طرز تهیه ماست؛ دستور تهیه انواع ماست از چکیده تا ماست موسیر

در این مقاله قصد داریم طرز تهیه انواع مختلف ماست های طعم دار را به شما آموزش دهیم. طرز تهیه ماست را می توان به عنوان یک خوراکی کم کالری و در عین حال بسیار خوش طعم محسوب کرد که همه افراد خانواده از خوردن آنها به عنوان میان وعده لذت می برند. درست کردن اکثر این ماست ها کار سختی نبوده و در صورت مطالعه این مطلب می توانید به راحتی و تنها با انجام دادن چند مرحله ساده خوشمزه ترین دسرها را برای خودتان آماده کنید.

بسیاری از افراد آنقدر به طعم ماست علاقمند هستند که تلاش می کنند از آن در تمام وعده های غذاییشان استفاده کنند. تا جایی که اگر بتوانند دوست دارند این دسر بی نظیر را وارد میز صبحانه خود نیز کرده و از طعم آن در ابتدای روزشان لذت ببرند. شما می توانید زمانی که میزبان یک مهمانی یا مجلس خودمانی یا رسمی هستید ماست های طعم دار خوشمزه ای را آماده کرده و علاوه بر رنگارنگ کردن سفره میزبانی خود، مهمانانتان را با طعم دلنشین این ماست ها شگفت زده کنید. اگر درباره این مقوله کنجکاو شده اید و دوست دارید چیزهای بیشتری درباره طرز تهیه انواع ماست بدانید به شما پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید…

1 2

طرز تهیه ماست چکیده

ماست چکیده اولین نوع ماست است که در این مقاله به آن پرداخته می شود. شما می توانید این ماست را به راحتی در خانه خود درست کرده و از آن در وعده های غذایی عصرانه و حتی صبحانه نیز استفاده کنید. همچنین از ماست چکیده در تهیه کردن چندین نوع غذای دیگر از قبیل کیک مرغ، سالاد الویه، کوکوسبزی مجلسی، رولت کوکو سبزی و… نیز استفاده می شود. این ماست خوش طعم و خاص از جنبه های مختلفی با ماست معمولی تفاوت داشته که از جمله این تفاوت ها می توان به بافت و فرم ماست، میزان کالری دریافتی از آن، مقدار چربی مفید و مضری که در ماست وجود دارد و حتی ویتامین هایی که در ماست موجود است اشاره کرد.

ماست چکیده در مقایسه با ماست معمولی غلیظ تر بوده و می توان گفت که مقدار آب کمتری در بافت آن وجود دارد. اگر مقدار برابری از ماست معمولی و ماست چکیده را مقایسه کنید خواهید دید که ماست چکیده مقدار بیشتری کالری داشته و از این نظر مغذی تر می باشد. ویتامین های گروه بی جزو ویتامین هایی هستند که به صورت محلول در آب وجود دارند. در نتیجه وقتی در هنگام تبدیل ماست معمولی به ماست چکیده آب ماست را از خارج می کنیم، این گروه ویتامین ها نیز به دنبال آب از ماست خارج می شوند. مقدار کلسیم و پروتئین موجود در این دو نوع ماست نیز تقریبا باهم برابر بوده و از این نظر تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

در ادامه دستور تهیه کردن ماست چکیده را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد:

دستور آماده سازی ماست چکیده

در مرحله اول شما به یک ماست معمولی و پر آب احتیاج دارید. برای این کار می توانید از ماست های کم چرب یا پر چرب استفاده کنید که در نهایت منجر به درست شدن ماست چکیده کم یا پر چرب خواهند شد. شما باید قبل از شروع مراحل کار تصمیم خود را در این مورد گرفته و ماست مورد نظرتان را خریداری کنید. البته می توانید شیر کم چرب یا پر چرب نیز تهیه کرده و خودتان از آن برای درست کردن ماست استفاده کنید تا در نهایت بتوانید مراحل کار را شروع کنید.

برای اینکه ماست چکیده درست کند و آب ماست را از آن خارج کنید می بایست به اصطلاح ماست را کیسه کنید. برای این کار در ابتدا یک پارچه نخی و نازک تهیه کنید که تمیز باشد. سپس ماست معمولی خود را روی این پارچه قرار داده و زیر پارچه یک آبکش بگذارید. در محل پایین آبکش نیز یک ظرف گود بگذارید تا آبی که از ماست خارج می شود به این ظرف هدایت گردد. پارچه ای که روی آبکش می گذارید می بایست کل فضای آبکش را بپوشاند و حتی مقداری از لبه ها نیز از آبکش بیرون بیاید.

البته می توانید به جای این کار یک کیسه پارچه ای نیز تهیه کنید که ماست را درون آن ریخته و کیسه را از جایی آویزان کنید. به این کار کیسه کردن ماست گفته می شود و به شما اجازه می دهد به آسانی و فقط با استفاده از نیروی جاذبه آب ماست را بگیرید. بعد از اینکه ماست سفت شد باید به آن زمان بدهید تا به شکل نهایی تبدیل شود. اگر دوست دارید ماست چکیده با طعم ترش داشته باشید ماست را در فضای آزاد قرار داده و اگر می خواهید شیرین باشد آن را در یخچال بگذارید.

غلظت ماست چکیده ای که در نهایت به دست شما می رسد به این بستگی دارد که چه مدت برای آبگیری ماست صبر کرده اید. هر چقدر مدت زمان این کار بیشتر باشد آب بیشتری از ماست خارج شده و غلظت و قوام آن هم افزایش می یابد. دقت داشته باشید که آبی که از ماست خارج می شود هم چندان بی فایده نیست و نباید آن را دور بریزید. از این آب می توانید در تهیه دوغ استفاده کرده و حتی با جوشاندن آن قارا برای خودتان درست کنید.

Homemade yogurt 1 min

طرز تهیه ماست و موسیر

مواد لازم برای تهیه کردن ماست و موسیر:

 • ماست چکیده: به اندازه یک لیوان
 • موسیر (در حالت خشک شده): به مقدار یک سوم لیوان
 • پودر موسیر: به اندازه یک سوم قاشق چای خوری
 • نمک و فلفل: به میزان دلخواه استفاده شود.

دستور تهیه کردن ماست و موسیر:

برای طرز تهیه ماست و موسیر روش های مختلفی وجود دارد. در روشی که در اینجا آن را بررسی می کنیم برای تهیه ماست از موسیر خشک شده استفاده می کنیم. در نتیجه می بایست در ابتدا ورقه های موسیر خشک شده را درون آب جوش بریزید و آنقدر آب درون ظرف داشته باشید تا روی موسیرها به وسیله آب به صورت کامل گرفته شود. به ظرف آب و موسیر زمان دهید تا آب موجود در ظرف کامل سرد شود. بعد آب ظرف را تخلیه کنید و یک بار دیگر آب جوش روی موسیرها بریزید. این مراحل را سه مرتبه تکرار کنید تا موسیرها آماده شوند. با این کار در واقع طعم تند و زننده موسیر را مقداری کاهش داده و آن را متعادل خواهید کرد. در ادامه موسیرهایی که خوش طعم شده اند را در یک آبکش مناسب بریزید و آنها را به خوبی با آب سرد شست و شو دهید. سپس موسیر را رنده کنید و آن را در ماست چکیده ای که از قبل آماده کرده اید بریزید.

موسیر و ماست را مقداری هم زده و بعد پودر موسیر را هم به ظرف خود اضافه کنید. این ترکیب را خوب مخلوط کنید تا یک دست شود و آن را در یک ظرف شیشه ای با اندازه مناسب قرار دهید. ظرف شیشه ای را به مدت حدودا 12 ساعت در فضای آزاد بدون یخچال قرار دهید تا طعم همه مواد با یکدیگر مخلوط شده و یکدست شود. در ادامه نیز ظرف را به یخچال منتقل کنید و چند روز صبر کنید. بعد از گذشت این زمان درب ظرف شیشه ای را باز کرده و ادویه هایی که دوست دارید را با آن مخلوط کنید. پیشنهاد ما مواردی مانند نمک، فلفل، پونه، کرفس کوهی و دیگر ادویه های خوش طعم و بو هستند که به راحتی ماست شما را به یک دسر بی نظیر تبدیل می کنند. البته ماست و موسیر ساده و بدون طعم دهنده نیز خوشمزه بوده و می توانید آن را در کنار غذای اصلی خود میل کنید.

طرز تهیه ماست میوه ای (روش اول)

مواد لازم برای تهیه کردن ماست میوه ای:

 • میوه پوست کنده (در حالت قطعه قطعه شده): به اندازه یک و نیم پیمانه
 • ماست چکیده (نوع شیرین): به اندازه یک و نیم پیمانه
 • عسل: به مقدار سه قاشق سوپ خوری
 • بادام: به تعداد پنج عدد

دستور تهیه کردن ماست میوه ای (روش اول):

اگر می خواهید ماست میوه ای خود را به وسیله سیب درست کنید، بهتر است از کمپوت سیب به جای خود سیب استفاده کنید. اگر هم خود سیب را ترجیح می دهید باید آن را پوست گرفته و قطعه قطعه کنید. در ادامه آن را با مقدار کافی آب ولرم و شکر درون یک قابلمه ریخته و کل مجموعه را روی شعله گاز بگذارید. اجازه دهید قابلمه به مدت سی دقیقه روی حرارت باقی بماند تا سیب ها به اندازه کافی نرم شده و بافت آنها دچار تغییر شود.

برای درست کردن ماست میوه ای از هلو، در مرحله ابتدایی کار، هسته هلوها را خارج کرده و میوه های خود را پوست بگیرید. بعد از این کار، باید هلوهای پوست کنده شده را قطعه قطعه کرده و این قطعات را نیز مثل قطعات سیب با آب و شکر بجوشانید. شما می توانید همین مراحل را برای سایر میوه ها، مانند موز، کیوی و…، نیز تکرار کرده و در نهایت قطعات میوه نرم شده داشته باشید.

بعد از اینکه میوه ها را به بافت و نقطه مورد نظر خود رساندید، قطعات آنها را در یک مخلوط کن با ظرفیت مناسب قرار داده و ماست چکیده شیرین خود را به آنها اضافه کنید. بهتر است نسبت ماست به میوه را این گونه در نظر بگیرید که به ازای هر پیمانه میوه، یک پیمانه ماست چکیده در مخلوط کن ریخته شود. در ادامه می بایست مخلوط کن را روشن کنید و به دستگاه اجازه دهید تا کل ترکیب را مقدار کمی مخلوط کند. دستگاه را خاموش کرده و درب آن را باز کنید. حالا عسلی که از قبل تهیه کرده اید را به مقدار لازم در مخلوط کن ریخته و دوباره دستگاه را به مدت چند دقیقه روشن کنید. حالا زمان دهید تا خود دستگاه کل ترکیب را به صورت یکدست میکس نماید.

سپس آن مقداری بادام که از قبل آن ها را تهیه کرده ایم با چاقوی مخصوص قطعه قطعه کرده سپس وارد مخلوط کن میکنیم و در ادامه مخلوط کن را روشن کرده و به آن زمان میدهیم تا محتوای تهیه شده را به صورت کاملا یک دست مخلوط کند.

پس از آن مخلوط تهیه شده را در مدت زمان سه الی چهار در قسمت فریزر یخچال قرار داده تا به مقدار لازم سفت و بسته شود، در مرحله بعد مواد بسته شده را از فریزر خارج می نماییم و با روشن کردن دستگاه مخلوط کن و قرار دادن مواد در آن، به آن زمان لازم را جهت یکدست کردن مواد می دهیم. همچنین می توانیم با استفاده از همزن برقی در این مرحله به جای مخلوط کن آن را یکدست کنیم.

برای این که ماست میوه ای خوشمزه تر شود و حس بهتری هنگام خوردن آن پیدا کنیم بهتر است نصف پیمانه از همان میوه ای که در آن به کار برده ایم را حسابی قطعه قطعه کرده و سپس با ماست میوه ای خود ترکیب می کنیم تا ذره های ریز آن میوه را هنگام خوردن ماست میوه ای زیر دندان احساس کنیم. همچنین می توانیم از میوه های دیگری هم بسته به ذائقه خود استفاده کنیم.

هم اکنون ماست میوه ای ما آماده شده است و می توانیم آن را در ظرف مخصوص خود ریخته و سپس با میوه های دلخواه خود آنها را تزئین کنید و سپس آن را میل کنید.

Homemade yogurt 2

طرز تهیه ماست میوه‌ای خانگی (روش دوم)

مواد لازم برای تهیه کردن ماست میوه ای(روش دوم):

 • شیر: دو پیمانه
 • شکر: نصف پیمانه
 • خامه: نصف پیمانه
 • وانیل: یک قاشق چای خوری
 • پوره میوه تازه یا کمپوت: یک پیمانه
 • ماست: یک سوم پیمانه

دستور تهیه کردن ماست میوه ای (روش دوم):

شیری را که از قبل آماده کرده ایم را در قابلمه مخصوص وارد می کنیم. پس از آن با اضافه کردن شکر به قابلمه آن را روی شعله اجاق گاز قرار می دهیم و اجازه می دهیم تا به مدت لازم روی آن باقی بماند تا به جوش آید. پس از آن که محتوای قابلمه به جوش آمد اجاق گاز را خاموش کرده؛ سپس آن را از روی اجاق گاز برداشته و مدتی صبر می کنیم تا دمای آن پایین آمده  و به دمای آن به سی و هشت درجه سانتی گراد (که مقداری بیشتر از دمای بدن است) برسد.

پس از آن که شیر به دمای مورد نظر رسید و خنک شد؛ در مرحله بعد خامه و  همچنین وانیل را به آن اضافه می کنیم و با همزن آن را مقداری هم میزنیم تا وانیل اضافه شده در شیر حل شود. در مرحله بعد پس از این که وانیل را درشیر به وسیله همزن حل کردیم، با استفاده از پوست کن پوست میوه های از قبل تهیه شده را گرفته و سپس آن ها را وارد مخلوط کن می کنیم. سپس با روشن کردن مخلوط کن آنها را به شکل پوره در می آوریم.

یک کاسه کوچک ماست را آورده و سپس با یک چهارم فنجان از شیری که قبلا خنک کرده ایم توسط مخلوط کن مخلوط می کنیم. در مرحله بعد ماست و پوره میوه ای که در مراحل قبل آماده کرده ایم را وارد ظرف مخصوص کرده و سپس، شیر سی و هشت در جه سانتی گراد را وارد ظرف کرده و با آن ها مخلوط می کنیم. در مرحله بعد درب ظرف را می بندیم و آن را در مدت شش الی هشت ساعت در محیط گرمی که از قبل آماده کرده ایم قرار می دهیم و صبر می کنیم تا مواد مخلوط شده ماست ببندد.

پس از گذشت این مقدار زمان، این مواد که حال تبدیل به ماست شده است را درون یخچال قرار می دهیم تا دمای آن کاهش پیدا کرده و سرد شود. در مرحله بعد ماست را از یخچال خارج می کنیم و با استفاده از همزن هم می زنیم.   

هم اکنون ماست میوه ای ما آماده شده است و می توانیم آن را در ظرف مخصوص خود ریخته و سپس با میوه های دلخواه خود بسته به ذائقه خودمان، آنها را تزئین کرده  و سپس آن را میل کنید.

طرز تهیه ماست شلیل و عسلی

مواد لازم برای تهیه کردن ماست شلیل و عسلی:

 • ماست: یک و نصفی از پیمانه
 • شلیل: سه عدد
 • عسل: دو عدد قاشق چای خوری

دستور تهیه کردن ماست شلیل و عسلی:

 • مرحله یک: در ابتدا با استفاده از دستگاه مخلوط کن یا همزن ماست و عسل از قبل تهیه شده را حسابی با هم مخلوط می کنیم. توجه کنید که در این مرحله مقدار عسلی که استفاده می کنیم سلیقه ای می باشد و می توانیم بیشتر از حد لازم یا کمتر از آن استفاده کنیم. همچنین ماستمان هم بهتر است هم زده و با غلظت بالا باشد و همچنین نباید زیاد ترش باشد که ماست شلیل و عسلی را در نهایت ترش کند.
 • مرحله دوم: در این مرحله ابتدا هسته های شلیل را از آن جدا می کنیم و پس از آن شلیل ها را با استفاده از چاقو به چهار قطعه مساوی تقسیم می کنیم. در تهیه ماست شلیل و عسلی می توانیم از میوه های دیگر مانند انواع هلو مثل هلوی انجیری، شبرنگ و…. استفاده کنیم.
 • مرحله سوم: در این مرحله اول ابتدا غذا ساز را آماده کرده و پس از وارد کردن شلیل ها به آن، دستگاه را روشن می کنیم و چند پالس میزنیم تا شلیل ها به قطعات ریز تبدیل شوند. توجه داشته باشید که در این مرحله میزان قطعه قطعه شدن شلیل ها به سلیقه شما بستگی دارد. می توانیم شلیل را کاملا پوره کنیم یا این که بگذاریم قطعات آن کمی درشت و بزرگ باقی بمانند.
 • مرحله چهارم: در این مرحله ماست و شلیل های ریز شده را با استفاده از دستگاه مخلوط کن با هم به طور کامل مخلوط می کنیم.
 • مرحله پنجم: در این مرحله ماست شلیل آماده خوردن شده است و می توانیم آن را درون یخچال قرار دهیم یا بلافاصله سرو کنیم.
226000 333

طرز تهیه ماست و بادمجان کبابی

بورانی بادمجان نام دیگر دسر ماست و بادمجان کبابی است که در این قسمت از مقاله قصد داریم آن را به شما عزیزان معرفی کنیم. این ماست بسیار پرطرفدار بوده و مردم مناطق مختلف کشورمان هم از آن در طول روز استفاده می کنند. درست است که برای تهیه این دسر به زمان زیادی احتیاج دارید، اما با این حال نتیجه برایتان بسیار دلپذیر و خوشایند خواهد بود.

مواد لازم برای تهیه کردن ماست و بادمجان کبابی (بورانی بادمجان):

 • بادمجان (از نوع بادمجان قلمی): به تعداد دو عدد بادمجان متوسط
 • ماست چکیده: به اندازه یک کاسه
 • سیر تازه: به تعداد یک حبه
 • روغن زیتون: به اندازه سه قاشق غذاخوری
 • مغز گردو: به میزان دلخواه خودتان استفاده کنید.
 • نمک، فلفل سیاه و فلفل قرمز: به میزان دلخواه خودتان استفاده کنید.

دستور تهیه کردن ماست و بادمجان (بورانی بادمجان):

 • مرحله اول: در ابتدای کار می بایست بادمجان های قلمی که تهیه کرده اید را شسته و همگی را خشک کنید.
 • مرحله دوم: بادمجان های شسته شده را به وسیله شعله گاز یا حرارت زغال به صورت کبابی در بیاورید.
 • مرحله سوم: بعد از اینکه مرحله کباب کردن را با موفقیت به اتمام رساندید پوست های سوخته بادمجان را جدا کنید و بعد بادمجان ها را به وسیله گوشت کوب له کنید. تا جای ممکن بادمجان ها را له کرده و بعد به آنها فرصت دهید تا به صورت کامل خنک شوند.
 • مرحله چهارم: کاسه بزرگی تهیه کرده و ماست چکیده و بادمجان های له شده را در آن بریزید. این دو مورد را در کاسه باهم خوب مخلوط کنید تا یکدست شوند.
 • مرحله پنجم: یک حبه سیر تازه خود را رنده کنید و آن را نیز به محتویات کاسه خود اضافه کنید.
 • مرحله ششم: گردوی خود را خرد کنید و آن را درون تابه مناسب مقداری تفت دهید. همین که گردوها برشته شدند تابه را از روی حرارت بردارید.
 • مرحله هفتم: نمک، فلفل سیاه و فلفل قرمز را به همان اندازه ای که دوست دارید به ترکیب ماست بیفزایید و هم بزنید.
 • مرحله هشتم: ترکیب ماست به طعم مورد نظر شما رسیده است. آن را به وسیله روغن زیتون و قطعات کوچک گردو تفت خورده تزئین کنید. حال بورانی بادمجان شما آماده میل کردن است.

طرز تهیه ماست فلفلی تند و خوشمزه

ماست چیلی نام دیگر این ماست است که در این قسمت از مقاله قصد داریم آن را به شما عزیزان معرفی کنیم. همان طور که از اسم آن پیداست این ماست دارای مزه ای آتشین و بسیار تند می باشد. افرادی مانند مردم جنوب کشور ما که به طعم تند علاقه خاصی دارند می توانند از این ماست استفاده کنند و از طعم هیجان انگیز ماست چیلی لذت ببرند.

مواد لازم جهت تهیه کردن ماست فلفلی تند و خوشمزه (ماست چیلی):

 • ماست چکیده: به اندازه یک کاسه
 • آب لیمو تازه: به مقدار دو قاشق غذا خوری
 • پودر سیر: به اندازه یک قاشق غذا خوری
 • فلفل قرمز (فلفل چیلی): به اندازه یک قاشق چای خوری
 • نمک: به اندازه مورد دلخواه خودتان استفاده کنید.

دستور تهیه کردن ماست فلفلی تند و خوشمزه (ماست چیلی):

در تهیه ماست چیلی علاوه بر ماست چیلی که عمدتا در تهیه این ماست به کار می رود، از ماست یونانی که دارای غلظت بیشتری است نیز می توان استفاده کرد.

 • مرحله اول: در ابتدای کار به عنوان مرحله اول، ظرفی که از قبل آماده کرده ایم را برداشته و سپس ماست را در آن می ریزیم.
 • مرحله دوم: در این مرحله مقدار کمی نمک به ماست اضافه کرده و با استفاده از همزن آن را هم می زنیم تا مخلوط ما یکدست شود.
 • مرحله سوم: سپس در این مرحله موادی مانند پودر سیر، فلفل قرمز و پودر چیلی را به ماست اضافه کرده و با استفاده از همزن ترکیبات را هم بزنید.
 • مرحله چهارم: مقداری آب لیموی تازه که از قبل آماده کرده ایم را به مخلوط خود اضافه کنید.
 • مرحله پنجم: در نهایت تندی و نمک ماست را چشیده و در صورت نیاز مزه آن را تغییر دهید.

طرز تهیه ماست و خیار

ماست و خیار از غذاهای بسیار قدیمی و سنتی ایرانی است که در فصل های گرم سال طرفداران زیادی دارد. این دسر در کنار اکثر غذاها ترکیب خوشمزه ای را ساخته و می تواند سفره شما را کامل کند. در این قسمت قصد داریم نحوه تهیه کردن این خوراکی محبوب را به صورت کامل به شما معرفی کنیم.

مواد لازم برای تهیه کردن ماست و خیار:

 • خیار: به تعداد دو عدد خیار متوسط
 • ماست چکیده: به اندازه یک کاسه
 • سیر: به تعداد یک حبه سیر تازه
 • نعنا (در حالت خشک شده): به مقدار یک قاشق غذاخوری
 • آویشن: به اندازه یک قاشق چای خوری
 • نمک و فلفل سیاه: به میزان مورد دلخواهتان استفاده کنید.
 • گل محمدی: برای تزئین ماست از آن استفاده کنید.

دستور تهیه کردن ماست و خیار:

 • مرحله اول: خیارهای خود را به حد کافی بشویید و بعد از پوست گرفتن آنها خیارها را به صورت نگینی قطعه قطعه کنید.
 • مرحله دوم: ماست خود را در یک ظرف مناسب ریخته و قطعات خیار خرد شده را به ظرف اضافه کنید.
 • مرحله سوم: سیر تازه را رنده کرده و یا به جای آن به اندازه مشابه پودر سیر تهیه کنید. سیر ی پودر تهیه شده را به ترکیب ماست خود اضافه کرده و مخلوط کنید.
 • مرحله چهارم: طعم دهنده های خود از قبیل نمک، فلفل سیاه، نعنا خشک و آویشن را نیز به ظرف اصلی اضافه کرده و دوباره همه چیز را هم بزنید تا مخلوط شوند.
 • مرحله پنجم: در انتهای کار نوبت به سرو کردن دسر رسیده است. برای این کار یک ظرف شیک و مناسب را در نظر گرفته و ماست و خیار آماده شده را در ظرف بریزید. برای تزئین کردن غذا هم مقداری می توانید از گل محمدی یا نعنا خشک استفاده کنید.

طرز تهیه ماست رنگی

می توان گفت یکی از جذاب ترین و زیباترین انواع ماست ها همین ماست رنگی است. این ماست جلوه ای خاص و زیبا داشته و با تهیه کردن آن می توانید هنر آشپزی خودتان را به خوبی نشان دهید. تهیه کردن ماست رنگی اصلا کار سختی نبوده و مراحل ساده ای دارد. تنها نکته ای که باید رعایت کنید این است که قبل از شروع کار یک ماست بسیار غلیظ که بافت سفتی دارد تهیه کنید. برای این کار هم می توانید طبق آموزشی که در ابتدای مقاله به شما ارائه دادیم عمل کرده و ماست چکیده غلیظی را برای شروع کار خود درست کنید.

مواد لازم برای تهیه کردن ماست رنگی:

 • ماست چکیده: به اندازه یک کاسه
 • آب لیمو (تازه): به اندازه دو قاشق غذاخوری
 • پودر سیر: به اندازه یک قاشق چای خوری
 • چغندر قرمز (لبو قرمز): یک عدد
 • شکر: به اندازه یک قاشق غذاخوری
 • نمک: به مقدار دلخواه خودتان استفاده کنید.

دستور تهیه کردن ماست رنگی:

 • مرحله اول: لبو یا چغندر قرمز را خوب بشویید و بعد پوست آن را جدا کنید. لبوی پوست گرفته شده را درون ظرف مناسبی ریخته و آن را با مقداری آب و یک قاشق شکر بپزید.
 • مرحله دوم: وقتی لبو خوب پخته شد آن را کنار گذاشته و اجازه دهید خنک شود.
 • مرحله سوم: وقتی لبو سرد شد باید آن را برش بزنید. برای این کار لبو را چهار قطعه کرده و داخل دستگاه مخلوط کن بریزید.
 • مرحله چهارم: از آبی که هنگام پختن لبو به دست آمده بود به اندازه دو یا سه قاشق برداشته و به مخلوط کن اضافه کنید.
 • مرحله پنجم: دستگاه مخلوط کن را روشن کنید و صبر کنید تا لبو به صورت کاملا له شده در بیاید. بعد از آن لبوی له شده را خارج کرده و از صافی رد کنید تا آب لبو کاملا جدا شود.
 • مرحله ششم: آب لبوی به دست آمده را به ماست چکیده و غلیظ خود اضافه کنید. این کار رنگ بسیار جذابی به ماست شما خواهد داد.
 • مرحله هفتم: در انتها مقداری نمک، پودر سیر و آب لیمو هم به ترکیب ماست اضافه کنید و همه چیز را به صورت یکدست مخلوط کنید. با این کار خواهید دید که طعم ماست هم بسیار بهتر شده و آماده سرو شدت خواهد بود. ماست رنگی خود را در یک ظرف مناسب سرو کرده و به سفره غذا اضافه کنید.

طرز تهیه ماست و سماق

این نوع ماست طعم ترشی داشته و اگر از افرادی هستید که ترشیجات با ذائقه آنها سازگار است، حتما از این ماست خوشتان خواهد آمد. علاوه بر طعم خاص سماق، این ماده غذایی خواص و فواید زیادی هم برای بدن انسان دارد که باعث می شود ترکیب ماست و سماق به یک دسر سالم تبدیل شود. در ادامه مواد اولیه مورد نیاز و طرز تهیه این ماست را برایتان آورده ایم.

مواد لازم برای تهیه کردن ماست و سماق:

 • ماست چکیده: به اندازه یک کاسه
 • پودر سماق: به اندازه دو قاشق غذاخوری
 • نمک و فلفل سیاه: به مقدار مورد دلخواهتان استفاده کنید.

دستور تهیه کردن ماست و سماق:

برای درست کردن این دسر لازم نیست مراحل پیچیده ای را پشت سر بگذارید. تنها کاری لازم این است که مواد اولیه لیست بالا را تهیه کرده و آنها را با یکدیگر مخلوط کنید. فقط توجه داشته باشید که هم ماست و هم سماق طبع سردی دارند. در نتیجه نباید در مصرف این ترکیب زیاده روی کنید تا درگیر عوارض مصرف بیش از حد سردی جات نشوید.

Homemade yogurt min

جمع بندی:

ماست یکی از مفیدترین و خوشمزه ترین دسرهای سفره های ایرانی است که می توان از آن در کنار اکثر غذاهای اصلی استفاده کرد. این منبع کلسیم در نوع ساده خود هم طعم جذابی دارد؛ اما با توجه به آموزش هایی که در طول این مقاله به شما ارائه دادیم می توانید انواع طعم دار ماست را نیز درست کرده و از همه آنها لذت ببرید. فقط فراموش نکنید که بهتر است از ماست حداقل به اندازه دو تا سه بار در هفته استفاده کنید تا نیازهای بدن شما را رفع کند. امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید…