات و شواهد علمی بسیاری، از جمله اندازه گیری های ناسلامی از فضا، محاسبات ریاضی و آزمایش های هندسی، نشان داده اند که شکل زمین به طور قابل توجهی به شکل یک کره نزدیک است. از طرفی، اگر به مقیاس بسیار بزرگتری نگاه کنیم، تپه ها، کوهستان ها، دریاها و سایر ویژگی های زمینی، موجبات تغییراتی در سطح زمین ایجاد می کنند.

از این رو، همچنان که آن را یک سیاره کروی در نظر می گیریم، زمین دارای نواحی مختلفی است که می توانند به نمایشگاه های مختلف شکل، سطح و آب و هوایی آن منجر شوند. در ادامه به تخت یا گرد بودن زمین به صورت مفصل تری می پردازیم.

3 8

نظریه علم زمین شناسی در مورد شکل زمین

علم زمین شناسی به عنوان علمی که درباره ساختار، تاریخچه، فرآیندها و تکامل کره زمین می باشد، در مورد کره زمین بسیاری از مفاهیم و دانسته ها را ارائه می دهد. در ادامه به برخی از مهمترین مفاهیم و دانسته های زمین شناسی درباره کره زمین اشاره خواهیم کرد و همچنین درباره تخت یا گرد بودن زمین:

1. ساختار داخلی

زمین به سه لایه اصلی تقسیم می شود: هسته، مانتل و پوسته. هسته از دو قسمت خارجی و داخلی تشکیل شده است، که هسته خارجی از آهن و نیکل تشکیل شده و دما و فشار بسیار بالایی دارد. مانتل بزرگترین لایه زمین است و شامل سنگ های داغ و جامد است. پوسته زمین نیز به دو قسمت پوسته اقیانوسی و قاره ای تقسیم می شود که در نقاط جزئیات گوناگونی دارند.

2. لیتوسفر

لیتوسفر، پوسته بیرونی زمین است که شامل قاره ها، اقیانوس ها و جزایر است. این لایه به شکل صفحات مجزا و متحرکی به نام تکتون ها تقسیم شده است. تکتون ها در حاکمیت قوانین تکتونیک صفحات، که بر اساس جابجایی قاره ها و تغییر شکل پوسته زمین تشکیل شده است، حرکت می کنند.

3. ساختار سطحی

کره زمین شامل اقیانوس ها و قاره ها است. قاره ها ساختاری پایدارتر و سبک تر نسبت به اقیانوس ها دارند و ترکیبی از کوهستان ها، دشت ها، صحراها و جنگل ها را شامل می شوند. اقیانوس ها عمدتاً در مرکز کره زمین قرار دارند و آبی عمیق و گسترده را پوشش می دهند.

4. سنگ شناسی و آب و هوا

زمین شناسی مطالعه ای جامع درباره سنگ ها، کانی ها و آب و هوای زمین است. زمین شناسی به ما کمک می کند تا مراحل تشکیل سنگ ها و تغییرات در سطح زمین را درک کنیم. همچنین، زمین شناسی ما را قادر می سازد تا اثرات آب و هوا بر کره زمین را بشناسیم و درک کنیم که چگونه آب و هوا ساختار و آب وهوای مختلف را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد.

5. تاریخچه زمین

زمین شناسی ما را قادر می سازد تا تاریخچه زمین را بررسی کنیم و اطلاعاتی درباره تغییرات زمین شناسی در طول زمان بدست آوریم. با بررسی سنگ ها و رسوبات در لایه های زمین، ما می توانیم درباره رخدادهایی مانند تشکیل کوهستان ها، گسل ها، آشکارسازی فسیل ها و حتی تأثیرات تاریخی بر زمین بیشتر بدانیم.

در کل، علم زمین شناسی برای ما مفاهیمی ارائه می دهد که به درک بهتر ساختار و فرآیندهای کره زمین کمک می کنند و به ما اجازه می دهد تا تغییرات زمین شناسی را در طول زمان درک کنیم.

نظریه زمین صاف در مصر باستان

تخت یا گرد بودن زمین از سوالات گذشتگان است. نظریه صاف بودن زمین در مصر باستان، که به عنوان نظریه “زمین صاف” یا “صف الأرض” شناخته می شود، یکی از باورهای اساسی و تصوّرات کیهانی در فرهنگ مصر باستان بود. طبق این نظریه، زمین به صورت صاف، مسطح و مستقل از نقاط دیگر کیهان در نظر گرفته می شد.

در اساطیر و متون مصر باستان، زمین به عنوان “حت” یا “خو” شناخته می شد که به معنی “منطقه” یا “جزیره” بود و به صورت یک سطح مسطح و هموار تصوّر می شد. باور اصلی مصریان باستان بر این بود که زمین به صورت مکانی ثابت بوده و فقط محیط زندگی انسان ها را شامل می شود.

این نظریه ممکن است به دلیل مشاهدات سطحی که مصریان باستان داشتند و عدم دسترسی آنها به تجهیزات و تکنولوژی های پیشرفته تری که امروزه ما داریم، شکل گرفته باشد. آنها در مورد توپوگرافی زمین و ساختار واقعی آن اطلاعات دقیقی نداشتند و از طریق مشاهدات سطحی خود به نتیجه صاف بودن زمین رسیدند.

به همین دلیل، در مصر باستان تصویری از زمین به عنوان یک صفحه صاف، پهناور و بی پایان شکل گرفت. این نظریه با توجه به اعتقادات مذهبی، فرهنگی و تصوّرات کیهانی مصریان باستان شکل گرفت و در طول قرون به عنوان قاعده ای موروثی و مقدس در این فرهنگ حفظ شد.

مهم است توجه داشت که امروزه با دانش های علمی و مشاهدات مدرن، ما می دانیم که زمین به صورت کره ای است و توپوگرافی آن تغییرات وسیعی دارد. این نظریه صرفاً یک باور و تصوّر در فرهنگ مصر باستان بوده و با دانش علمی ما درباره ساختار و شکل زمین، تطبیق ندارد.

اولین نظریه در مورد تخت یا گرد بودن زمین

اولین نظریه تخت یا گرد بودن زمین که شناخته شده است، نظریه تخت بودن زمین فیثاغورس است. فیثاغورس، یک فیلسوف و ریاضیدان یونانی باستان، در قرن پنجم قبل از میلاد، این نظریه را ارائه کرد.

به طبقه بندی فیثاغورس، زمین به صورت یک صفحه مسطح و تخت بوده است. او این نظریه را بر اساس مشاهدات خود از افق دریا و سایر پدیده ها ارائه داد. همچنین، او معتقد بود که همه اجسام آسمانی نیز بر روی یک سطح مسطح و تخت حرکت می کنند.

با پیشرفت علم و مشاهدات بیشتر، نظریه تخت بودن زمین فیثاغورس در طول زمان رد شد. مشاهدات فلکی، اندازه گیری های جغرافیایی، نظریه گرانش نیوتن و سایر شواهد علمی نشان دادند که زمین به صورت یک سیاره کروی است. این نتایج در قرن چهاردهم توسط علما و مخصوصاً کاشفان جهانگردی مطرح شد و تصویر تخت بودن زمین کاملاً رد شد.

اگرچه نظریه تخت بودن زمین فیثاغورس از بین رفته است، اما مشاهدات و آزمایشات علمی در ادامه نشان داده اند که زمین به صورت یک کره کروی با تناوب ها و تنوع های زمین شناسی و جغرافیایی است.

مطلب مشابه: 5 نظریه درباره جهان موازی؛ آیا جهان موازی واقعا وجود دارد؟

3188313 501

گرد بودن زمین، اثبات شد!

گرد بودن زمین به عنوان یک سیاره کروی از دیرباز مورد توجه علما و فیلسوفان بوده است. اما به طور کلی، بعضی از فیلسوفان و علمای باستانی به طور غیررسمی و بدون داشتن شواهد علمی قوی، به گرد بودن زمین پی برده بودند.

اما همانطور که گفته شد، تا قرن چهاردهم، بسیاری از مسافران، ماجراجویان و علمای جهانگرد، از جمله ابن بطوطه، مارکو پولو و اوجینیوس کورتشر، به وضوح به گرد بودن زمین پی برده بودند. آنها از طریق مشاهدات طولیت سایه در نقاط مختلف زمین، شکل آن را به عنوان یک کره کروی تشخیص دادند.

اما فردی که می تواند به عنوان کشف کننده رسمی گرد بودن زمین به حساب آید، نیکولاوس کوپرنیکوس (Nicolaus Copernicus) است. در قرن شانزدهم، کوپرنیکوس به عنوان فیلسوف و ریاضیدان لهستانی، نظریه هلیوسنتریک را ارائه کرد که بر پایه آن زمین به عنوان یک سیاره کروی و مداری حول خورشید حرکت می کند. این نظریه، پایه گذاری برای توجیه و تفسیر بهتر گرد بودن زمین بود و به شکل گسترده تری از آن به عنوان یک سیاره کروی نگاه شد.

پس از کوپرنیکوس، بسیاری از علمای دیگر مانند گالیلئو گالیله، ژان باتیست لموند و ایزاک نیوتن با تحقیقات و مشاهدات خود به گرد بودن زمین و حرکت آن حول خورشید تأیید دادند. در کل تخت یا گرد بودن زمین سالیان سال بحث میان دانشمندان بوده است.

بررسی ساختار کلی کره زمین (تخت یا گرد بودن زمین)

زمین یک سیاره کروی است با شکلی نزدیک به یک کره. ساختار زمین شامل لایه های مختلف است که از داخل به بیرون عبارتند از:

1. هسته: هسته زمین درونی ترین لایه آن است و شامل فلزات سنگین مانند آهن و نیکل است. هسته زمین به دو قسمت تقسیم می شود: هسته داخلی که به دلیل فشار بالا در آن درخشش شدید رخ می دهد و در حالت جامد است، و هسته خارجی که در آن به دلیل شرایط حرارتی بیشتر به حالت مایع تبدیل می شود.

2. مانتل: مانتل لایه بزرگی است که هسته را احاطه کرده و شامل مواد سنگی سیال مانند سیلیکات ها، اکسیدها و فلزات است. مانتل زمین بخش عمده ای از حجم زمین را تشکیل می دهد و دمای بالایی در این لایه وجود دارد که به تدریج به سمت سطح زمین کاهش می یابد.

3. پوسته: پوسته زمین لایه بیرونی آن است که از اسکله زمین تا سطح زمین در محیط بیرونی تشکیل شده است. پوسته زمین شامل قاره ها، اقیانوس ها، رسوبات و سنگ ها است. قسمت بسیار کوچکی از پوسته را پوسته قاره ای تشکیل می دهد که ضخامت بزرگتری نسبت به پوسته اقیانوسی دارد.

زمین به شکل یک سیاره کروی است که ساختار داخلی پیچیده ای دارد و شامل لایه های هسته، مانتل و پوسته است.

3188314 222

به علاوه، ساختار زمین به طور تفصیلی به دو قسمت مهم دیگر تقسیم می شود:

4. هیدروسفر: هیدروسفر به مجموعه آبهای زمین اعم از اقیانوس ها، دریاها، رودخانه ها، دریاچه ها و آبهای زیرزمینی اطلاق می شود. هیدروسفر بخش عظیمی از سطح زمین را پوشانده است و از لحاظ شکلی و فیزیکی با پوسته تعامل دارد.

5. جو: جو زمین، لایه نازکی از هوا و گازهای مختلف است که سطح زمین را محیطی برای زندگی ارائه می دهد. جو شامل اکسیژن، نیتروژن، کربن دی اکسید و سایر گازها است. این لایه از جو به طور گسترده ای با تغییرات ارتفاع به شکل خاصی تغییر می کند و تأثیر قابل توجهی در شرایط آب و هوایی دارد.

این ساختار ها در کنار هم و با همکاری دیگر بخش های زمین، مانند قاره ها، اقیانوس ها و جنگل ها، زمین را به عنوان یک سیستم زنده و پویا شکل می دهند.

مطلب مشابه: خسوف چیست؟ همه چیز در مورد ماه گرفتگی

ناسا و شکل ساختاری کره زمین درباره تخت یا گرد بودن زمین

ناسا، سازمان ملی هوافضا و فضایی ایالات متحده آمریکا است و مسئولیت بررسی و پژوهش در زمینه های مختلف فضاشناسی را دارد. یکی از موضوعات مهمی که ناسا بررسی می کند، پدیده گردش زمین و تخت یا گرد بودن زمین است.

زمین، سیاره ای است که در حال گردش حول خورشید است. این گردش زمین باعث به وجود آمدن روز و شب می شود. همچنین، زمین در حال گردش خود حول محور خود نیز است. این گردش زمین به مدت 24 ساعت کامل انجام می شود و باعث تغییرات زمانی مانند روز و شب و تغییر فصل ها می شود.

ناسا برای بررسی و نظارت بر گردش زمین از مجموعه ای از ماهواره ها و سیستم های مشابه استفاده می کند. این ماهواره ها اطلاعاتی در مورد سرعت و جهت گردش زمین، تغییرات زمانی و جغرافیایی زمین و همچنین تغییرات آب و هوا و محیط زیست را جمع آوری می کنند.

با بررسی گردش زمین و تغییرات آن، ناسا و سایر سازمان های فضایی قادر به درک بهتر از طبیعت و رفتار زمین هستند و می توانند برنامه ها و پروژه هایی را در زمینه حفاظت از محیط زیست و مدیریت منابع زمین برنامه ریزی کنند. همچنین، این اطلاعات می توانند در بررسی تغییرات آب و هوایی و تغییرات جغرافیایی زمین مفید باشند.

چرا برخی معتقدند زمین صاف است؟

بعضی از افراد ممکن است باور داشته باشند که زمین صاف است به دلایل مختلف. در زیر برخی از دلایل مورد نظر آنها ذکر شده است:

 • تجربه مشاهده محدود: برخی افراد ممکن است فقط به صورت محدودی از زمین دیدار کنند، به طور مثال، در یک منطقه بسیار صاف و بیابانی زندگی می کنند که هیچ تپه یا کوهی را نمی بینند. به همین دلیل، آنها ممکن است باور کنند که زمین به صورت صاف و تخت است.
 • تجربه غیرمستقیم: برخی از افراد تنها از طریق نقشه ها، عکس ها یا تصاویر ماهواره ای با زمین آشنا می شوند. این تصاویر ممکن است به دلیل تفکیک و کاهش تغییرات زمین، زمین را به نظر صاف و تخت نشان دهد.
 • نادیده گرفتن مقیاس: برخی از افراد ممکن است مقیاس و بزرگی زمین را درک نکنند. از دیدگاه آنها، زمین در مقیاس کوچک به نظر می رسد که می تواند صاف و تخت به نظر بیاید، در حالی که در واقعیت، زمین به صورت یک سیاره بزرگ با تپه ها، کوهستان ها و دریاها است.

نظر زمین تخت گرایان در مورد کره زمین

زمین تخت گرایان (Flat Earth Society) یک گروه و سازمان غیرانتفاعی است که باور دارند زمین به شکل یک صفحه یا دیسک است و به عنوان یک صفحه مسطح در فضا قرار دارد، نه به صورت یک سیاره کروی. طرح زمین تخت در تاریخ زمین شناسی و کیهان شناسی به طور عمده توسط جامعه علمی رد شده است و به عنوان یک باور نادرست شناخته می شود.

اعضای این گروه متشکل از افرادی هستند که باور دارند که تمام مدارهای فلکی و شواهد علمی که به شکل کروی بودن زمین اشاره دارند، تقلبی هستند و به صورتی طراحی شده اند تا این باور را برانگیزند. آنها معتقدند که تصاویر و فیلم هایی که از زمین به صورت کروی گرفته می شوند، تقلبی هستند و اثباتی قطعی برای شکل کروی بودن زمین وجود ندارد.

ممکن است عده ای از زمین تخت گرایان با دیدگاه های دینی، علمی یا ترکیبی از آنها این باور را تحت تأثیر قرار داده باشند. برخی از اعضا به عنوان فرقه های مستقل و بدون هیچ نوع سازماندهی عمل می کنند و برخی دیگر در گروه ها و سازمان هایی مانند “Flat Earth Society” عضو شده اند.

استدلال های ارائه شده توسط زمین تخت گرایان به عنوان دلیل بر تخت بودن زمین، به صورت عمده از استناد به تجربیات شخصی، تفسیر نادرست و اشتباه اطلاعات علمی، تفسیر نادرست داده های عمومی و عقاید پیچیده و ناعادلانه ساخته شده اند.

نشانه های اثبات کروی بودن زمین

در مقاله تخت یا گرد بودن زمین به نشانه های اثبات کروی بودن زمین می پردازیم. شکل کروی بودن زمین بر اساس شواهد و مدارک علمی بسیاری اثبات شده است. در زیر، به برخی از نشانه ها و مدارک اصلی که برای اثبات کروی بودن زمین استفاده می شود، اشاره خواهیم کرد:

 • تصاویر از فضا: تصاویر گرفته شده از فضا نشان می دهند که زمین یک سیاره کروی است. عکس هایی که توسط مأموران فضانوردی یا سکوهای فضایی مختلف گرفته شده اند، شکل کروی بودن زمین را به وضوح نشان می دهند.
 • سفرهای بین المللی: سفرهای هوایی بین المللی که از یک قاره به دیگری انجام می شوند، نشان می دهند که زمین یک کره است. در هر سفر بین قاره ها، هواپیماها به ارتفاعی بالاتر از زمین صعود می کنند و مسیری کوتاهتر را طی می کنند. این امر تنها در صورتی ممکن است که زمین به شکل یک کره باشد.
 • تجربه شیپولنیکوف: در سفر اوکراینی به قطب شمال، فیودور شیپولنیکوف در سال 1893 به نقاط مختلف قطب شمال پرواز کرد و بر اساس مشاهداتش، زمین را به عنوان یک کره توصیف کرد.
 • ظهور و نشوء خورشید و ماه: رصد روز و شب، طلوع و غروب خورشید، وجود ماه و تغییر شکل آنها، نشان می دهند که زمین یک سیاره کروی است. اگر زمین مسطح بود، خورشید و ماه به طور همزمان برای همه مشاهده می شدند و تغییر شکل آنها به وجود نمی آمد.
 • نمای کروی در افق: وجود مناظر کروی در افق از برج ها، کوه ها و سواحل نیز نشان می دهد که زمین به شکل یک کره است. وقتی که به سمت افق نگاه می کنیم، خطای کمی در شکل مناظر را می بینیم که به شکل کروی بودن زمین اشاره دارد.

فرم و محیط کروی زمین

محیط زمین، به عنوان یک سیاره کروی، شامل اجزای مختلفی است که از قاره ها، اقیانوس ها، جبال، صحراها، جنگل ها، رودخانه ها، دریاچه ها و مناطق قطبی تا هوا و جو، هیدروسفر و فضای بیرونی تشکیل شده است. در زیر به برخی از این اجزا می پردازیم:

 • قاره ها: زمین دارای قاره های بزرگی است که شامل اقالیم، کوهستان ها، صحراها، جنگل ها و دشت ها می شوند. قاره ها شامل قاره آمریکا، اروپا، آسیا، آفریقا، استرالیا و قاره های قطبی شمالی و جنوبی هستند.
 • اقیانوس ها: اقیانوس ها بخش عمده ای از سطح زمین را پوشش می دهند و شامل اقیانوس اطلسی، اقیانوس آرام، اقیانوس هند، اقیانوس جنوبی و اقیانوس شمالی است. اقیانوس ها مناطق غنی از آبزیان و حیات دریایی هستند.
 • جبال و کوهستان ها: زمین دارای رشته کوه ها و کوهستان های بلندی است که در سراسر جهان یافت می شوند. کوهستان ها شکل منحصربه فردی به مناظر زمین می بخشند و در تأثیر بر اقلیم و آب وهوای منطقه نقش مهمی دارند.
 • هیدروسفر: هیدروسفر شامل تمام آبهای زمین است، از جمله اقیانوس ها، دریاها، رودخانه ها، دریاچه ها و آبهای زیرزمینی. آب در زمین نقش بسیار مهمی در حفظ زندگی و تعادل اکوسیستم ها ایفا می کند.
 • هوا و جو: جو زمین لایه نازکی از هوا و گازهای مختلف است که سطح زمین را احاطه کرده است. جو دارای اکسیژن، نیتروژن، کربن دی اکسید و سایر گازها است و نقش مهمی در حفظ حیات و ایجاد شرایط آب و هوایی دارد.
 • فضا: در نهایت، زمین در محیط فضا قرار دارد و در تأثیر قوانین فیزیکی و تأثیرات نجومی قرار می گیرد. تأثیرات نجومی شامل جاذبه خورشید، حرکت زمین در مدار خود و تأثیرات سیارات و اجرام آسمانی دیگر است.

اشکالات نظریه صاف بودن زمین

نظریه صاف بودن زمین، که به عنوان یکی از مفاهیم پایه ای در علوم زمین شناخته می شود، توسط بسیاری از دانشمندان و محققان تأیید شده است. این نظریه بیان می کند که سطح زمین در نقاط مختلف کره ای آن به طور تقریبی صاف است، به این معنی که تغییرات ارتفاعی زمین در مقیاسهای بزرگتر از تپه ها و کوه ها قابل توجه نیستند.

با این حال، برخی از اشخاص و نظریه پردازان از این نظریه شک ها و سؤالاتی را مطرح کرده اند. در زیر به برخی از این اشکالات درباره تخت یا گرد بودن زمین اشاره خواهیم کرد:

۱. توپوگرافی زمین

نظریه صاف بودن زمین بیان می کند که زمین در مقیاس بزرگ صاف است. اما در مقیاسهای کوچکتر، توپوگرافی زمین تغییرات قابل توجهی را نشان می دهد. تپه ها، کوهستان ها، دره ها و رودخانه ها نمونه هایی از توپوگرافی زمین در مقیاس کوچکتر هستند که نظریه صاف بودن زمین به آنها پاسخ نمی دهد.

۲. نیروهای داخلی زمین

عللی مانند فعالیت زمین ساختی، زمین لرزه ها، آتشفشان ها و جابه جایی قاره ها نشان می دهد که زمین همچنان فعال است و تحت تأثیر نیروهای داخلی قرار دارد. این نیروها می توانند تغییراتی را در سطح زمین ایجاد کنند و ایده صاف بودن زمین را در مقیاس بزرگتر به چالش بکشند.

۳. جاذبه زمین

نظریه صاف بودن زمین فرض می کند که زمین یک توپ کره ای صاف است. اما توزیع ناهمگن جاذبه در سطح زمین، ناشی از وجود کوه ها، دره ها و تغییرات توده سنگی، به معنی عدم صاف بودن کامل زمین است.

اگر زمین صاف بود چه اتفاقاتی رخ می داد؟

اگر زمین به طور کامل صاف و بدون ترک و خمش بود، تأثیرات و تغییرات بسیاری در جهان وجود داشت که می توان آنها را به شرح زیر بیان کرد:

 1. عدم وجود قاره ها و کوهستان ها: قاره ها و کوهستان ها، نتیجه فشارهای ورودی در پوسته زمین و جابجایی قاره ها توسط پلاک های قاره ای هستند. اگر زمین صاف بود، عدم وجود خمش و ترک بزرگترین عوارضی بر جهان شناسی و زیست شناسی داشت و کوهستان ها و قاره ها کاملاً نبودند.
 2. عدم تنوع زیستی: یک زمین صاف بدون توپوگرافی و تراکم کوهستان ها و دشت ها، تنوع زیستی را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. زیستگاه های متنوع مانند جنگل ها، صحراها، ساحل ها و آبهای غنی، برای انواع مختلفی از جانداران زمین بسیار مهم است و در یک زمین صاف به صورت طبیعی تشکیل نمی شود.
 3. تغییر در آب و هوا: تراکم کوهستان ها، صحراها و سایر زمین های متنوع، تأثیرات قابل توجهی روی الگوهای آب و هوایی دارند. این تراکم ها باعث ایجاد الگوهای بارش، وزش بادها، رواناب و دمای متنوع می شوند. بدون آنها، الگوهای آب و هوایی بسیار ساده تر و یکنواخت تر می شد.
 4. تأثیر بر محیط زندگی: کوهستان ها و وجود دشت ها و صحراها، تأثیر قابل توجهی بر محیط زندگی انسان و سایر موجودات دارند. آنها به عنوان منابع آب، غنی ترین تنوع زیستی و مکان های مورد علاقه برای سکونت و فعالیت های اقتصادی عمل می کنند. در زمین صاف، این تنوع و منابع به شکل قابل توجهی کاهش می یابد.

زمین صاف: شب و روز؛ تاریکی و روشنایی

اگر زمین به طور مسطح فرض شود (به طوری که نه توپی است و نه برجستگی های توپوگرافیک دارد)، تغییرات روز و شب و فصول به صورتی متفاوت نسبت به زمین واقعی خواهد بود. در زیر توضیح داده می شود که چگونه یک زمین مسطح تاثیر روز و شب و فصول را تجسم می دهد:

1. روز و شب

دوران روز و شب ناشی از چرخش زمین در محور خود است. زمین واقعی به صورت کره ای است و در حال چرخش در محور خود با حرکتی به سمت شرق است. این چرخش باعث می شود که بخش های مختلف زمین به ترتیب به سمت خورشید مستقیم شوند و روشنایی را تجربه کنند. اما در یک زمین مسطح، تمام نقاط همزمان در تماس با خورشید قرار خواهند گرفت و همچنین سایر نقاط در سایه قرار می گیرند. بنابراین، برخلاف واقعیت، در یک زمین مسطح همه نقاط همزمان روشنایی را تجربه می کنند و نه نیازی به تغییر طول روز و شب وجود دارد.

2. فصول

تغییر فصول در زمین واقعی ناشی از شیب محور زمین است. محور زمین نسبت به مدار خود کمی کج است، که به علت این شیب، مناطق مختلفی در طول سال به مقدار مختلفی از نور خورشید وابسته هستند. این باعث تولید فصول مختلف مانند بهار، تابستان، پاییز و زمستان می شود. در یک زمین مسطح، این شیب محور وجود ندارد و نور خورشید به طور یکنواخت در طول سال تابش می کند، بنابراین تغییر فصول وجود نخواهد داشت.

به طور خلاصه، اگر زمین به طور مسطح فرض شود، تجربه روز و شب و تغییر فصول به صورتی ساده و یکنواخت خواهد بود و تفاوت هایی که در زمین واقعی وجود دارد را نخواهد داشت.

زمین گرد است یا کروی؟

زمین به طور عمده به عنوان یک سیاره کروی شناخته می شود. اگرچه شکل دقیق زمین یک سیاره است که به صورت بالغ بر 99٪ به شکل کره ای نزدیک است، اما برخی اختلافات کوچک در شکل آن وجود دارد که ناشی از عواملی مانند گرانش و نیروهای داخلی است.

شکل کروی زمین به دلیل اثر گرانشی است. گرانش زمین تلاش می کند همه مواد را به سمت مرکز خود بکشاند. به این ترتیب، همه نقاط سطح زمین تقریباً به یک فاصله مساوی از مرکز زمین قرار دارند و نتیجه آن یک سطح منحنی به شکل کره ای است.

همچنین، شکل کروی زمین را می توان از روش های علمی و مشاهدات تجربی نیز تأیید کرد. برای مثال، در عصر قدیم، مسافرانی که دریاها را طی می کردند، متوجه می شدند که هنگامی که از دید آنها یک ساحل ناپدید می شد، ابتدا سریع تر از پایین به بالا و سپس به طور آهسته تر از بالا به پایین دیده می شود، که این مشاهده تنها در صورتی ممکن است که زمین گرد و کروی باشد.

ارتباط جاذبه، فشار و اکسیژن و شکل کره زمین

شکل کره زمین تأثیر بسیار مهمی در خواص جاذبه، فشار و اکسیژن زمین دارد. در زیر به تفصیل بررسی خواص مذکور در رابطه با شکل کره زمین خواهیم پرداخت:

1. جاذبه: شکل کره زمین باعث تشکیل گرانش مرکزی می شود. نیروی جاذبه به مرکز زمین تمرکز می یابد و در جهتی عمود بر سطح زمین به سمت مرکز کره زمین جاذبه ایجاد می کند. بنابراین، نیروی جاذبه باعث نگهداری مواد و اشیاء بر روی سطح زمین می شود و تأثیر مستقیمی بر جریان هوا و آب، حرکت اجسام و برخی فرآیندهای زمین شناسی دارد.

2. فشار: شکل کره زمین باعث ایجاد فشار در عمق های بیشتر زمین می شود. با افزایش عمق درون زمین، وزن سنگ ها و لایه های فوقانی فشار را به سمت مرکز زمین افزایش می دهد. این فشار باعث تشکیل کوهستان ها، گسل ها و فعالیت های زمین ساختی دیگر می شود.

3. اکسیژن: شکل کره زمین تأثیر مستقیمی بر توزیع اکسیژن در هوا و اقیانوس ها دارد. به دلیل شکل کره زمین، اکسیژن به طور طبیعی در بخشهای بالایی اتمسفر و اقیانوس ها تجمع می یابد. در ارتفاعات بالاتر، به دلیل کاهش فشار هوا، محتوای اکسیژن در هوا کاهش می یابد.

3188316 842

درون زمین چه می گذرد؟

درون زمین یا داخل زمین، بخشهایی از ساختار داخلی کره زمین را که زیر سطح پوسته زمین قرار دارند، شامل می شود. درون زمین شامل سه لایه اصلی است: هسته داخلی، هسته خارجی و مانتل.

1. هسته داخلی

هسته داخلی درون زمین نازک ترین لایه درونی است و به طور عمده از آهن و نیکل تشکیل شده است. این لایه به دلیل فشار بالا و دمای بسیار بالا، در حالت جامد است. هسته داخلی نقش مهمی در تولید مغناطیس زمین با بافت آهنی خود ایفا می کند.

2. هسته خارجی

هسته خارجی درون زمین، میان هسته داخلی و مانتل قرار دارد. این لایه نیز از آهن و نیکل تشکیل شده است و در دمای بالا و شرایط فشاری قوی به شکل مایع است. جابجایی های مغناطیسی در هسته خارجی منجر به تولید میدان مغناطیسی زمین می شود.

3. مانتل: مانتل بزرگترین لایه درون زمین است و بین هسته خارجی و پوسته زمین قرار دارد. مانتل شامل سنگ های داغ و جامد است که در دمای بالا قرار گرفته اند. این لایه به عنوان منبع اصلی آتشفشان ها و فعالیت زلزله ها عمل می کند.

درون زمین نقش مهمی در فعالیت های زمین شناسی دارد. مانتل و هسته ها با انتقال حرارت و جابجایی ماده، فعالیت های دینامویی را ایجاد می کنند که منجر به تولید زمین لرزه ها، آتشفشان ها و تغییرات در ساختار پوسته زمین می شوند. همچنین، درون زمین نقش مهمی در تشکیل میدان مغناطیسی زمین دارد که ما را از تأثیرات مضر پرتوهای خورشیدی محافظت می کند.

سخن پایانی

تخت یا گرد بودن زمین و شکل زمین یکی از مسائلی است که از دیرباز توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. تحقیقات علمی و مشاهدات طبیعی نشان داده اند که زمین به صورت یک کره استوایی شکل گرفته است. این به این معناست که قطرهای زمین در جهت شمال و جنوب کوتاه تر از قطر استوایی آن می باشد. این شکل بر اثر نیروی گرانشی که توسط زمین ایجاد می شود، به وجود آمده است. نیروی گرانشی باعث فشار متقارن بر روی زمین می شود و موجب کروی بودن شکل آن می شود. البته باید توجه داشت که زمین به صورت یک کره کامل نیست و در نتیجه به صورت یک کره منشوری شکل گرفته است.

این مطالب را هم ببینید