انشا درباره عید فطر؛ 7 انشا در مورد عید فطر برای پایه های مختلف

روزانه سری جدید 1

به دلیل نزدیک‌تر شدن عید زیبا و پُر برکت فطر؛ ما چندین انشا زیبا با مدمه، بدنه و نتیجه را درباره عید فطر برای شما دوستان قرار داده‌ایم. پس در ادامه با ما باشید.

عید فطر یک جشن مذهبی است که مسلمانان در سراسر جهان جشن می‌گیرند و نشان دهنده پایان ماه رمضان و شروع ماه شوال از طلوع تا غروب خورشید است. در این عید مذهبی مسلمانان مجاز به روزه گرفتن نیستند. تاریخ شروع هر ماه هجری قمری بر اساس زمان مشاهده ماه جدید توسط مقامات مذهبی محلی متفاوت است، بنابراین روز جشن بر اساس کشور و منطقه و نوع مذهب متفاوت است.

انشا درباره عید فطر

انشا درباره عید فطر

فطر، عید اولیاء الله و روزه دارانی است که گوی سبقت را از دیگران ربوده اند و در این روز فرا خوانده شوند تا جوایز و هدایان را دریافت کنند.

عید فطر یکى از دو عید بزرگ اسلامى است که درباره آن احادیث و روایات بیشمارى وارد شده است. مسلمانان روزه‏ دار که ماه رمضان را به روزه گذرانده و از خوردن و آشامیدن و بسیارى از کارهاى مباح دیگر امتناع ورزیده ‏اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می ‏طلبند; اجر و پاداشى که خود خداوند به آنان وعده داده است.

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده‏ اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شد و رخصت داده شد که مومنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند.

فطر و فطور به معناى خوردن و آشامیدن است و گفته شده است که به معناى آغاز خوردن و آشامیدن نیز هست. به همین دلیل است که پس از اتمام روز و هنگام مغرب شرعى در روزهاى ماه رمضان، انسان افطار می کند، یعنى اجازه خوردن، پس از امساک از خوردن به او داده می ‏شود.

من این عید بزرگ را خدمت همه ی شما عزیزان تبریک و تهنیت عرض می کنم و از خداوند متعال، قبولی طاعات و عبادات شما را خواستارم.

مطلب مشابه: انشا درباره خودم؛ 6 انشا زیبا درباره خودم برای پایه های مختلف

انشا توصیفی درباره عید فطر

انشا توصیفی درباره عید فطر

ماه رمضان ماه میهمانی خداست، در این ماه خداوند تبارک و تعالی سفره ای گسترده و پربرکت می گستراند و تمامی بندگانش را به ضیافتی بزرگ دعوت می کند، چه مهمانی پرشکوه تر از اینکه میزبانت خداوند قادر و متعال باشد.

ماه رمضان تنها ماه گرسنگی و تشنگی نیست بلکه ماه جدا شدن از منیّت، ماه تمرین تسلیم، از خود گذشتن، دل بریدن از غرایز انسانی، تمرین گناه نکردن، تمرین استغفار و توبه کردن است.

بعد از یک ماه روزه داری و گذراندن شب های احیا باید بتوانیم بر زبان و چشم کنترل بهتری داشته باشیم و بر نفس خودمان بیشتر مسلط بوده و جلو نفس اماره را بگیریم، در این صورت است که در روز عید فطر عید بزرگ مسلمانان می توانیم اجر و پاداش خودرا از خداوند بطلبیم، اجر و پاداشی کـه خود خداوند بـه آن وعده داده اسـت.

عید فطر برای همه ی عید نیست؛ بلکه عید اهل تسلیم و عید روزه دارانی اسـت کـه با موفقیت وظیفۀ بندگی خودرا دراین ماه انجام داده اند و دراین آزمون معنوی سربلند و موفق بیرون آمده اند. روز جشن کسانی اسـت کـه از مهمانی خدا برگشته اند و از خوان آسمانی برخوردار شده اند.

خداوندا در روز عید فطر ما را در زمره عبادت کنندگان واقعیت قرار بده و ما را یاری کن تا بتوانیم دستاوردهای ماه رمضان را در تمامی روزهای سال حفظ کنیم و فقیران را بهتر درک کنیم، با مردم مهربان تر برخورد کنیم، اعضای بدن را از گناه کردن دور نگه داریم و چشم ها را از آن چه نباید دید، دست ها را از آن چه نباید کرد، زبان را از آن چه نباید گفت و گوش ها ار از آن چه نباید شنید برحذر داریم و خلاصه از آن چه در این ماه خدا یاد گرفته ایم به خوبی در روزهای دیگر سال استفاده کنیم.

مطلب مشابه: انشا درباره تغذیه مناسب + انشا های تحقیقی و توصیفی درباره اهمیت تغذیه مناسب

انشا کوتاه درباره عید فطر

انشا کوتاه درباره عید فطر

عید فطر یکی از چهار عید مهم شیعیان بشمار می‌آید و اولین روز ماه شوال است که با رؤیت هلال ماه شوال در پایان روز 29 ماه رمضان و یا گذشت 30 روز از اول ماه رمضان، ثابت می‌شود. در کشورهای اسلامی، عید فطر معمولاً با تعطیلی رسمی همراه است.

این عید که بسیاری از اهل بیت ما، بزرگان و اهل معرفت، از آن به عنوان عید اولیای خدا یاد می‌کنند؛ عید بندگانی است که در طول یک ماه بندگی از خوردن، آشامیدن، انجام اموری که رضایت خدا را در پی ندارد، کف نفس کرده و تقوای الهی پیش گرفتند، کسانی که یک ماه بر اثر اطاعت و بندگی خدا به فرح و شادمانی و حالتی روحانی دسترسی پیدا کردند.

در این روز، روزه حرام است و پرداخت زکات فطره بر مسلمانان واجب است. مهم ترین عمل در روز عید فطر، نماز عید فطر اسـت که بعد از طلوع آفتاب تا ظهر روز عید بـه جماعت برگزار می شود.

در این روز همه روزه داران ماه رمضان که یک ماه در ضیافت الهی به سر می بردند، از معبود می خواهند که قلب شان از وسوسه های شیطانی نجات یابد و تقرب خدا نصیب شان شود، آن ها می خواهند به واسطه ی روزه، آن چه را نمی دیدند را ببینند و آن چه را نمی شنیدند را بشنوند و انسان بهتری شوند.

مطلب مشابه: انشا با موضوع روزه + چند انشا زیبا در مورد روزه گرفتن برای دبستان و دبیرستان

انشا کودکانه عید فطر

انشا کودکانه عید فطر

امروز صبح از خواب بیدار شدم و دیدم پدر و مادرم در خانه نیستند، از خواهر بزرگترم سوال کردم آنها کجا هستند و او گفت کـه پدر و مادر برای خواندن نماز عید فطر بـه مسجد محل رفته اند. اما زیاد طول نکشید کـه انها بـه خانه برگشتند و بر خلاف هرروز کـه روزه بودند و تا شب چیزی نمی خوردند مادرم شروع بـه آماده کردن صبحانه کرد و باهم صبحانه خوردیم.

مادرم کـه انگار سوالات مرا از چشمانم خوانده بود شروع بـه صحبت کرد و گفت : “عزیزم خدا از مـا مسلمانان خواسته اسـت کـه ماه مبارک رمضان را روزه بگیریم و پرستش کنیم و کارهای نیک انجام دهیم. روزه گرفتن یعنی این‌کـه از اذان صبح تا اذان مغرب چیزی نخوریم و البته روزه داری فقط این نیست و خیلی از کارهای دیگر مثل دروغ گفتن، مسخره کردن دیگران و غیبت هم روزه ي مـا را باطل می کنند.

مـا یک ماه بـه مهمانی خدا می‌رویم و روزه میگیریم ودر آخر این یک ماه جشنی می‌گیریم کـه بـه آن عید فطر می‌گوییم، دراین روز بزرگترها دیگر روزه نمی‌گیرند و می‌توانند غذا و آب و هر چیز دیگری کـه خواستند بخورند و خداوند دراین روز پاداش یک ماه روزه داری رابه مـا می‌دهد همچنین در روز عید فطر خداوند بـه دعاهای مـا خوب گوش میدهد و بـه موقع انها را برآورده می کند.

در روز عید فطر مسلمانان خیلی خوشحال هستند چون موفق شدند کـه ماه رمضان را روزه بگیرند و بـه خدا نزدیک تر شوند. یکیدیگر از کارهایی کـه مـا در عید فطر انجام می‌دهیم این اسـت کـه در شب عید فطر بـه نیازمندان کمک میکنیم. بعد از این‌کـه حرف هاي مادرم بـه پایان رسید در دلم دعا کردم کـه مـن هم بتوانم وقتی بزرگ شدم روزه بگیرم و خدا را پرستش کنم تا روز عید فطر را جشن بگیرم و خدا از مـن راضی باشد.

مطلب مشابه: انشا ماه رمضان + 10 انشای زیبا و ادبی با موضوع ماه مبارک رمضان

انشا خاطرات عید فطر برای تمامی مقاطع

انشا خاطرات عید فطر برای تمامی مقاطع

شب عید فطر با دو تا از دوستام ،سمانه و پری میریم مسجد کـه یه نماز پنجاه رکعتی بخونیم ولی هر چی فکر میکنم اسم نمازو یادم نمیاد فقط یادمه بیست و پنج تا دو رکعتی باید میخوندیم. مـن و سمانه تصمیم میگیریم پریو سر کار بزاریم تصورشو بکن…تـو چله ي زمستون..یه شب سرد….آب مسجد سرد… بـه پری گفتیم باید برا هردو رکعت یه وضو بگیری!!

گفت جدی؟ گفتیم آره. گفت بیاین پس باهم وضوهامونو بگیریم.گفتیم نه مـا تـو خونه گرفتیم. خلاصه وایساد بـه وضو گرفتن… یکی… دو تا… سه تا… قشنگ یادمه داشت میلرزید از سرما. ولی همان‌ گونه با صلابت وایساده بود بـه وضو گرفتن ! مـا هم ترکیده بودیم از خنده…منتهی حفظ ظاهر می‌کردیم.

حدود وضوی بیست و دومی و اینا بود کـه یه خانمی کـه داشت مسجدو جارو میزد و اتفاقا از اقوام پری اینا بود. با جاروش اومد. گفت: پری چرا سر تا پا تـو خیس کردی؟ پری گفت دارم بیست پنج تا وضومو می‌گیرم واسه نماز ! خانومه گفت:کی گفته بیست و پنج تا وضو باید بگیری؟ پری گفت اینا خانوم ها روشو کرد بـه مـا. مـن دقیقا یه برق قرمز تـو چشاش دیدم.

فک کنم خون جلو چشاشو گرفته بود ! فقط یادمه جاروشو کـه آورد بالا مـن نصف راهو تا خونمون دویده بودم!! خلاصه بعد اون ماجرا دیگه جرئت نکردیم بی مامانامون بریم مسجد هر وقتم میرفتیم تا چشمون میوفتاد بـه خانومه پشت مامانامون قایم میشدیم چقد خوبه کـه بزرگ شدیم ! این بود انشای مـن. امیدوارم کـه خوشتان آمده باشد.

مطلب مشابه: انشا امام زمان (عج) + 19 انشای زیبای ادبی و کوتاه با موضوع حضرت مهدی امام دوازدهم

عید فطر برای چه کسی عید است؟

یکی از تفاوت هاي اعیاد دینی مثل عید فطر و عید قربان با اعیاد ملی مثل عید نوروز این اسـت کـه عید نوروز برای همه ی عید اسـت، چون عید طبیعت اسـت؛ عید تقویمی اسـت. از این جهت برا ي همه ی یکسان عید اسـت؛ چون سال برای همه ی نو می شود و طبیعت برای همه ی یکی و یکسان اسـت ؛ اما عید فطر چنین نیست کـه برای همه ی عید باشد. عید فطر مثل جشن پایان سال تحصیلی یا جشن فارغ التحصیلی اسـت.

پایان سال تحصیلی برای کسیکه مدرسه نرفته و درس نخوانده یا اگر مدرسه رفته مردود شده یا تجدید شده، روز جشن و شادی نیست؛ بلکه روز حسرت و احساس محرومیت اسـت. جشن شادی برای کسانی اسـت کـه با موفقیت سال تحصیلی را گذرانده اند و بر کارنامه آنها مهر قبولی خورده اسـت. عید فطر روز عید روزه دارانی اسـت کـه با موفقیت وظیفۀ بندگی خودرا دراین ماه انجام داده اند.

عید کسانی اسـت کـه دراین آزمون معنوی سربلند و موفق بیرون آمده اند. روز جشن کسانی اسـت کـه از مهمانی خدا برگشته اند و از خوان آسمانی برخوردار شده اند. بنا بر این عید فطر برای همه ی عید نیست؛ فقط برای اهل تسلیم عید اسـت. “الذی جعلته للمسلمین عیدا.” و جالب اسـت کـه این دعا هم در عید فطر و هم در عید قربان خوانده می شود.

از همین جهت اسـت کـه در دعا وارد شده کـه از خدا بخواهیم در پایان ماه مبارک رمضان مـا را از مرحومین قرار دهد نه از محرومین؛ یعنی از قبول شدگان نه از مردودشدگان. چنین نیست کـه بـه صرف روزه داشتن ظاهری و امساک از مفطرات ظاهری، غایت مطلوب حاصل شده باشد. اساس در پرستشْ باطن اسـت و احوالی مثل نیت و اخلاص و توبه و طهارت امور باطنی هستند.

انشا درمورد موفقیت در ماه رمضان

انشا درمورد موفقیت در ماه رمضان

یک معیار برای سنجش موفقیت در ماه رمضان و این‌کـه بدانیم تا چـه اندازه از این ماه بهره برده ایم، این اسـت کـه ببینیم آیا مـا بعد از ماه رمضان نسبت بـه قبل از ماه رمضان فرق کرده ایم یا نه و چـه اندازه فرق کرده ایم. اگر اخلاق مـا، تعهد مـا، مسئولیت پذیری مـا، وجدان کاری مـا، وظیفه شاسی مـا، پرستش مـا، انفاق و خدمت مـا رشد یافته و بهتر و بیشتر شده، معلوم می شود مـا از برکات این ماه برخودار بوده ایم و بـه میزان آن تغییر بهره برده ایم.

اما اگر خدا نکرده حال مـا و رفتار مـا و خلقیات مـا با پیش از ماه رمضان تفاوتی نکرده، معلوم می شود اتفاقی برای مـا دراین ماه نیفتاده اسـت. شبیه این مطلب در مورد حج قابل طرح اسـت. اگر کسی پس از بازگشت از حج، انسان بهتری شده باشد معلوم می شود حجش مثمر ثمر بوده اسـت، وگرنه ظاهراً فقط در حد یک سفر توریستی و تفریحی ازآن استفاده کرده اسـت. «تعرف الاشجار باثمارها»؛ درخت رابا میوه اش می شناسند.

قرار بود روزه مـا رابه رنج گرسنگان واقف سازد و کاری برای آنها بکنیم. منظور این نیست کـه فقط حالشان را حس کنیم، بلکه منظور این اسـت کـه پس از این گامی در راه التیام زندگی آنها بردارم. قرار بود روزه تمرین مقاومت وایستادگی در مقابل خواسته ها باشد. آیا در مقابل خواسته هاي نفسانی مقاوم تر شده ایم؟ اگر هیچ فرقی نکردیم، نه در بعد انفاق، نه در حال پرستش، نه در دوری از معصیت، باید بسیار نگران باشیم!

مطلب مشابه: انشا مادر | 12 انشا با موضوع مادر برای تشکر از زحمات و تقدیر

مطالب مشابه را ببینید!

انشا درباره امام رضا (موضوع انشا امام رضا برای دبستان و دبیرستان با مقدمه بدنه و نتیجه گیری) انشا خلیج فارس با چند انشا زیبا کوتاه و بلند برای تمام مقاطع انشا درباره امام صادق ( 4 انشا درباره امام ششم شیعیان) انشا معلم ؛ انشا در مورد معلم ؛ 7 انشای زیبا در مورد معلم و شغل معلمی انشا با موضوع نیکوکاری + موضوع انشا نیکی و کمک کردن به دیگران انشا شغل آینده + 6 انشای زیبا با موضوع شغل و کار آینده انشا در مورد آسمان شب + چند انشا ادبی زیبای کوتاه در مورد شب مهتابی انشا در مورد زندگی + 6 انشا در مورد اهداف زندگی و موفقیت در زندگی انشا در مورد یک روز در کلاس درس + 3 انشا کوتاه ادبی برای دبیرستان و دبستان انشا طنز و خنده دار + مجموعه انشا و داستان های طنز و بامزه