مهم ترین شهرهای کشور آذربایجان + تصاویر از شهرهای معروف برای گردشگران

معرفی شهرهای مهم کشور آذربایجان برای گردشگران

کشور بسیار زیبای آذربایجان به سرزمین تضادها مشهور است و شهرهای بسیار دیدنی آذربایجان هم هر یک زیبایی های خاص  خودشان را دارند و هر یک در این تضاد ها تاثیر زیادی را دارا هستند. در سفر به این سرزمین بسیار دیدنی و جذاب، علامت هایی از امپراتوری‌ های باستانی را می بینید که دورانی به کشور ایران  متعلق بوده اند و شما در این سرزمین علائم زندگی مدرن و را در جوار زندگی سنتی این کشور به خوبی مشاهده می کنید و خوب است بدانید که پس از تلاش های خیلی زیاد مسئولان در قرار گرفتن جزو اتحادیه اروپا  تلفیقی از فرهنگ آسیایی و اروپایی در نقاط کوچک و بزرگ آن کاملا قابل رویت است و علاوه بر این ها شهر باکو ، پایتخت کشور آذربایجان نیز به عنوان اثر تاریخی ثبت گردیده در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این کشور زیبایی های فراوانی دارد، کشور آذربایجان پدیده‌ های طبیعی بسیار دیدنی مانند گل فشان در مناطق خشک در حوالی دهکده های جذاب با چشم انداز کوهستان قفقاز بزرگ، تضاد دیدنی را در جاذبه‌ های گردشگری آذربایجان بوجود آمده است ؛ خوب است بدانید که این کشور دارای 10 میلیون جمعیت است که اغلب آن ها مسلمان هستند و دارای 12 نقطه جمعیتی به عنوان شهر است که در ادامه تصمیم داریم به معرفی مهم ترین شهرهای این کشور بپردازیم.

شهر زیبای باکوشهر زیبای باکو

شهر باکو

یکی از اصلی ترین و دیدنی ترین شهرهای کشور آذربایجان است که اغلب مسافران و گردشگران را با سواحل زیبای خود، مکان های تاریخی عجیب و زیبا، طبیعت دست نخورده، پارک های ساحلی دیدنی، فستیوال های موسیقی، مجموعه های تفریحی متعدد و … آشنا می کند شهری نیست جز شهر باکو که در اصل یکی از بزرگ ترین و پرطرفدارترین شهرهای کشور آذربایجان است که توانسته با هنرمندی هر چه تمام تلفیقی از تاریخ و معماری نوین را به زیبایی در هم ترکیب نماید و به همین دلیل این شهر دیدنی دارای مکان های زیاد گردشگری مانند : ایچیری شهر، چندین موزه متفاوت مثل : موزه فرش آذربایجان و موزه نظامی گنجوی ، کاخ شادی ، کاخ شیروان شاه ، قلعه دختر ، تارگوویی باکو ، میدان فانتن ، باغ آب ، برج شعله را دارد که در نوع خود بی مثال هستند و در ادامه این کشور بسیار زیبا علاوه بر دارا بودن جاذبه های دیدنی، از جذابیت های طبیعی فراوانی نیز برخوردار است که شما گردشگران می توانند از همه آن ها در سفر به باکو استفاده کنند و لذت ببرند.

باکو

باکو

 

خوب است بدانید که شهر باکو زمستان های بسیار سرد و برفی ، تابستان های خیلی گرم و مرطوب، فصل بهار خنک همراه با بادهای ملایم پاییزهای خنکی را دارد و در اصل اگر قصد سفر به باکو را دارید، خوب است بدانید مناسبترین زمان جهت سفر شما به باکوی زیبا، فصل بهار و پاییز می باشد.

 

شهر نخجوان

شهر دیگر در لیست  مهم ترین شهرهای آذربایجان به شهر زیبای نخجوان است که دارای تاریخ کهنی است که علاوه بر مزیت های توریستی  برای کشو، تاریخ نخجوان سهم زیادی در فرهنگ بشریت در سطح دنیا دارد ؛ همچنین نخجوان منطقه ای است که ” تندیس بابک خرمدین ” در آن واقع شده است که نمادی از مردان بزرگ  کشور آذربایجان در تاریخ به حساب می آید و در واقع این شهر نه  تنها شهر دلاوران و جنگاور نخجوان می باشد، بلکه سرزمین دانشمندان و ادیبان ، شاعر، ستاره شناس ، معمار و سیاستمدار نیز می باشد و سال ها مسافران فراوانی به این شهر جذاب و دیدنی می روند.

نخجوان در آذربایجان

نخجوان در آذربایجان

 

نخجوان در دامنه کوه های قفقاز، جایی که قله ها های بسیار بلندی دارد عقاب های زیادی در آسمان پرواز می کنند و ابرها روی دره های غرق ددر شکوفه سایه انداخته اند، واقع شده است که هر بیننده ای را غرق در لذت می کند. خوب است بدانید که نخجوان شهر ای است که دارای تنوع آب و هوایی بالایی بوده و در این شهر که برف و آفتاب با یکدیگر جدال دارند ، نخجوان سرزمینی است که رودخانه ی آن، نیلی چهل و چشمه های آب معدنی بسیار جذابی از بین دریاچه های گذر می کنند و طبیعتی بسیار زیبا و غیر قابل توصیف را به وجود آورده است.

شهر لریک شهر لریک

 

شهر لریک

لریک شهر دیگری در کشور جمهوری آذربایجان است که دقیقا در جنوب آذربایجان واقع شده است. این شهر از سمت شمال با شهر های ماساللی و یاردیملی، از سمت جنوب با آستارا، از سمت شرق با لنکران، از سمت غرب با کشور ایران عزیزمان همسایه است باشد و نیز لریک در اصل یکی از شهرهای جنوبی کشور به محسوب می شود و خوب است بدانید که این شهر بسیار دیدنی در ارتفاعات کوه های تالش واقع شده است و گردشگران می توانند جهت رفتن به این شهر از لنکران بگذرند  و در مسیر گذر از مناظر دیدنی بیش ترین لذت را ببرند.

لریک

لریک

 

این شهر طبیعتی دیدنی، هوایی پاک و جاذبه های های فراوان دیگری است که گردشگران را از همه ی نقاط آذربایجان و نیز سراسر دنیا به سوی خود روانه می کند. از آثار تاریخی این شهر می توان به : مجسمه قوچ، قبرستان قزلباش، قلعه دختر و اوغلان قالاسی قلعه پسر و توربه نظام الدین شهسوار و غار بوزیرو و … اشاره کرد که در صورت تمایل برای مشاهده این آثار تاریخی دیدنی حدود 3-4 روز باید وقت بگذارید تا بتوانید از این شهر بسیار زیبا دیدن نمایید.

 

شهر شیروان

شهر شیروان

 

شهر شیروان

شیروان که به ترکی آذربایجانی Şirvan شناخته شده است. شیروان شهری دقیقا در مرکز  کشور جمهوری آذربایجان می باشد و این شهر دیدنی از سمت شمال با شهر حاجی قبول، از سمت جنوب با شهرسالیان، از سمت شرق با شهر وسیع باکو، از سمت غرب با شهر صابیر آباد همسایگی است. شهر زیبای شیروان در فاصله 113 کیلومتری از باکو پایتخت کشور آذزبایجان قرار گرفته است و اینکه در قسمت چپ رودخانه کورا و در دشت شیروان واقع شده است.

شیروان

شیروان

 

شهر شیروان از کهن ترین و وسیع ترین شهرهای آذربایجان است و دارای دو قسمت اصلی می باشد که جمعیتی بیشتر از 75 هزار نفر در آن قرار دارد که اغلب آن ها را آذربایجانی ها و باقی جمعیت آن را اقوامی مانند : تاتارها، اکراینی ها و ترک ها می باشند. این شهر گذشته ای طولانی و مهمی از لحاظ اسم گذاری را سپری کرده است، به عنوان مثال در سال 1938 به نام قسمتی از ” زوبوفکا ” اسم گذاری شد و در سال 1963 به شهر ” شیروان ” تغییر نام پیدا کرد. همچنین شهر شیروان در گذشته اسم هایی مانند ” علی بایراملی ” و  ” حاجی قهرمانلی ” نیز داشته است. این شهر هم اکنون به شهر نور در بین توریست ها و دیگر شهرهای پر اهمیت کشور معروف است و به شهرت فراوانی رسیده است.

شهر قوبا

شهر قوبا

 

شهر قوبا

قوبا شهری در کشورجمهوری آذربایجان است که در شمال  کشور جمهوری آذربایجان واقع شده است. شهر قوبا از سمت شمال با شهر قوسار، از سمت جنوب با شهرهای شاماخی و اسماعیل لی، از سمت شرق با شهر خاچماز و شابران، از سمت غرب با شهرستان قبله همسایه است. شهر قوبا در سال 1930 ساخته شده است و جمعیتی بیش از 38100 دارا می باشد. این شهردارای یک شهرستان  و 7 قسمت و 146 روستا می باشد و حدودا 167 کیلومتر با شهر باکو فاصله دارد. همچنین شهر قوبا در اصل یکی از نزدیک ترین شهرها به باکو می باشد. این شهر دارای زیر ساخت های بسیار می باشد که  آن را به یکی از مقاصد سفر مورد علاقه گردشگران تبدیل کرده است.

قوبا

قوبا

 

از جذابیت های بکر شهر قوبا می شود به : جنگل، رودخانه و آبشار و … اشاره کرد. خوب است بدانید  که روستاهای شهر قوبا در تمام سرزمین آذربایجان معروفیت زیادی دارند. ما دو نمونه از آن ها را به شما گردشگران در سفرتان به قوبا توصیه می کنیم. یکی از پیشنهاد های ما روستای ” خینالی ” می باشد که در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا واقع شده است و بیشتر جمعیت آن دارای زبان خاصی هستند.  اغلب جمعیت این روستا به قالی بافی مشغول هستند و به این شغل مشهور هستند. بیشتر جمعیت روستا از بزرگ تا کوچک کار قالی بافی می کنند. دیگر روستای دیدنی این شهر توریستی  روستای” کاراسنای ” است که بیشتر جمعیت این روستا یهودیان می باشند که در وسط کوه ساکن هستند. هنگام مسافرت به کشور جمهوری آذربایجان حتما از این روستا ها دیدن فرمایید.

شهر لنکران

شهر لنکران

 

شهر لنکران

لنکران  آخرین شهر در لیست شهر های آذربایجان است که دارای طرفداران بسیار زیادی است. این شهر در بخش جنوبی جمهوری آذربایجان قرار گرفته است و از سمت شمال با شهرستان ماسال لی، از سمت جنوب با شهر آستارا، از سمت شرق با دریای خزر، از سمت غرب با شهرستان لریک همسایه است. خوب است بدانید که از شهرهای جذاب و پربازدید و اغلب شلوغ آذربایجان شهر لنکران است که در سال های 15 میلادی بر روی یک باتلاق تاسیس شده است. این شهر در جوار دریای خزر و در جنوب شرقی آذربایجان در ناحیه مغان واقع شده است. می شود گفت این شهر یکی ازوسیع ترین ترین شهرهای کشور آذربایجان به حساب می آید.

لنکران

لنکران

 

شهر لنکران دارای هوای مرطوب و نیمه گرم است که دارای زمستان های مرطوب و خیلی سرد و تابستان های گرم است، وجود جنگل های انبوه و زیبا و داشتن سواحل بسیار زیبای دریای خزر باعث شده زیبایی  این شهر برای گردشگران و توریست ها  دو برابر شود. شهر لنکران دارای باغ های میوه نارنگی  و مزارع چای مشهوری است و دارای هوایی گرم و مرطوب است و علاوه بر این ها، وجود ساحل خزر به شهر زیبای لنکران، جذابیتی منحصر به فرد داده است. شهر لنکران از یک طرف دارای دریا و از یک سمت دارای سبزی جنگل است که این، مسیری بسیار عجیب و زیبا را برای گردشگران ایجاد کرده است، در مسافرت به کشور زیبای آذربایجان، دیدار از این شهر جذاب را از دست ندهید.

این مطالب را هم ببینید