معنی ایکیگای در زندگی و پیدا کردن ایکیگای درونی خود

در دنیای امروز، بدون هدف بودن، عدم قاطعیت و سردرگمی سه موضوعی هستند که از هر زمان دیگری، بیشتر به چشم می خورند. بسیاری از جوانان، نوجوانان یا حتی بزرگسالان نمی دانند که هدفشان در زندگی چیست و باید به کدام سمت حرکت کنند. در همین دوران عدم قاطعیت، فرهنگ غنی کشور ژاپن می تواند نجات دهنده و امیدبخش بسیاری از انسان ها باشد، فقط باید به آن دل سپرد و تعالیم آن را در زندگی به بهترین شکل ممکن پیاده کنید.

یکی از تعالیم مهم و الهام بخشی که در کشور ژاپن وجود دارد، تکنیک ایکیگای است. این تکنیک به هدف در زندگی و معنای آن مرتبط است و می تواند دید افراد را نسبت به زندگی تغییر دهد. ما در این مقاله قصد داریم تا به صورت عمیق تر به موضوع ایکیگای بپردازیم و ببینیم که ایکیگای چیست؟ چگونه می توان آن را در زندگی کشف کرد و به ثروت، آرامش و لذت رسید؟

این موضوع به قدری مهم است که اگر بتوانید آن را کشف و دنبال کنید، در پایان عمر به خود خواهید گفت که نهایت لذت را از این دنیا برده اید و از زندگی خود راضی هستید. بنابراین برای این که بتوانید به راحتی هدف و شغل مناسب خود را در زندگی تشخیص دهید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. 

ایکیگای چیست؟ 

تکنیک ایکیگای، یک مفهوم ژاپنی می باشد که ترکیبی از اصطلاحات iki و gai به معنای زندگی و ارزش است. این اصطلاحات وقتی با یکدیگر ترکیب می شوند، به معنای چیزی است که به زندگی شما معنا، هدف و ارزش می بخشد. ایکیگای، از اصول اولیه طب سنتی در ژاپن تکامل یافته است. این سنت پزشکی، عقیده دارد که سلامت جسمانی تحت تاثیر احساس هدف و سلامت روانی و عاطفی در زندگی فرد، قرار می گیرد.

میچیکو کومانو، روانشناس ژاپنی می گوید ایکیگای حالتی از رفاه می باشد که از تعهد فرد به فعالیت هایی که از آن لذت می برد، ناشی می شود. علاوه بر این، ایکیگای با تاکید بر انجام فعالیت هایی که باعث لذت و احساس نشاط می شوند، به عنوان روشی برای کاهش افسردگی شناخته می شود. 

معنی ایکیگای در زندگی و پیدا کردن ایکیگای درونی خود

مفهوم ایکیگای 

نویسنده کتاب بیدار کردن ایکیگای شما، کن موگی می گوید که این اصطلاح یک مفهوم آشنا و قدیمی برای ژاپنی ها است که به سادگی می تواند به دلیلی برای بیدار شدن در هنگام صبح، ترجمه شود یا به تعبیری شاعرانه تر به معنای بیدار شدن با شادی باشد. هر کس یک ایکیگای درونی دارد و باید آن را پیدا کند.

برای کشف این ایکیگای، ممکن است که به تفکر عمیق، زمان و تلاش نیاز باشد. دانشمندان، روزنامه نگاران و جامعه شناسان زیادی درباره تاثیرات ارزشمند این روش و حقیقتی که در وجود آن نهفته است، تحقیقات زیادی انجام داده اند و به نتایج جالبی در این زمینه دست یافته اند. یک نظریه خاص در مورد تکنیک ایکیگای وجود دارد که سبب افزایش طول عمر می شود و فرد را در مسیر درست قرار می دهد. 

واژه ایکیگای از چه زمانی معروف شد؟

مردم استان اوکیناوای در ژاپن، این واژه را ابداع و به تمام جهان منتقل کردند. طبق مطالعات، مشخص شده است که مردم استان اوکیناوای، به صورت متوسط عمری طولانی تری دارند و در طول حیات خود، بسیار فعالانه و خوب زندگی می کنند. در واقع دلیل زندگی مفید و ارزشمند آن ها و همچنین این عمر طولانی، تنها در یک کلمه به نام ایکیگای نهفته است. این واژه در ابتدا در بین مردم استان اکیناوا و ژاپن متداول بود تا این که دو نویسنده و پژوهشگر به نام های فرانچسک میرالس و هکتور گارسیا به میدان آمدند و تصمیم گرفتند که در مورد راز طولانی بودن عمر مردم اوکیناوا تحقیق کنند.

طبق تحقیقات آن ها مشخص شد که مردم اوکیناوا با اینکه در طول جنگ جهانی، افراد زیادی را از دست دادند ولی بسیار شاد هستند و دچار افسردگی نشده اند. تعداد زیادی از مردم استان اوکیناوا بیش از صد سال عمر می کنند و بعد از صد سالگی هم هنوز فعال هستند و به کار کردن ادامه می دهند. بعد از تحقیقات مشخص شد که تمام این مسائل به دلیل استفاده مردم ژاپن از فرهنگ ایکیگای است. اگر هر کس بتواند ایکیگای خودش را پیدا کند و در مسیر درست آن قدم بردارد، قطعا زندگی بهتری خواهد داشت و در زندگی به شادمانی و رضایت خواهد رسید. 

مطلب مشابه: جملاتی از کتاب اثر مرکب دارن هاردی؛ جملات برای موفقیت و رشد شخصیتی

پیدا کردن ایکیگای درونی خود

برای این که بتوانیم ایکیگای درونی خود را پیدا کنیم باید به چهار عامل مهم در زندگی توجه کنیم. این چهار مورد شامل مواردی مانند چیزی که آن را دوست دارید، چیزی که جهان به آن نیاز دارد، چیزی که در آن خوب هستید و چیزی که برای آن می توانید پول دریافت کنید، می باشد. در ادامه شما را با این موارد بیشتر آشنا می کنیم.

معنی ایکیگای در زندگی و پیدا کردن ایکیگای درونی خود

چیزی که آن را دوست دارید

این حوزه شامل کار هایی می باشد که فرد آن ها را انجام می دهد تا از زندگی خود لذت برد و بیشتر احساس زنده بودن و رضایت کند. چیزی هایی که فرد ممکن است آن ها را دوست باشد شامل مواردی چون صخره نوردی، قایق رانی، نوشتن شعر، مطالعه رمان های تاریخی، آواز خواندن، گذراندن اوقات فراغت خود با خانواده یا دوستان و… می باشد. آنچه در این زمینه اهمیت زیادی دارد، این است که به خود اجازه دهیم که به صورت عمیق در مورد آنچه که دوست داریم، فکر کنیم بدون نگرانی در مورد این که آیا دنیا به آن نیاز دارد؟ یا در آن کار خوب هستیم؟ یا اینکه برای انجام آن می توانیم پول دریافت کنیم یا خیر؟ 

چیزی که جهان به آن نیاز دارد

جهان در این جا ممکن است منظور از یک انسان باشد یا یک جامعه کوچک که با آن ارتباط دارید. مواردی چون جراحی زیبایی با قیمت مناسب، فروشگاه لوازم یدکی، پرستاری در منزل، تاکسی و… جز مواردی هستند که جهان به آن ها نیاز دارد. این بخش از ایکیگای، به وضوح با افراد دیگر در ارتباط است و فراتر از نیازی های خود شخص، برای این افراد مناسب تر است. 

چیزی که در آن خوب هستید

مورد بعدی که باید به آن توجه شود، میزان توانایی هایی است که فرد دارد و حوزه هایی است که به خوبی از پس آن ها برمی آید. گاهی فرد ممکن است در برخی از زمینه ها مانند گرافیک، طراحی، مکانیک، فیزیک، ادبیات و حتی ریاضی، توانایی های خاصی داشته باشد و کارهایی که با این زمینه ها به نوعی در ارتباط است را به خوبی انجام دهد. اگر کاری که فرد به آن علاقه دارد با چیزهایی که در آن ها توانایی دارد هماهنگ باشند، یک گام به خوشبختی نزدیک تر می شود. به عنوان مثال یک فرد که از زمان کودکی با پدرش به مکانیکی می رفته، ممکن است هر از گاهی یک آچار دست پدرش داده باشد یا این که پیچی را محکم کرده باشد. این فرد زمانی که بزرگ می شود، استعداد عجیبی در مکانیکی خواهد داشت و به راحتی می توان تشخیص داد که چقدر در این کار مهارت و توانایی دارد. 

چیزی که برای آن می توانید پول دریافت کنید

این بخش از ایکیگای نیز با جامعه در ارتباط است و شامل چیزی می شود که شخص دیگر مایل است که برای انجام آن، به شما پول پرداخت کند. به طور کلی ممکن است که شما در صخره نوردی ماهر باشید یا این که به شعر نوشتن علاقه داشته باشید اما به این معنا نیست که برای آن می توانید پول نیز دریافت کنید.

این موضوع که آیا می توانید برای استعداد ها و علایق خود پولی دریافت کنید یا خیر، به عوامل مختلفی چون وضعیت اقتصادی و این که آیا استعداد ها و علایق شما مورد تقاضا هستند یا نه، بستگی دارد. 

تکمیل نمودار ایکیگای

برای تکمیل نمودار ایکیگای در ابتدا باید تمام کار ها و فعالیت هایی را که به آن ها علاقه مند هستید، فارغ از این که در این کار ها مهارت دارید یا خیر، مشتری دارند یا نه، درآمدزا هستند یا نه، یادداشت کنید. سپس یک لیست از تمام کار هایی که در آن مهارت دارید تهیه کنید، فارغ از این که فرصت انجامش را داشته باشید یا خیر.

سپس از موارد نوشته شده، یک لیست از کار هایی که جهان امروز بیشتر به آن ها نیاز دارد، تهیه کنید. به عنوان مثال ممکن است که شما به لحاف دوزی علاقه مند باشید اما باید ببینید که آیا در جهان امروز، کسی به آن احتیاج دارد؟ سپس از لیست کار هایی که تهیه کردید، کار هایی را اکثر مردم حاضرند که بابت آن ها پول پرداخت کنند، یادداشت کنید. به عنوان مثال بیشتر مردم تابلو فرش های دستبافت طلا دوزی شده را دوست دارند اما آیا حاضرند برای علاقه به ابن تابلو فرش ها، چند صد میلیون تومان هزینه کنند؟ 

مطلب مشابه: جملات کتاب ایکیگای با متن انگیزشی و روانشناختی زیبا

نقاط تقاطع بخش های مختلف نمودار ایکیگای

در نقطه تلاقی نمودار ایکیگای، آنچه که شما آن را دوست دارید با آنچه که در آن مهارت دارید، نقطه اشتیاق شما قرار دارد. در تقاطع نمودار ایکیگای، آنچه که فرد دوست دارد و آنچه که دنیا به آن نیاز دارد، ماموریت فرد محسوب می شوند. در این تقاطع، آنچه که دنیا به آن نیاز دارد و آنچه که فرد برای انجام آن پول دریافت می کند، شغل آن محسوب می شود و در آخر در تقاطع ایکیگای، کاری که در آن مهارت دارید و بابت آن پول دریافت می کنید، حرفه شما محسوب می شود.

نقطه شیرین در نمودار ایکیگای، چیزی است که شما به آن علاقه مند هستید، در آن مهارت کافی دارید، جهان به آن نیاز دارد و فردی برای انجام آن پولی به شما پرداخت خواهد کرد. به عنوان مثال اگر فردی به ارائه مشاوره مالی علاقه داشته باشد و در این کار مهارت کافی نیز داشته باشد، با توجه به این که در دنیای امروز به این کار نیاز فراوانی است، چندین پیشنهاد شغلی مناسب خواهد داشت؛ بنابراین می توان گفت که فرد ایکیگای درونی خود را پیدا کرده است. 

معنی ایکیگای در زندگی و پیدا کردن ایکیگای درونی خود

ایکیگای از منظری دیگر

برخی از پیروان تکنیک ایکیگای، می گویند که نیازی نیست ایکیگای فرد، شامل چیز هایی باشد که جهان به آن ها نیاز دارد یا چیزهایی که می تواند برای انجام آن ها پول دریافت کند یا این که شامل استعداد های آن ها باشد، بلکه آن ها متعقد هستند که مفهوم سنتی ایکیگای ژاپنی به مواردی چون انعکاس خاطرات خوب گذشته، لذت در آغوش گرفتن چیز های کوچک و داشتن یک چارچوب ذهنی که باعث زندگی شاد و فعال می شود، نزدیک تر است.

در واقع این تعریف ارتباط چندانی با کارآفرینی یا موفقیت حرفه ای ندارد و بیشتر با در لحظه بودن، فعال بودن و لذت بردن از اتفاق های کوچک در زندگی مرتبط است. 

نکات تکنیک ایکیگای 

اگر قصد دارید که در زندگی خود به یک مسیر درست برسید، لازم است که در سبک زندگی تان، تغییراتی ایجاد کنید. گاهی لازم است که این تغییرات به نحوی گسترده باشند که در مواردی مجبور شوید از مرزهای کنونی زندگی فراتر روید و محدوده امن خود را رد کنید؛ بنابراین اگر می خواهید که به نتیجه ای خارق العاده در زندگی برسید، نباید از تغییر بترسید. در ادامه شما را با برخی از مهمترین نکات تکنیک ایکیگای آشنا می کنیم. 

در کشف ایکیگای خودتان عجله نکنید

بهتر است که در کشف ایکیگای خود عجله نکنید و در مورد هر کدام از بخش های آن، به صورت دقیق تر فکر کنید. در واقع هر چه که واقع بینانه تر به چهار بخش نمودار ایکیگای پاسخ دهید، جوابی که از آن می گیرید نیز به واقعیت نزدیک تر است. اگر واقعا در کاری مهارت کافی نداشته باشید و فقط از روی توجیه آن را در قسمت توانایی و مهارت خود قرار دهید، جز خود هیچ کس دیگر را فریب نداده اید. پس بهتر است در مواجهه با معنی و مفهوم ایکیگای با خود صادق باشید. 

مطلب مشابه: بخش‌هایی از کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید اثر جفری یانگ و جنت اس

کمی آزمون و خطا نیز لازم است

توقع نداشته باشید که با نوشتن توانایی ها و علایق خود و مواردی از این قبیل، بتوانید در زندگی خود به جواب قطعی برسید؛ به همین دلیل گذشته از نوشتن روی کاغذ، نیاز است که کمی آزمون و خطا نیز داشته باشید و وارد گود شوید. در واقع کارکرد ایکیگای این است که این مسیر را کوتاه تر می کند و از دفعات آن می کاهد. 

هیچ گاه نمی توانید مسیری مطمئن پیدا کنید

به یاد داشته باشید که هیچ وقت نمی توانید مسیری کاملا آسوده و مطمئن پیدا کرده و سپس در آن قدم بگذارید. در واقع دنیا پر از اتفاقات پیش بینی نشده و غیر قابل انتظار است؛ یعنی هر چقدر در زندگی خود تحقیق و برنامه ریزی کنید، باز هم ممکن است اتفاقات غیر منتظره ای در زندگی، برای شما رخ دهد. اگر تصور کردید که مسیر های پیش رو، روشن نیستند، باز هم نترسید و رو به جلو حرکت کنید.

با غلبه بر ترستان می توانید در مسیر خود موفق شوید. همچنین مدام به این نکته فکر کنید که چگونه و از چه راهی می توانید به همنوعان خود، فایده ای برسانید؛ چرا که اگر سودی به دیگران ، اثر آن به خود شما باز می گردد. بهتر است در انتخاب مسیر خود در زندگی، این نکته را جدی بگیرید. 

معنی ایکیگای در زندگی و پیدا کردن ایکیگای درونی خود

هر چه به ذهنتان می آید، یادداشت کنید

در تکمیل نمودار ایکیگای می توانید از طوفان فکری استفاده کنید. در واقع این طور نیست که در هنگام پاسخ به بخش های مختلف نمودار، فقط به آن ها یک یا دو پاسخ دهید، بلکه می توانید هر چه که به ذهنتان می رسد، یادداشت کنید. بنابراین فکر خود را محدود نکنید و به چیز هایی که حتی در زندگی کنونی شما نقش و رنگی ندارند نیز بیاندیشید. در نهایت می توانید طی مراحل بعدی، آن ها را قضاوت کنید و ببینید که آیا واقع بینانه هستند یا خیر؟ 

ایکیگای شما چیست؟ 

گارسیا می گوید: من برای خود برنامه صبحگاهی تنظیم کرده ام تا بتوانم قبل از مشغول شدن به کار و شروع ارتباط با دیگران، زمانی را به خود اختصاص دهم که این کار برای من مهمترین چیز است. به عبارت دیگر کار هایی که به گارسیا هدف می دهند، اولویت بالاتری برایش دارند. او در ادامه می گوید که در هنگام صبح، یک فنجان چای سبز می نوشم، پانزده دقیقه یوگا انجام می دهم و حدود یک ساعت را به نوشتن اختصاص می دهم. در واقع قبل از خروج از خانه، مدتی از وقتم را به سلامتی خود اختصاص داده ام و یکی از مهمترین فعالیت هایی را که به زندگی من ایکیگای بخشیده است مانند کتاب نوشتن را انجام داده ام.

درست است که بیشتر تمرکز ایکیگای روی شغل است اما همیشه مفهوم ایکیگای در فعالیت های مالی دیده نمی شود. به عنوان مثال شروع کاری که به انجام آن اشتیاق دارید، ارتباط با خانواده یا یک سرگرمی خوشحال کننده همگی ایکیگای محسوب می شوند. 

 ایکیگای خود را پیدا کنید

اگر گمان می کنید که برای پیدا کردن ایکیگای درونی خود گیج شده اید یا این که مطمئن نیستید که آن را پیدا کرده اید یا خیر، می توانید از روش های مختلفی که برای تمرکز ذهن روی هدف وجود دارند، استفاده کنید. گارسیا در این باره پیشنهاد می دهد اگر فکر می کنید که تغییر کردن برایتان سخت است یا این که مسیر تغییرتان مسدود شده است، سعی کنید به زندگی کنونی خود، چیز های جدیدی اضافه کنید. یک کار جدید در کنار کار قدیمی، یک سرگرمی جدید یا یک ارتباط دوستانه جدید می تواند در این مورد به شما کمک کند.

کن موگی، متخصص عصب شناسی و نویسنده در توکیو، در کتابش این چنین می نویسد: فرقی ندارد که شما یک سرآشپز مشهور باشید یا مادر یک کودک تازه متولد شده یا هر کار دیگر، اگر در انجام آن کاری که انجام می دهید، توانایی و مهارت لازم را داشته باشید و بتوانید در آن به احساس لذت و رضایت برسید، ایکیگای درون خود را پیدا کرده اید. 

گارسیا پیشنهاد می کند که اگر احساس می کنید که در تلاش و تکاپو هستید، می توانید از وضعیت کنونی خود آگاهی پیدا کرده و با نوشتن ده کاری که بیشترین میزان وقت خود را در هفته به آن ها اختصاص می دهید، شروع کنید. سپس از خود بپرسید که این کار ها می توانند باعث ایجاد هدف در زندگی تان شوند یا خیر؟ اگر با وجود همه این ها باز هم احساس کردید که همه چیز در زندگی راکد می باشد و برای تغییر دچار مشکل شده اید، نگران نباشید؛ زیرا تحقیقات نشان داده که ایکیگای نیز مانند نحوه لباس پوشیدن، سلیقه غذایی و علاقه به موسیقی، با افزایش سن تغییر پیدا می کند؛ پس باید آن را در دوره های مختلف، بازنگری کنید.

بیشتر افرادی که بر اساس تکنیک ایکیگای زندگی می کنند، همه سرگرمی های خود را بعد از بازنشستگی انتخاب کرده اند که همین موضوع نشان می دهد هیچ زمان برای لذت از زندگی دیر نیست. 

سخن پایانی

در دنیای امروز، بسیاری از انسان ها به دنبال معنای واقعی زندگی هستند و می خواهند بدانند که برای چه در این دنیا هستند و قرار است به کجا برسند؟ برخی از انسان ها همیشه در زندگی خود احساس تهی بودن و پوچی می کنند و صبح ها هیچ دلیلی برای بیدار شدن از خواب ندارند. تکنیک ایکیگای می تواند به صورت کاملا علمی به این افراد کمک کند تا هدف زندگی خود را پیدا کرده و در مسیر رسیدن به آن قدم بردارند و با کار و تلاش فراوان به چیز هایی که در زندگی دوست دارند، دست یابند.

اکنون که با مفهوم ایکیگای آشنا شده اید، پر کردن نمودار آن می تواند برای شما کار مفیدی باشد. بنابراین زمانی را برای انجام این کار اختصاص دهید و ببینید که تست و آزمون های ایکیگای، چه مسیری را برای زندگی به شما ارائه می دهد؟ آیا این مسیر ارائه شده با زندگی کنونی شما تطابق دارد یا خیر؟ و این که چگونه می توانید در آن قرار بگیرید تا زندگی تان توام با لذت و رضایت باشد؟ 

مطلب مشابه: جملاتی از کتاب معجزه سپاس‌گزاری اثر راندا برن با متن های زیبا درباره موفقیت

مطالب مشابه را ببینید!

جملات قشنگ برای سخنرانی (نحوه شروع سخنرانی، نکات مهم و اشتباهات رایج) جملات انگیزشی موفقیت درسی + متن های مثبت انرژی دهنده برای درس خواندن مسئولیت پذیری کودک + 5 روش برای افزایش آن خودشناسی چیست؟ همه چیز در مورد اصول Self-knowledge ویژگی های زنان موفق؛ دلایلی که باعث موفقیت زنان می شوند پیام تبریک موفقیت فرزند + جملات ویژه تبریک موفقیت فرزند در تحصیلات و مسابقه پند حکیمانه + سخنان ارزشمند و جملات قصار از بزرگان جهان بهبود مکالمات انگلیسی؛ 25 روش برای افزایش مهارت زبان انگلیسی ده قانون انیشتین برای زندگی بهتر؛ نکات آموزنده از این دانشمند هدیه روز پدر؛ راهنمای انتخاب بهترین هدیه برای روز پدر و مرد