طرز تهیه فسنجون یکی از غذاهای معروف و خوشمزه ایرانی

آموزش طرز تهیه خورش فسنجون 

این خورش، یک خورش اصیل ایرانی است که جزو غذا های سنتی ایران محسوب می‌ شود و در سرتاسر کشور طرفداران زیادی دارد. این خورش خوشمزه به دلیل وجود گردو، رب انار و … بسیار مغذی و خوشمزه است و برای تمام گروه های سنی نیز مفید است. می توانید این خورش را مقداری کمتر شیرین کنید و یا اگر به طعم ملس علاقه دارید می توانید رب انار را بیشتر کنید.

مواد لازم

در ادامه این مطلب مواد مورد نیاز برای 4 نفر را تخمین زده ایم.

  • مرغ: ۴ تکه هر قسمتی از مرغ به صورت دلخواه
  • گردوی آسیاب شده: ۳۰۰ گرم
  • رب انار: ۴ قاشق غذا خوری
  • پیاز: ۲ عدد متوسط
  • شکر:  ۱ قاشق غذا خوری
  • نمک و فلفل  و زرد چوبه به مقدار کافی

طرز تهیه فسنجون

دستورالعمل تهیه فسنجون

در ادامه این مطلب به صورت مرحله به مرحله روش تهیه خورش فسنجون را به شما آموزش داده ایم.

مرحله اول

۲تا۳ قاشق غذا خوری روغن درون کاسه میریزیم سپس نمک ،فلفل ،زرد چوبه را یه روغن اضافه کرده و مواد را ترکیب میکنین سپس تکه های مرغ را به این مواد آغشته میکنیم تا به خورد مرغ رود .


مرحله دوم

قابلمه ای که قصد پخت خورش را در آن داریم بر روی حرارت قرار میدهیم سپس روغن را اضافه نموده و صبر میکنیم تا روغن خوب گرم شود سپس پیاز ها را به صورت نگینی خورد کرده و به روغن اضافه میکنیم. کمی تفت می‌ دهیم تا پیاز ها حالت شیشه ای پیدا کنند .


مرحله سوم

سپس زرد چوبه را به قابلمه اضافه کرده تا به خورد پیاز رود .پس از گذشت چند ثانیه گردو های آسیاب شده را به قابلمه اضافه و به مدت ۵ دقیقه تفت می‌ دهیم.


مرحله چهارم

هرچه بیشتر گردو ها را تفت دهیم رنگ خورش تیره تر می‌ شود البته مواظب باشید که گردو ها نسوزند .سپس دو لیوان آب سرد به ترکیب اضافه میکنیم. آب سرد موجب شوک دادن به گردو می‌ شود به همین دلیل در انتهای پخت خورش روغن بیشتری می اندازد.


طرز تهیه فسنجون

مرحله پنجم

سپس یک تابه را روی حرارت قرار میدهیم و به آن روغن اضافه میکنیم سپس تکه های مرغ را به آن اضافه نموده و همه قسمت های آن را سرخ میکنین .اگر مرغ ها به مقدار کافی و کامل سرخ نشوند هنگام پخت از هم باز می‌ شوند.


مرحله ششم

سپس تکه های مرغ را به همراه رب انار ، شکر ،چوب دارچین (به دلخواه) و یک لیوان آب سرد به قابلمه اضافه می کنیم. سپس هر ۳۰ دقیقه یک بار مقداری آب سرد به قابلمه اضافه میکنیم .


مرحله هفتم

این خورش هرچه بیشتر روی حرارت بماند بیشتر جا می افتد و خوشمزه تر می‌ شود بعد از اینکه آب خورش به اندازه دلخواه رسید می‌ توانید در ظرف مورد نظر خورش را سرو کنید .

این مطالب را هم ببینید