طرز تهیه خورش قیمه؛ نکات ویژه برای درست کردن خورش جا افتاده و مجلسی

همانطور که می دانید خورش قیمه جزو محبوب ترین و خوش طعم ترین غذاهای اصیل ایرانی است. در بین غذاهایی که برای نذری در مراسم های مختلف پخت می شود هم این غذا محبوبیت و استفاده بیشتری نسبت به دیگر گزینه دارد. خورش قیمه از قدیمی ترین غذاهای سنتی ایران است که با توجه به گستردگی مناطقی که در آن پخته می شود روش ها و مواد اولیه گوناگونی برای تهیه آن به وجود آمده است.

خورش قیمه سیب زمینی، خورش قیمه مخلوط و خورش قیمه بادمجان از معروف ترین انواع این غذا هستند که می توان از آنها نام برد. اصلی ترین مواد اولیه ای که برای پختن این غذا استفاده می شوند هم شامل گوشت، لپه، لیمو (لیمو عمانی)، سیب زمینی، پیاز و البته رب گوجه فرنگی می شود.

همانطور که گفتیم این خورش در نواحی مختلف کشور طبخ شده و در یکی از انواع این خورش افراد از آلو خورشتی استفاده می کنند تا طعم متفاوت و دلپذیری را به این غذا بدهند. این خورش علاوه بر ایران در دیگر کشورها هم پخته شده و خورش قیمه ای که در کشور عراق تهیه می شود به اسم خورش قیمه نجفی شناخته می شود. هر چند این خورش قیمه با نوع ایرانی تفاوت های زیادی داشته و دستور پخت و مواد اولیه آن تا حد زیادی متفاوت است.

طرز تهیه خورش قیمه؛ نکات ویژه برای درست کردن خورش جا افتاده و مجلسی

مواد اولیه تهیه خورش قیمه

در این قسمت مواد اولیه ای که برای تهیه این خورش لذیذ نیاز دارید را برای شما آورده ایم. البته مقدار این مواد برای پخت خورش برای چهار نفر مناسب است؛ در نتیجه اگر تعداد افرادی که قصد دارید برای آنها غذا تهیه کنید از این تعداد بیشتر یا کمتر است می بایست مقدار این مواد اولیه را نسبت به تعداد آنها کم یا زیاد کنید. اگر شما هم به پختن این خورش شت خوشمزه علاقمند هستید و نیاز دارید تا روش تهیه آن را آموزش ببینید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

لیست مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه خورش قیمه (برای 4 نفر):

  • لپه: به مقدار 250 گرم
  • پیاز: دو عدد پیاز متوسط
  • لیمو عمانی: چهار عدد
  • سیب زمینی: دو عدد سیب زمینی بزرگ
  • روغن مایع: به اندازه مورد نیاز
  • گوشت (خورشتی): به مقدار 400 گرم
  • زعفران (دم کرده): به اندازه یک قاشق غذاخوری
  • رب گوجه فرنگی: به اندازه سه قاشق غذاخوری
  • نمک، فلفل سیاه و زردچوبه: به مقدار دلخواه استفاده شود

حالا که مواد اولیه این غذا را یاد گرفتید برای طبخ کردن یک خورش قیمه بی نظیر مراحل زیر را دنبال کنید…

1. آماده کردن لپه های برای خورش قیمه

برای اینکه بتوانید یک خورش قیمه لذیذ درست کنید بهتر است لپه های خورش را از قبل آماده کنید. برای این کار باید چیزی در حدود دو ساعت قبل از شروع کار لپه ها را در آب قرار دهید تا خوب خیس بخورند. در این فاصله هر نیم ساعت یک بار نسبت به تعویض آب لپه ها اقدام کنید. همچنین اگر احساس می کنید لپه ها بوی بدی می دهند برای برطرف کردن این بو باید لپه ها را در یک قابلمه ریخته و کمی آب به آنها اضافه کنید و روی شعله قرار دهید. همین که آب مقدار کمی جوش خورد کف ایجاد شده روی سطح آب را جدا کرده و لپه ها را آبکش کنید. حالا لپه های شما برای تهیه کردن یک خورش قیمه خوشمزه آماده شده اند!

طرز تهیه خورش قیمه؛ نکات ویژه برای درست کردن خورش جا افتاده و مجلسی

2. پیاز و گوشت مورد استفاده را تفت دهید

در مرحله اول نیاز است تا پیاز خود را خیلی ریز خورد کنید. یک قابلمه مناسب انتخاب کرده و آن را روی شعله ملایم بگذارید. مقدار کمی روغن داخل قابلمه ریخته و صبر کنید تا روغنتان داغ شود. حالا قطعه های کوچک پیاز را به روغن اضافه کنید و آنقدر تفت بدهید تا بافت پیازها نرم شود. در این زمان نوبت به زردچوبه رسیده است. آن را اضافه کنید و مواد را باهم تفت بدهید تا رنگ و طعم پیاز و زردچوبه کاملا یکدست شود. گوشتی که در خورش قیمه استفاده می کنید باید ابتدا شسته شده و بعد به شکل قیمه ای قطعه قطعه شود. گوشت خورش خرد شده خود را برداشته و به قابلمه اضافه کنید و آن را به همراه پیاز و زردچوبه مقداری تفت دهید.

3. لپه را به ترکیبات خود اضافه کنید

بعد از اینکه گوشت ها را اضافه کردید و آنها را کمی تفت دادید نوبت به اضافه کردن لپه ها رسیده است. لپه های مورد استفاده را می بایست قبل از شروع کار و به روشی که در همان ابتدای دستور پخت گفتیم آماده کردیم. آنها را برداشته و به محتویات قابلمه اضافه کنید. بازهم همه چیز را همانطور که پخته می شوند تفت دهید تا یکدست شوند. تفت دادن لپه و گوشت را باید تا جایی ادامه دهید که نشانه های سرخ شدن قطعات گوشت و لپه را در ظرف مشاهده کنید. مراقب باشید که در هنگام انجام دادن این مراحل شعله زیر قابلمه زیاد نباشد؛ چرا که در این صورت ممکن است مواد شما به جای خوب پخته شدن بسوزند و خورش خراب شود!

مطلب مشابه: طرز تهیه خورش بامیه خوشمزه مجلسی مرحله به مرحله

4. اضافه کردن رب گوجه فرنگی

همانطور که گفتیم باید آنقدر تفت دادن را ادامه دهید تا گوشت ها سرخ شده و دچار تغییراتی در رنگ و بافت خود شوند. در این زمان مقدار مناسبی از رب گوجه خود را برداشته و در کنار میزان دلخواهی از فلفل سیاه به ترکیبات موجود در قابلمه اضافه کنید. مثل  همیشه نوبت تفت دادن رسیده است. این کار را تا زمانی که رب گوجه شما سرخ می شود ادامه دهید. رب گوجه فرنگی زود می سوزد، پس مراقب آن باشید! با انجام دادن این مرحله هم بوی بد ناشی از خام بودن رب گوجه را از آن گرفته اید و هم رنگ بهتری را به خورش خود می دهید. تاثیر این کار روی رنگ خورش در انتهای کار نمایان می شود!

طرز تهیه خورش قیمه؛ نکات ویژه برای درست کردن خورش جا افتاده و مجلسی

5. اضافه کردن آب و پختن خورش قیمه

بعد از آنکه رب گوجه فرنگی را اضافه کرده و به خوبی تفت دادید، باید آب را اضافه کنید. بسته به مقدار خورش و مواد اولیه مورد استفاده در آن چند لیوان آب از یک ظرف آب در حال جوش بردارید و با احتیاط به قابلمه اصلی خود اضافه کنید. حرارت شعله گاز را روی حالت متوسط آن تنظیم کنید و صبر کنید. به خورش مهلت دهید تا جا بیفتد و گوشت و لپه آن در آب در حال جوش کاملا پخته شوند. در زمانی که خورش در حال پخته شدن است می بایست لیمو عمانی های خود را برداشته و آنها را برای اضافه شدن به ترکیبات قبلی آماده کنید. این کار روش خاصی دارد که در ادامه آن را توضیح می دهیم.

6. آماده کردن لیموعمانی و اضافه کردن آنها

برای اینکه بتوانید لیمو عمانی ها را به خورش قیمه خود اضافه کنید لازم است تا فرآیند آماده سازی خاصی را روی آنها اجرا کنید. به این منظور ابتدا لیموهای خود را سوراخ کنید و بعد برای مدت زمان یک ساعت آنها در یک لیوان آب بگذارید. با این کار در واقع باعث می شوید که طعم تلخ لیمو عمانی از بین برود و با تلخی خود طعم غذا را خراب نکند. البته این کار یک راه و روش دیگر هم دارد. در روش دوم لیموها را بجای سوراخ کردن از وسط به دو قسمت تقسیم کرده و هسته تلخ لیمو را جدا می کنید.

بعد از این کارها می توانید از لیمو عمانی ها استفاده کنید. هنگامی که گوشت و لپه به پختگی کامل رسیدند لیموهای آماده شده را به قابلمه اضافه کنید. می توانید نمک و فلفل خود را نیز در همین مرحله اضافه کنید.

7. جا افتادن خورش و افزودن طعم دهنده ها

بعد از افزودن لیمو عمانی باید خورش را روی حرارت ملایم به حال خود بگذارید تا جا بیفتد. وقتی خورش ت به خوبی پخت و تقریبا آماده شد می توانید زعفرانی که از قبل آن را دم کرده اید را بیفزایید. علاوه بر زعفران شما می توانید مقدار کمی دارچین هم به خورش خود اضافه کنید. این مقدار دارچین طعم بسیار خوبی به خورش شما می بخشد. بعد از این کارها مقداری از خورش را از قابلمه برداشته و آن را بچشید. اگر احساس کردید طعم آن کامل نیست مقداری نمک و فلفل سیاه اضافه کرده و کمی محتویات قابلمه را هم بزنید. تنها کار باقی مانده اضافه کردن سیب زمینی ها به خورش است.

مطلب مشابه: طرز تهیه خورش مرغ؛ آموزش کامل و مرحله به مرحله تهیه خورش مرغ خوشمزه

8. سیب زمینی را اضافه کرده و خورش را سرو کنید

آخرین چیزی که باید به ترکیب خورش خود اضافه کنید سیب زمینی است. برای این کار سیب زمینی های مورد نظر خود را پوست گرفته و آنها را به شکل خلال های مساوی قطعه قطعه کنید. سپس خلال ها را به وسیله آب سرد خوب بشویید تا مقدار اضافی از نشاسته که روی آنها وجود دارد از بین برود. سیب زمینی ها را آبکش کرده و به وسیله یک دستمال آنها را خوب خشک کنید. تابه ای با سایز مناسب انتخاب کرده و بعد از اضافه کردن روغن آن را روی حرارت بگذارید تا روغن داغ شود. سپس سیب زمینی های خلالی شکل خود را درون روغن تفت دهید تا خوب سرخ شوند. روغن سیب زمینی ها را گرفته و آنها را در یک ظرف کنار بذارید.

زمانی که خورش شما خوب جا افتاد و آماده شد آن را از قابلمه خارج کرده و در ظرف مورد نظر خود بریزید. به کمک سیب زمینی های سرخ شده ای که دارید دورچین زیبایی برای خورش آماده کنید. خورش شما آماده است؛ آن را کنار برنج سرو کرده و از طعم بی نظیرش لذت ببرید!

طرز تهیه خورش قیمه؛ نکات ویژه برای درست کردن خورش جا افتاده و مجلسی

استفاده کردن از مرغ به جای گوشت قرمز در خورش قیمه

اگر دوست دارید به جای گوشت قرمز از گوشت مرغ در خورش قیمه خود استفاده کنید، این کار اصلا پیچیده نیست. کافی است 400 گرم گوشت را از لیست مواد اولیه حذف کرده و به جای آن 600 گرم مرغ قرار دهید. با این کار لازم نیست که تغییری در مراحل و روش پخت خورش قیمه خود ایجاد کنید.

نگران طعم خورش نباشید! گوشت مرغ هم مثل گوشت قرمز خورشتی خوش طعم و لذیذ را برای شما می سازد و البته که فواید بیشتری هم برای شما دارد. گوشت مرغ نسبت به گوشت قرمز ضرر کمتری برای سلامتی و بدن شما دارد و با توجه به اینکه قیمت آن هم نسبتا پایین تر است شما می توانید مقدار بیشتری از آن را نسبت به گوشت قرمز استفاده کنید تا از نظر اقتصادی هم به صرفه باشد.

رنگ چشم نواز خورش قیمه

عناصری که به خورش قیمه شما رنگ خاص آن را می بخشند رب گوجه فرنگی و زعفران دم کرده هستند. زعفران بیشتر در خورش به معنای ایجاد رنگ بهتر برای غذای شماست! در خورش قیمه هایی که به عنوان غذای نذری تهیه می شوند میزان زعفران استفاده شده زیادتر است و در نتیجه رنگ غذا خیلی بهتر از حالت عادی می شود.

البته نباید رب گوجه فرنگی و تاثیر تفت دادن آن در ایجاد رنگ غذا را دست کم بگیرید! اگر رب استفاده شده در خوخورش رشت را به خوبی و کامل تفت دهید هم رنگ خورش را به رنگ دلخواه و مورد علاقه شما نزدیک تر می کند و هم طعم نهایی غذا را بهبود می دهد.

مطلب مشابه: طرز تهیه خورش خلال غذای محلی کرمانشاه

طرز تهیه خورش قیمه؛ نکات ویژه برای درست کردن خورش جا افتاده و مجلسی

جلوگیری از ایجاد مزه تلخی در خورش قیمه

تنها چیزی که می تواند خورش قیمه شما را تلخ کند لیمو عمانی است. هسته این لیموها بسیار تلخ بوده و اصلا نباید آنها را در مراحل ابتدایی کار به ترکیبات خورش اضافه کنید. برای جلوگیری از تلخی خورشت باید لیموها را در مراحل آخر اضافه کرده و تلخی آنها را هم با روش هایی که در طول دستور پخت به شما گفتیم (به کمک آب سرد) بگیرید. البته اگر به هر دلیلی خورش شما مقداری تلخ شده و طعم آن را نمی پسندید می توانید این تلخی را تا حدی کاهش دهید. برای این هدف باید مقدار مناسبی سیب زمینی آب پز کرده و آن را له کنید و به خورش در حال پخت اضافه کنید تا تلخی را بگیرد.

بسیاری از مردم ایران خورش قیمه را در کنار قورمه سبزی خوش طعم ترین خورش و غذا می دانند و در وعده های غذاییی خود از آن استفاده می کنند. در این مطلب طرز تهیه خورش قیمه خوشمزه را به شما آموزش دادیم. موفق باشید…

مطلب مشابه: انواع خورش ایرانی + طرز تهیه 13 خورش خوشمزه ایرانی برای شام و ناهار

مطالب مشابه را ببینید!

طرز تهیه انواع غذا با کنسرو ماهی؛ انواع سالاد، ساندویچ، پاستا و کوکو با کنسرو ماهی ناهار امروز چی بپزم؟ پیشنهاد خوشمزه ترین غذاها برای وعده ظهر طرز تهیه سبزی پلو و ماهی خوشمزه (آموزش مرحله به مرحله) + فواید این غذا لیست غذاهای ویژه شب یلدا و طرز تهیه آن (شب یلدا چی بپزم؟) طرز تهیه انار پلو شیرازی؛ انار پلو خوشمزه برای شب یلدا معرفی بریانی و خورش ماست اصفهان طرز تهیه خورش بامیه خوشمزه مجلسی مرحله به مرحله طرز تهیه کباب مرغ مغزدار؛ 2 روش تهیه کباب مجلسی و رستورانی طرز تهیه غذاهای نونی؛ دستور تهیه 10 غذای نونی خوشمزه  طرز تهیه خورش مرغ؛ آموزش کامل و مرحله به مرحله تهیه خورش مرغ خوشمزه