طرز تهیه غذاهای جنوبی خوشمزه (3 غذای بی نظیر خطه جنوب)

هنگامی که صحبت از جنوب می شود، گرمای هوا، خون گرمی مردمان مهمان نواز جنوب و غذاهای جنوبی خوشمزه و خوش عطر برایمان تداعی می شود. در این مقاله قصد داریم در مورد غذاهای جنوبی صحبت نموده و دستور پخت آن‌ها را برای شما عزیزان بیان کنیم.

معرفی انواع غذاهای جنوبی و دستور پخت آن‌ها

در این بخش قصد داریم بهترین غذاهایی که در جنوب کشور سرو می شود را معرفی نموده و دستور پخت آن ها برای آشنایی بیشتر شما عزیزان بیان کنیم تا هنگامی که به جنوب سفر کردید حتما طعم این غذا ها را تست نموده و یا در مهمانی های خود آن را تهیه و سرو کنید. مطمئنم از طعم بی نظیری که دارند لذت خواهید برد.

قلیه ماهی از غذاهای جنوبی

بی دلیل نیست که با آوردن نام غذاهای جنوبی اولین غذایی که در ذهنمان نقش می بندد قلیه ماهی است، زیرا این غذا بسیار خوشمزه است. البته باید بگوییم که قلیه ماهی را نمی توان هرجا امتحان کرد زیرا هنر دستان آشپزهای جنوبی چیز دیگری است.

رب انار، سبزی قلیه ماهی که شامل شنبلیله و گشنیز است، فلفل، پیاز، تمر هندی، سیر، ادویه جات و نمک از ادویه های تشکیل دهنده این غذاهای خوشمزه هستند.

قلیه ماهی

دستور پخت قلیه ماهی جنوبی

مواد لازم برای تهیه قلیه ماهی جنوبی

 • فیله ماهی: ۴ عدد
 • تمر هندی: ۲۰۰ گرم
 • پیاز: ۲ عدد
 • گشنیز: ۳۰۰ گرم
 • سیر: ۶ حبه
 • شنبلیله: ۵۰ گرم
 • زردچوبه و روغن به میزان کافی
 • فلفل سیاه به همراه نمک به میزان کافی

برای پخت قلیه ماهی مراحل زیر را به ترتیب انجام بدهید:

مرحله اول

در مرحله نخست لازم است که ماهی‌ها را تمیز کرده و سپس دو سمت ماهی را با نمک و فلفل طمع دار نموده و آن ها را کنار بگذارید. سپس سبزی های شنبلیله و گشنیز را پاک کنید و آن ها را بشویید و کنار بگذارید.

مرحله دوم

در مرحله دوم از پخت قلیه ماهی که یکی از محبوب‌ترین غذاهای جنوبی است لازم است گشنیز و شنبلیله را پس از آن که آب کشی نموده و به آن زمان دادید تا خشک شود، به صورت ساطوری خرد نمایید. در این مرحله پیاز را نیز به صورت نگینی خرد کرده و داخل روغن تفت بدهید تا پیازها نرم و شفاف شوند.

قلیه ماهی

 مرحله سوم

در این مرحله لازم است که مقداری زرد چوبه را به پیازها اضافه نموده و آن را به همراه پیاز تفت بدهید تا پیاز و زرد چوبه‌ یک دست شوند. سپس سیر را ریز و یا له کنید و به پیازها اضافه نمایید. در این مرحله به این نکته حتما توجه داشته باشید که سیر را نباید زیاد تفت بدهید زیرا سیر می سوزد میسوزند.

مرحله چهارم

در این مرحله از پخت، شنبلیله و گشنیز را به مواد داخل تابه اضافه کنید و آن ها را به خوبی تفت بدهید تا رنگشان کمی تغییر کرده و تیره رنگ شوند. سپس به خوبی سبزیجات را تفت بدهید تا آب بیندازند و آب آن ها تبخیر شود.

مرحله پنجم

در این مرحله از پخت قلیه ماهی که جز یکی از خوشمزه‌ ترین غذاهای جنوبی است، لازم است نصف یک لیوان، آب جوش را به مواد اضافه نموده و زمان کافی بدهید تا سبزی‌ها به خوبی پخته شوند. سپس پس از ۱۵ دقیقه تمر هندی را با یک لیوان آب مخلوط کنید تا رقیق شود و سپس صاف نمایید.

مرحله ششم

در این مرحله لازم است که تمر هندی رقیق شده را به همراه ۲ لیوان آب جوش دیگر به مواد اضافه نموده و زمان بدهید تا خورش شما به خوبی جا بیفتد. اگر داخل منزل تمر هندی ندارید و یا به آن دسترسی ندارید می توانید به جای تمر هندی از رب انار ترش استفاده کنید.

مرحله هفتم

در ۳۰ دقیقه پایانی پخت خورش ماهی‌ ها را داخل روغن تفت بدهید تا ماهی ها شکل ظاهری خود را حفظ کنند و سپس ماهی‌ ها تفت خورده را به خورش اضافه کنید. پس از آن که خورش شما روغن انداخت و حسابی جا افتاد با برنج این خورش خوشمزه جنوبی را سرو نمایید.

اگر طعم‌ ماهی را دوست ندارید و یا ماهی در منزل ندارید می‌ توانید این خورش را با تن ماهی نیز تهیه کنید. با استفاده از تن ماهی خورش شما زودتر نیز پخته می شود.


سمبوسه از غذاهای جنوبی

سمبوسه را می توان جز یکی از معروف‌ترین غذاهای جنوبی به حساب آورد که امروزه در سراسر ایران می توانید آن را بیابید ولی به شما پیشنهاد می کنم لطف خوردن سمبوسه در آبادان را با هیچ چیز عوض نکنید. مطمئن باشید طعمی که در جنوب تجربه می‌ کنید را جایی دیگر تجربه نخواهید کرد.

ساکنان جنوب کشور برای غذاهای جنوبی خود بسیار احترام قائل هستند، این موضوع از جمله دلایلی است که سبب تفاوت سمبوسه جنوب با سمبوسه‌ های دیگری است که تا کنون در دیگر نقاط کشور میل کرده‌اید.

مواد لازم برای تهیه سمبوسه مانند مواد پیراشکی قابل تغییر بوده و دست آشپز را برای پخت سمبوسه باز گذاشته است. در ادامه قصد داریم دستور پخت این غذای خوشمزه جنوبی را برای شما عزیزان بیان کنیم.

سمبوسه

دستور پخت سمبوسه  

مواد لازم برای تهیه سمبوسه با سیب زمینی

 • سیب زمینی سه عدد
 • پیاز یک عدد
 • روغن به مقدار لازم
 • نان لواش به میزان اندازه
 • زردچوبه یک قاشق چای خوری
 • جعفری خرده شده یک قاشق چای خوری
 • نمک و فلفل به میزان لازم

مرحله اول

در مرحله نخست از پخت سمبوسه که جز یکی از معروف‌ترین غذاهای جنوبی است لازم سیب زمینی ها را با آب و روغن و نمک روی شعله قرار بدهید تا کامل بپزد.

مقداری روغن به آب داخل سیب زمینی‌ها اضافه کنید. زیرا این کار باعث می شود که اگر سیب زمینی داخل آب ترک خورد، آب به داخل سیب زمینی نفوذ نکند و مزه سیب زمینی تغییر پیدا نکرده و طعم خوبی داشته باشد.

مرحله دوم

پس از آن که سیب زمینی ها پخته شد برای تهیه سمبوسه، نوبت به تهیه پیاز داغ می رسد. داخل ماهیتابه مقداری روغن ریخته و پیازها را داخل روغن بریزید. زمانی که پیازها کمی طلایی شدند به آن ها مقداری نمک، فلفل قرمز و زردچوبه اضافه نمایید. سپس پیازها را تفت بدهید تا مواد به خوبی با یک دیگر مخلوط شوند.

مرحله سوم

در این مرحله از پخت یکی از معروف‌ترین غذاهای جنوبی لازم است که سیب زمینی های پخته شده را با گوشتکوب له کنید. سپس پیاز داغ ها و جعفری خرده شده را به سیب زمینی ها اضافه نمایید. در این مرحله شما مواد سمبوسه را تهیه نمودید.

سمبوسه

مرحله چهارم

در این مرحله یک نان لواش نرم را بردارید و به شکل مستطیل دربیاورید. سپس از مواد سمبوسه به میزانی که داخل نان جای شود، بریزید و نان را بپیچید. پیچیدن سمبوسه سلیقه‌ای است. شما می‌توانید نان‌های لواش را به صورت لقمه‌ای و یا مثلثی بپیچید.

مرحله پنجم

پس از آن که پیچیدن سمبوسه ها تمام شد، ماهیتابه‌ مناسبی را انتخاب نموده و بر روی حرارت قرار داده و مقداری روغن داخل ماهیتابه بریزید. مقداری روغن درون ماهیتابه بریزید تا هنگامی که سمبوسه ها را درون روغن قرار می دهید، آن ها شناور باشند.

حرارت زیر روغن کم باشد ولی روغن باید به خوبی داغ شده باشد. سپس سمبوسه ها که یکی از خوشمزه ترین و ساده‌ترین انواع غذاهای جنوبی هستند را درون روغن داغ قرار داده و اجازه می دهیم که سمبوسه ها به خوبی سرخ شوند. هنگامی که یک طرف سمبوسه سرخ شد، طرف دیگر آن را نیز سرخ کنید.

مرحله ششم

پس از آن که سمبوسه ها به صورت کامل سرخ شدند آن ها را از درون روغن خارج کرده و بر روی دستمال حوله‌ای قرار بدهید تا روغن اضافی آن گرفته شود. سپس سمبوسه ها را درون ظرف مورد نظر با سس مخصوص سرو کنید.


قیمه بوشهری از غذاهای جنوبی

قیمه بوشهری یک خورش له شده و قرمز رنگ خوشمزه است. طعم قیمت بوشهری اصلا شبیه به قیمه‌ هایی که تا الان خورده‌ اید نیست. این قیمه طعمی ترش و شور دارد که در ادامه قصد داریم دستور پخت این غذا را برای طرفداران غذاهای جنوبی بیان کنیم.

قیمه بوشهری

دستور پخت قیمه بوشهری

مواد لازم برای تهیه خورش قیمه بوشهری

 • لپه: ۲۰۰ گرم
 • گوشت گوسفندی: ۳۰۰ گرم
 • سیب زمینی: ۳ عدد متوسط
 • پیاز: ۳ عدد
 • لیمو عمانی: یک قاشق غذاخوری
 • رب گوجه فرنگی: ۲ قاشق غذاخوری
 • زعفران دم کرده: ۲ قاشق غذاخوری
 • نمک، زرد چوبه، فلفل قرمز سیاه و قرمز به مقدار لازم
 • ادویه خورشتی و زیره به مقدار لازم

مرحله اول

برای تهیه یکی از انواع غذاهای جنوبی در ابتدا پوست یک عدد پیاز را گرفته و پس از شست و شو آن را به صورت خلالی نازک خرد کنید. همچنین یک‌ قابلمه مناسب را بر روی حرارت ملایم قرار بدهید.

مرحله دوم

پس از آن که قابلمه داغ شد مقداری روغن درون تابه ریخته و پیازها را به روغن ها اضافه کنید. پیازها را تا جایی تفت بدهید که پیازها سبک و شیشه‌ ای رنگ شوند. سپس گوشت را به پیازها اضافه نموده و تفت بدهید تا رنگ گوشت تغییر کند.

مرحله سوم

در این مرحله از پخت قیمه بوشهری که جزع یکی از انواع غذاهای جنوبی است لازم است که ادویه خورشتی را به همراه زیره و زردچوبه و فلفل قرمز و فلفل سیاه به گوشت اضافه کنید و تفت دادن را ادامه بدهید تا عطر ادویه آزاد شود. لپه ها را بشویید تا گرد و غبار آن تمیز شود.

قیمه بوشهری

مرحله چهارم

در این مرحله لپه ها را به گوشت اضافه کنید و آن ها را کمی تفت بدهید تا بوی خامی لپه ها از بین برود. سپس پوست سیب زمینی ها را گرفته آن ها را بشویید و به صورت دلخواه خرد کرده و درون قابلمه بریزید.

مرحله پنجم

در این مرحله از پخت یکی از انواع غذاهای جنوبی، تا اندازه‌ ای که روی مواد را آب بگیرد، به خورش آب اضافه کنید. به خورش اجازه بدهید که به مدت ۲ الی ۳ ساعت روی حرارت باشد تا کامل بپزد. پس از پخت گوشت را از خورش جدا کنید.

مرحله ششم

در این مرحله گوشت را ریش ریش کرده و مخلوط لپه و سیب زمینی را میکس کنید تا به صورت پوره در بیاید. سپس پوست بقیه پیازها را جدا نموده و آن ها را رنده کنید.

مرحله هفتم

در این مرحله یک ماهیتابه مناسب را بر روی حرارت ملایم قرار بدهید و روغن مایع درون ماهیتابه بریزید. سپس پیازها را درون ماهیتابه ریخته و تفت بدهید. این کار را تا جایی ادامه بدهید که پیازها طلایی رنگ‌ شوند. سپس رب گوجه  را به پیاز ها بیفزایید.

مرحله هشتم

پیازها و رب گوجه فرنگی را تفت بدهید. این کار را تا جایی ادامه بدهید که رب رنگ باز کرده و بوی خامی آن از بین برود. مواد را به قیمه اضافه نموده و آن را هم بزنید.

مرحله نهم

در این‌ مرحله گوشت هایی را که ریش ریش کرده‌اید به همراه زعفران دم کرده و نمک به قیمه ها اضافه کنید. سپس به صورت مداوم مواد را به هم زده تا کش دار شود. پودر لیمو را به مواد اضافه کنید.

خورش را هم بزنید تا پودر لیمو عمانی داخل آن به خوبی با خورش مخلوط شود. سپس قیمه را از روی حرارت برداشته و داخل ظرف مورد نظر سرو کنید.

سخن پایانی

جنوب کشور در کنار خلق و خوی گرم مردمانی که دارد، سفره رنگین و خوشمزه‌ای نیز دارد. به گونه‌ای که هر کس به جنوب کشور سفر کند حتما برای یک بارم که شده یکی از انواع غذاهای جنوبی را امتحان خواهد کرد.

در این مقاله سعی نمودیم دستور پخت معروف‌ترین غذاهایی که در جنوب کشور سرو می شود را برای شما عزیزان بیان کنیم تا حتی اگر نتوانستید به جنوب سفر کنید، این غذاهای خوشمزه را داخل منزل خود تهیه کنید.

همچنین از دیگر غذاهای جنوبی که می توان به آن ها اشاره نمود عبارت‌اند از:

 • ماهی صبور، غذایی است که بر روی آتش کباب شده و اغلب با نان سرو می شود.
 • فلافل که یکی از معروف‌ترین غذاهای جنوبی بوده و ماده اصلی تشکیل دهنده آن نخود است.
 • ماهی برشته که یکی از خوشمزه ترین غذاهای جنوب است و طعم بی نظیری دارد.
 • دال عدس این غذا ساده ولی بسیار مقوی و خوشمزه است. این غذا برای ایمنی بدن و قوه بینایی بسیار مفید است. اغلب مردمان جنوب این غذا را با برنج میل می کنند.

امید است که توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در زمینه انواع غذای جنوبی در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

مطالب مشابه را ببینید!

طرز تهیه انواع غذا با کنسرو ماهی؛ انواع سالاد، ساندویچ، پاستا و کوکو با کنسرو ماهی ناهار امروز چی بپزم؟ پیشنهاد خوشمزه ترین غذاها برای وعده ظهر طرز تهیه سبزی پلو و ماهی خوشمزه (آموزش مرحله به مرحله) + فواید این غذا لیست غذاهای ویژه شب یلدا و طرز تهیه آن (شب یلدا چی بپزم؟) طرز تهیه انار پلو شیرازی؛ انار پلو خوشمزه برای شب یلدا طرز تهیه خورش قیمه؛ نکات ویژه برای درست کردن خورش جا افتاده و مجلسی معرفی بریانی و خورش ماست اصفهان طرز تهیه خورش بامیه خوشمزه مجلسی مرحله به مرحله طرز تهیه کباب مرغ مغزدار؛ 2 روش تهیه کباب مجلسی و رستورانی طرز تهیه غذاهای نونی؛ دستور تهیه 10 غذای نونی خوشمزه