راهنمای انتخاب کرم پودر برای پوست های مختلف؛ انواع کرم پودر برای پوست صورت

 یکی از سخت ترین مراحل در هنگام خرید لوازم آرایشی، انتخاب یک کرم پودر خوب و مناسب است؛ زیرا انتخاب کرم پودری که با نوع پوست تناسب داشته باشد و از نظر نوع بافت نیز با جنس پوست هماهنگ باشد، کار سخت و دشواری است. برای انتخاب کرم پودر، ابتدا باید نوع پوست خود را مشخص کنید. معمولا پوست افراد به صورت چرب، خشک، حساس یا مختلط است. برای پوست های چرب، کرم پودرهایی که میزان چربی کمتری دارند، مناسب تر هستند؛ در حالی که برای پوست های خشک، کرم پودرهای حاوی مواد مرطوب ‌کننده توصیه می ‌شوند.

برای پوست های حساس نیز محصولات بدون عطر و مواد افزودنی بهترین گزینه محسوب می شوند. علاوه بر جنس پوست، تطابق رنگ کرم پودر با رنگ پوست نیز حائز اهمیت می باشد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی انتخاب یک کرم پودر مناسب برای انواع پوست های مختلف بپردازیم. با ما همراه باشید.

انواع کرم پودرها

کرم پودر ها انواع مختلفی دارند که باید قبل از خرید با خصوصیات و ویژگی های هر کدام از آن ها آشنا شوید. این کرم پودر ها شامل کرم پودر های رنگی، کرم پودر های براق کننده، کرم پودر های خالص و کرم پودر استیک، کرم پودر های بر پایه آب و… هستند. کرم پودر های مرطوب کننده، همان طور که از نام آن ها مشخص است، سبب آبرسانی پوست می شوند و با دانه های رنگی موجود در فرمولاسیون خودشان، روی پوست، رنگ و پوشش مناسبی ایجاد می کنند.

کرم پودر های خالص معمولا پوست را صاف، یکدست و کمی درخشان می کنند. اگر زیاد اهل آرایش کردن نیستید و دوست دارید که پوست صورتتان جلوه طبیعی داشته باشد، این کرم پودر ها گزینه بهتری هستند. کرم پودر های براق کننده، پوست را جوان و شاداب می کنند اما برای پوست های چرب گزینه مناسبی نیستند. کرم پودر های استیک نیز به صورت ماتیکی و جامد هستند و قدرت پوشانندگی بسیار بالایی دارند.

این کرم پودر ها کمی سنگین هستند و ترکیبی از کرم پودر و کانسیلر می باشند. کرم پودر های بر پایه آب، یا بر پایه روغن هستند یا بر پایه آب. آن هایی که بر پایه آب هستند بسیار سبک بوده و بعد از استفاده از آن به هیچ عنوان چسبندگی یا سنگینی نخواهید داشت. افرادی که پوست ایشان چرب و دارای منافذ نسبتا باز است، می توانند از پودرهای بر پایه آب و فاقد چربی استفاده کنند.

مطلب مشابه: اطلاعات درباره پرایمر، کارکرد و انواع آن با نکات مهم آرایشی

راهنمای انتخاب کرم پودر برای پوست های مختلف؛ انواع کرم پودر برای پوست صورت

 انتخاب کرم پودر بر اساس تناژ پوست

برای انتخاب کرم پودر بر اساس تناژ پوست، ابتدا باید تناژ پوست را تشخیص داد. اگر پوست فرد روشن است، باید از کرم پودر هایی با تناژ روشن استفاده کند. برای پوست هایی که تناژ متوسط دارند یعنی نه تیره هستند نه روشن، کرم پودر های تناژ متوسط، مناسب هستند. برای پوست تیره نیز از کرم پودری با تناژ تیره تر استفاده می شود. همچنین، برخی از کرم پودر ها پوشش متوسط یا بالا دارند که شما می توانید با توجه به نیاز و جنس پوست خود، یک کرم پودر مناسب را انتخاب و خریداری کنید. برای انتخاب کرم پودر بر اساس تناژ پوست، باید به یک سری نکات مهم توجه داشته باشید که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

• تناسب رنگ:  برای تناژ روشن، از کرم پودر هایی با رنگ های سرد و روشن، برای تناژ متوسط از کرم پودر های میانه و طبیعی و برای تناژ تیره از کرم پودر هایی با رنگ های گرم و تیره استفاده می شود.

• نوع پوست: برای پوست چرب، از کرم پودرهای مات یا فاقد چربی، برای پوست خشک از کرم پودر های مرطوب ‌کننده و برای پوست های حساس، به دنبال کرم پودرهای بدون عطر و مواد افزودنی باشید.

• تست روی پوست: همیشه قبل از خرید کرم پودر، مقداری از آن را روی قسمت کوچکی از پوست تست کنید تا مطمئن شوید که رنگ و فرمول آن با پوست شما سازگار است و علاوه بر این، به آن حساسیت ندارید.

در هنگام انتخاب کرم پودر باید به چه نکاتی توجه کرد؟

هدف از زیرسازی آرایش و زدن کرم پودر این است که پوستی صاف و یکدست داشته باشید. در هنگام انتخاب و خرید کرم پودر باید به نکات مهمی چون جنس پوست، تطابق رنگ کرم پودر با نوع پوست، تعیین آندرون یا رنگ زمینه پوست، انتخاب نمای نهایی و تست قبل از خرید توجه کنید تا بتوانید خریدی مناسب و اصولی تر داشته باشید. در ادامه موارد گفته شده را به طور مختصر توضیح خواهیم داد.

راهنمای انتخاب کرم پودر برای پوست های مختلف؛ انواع کرم پودر برای پوست صورت

نوع پوست

اولین و مهمترین گام در هنگام خرید کرم پودر، تشخیص نوع پوست است. برای خرید یک کرم پودر مناسب در ابتدا باید در مورد ضرورت ها و نیاز های پوست خود، اطلاعات کافی داشته باشید. جنس پوست در افراد مختلف، متفاوت است و به انواع پوست های مختلف مانند پوست خشک، چرب، حساس و مختلط تقسیم بندی می شود که در ادامه بیشتر در مورد آن ها توضیح خواهیم داد.

پوست های خشک

پوست خشک، پوستی است که در اثر کمبود رطوبت و کاهش ترشح روغن‌ های طبیعی پوست، مستعد خشکی می شود. پوست های خشک به سرعت ترک خورده و دچار آسیب می شوند. افرادی که پوست آن ها خشک است، به دلیل کمبود رطوبت، دچار پیری زودرس و چین و چروک خواهند شد؛ به همین دلیل باید از کرم پودر هایی استفاده کنند که متناسب با نوع پوست ایشان است و حاوی مواد مرطوب کننده و آبرسان می باشد. این کرم پودر ها علاوه بر آبرسانی پوست، قدرت پوشش دهی بسیار بالایی نیز دارند.

پوست های چرب

پوست های چرب پوست هایی هستند که میزان تولید روغن ‌های طبیعی در آن ها بیشتر از حد معمول است. افرادی که پوست آن ها بیش از حد چرب است، باید از کرم پودر های مایعی که فاقد چربی هستند، استفاده کنند. فرمولاسیون این کرم پودر ها به گونه ای است که با جذب چربی ها، پوستی مات و صاف را به فرد هدیه می دهند. کرم پودر هایی که حاوی مواد معدنی هستند نیز برای پوست های چرب، گزینه مناسبی هستند.

 پوست مختلط

پوست مختلط پوستی است که ویژگی‌ های پوست خشک و چرب را همزمان دارد. در پوست های مختلط، برخی از نقاط صورت مانند پیشانی، بینی و چانه چرب است و برخی نقاط دیگر مانند گونه، اطراف چشم ها یا خطوط چانه بیشتر دچار خشکی می شوند. افرادی که پوست آن ها مختلط است، می توانند از کرم پودر های پوست چرب و خشک همزمان با هم استفاده کنند. همچنین این افراد باید از مصرف کرم پودر هایی که حاوی ترکیبات نرم کننده یا سرشار از مواد چرب هستند، جدا خودداری کنند.

 پوست های حساس

پوست حساس، پوستی است که به سرعت به عوامل محیطی مختلف یا محصولات آرایشی، حساسیت نشان می ‌دهد. پوست های حساس، به سرعت قرمز و تحریک می شوند، مخصوصا بعد از تماس با عوامل محیطی مانند آفتاب، باد یا محصولات آرایشی. همچنین این نوع پوست ها به محصولات آرایشی و بهداشتی حاوی عطر، الکل، یا مواد شیمیایی دیگر نیز حساس هستند. از این رو در هنگام خرید کرم پودر برای پوست های مستعد آکنه و حساس، باید دقت و حساسیت بیشتری به خرج دهید. همچنین از خرید محصولاتی که حاوی وازلین، پارافین، روغن های نفتی مانند گیلیسرین و پودر تالک هستند، اجتناب کنید.

مطلب مشابه: عوارض آرایش غلیظ؛ مشکلات و پیامدهای آرایش زیاد و غلیظ برای پوست

راهنمای انتخاب کرم پودر برای پوست های مختلف؛ انواع کرم پودر برای پوست صورت

تطابق رنگ پوست با رنگ کرم پودر

بهترین راه برای اینکه تشخیص دهید رنگ کرم پودر با رنگ پوست شما مطابقت دارد یا خیر، تست کردن آن روی ناحیه فک یا گردن است. کرم پودری که مطابقت با نوع پوست داشته باشد، به صورت یکنواخت با رنگ پوست ترکیب شده و اجازه نمی دهد که چهره فرد بی روح یا رنگ پریده به نظر رسد.

اگر بعد از استفاده از کردم پودر، رنگ پوستتان بیش از حد سفید یا تیره شد، بهتر است بدانید که در خرید کرم پودر، دچار اشتباه شده اید و کرم پودر مناسبی را انتخاب نکرده اید. سعی کنید برای فصل های زمستان و تابستان، دو کرم پودر مختلف داشته باشید تا از آن ها استفاده کنید و به هیچ وجه از ترکیب کردن آن ها با یک دیگر، هراسی نداشته باشید. اگر در انتخاب رنگ کرم پودر دچار تردید و شک شده اید، می توانید تون های تیره تر را انتخاب کنید؛ چرا که رنگ های روشن بیشتر اوقات گچی و مصنوعی به نظر می آیند.

آندرون یا تعیین رنگ پوست

زمانی که به پوست بدون آرایش خود، در آینه نگاه می کنید، دقت کنید که زمینه پوستتان صورتی رنگ است یا اینکه زمینه طلایی دارد. اگر زمینه پوستتان گلگون یا صورتی بود، یعنی آندرتون پوستتان سرد است و اگر زمینه آن طلایی باشد، به معنای این است که آندرتون پوستتان گرم است.

در صورتی که زمینه پوست ترکیبی از طلایی و صورتی باشد یعنی آندرتون پوست، خنثی می باشد. روش دیگر برای تشخیص آندرون، رنگ رگ ها است. به این صورت که اگر رگ ها به رنگ بنفش یا آبی باشند، آندرون یا رنگ زمینه، پوست سرد و اگر رگ ها به رنگ سبز باشند، رنگ زمینه پوست گرم است. بعد از تشخیص نوع آندرون، به راحتی می توانید کرم پودر مناسب خود را انتخاب کنید. روی بیشتر کرم پودر ها موجود در فروشگاه های لوازم آرایشی، برچسب آندرون گرم یا سرد وجود دارد.

راهنمای انتخاب کرم پودر برای پوست های مختلف؛ انواع کرم پودر برای پوست صورت

انتخاب نمای نهایی

 برای افرادی که برای اولین بار قصد استفاده از کرم پودر را دارند، ممکن است مفهوم نمای نهایی، کمی عجیب باشد. حتی افرادی که برای مدت طولانی از این محصول استفاده می کنند، در هنگام انتخاب نمای نهایی، دچار تردید و شک می شوند. نمای نهایی، در واقع همان میزان ماتی یا براقی کرم پودر روی پوست است. کرم پودر ها معمولا بر اساس نمای نهایی به ۴ دسته کلی نمای نهایی آرایش مات، آرایش خیس، آرایش درخشان و آرایش نیمه مات تقسیم بندی می شوند.

هر کدام از این کرم پودر ها در نوع خود بی نظیر و خیره کننده هستند و می توانند جلوه زیبایی به پوست بخشند. با توجه به نوع آرایش دلخواه خود یا نوع پوست و … می توانید نمای نهایی کرم پودر خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر قصد استفاده از کرم پودرهای براق را دارید، بهتر است بقیه آرایش خود را به صورت نامحسوس انجام دهید، یعنی از سایه چشم و رژهای مات استفاده کنید و در صورتی که پوستتان چرب یا مختلط است، بهتر است نمای نهایی کرم پودر را مات، انتخاب کنید.

تست قبل از خرید

سعی کنید قبل از خرید کرم پودر، آن را تست کنید. به هیچ عنوان کرم پودر را روی پوست دست خود، تست نکنید؛ زیرا بین رنگ پوست صورت با پوست دست، اختلاف رنگ زیادی وجود دارد. برای این کار می توانید از پوست فک یا پوست گردن خود، کمک بگیرید. برای انتخاب یک کرم پودر مناسب، چند رنگ از کرم پودر را که نزدیک به رنگ پوستتان است، انتخاب کنید و آن ها را روی پوست گردن یا فک تست کنید و اجازه دهید تا جذب شوند. در نهایت کرم پودری که بیشترین تطابق را با رنگ پوستتان دارد، را انتخاب و خریداری کنید.

مطلب مشابه: نکات مهم آرایش لب، کشیدن خط لب و رژ لب برای زیبایی بیشتر لب ها

راهنمای انتخاب کرم پودر برای پوست های مختلف؛ انواع کرم پودر برای پوست صورت

مشاوره با یک متخصص

مشورت با یک فرد متخصص در زمینه فروش محصولات آرایشی و بهداشتی، می‌ تواند به شما برای خرید یک کرم پودر مناسب کمک بیشتری کند. مشاور محصولات آرایشی، می تواند با تحلیل نوع پوست شما، به راحتی بهترین نوع کرم پودر را برای پوستتان انتخاب کند.

شما می توانید با توضیح نیازها و سبک آرایشی خود، به مشاور کمک کنید تا بتواند محصولی مناسب با جنس پوست و نیاز های آن، به شما معرفی کند. علاوه بر این، مشاور، کرم پودر های مختلف را روی پوست شما تست می کند تا رنگ مناسبی را که با پوست شما تطابق بیشتری دارد، را انتخاب کند.

همچنین متخصص محصولات آرایشی، درباره فرمولاسیون کرم پودر و اجزای تشکیل دهنده آن توضیحاتی به شما ارائه می دهد. این اطلاعات در مورد نحوه استفاده صحیح از کرم پودر و نکاتی در مورد چگونگی آرایش کردن است. پس بهتر است برای خرید یک کرم پودر مناسب به فروشگاه های بزرگ محصولات آرایشی و بهداشتی مراجعه کنید؛ زیرا بیشتر این فروشگاه ها تستر دارند، همچنین شما می توانید از نظر مشاوران برای خرید کرم پودر، کمک بگیرید.

راهنمای انتخاب کرم پودر برای پوست های مختلف؛ انواع کرم پودر برای پوست صورت

 تست کرم پودر

برای تست کرم پودر، قبل از هر چیز پوست صورت خود را با یک محصول پاک ‌کننده مناسب یا به وسیله آب و صابون، تمیز بشویید تا از هر گونه آلودگی یا مواد آرایشی پاک شود. در بسیاری از فروشگاه ‌های آرایشی و بهداشتی، نمونه ‌های کوچکی از کرم پودر برای تست وجود دارد. تست رنگ کرم پودر را در ناحیه چانه یا قسمت پایین گردن انجام دهید. این ناحیه بهترین نقطه برای تست رنگ است؛ زیرا رنگ پوست آن تطابق بیشتری با رنگ پوست صورت دارد.

برای اطمینان از نوع رنگ، بهتر است تست را در نور طبیعی انجام دهید. بعد از زدن کرم پودر، چند دقیقه صبر کنید تا محصول روی پوست، خشک شود و رنگ نهایی آن ظاهر گردد. رنگ پوست ممکن است در شرایط نوری مختلف، متغیر باشد؛ به همین دلیل برای اطمینان از انتخاب رنگ صحیح کرم پودر، آن را در نور های داخلی و خارجی نیز تست کنید. مطمئن شوید که رنگ کرم پودر با رنگ گردن تطابق دارد تا جلوی تفاوت رنگ در ناحیه گردن و صورت گرفته شود. با انجام  تمامی این مراحل، می ‌توانید رنگ کرم پودر مناسب خود را انتخاب کنید و آرایشی متفاوت و حرفه ایی داشته باشید.

خصوصیات یک کرم پودر خوب

یکی از مهمترین ویژگی های کرم پودر، پوشانندگی بالای آن است. یک کرم پودر با پوشانندگی بالا، بهترین گزینه برای پوشاندن نواقص صورت مانند جای جوش، زخم و آکنه است. از دیگر خصوصیات مهم کرم پودر می توان به ضد حساسیت بودن آن اشاره کرد. از آن جایی که از کرم پودر ها به عنوان زیرساز آرایش استفاده می شود، استفاده از انواع نامرغوب آن سبب بروز حساسیت و دیگر مشکلات پوستی می شود. جلوه طبیعی کرم پودر روی پوست و بافت سبک آن نیز می تواند از ویژگی های مهم یک کرم پودر در هنگام خرید باشند.

راهنمای انتخاب کرم پودر برای پوست های مختلف؛ انواع کرم پودر برای پوست صورت

جمع بندی

کرم پودر یک محصول آرایشی برای یکدست شدن و زیبا کردن پوست است. انتخاب یک پودر مناسب در روتین آرایشی، اهمیت زیادی دارد؛ زیرا باید محصولی را انتخاب کرد که با نوع و رنگ پوست، مطابقت داشته باشد. اکثر خانم ها تصور می کنند که کرم پودری که پوشانندگی بالایی داشته باشد و بتواند رنگ پوست را چند درجه روشن کند، کرم پودر مناسبی است؛ در صورتی که این یک تصور اشتباه است. کرم پودر باید علاوه بر متناسب بودن با رنگ و نوع پوست، بتواند به خوبی از پوست محافظت کند.

در هنگام خرید کرم پودر باید به تمامی موارد گفته شده توجه کنید تا بتوانید بهترین نوع کرم پودر را متناسب با نوع و جنس پوست خود خریداری کنید و با استفاده از آن، جلوه ای طبیعی و زیبا به پوست خود بخشید. نوجوانان و افراد جوان به خاطر پوست لطیف و شادابی که دارند، بهتر است تا حد امکان از کرم پودر و دیگر لوازم آرایشی استفاده نکنند؛ اما اگر به آرایش و استفاده از کرم پودر، اصرار دارند، بهتر است به با مراجعه به متخصص پوست، کرمی مناسب انتخاب کنند.

برخی از افراد مسن نیز برای پوشاندن عیوب و چین و چروک های پوست خود، تمایل به استفاده از کرم پودر دارند، در حالی که استفاده بیش از حد این محصول می تواند پوست آن ها را پیرتر نشان دهد.

مطالب مشابه را ببینید!

معرفی ادکلن های زنانه برای فصل بهار (لیست 16 عطر و ادکلن خوش رایحه) بهترین مارک لوازم آرایشی با کیفیت و ارزان (معرفی برندهای معروف) لیست لوازم آرایشی مهم و اساسی؛ پک کامل لوازم آرایشی چیست؟ مراقبت از موهای رنگ شده؛ نکات مهم و ضروری قبل و بعد از رنگ کردن مو لیست اصطلاحات کاشت ناخن به ترکی استانبولی با ترجمه فارسی! ساخت کانسیلر در خانه؛ انواع کانسیلر، کاربرد آن و نحوه استفاده روی پوست انتخاب بهترین رنگ برای تاتو لب مناسب هر پوست مدل های آرایش شب یلدا دخترانه با تم های رنگی و متد حرفه ای مدل آرایش چشم شب یلدا؛ 5 نکته که برای آرایش چشم ها باید بدانید آرایش و مدل لباس شب یلدا بچگانه دخترانه شیک با تم خاص