دلیل ترس از عشق یا فیلوفوبیا (علائم و رفع این مشکل)

ترس از عشق

برای اکثر مردم، عشق ایده آل نهایی است. ما به آن احساس نیاز داریم، آن را می خواهیم و زمانی که آن را داریم، آن را گرامی می داریم. اما همه، به ویژه مردان، قلب خود را به این راحتی برای پذیرش عشق و تجربه تمام آنچه که عشق ارائه می دهد، باز نمی کنند.

چرا بعضی ها از عشق می ترسند؟ همانطور که برخی افراد معتقدند عشق تنها چیزی است که در یک رابطه نیاز دارند، برخی دیگر با عاشق شدن دست و پنجه نرم می کنند و عشق را مفهومی ترسناک می دانند. در حالی که درجاتی از ترس برای اکثر ما کاملا طبیعی است، افرادی که از ترس از عشق رنج می برند از عاشق شدن یا قرار گرفتن در یک رابطه عاطفی با شخص دیگری می ترسند. نام این ترس فیلوفوبیا است.

آیا از عشق می ترسید؟ فیلوفوبیا چیست

بنا به تعریف، فیلوفوبیا یا ترس از عشق، ترس شدید و غیرمنطقی از عاشق شدن است که باعث ناراحتی عاطفی شدید و اختلال در زندگی عادی شده و به اشکال مختلف ظاهر می شود.

علائم رایج فیلوفوبیا

اگر معتقدید فیلوفوبیا یا ترس از عشق دلیل اصلی فقدان صمیمیت عاطفی واقعی در رابطه شماست، باید به دنبال نشانه های زیر باشید:

 • با فکر صمیمیت عاطفی، وحشت و ترس شدید را تجربه می کنید.
 • شما نشانه های اجتناب از عشق را نشان می دهید.
 • در موقعیت های صمیمی به شدت عرق می کنید.
 • ضربان قلب افزایش می یابد و تنفس دشوار می شود.
 • عشق جدید شما زخم های قدیمی را باز می کند.
 • شما با آسیب پذیری های رابطه دست و پنجه نرم می کنید.
 • به دلیل ترس در زندگی روزمره با مشکلاتی مواجه می شوید.

اگر برخی از این علائم را دارید، به احتمال زیاد از ترس از عشق رنج می برید. بیشتر اوقات، ترس از عشق بسیار زیاد است. حتی اگر می‌دانید ترس های شما یتان غیرمنطقی هستند، احتمالاً در کنترل آنها ناتوان هستید.

دلیل ترس از عشق یا فیلوفوبیا (علائم و رفع این مشکل)

علت بروز فیلوفوبیا

فیلوفوبیا اختلال اضطراب اجتماعی نیست، اما افراد مبتلا به فیلوفوبیا می توانند به اختلال اضطراب اجتماعی نیز مبتلا شوند. اختلال اضطراب اجتماعی باعث ترس شدید از موقعیت های اجتماعی می شود، اما با ترس از عشق متفاوت است. فیلوفوبیا شبیه اختلال تعامل اجتماعی بازدارنده (DSED)  است که یک اختلال دلبستگی در کودکان زیر 18 سال می باشد. اختلال در ارتباطات اجتماعی کنترل نشده، ایجاد ارتباطات عمیق و معنادار با دیگران را برای افراد مبتلا دشوار می کند. این اختلال معمولاً نتیجه ضربه یا غفلت دوران کودکی است.

فیلوفوبیا در افرادی که در دوران کودکی آسیب دیده اند رایج است. اگر فردی در کودکی به شدت آسیب دیده یا رها شده باشد، ممکن است از بودن در نزدیکی کسی که می تواند همین کار را انجام دهد ترس داشته باشد. این نوع واکنش متقابل به ترس باعث ایجاد ترس در روابط می شود. این بدان معناست که هر چه فرد بیشتر از منبع ترس دوری کند، ترس بیشتر می شود. البته، برخی از “ترس های خاص” نیز می تواند به ژنتیک یا محیط مربوط باشد. در برخی موارد، تغییرات در عملکرد مغز نیز می تواند باعث ایجاد ترس های خاص شود.

چرا می ترسم عشق را بپذیرم؟

چرا بعضی ها از عشق می ترسند؟ دقیقاً چه چیزی باعث فیلوفوبیا یا ترس از عشق می شود؟ پاسخ واحدی برای این سوال وجود ندارد، اما فیلوفوبیا در بین افرادی که ترومای حل نشده از گذشته دارند، بیشتر دیده می شود. این مشکلات ممکن است به دوران کودکی فرد برگردد و ممکن است مربوط به رابطه قبلی باشد. در این شرایط اغلب ما از عشق می ترسیم و با وجود این ترس ها فرار می کنیم، چون نمی خواهیم دوباره صدمه ببینیم.

چرا از عشق می ترسیم؟

اگر می خواهید بهتر بفهمید که چرا از عشق می ترسید، جملات زیر را بخوانید و ببینید آیا آن ها در مورد شما صدق می کنند یا خیر؟

من نمی توانم در مقابل شخص دیگری آسیب پذیر باشم

آشکار کردن احساسات واقعی و عمیق ترین ترس های ما می تواند ترسناک باشد. با آسیب پذیر بودن، به طرف مقابل فرصت آسیب رساندن به شما را می دهید و این شما را می ترساند.

روابط جدید خاطرات دردناکی را زنده می کنند

اگر در روابط گذشته آسیب دیده اید، طبیعی است که نمی خواهید دوباره آن درد را تجربه کنید. متأسفانه، نزدیک شدن به یک فرد جدید می تواند باعث آسیب های گذشته شود.

احساس می کنم دوست داشتنی نیستم

متأسفانه، بسیاری از ما احساس می کنیم ارزش عشق و خوشبختی را نداریم. این اغلب به دلیل آسیب های دوران کودکی یا احساسات منفی والدین نسبت به خود ایجاد می شود. چنین احساساتی می تواند مانع از عاشق شدن شما و ترس از عشق شود.

من از خوشبختی می ترسم زیرا همیشه با درد همراه است.

آیا از این می ترسید که وقتی هر چه دارید به دیگری بدهید و احساس خوشبختی زیادی کنید، ناامید و دلسرد شوید؟ اگر احساس می کنید که لذت و درد در هم تنیده شده اند، دلیل محکمی برای رنج بردن از فیلوفوبیا دارید.

من نگرانم که نتوانم شخصی را واقعاً دوست داشته باشم.

ممکن است برای شروع یک رابطه تردید کنید. زیرا طرف مقابل «بیش از حد شما را دوست دارد» و شما می ترسید که نتوانید آن را جبران کنید یا در نهایت او را دوست داشته باشید و به او آسیب بزنید.

از غرق شدن در رابطه می ترسم

برخی از افراد از عاشق شدن می ترسند زیرا احساس می کنند که روابط، فضای مورد نیاز را به آنها نمی دهد و حریم خصوصی نیز در این رابطه دخیل است.

چگونه عشق را قبول می کنید؟

ترس از عشق اختلالی است که باعث می شود احساس کنیم به عشق تعلق نداریم یا همه جنبه های خوب عشق را از دست می دهیم. در حالی که ممکن است از رها کردن دوست داشتن شخص دیگری بترسیم، این به این معنی نیست که ارتباط عاطفی نداریم.

چطور بر ترس از عشق غلبه کنیم؟

اگر متوجه شدید که چگونه ترس از عشق شما را از یک رابطه باز می دارد، ممکن است به دنبال راهی برای تغییر و یادگیری نحوه پذیرش عشق باشید. هر چقدر هم که دشوار باشد، غلبه بر فیلوفوبیا کاملاً ممکن است. اما چگونه؟

آسیب های گذشته را بررسی کنید

درک تاریخچه درد و ترس اولین قدم برای بهبودی است. ریشه فوبیای عشق خود را پیدا کرده و از آنجا شروع کنید.

یاد بگیرید چگونه خودتان را دوست داشته باشید

همانطور که می دانید، تا زمانی که خودتان را دوست نداشته باشید، نمی توانید واقعاً کسی را دوست داشته باشید. اشتباهات خود را بپذیرید و برای التیام زخم های خود زمان بگذارید. از گوش دادن به منتقد درونی خود دست بردارید. همه ما یک منتقد درونی داریم که ما را از رها کردنش باز می دارد و ما را آسیب پذیر می کند. محرک های این صدا را بیاموزید و تمام تلاش خود را بکنید تا وقتی صحبت می کنید، آن را نشنوید.

شریک زندگی خود را با دقت انتخاب کنید

ما انتخاب نمی کنیم که چه کسی را دوست داریم، اما باید مطمئن شویم که علاقه جدید شما ارزش عشق شما را دارد. وقت خود را صرف کنید و در مرحله آشنایی به دنبال نشانه هایی از عشق باشید. نشانه هایی که به شما کمک می کنند فرد جدید را بهتر بشناسید.

بیاموزید که چرا آسیب پذیر هستید

عواطف عمیق و تازه و گشایش قلب با افراد مناسب، هدف نهایی غلبه بر ترس از عشق است.

دلیل ترس از عشق یا فیلوفوبیا (علائم و رفع این مشکل)

توضیحی کوتاه درباره این نوع طرز فکر که آیا مردی شما را دوست دارد یا خیر؟

حقیقت این است که مردی که با او در ارتباط هستید ممکن است حتی پاسخ این سوال را نداند. مغز مردان متفاوت از مغز زنان است. ما در برخورد با روابط مختلف تحت تأثیر چیزهای مختلفی قرار می گیریم و در بیشتر مواقع حتی از آنچه ما را به سمت خاصی هدایت می کند، آگاه نیستیم. ممکن است تا زمانی که درگیر فیلوفوبیا نشوید از تصمیمات خود مطمئن نباشید. تفاوت بین انواع عشق مردان و زنان نیز یکی از دلایلی است که باید در نظر گرفت. اما مردها چگونه دوست دارند عاشق شوند؟

غریزه قهرمان

غریزه قهرمان، انگیزه بیولوژیکی اساسی است که مردان برای ارائه و محافظت از زنان دارند. به زبان ساده، مردان می خواهند قهرمان شما باشند. البته این لزوما به معنای قهرمانان اکشن به سبک هالیوود نیست. اما او می‌خواهد علایق زن را در زندگی دنبال کند و به خاطر تلاش هایش شناخته شود. برای بسیاری از زنان، یادگیری غرایز قهرمان به آنها کمک می کند تا مردان را بهتر درک کنند. مهمترین چیزهایی که باید بدانید عبارتند از:

اکثر مردان تا زمانی که این غریزه ایجاد نشود هرگز عاشق یک زن نمی شوند. او می خواهد خود را به عنوان یک محافظ ببیند. به عنوان کسی که واقعاً می خواهید و باید در کنار شما باشد. این موجودی پیرامونی مانند «بهترین دوست» یا «شریک زندگی» نیست؛ اما به عنوان یک پشتیبان و قهرمان می باشد.

چطور می توان این غریزه را تحریک کرد؟

غریزه قهرمان انگیزه ای ناخودآگاه است که ما باید جذب افرادی شویم که به ما احساس قهرمان بودن می دهند و در نتیجه رابطه عاشقانه ما تقویت می شود. برخی از ایده ها واقعاً زندگی را تغییر می دهند و برای روابط عاشقانه، شناخت و درک غریزه قهرمان یکی از آنهاست. اینکه مردتان احساس قهرمان بودن کند به این معنا نیست که باید بازی های احمقانه انجام دهید یا وانمود کنید که کسی نیستید. این توصیه در مورد اجرای یک موضوع ساختاری اساسی در مردان است که منجر به رابطه بهتر بین شما می شود. بنابراین، در بسیاری از موارد، روند توسعه رابطه خود تعیین می کند که آیا غریزه قهرمان تأثیرگذار است یا خیر.

چگونه به فرد مبتلا به ترس از عشق یا فیلوفوبیا کمک کنیم؟

اگر در اطراف شما فردی هست که از عشق می ترسد، می توانید با درک این موضوع از او حمایت کنید. ممکن است برای شما بسیار پیش پا افتاده یا بی اهمیت به نظر برسد، اما زندگی چنین افرادی معمولا سخت و غیر قابل تحمل است. برای کمک به این افراد می توانید:

 • آنها را مجبور به انجام کارهایی نکنید که دوست ندارند، مانند صحبت کردن در مورد جزئیات زندگی شخصی خود.
 • آنها را تشویق کنید تا از یک مشاور کمک بگیرند.
 • تا جایی که می توانید در مورد ترس از عشق یا فیلوفوبیا بخوانید تا احساس آنها را درک کنید.
 • کارهایی را انجام دهید که آنها با شما احساس راحتی بیشتری کنند.

کلام پایانی

ترس از عشق مشکلی است که می تواند همه را تحت تاثیر قرار دهد. ترس از دوست داشتن و دوست داشته شدن دلایل زیادی دارد که مهم ترین آنها را بررسی کردیم. برای درمان فیلوفوبیا، بهتر است با یک متخصص سلامت روان مشورت کنید تا برای همیشه از شر این مشکل خلاص شوید.

مطالب مشابه را ببینید!

دلایل بی‌ تفاوتی همسر؛ شناسایی همسر بی تفاوت و روش های حل این مشکل بهبود روابط خانوادگی؛ عوامل موثر بر بهبود رابطه افراد خانواده و احترام به همدیگر اطلاعات درباره زوج درمانی؛ دلیل مراجعه به مشاوره زوج درمانی و اهداف آن زوج‌ درمانی چیست؟ کاربرد، اثربخشی آن و انواع تکنیک های زوج درمانی احترام به همسر؛ روش های محبت به همسر و نشانه های بی اعتنایی به او فراموش‌ کردن عشق یک‌ طرفه؛ 9 روش برای پذیرش این نوع عشق بی فرجام ویژگیهای افراد خوش قلب و مشخصه های رفتار افراد روحیه مثبت جملات تحریک کننده مردان؛ راه های موثر برای تحریک انگیزه و اشتیاق همسرتان تربیت جنسی کودک و نکات اصولی برای آموزش مسائل جنسی به کودکان روش های جذب جنس مخالف (پسر یا دختر) با شیوه های موثر