انواع پروتز سینه | اطلاعات کامل در مورد عوارض جراحی، قیمت و انواع آن

پروتز سینه یک عمل زیبایی و با کمترین میزان تهاجم است و و عملی است که در مدت یک الی دو ساعت با بیهوشی انجام می گیرد. پروتز زیبایی سینه با تغییر اندازه و شکل سینه موجب زیاد شدن اعتماد به نفس و تغییر دیدگاه دیگران نسبت به فرد می شود.

پروتز سینه اصولا با در نظر گرفتن عرض سینه، آنالیز بافت سینه و پوشش آن انجام می گردد. اشخاصی که به دلیل بیماری اجبار برای انجام این عمل دارند، احتمالا تصور دارند که این عمل فرم اندام آن ها را به کل تغییر خواهد داد. ولی پس از عمل و بهبودی، مشاهده خواهند کرد که تغییر زیادی در فرم بدن آن ها رخ نداده است.

پروتز زیبایی سینه

پروتز سینه‌ دارای انواع مختلف و جنس‌ های متفاوتی است. افراد قادر می باشند نوعی از پروتز را برای خود برگزینند که با آن احساس راحتی زیادی دارند. یک پروتز خوب بایستی علاوه بر دادن احساس راحتی، ظاهر زیبایی به سینه‌ های شخص بدهد و همچنین دارای مرغوبیت و طول عمر زیادی باشد. پروتز سینه به بهبود حالات روحی و شرایط جسمی فرد بعد از جراحی برداشتن سینه کمک خواهد کرد.

پروتز زیبایی سینه، عملی ساده و امن و با کمترین تهاجم است و در مدت زمان یک الی دو ساعت با بیهوشی عمومی انجام می شود. اگر شما هم می خواهید پروتز سینه انجام دهید، بهتر است پیش از عمل، یک جلسه  را با پزشک معالج تان وقت  بگذارید و راجع به جزییات عمل پروتز سینه که شامل متد های عمل، اندازه و مدل پروتزی که با فرم بدن شما هماهنگ است مشورت نمایید.

شاید بشود گفت این جلسه از خود عمل دارای اهمیت بیشتری است زیرا این جلسه چگونگی اجرای عمل را دقیق تر می نماید.

پزشک در زمان عمل پروتز، سه برش متفاوت را در سه قسمت بدن, زیر بغل, نسج دور نوک پستان و اطراف ناف قرار می دهد. سپس پروتز تعیین شده را وارد سینه می نماید. بعد از انجام این مراحل، قسمت های برش های داده شده را می بندد و بخیه می زند. بدن پروتزی که وارد شده است را خیلی محکم نگه می دارد و اجازه نمی دهد پروتزدر زیر پوست جا به جا گردد.

پروتز سینه

پروتز مصنوعی(خارجی)

بعضی از خانم ها با پروتز سینه‌ ی خارجی خود خیلی راحت هستند و از شکل پستان مصنوعی خود بسیار راضی اند. افرادی که از کوچکی سینه خود گله دارند نیز می ‌توانند از طریق این پروتزهای راحت معضل خود را حل کنند. هر چند پروتز خارجی مثل یک عضو اضافی امکان دارد برای بعضی زنان مزاحمت درست کند و در لباس پوشیدن آن‌ها محدودیت ایجاد نماید.

در بعضی موارد پروتز خارجی باعث ایجاد تعریق و حس گرما در شخص و حتی حساسیت پوستی می گردد. بعضی از زنان نیز با پروتز مصنوعی در زمان ورزش دچار مشکلاتی می شوند. خیلی از خانم ها اغلب نگران جدا شدن پروتز سینه‌ خود در بیرون از خانه هستند. پروتزهای خارجی سینه با وجود معضلاتی که ممکن است داشته باشند قادر هستند بدون اینکه فرد را در معرض عوارض احتمالی جراحی سینه قرار دهند احتیاج فرد در مورد بزرگ شدن سینه را تأمین نمایند. در واقع پروتزهای مصنوعی آسان ترین ترین راه برای پر کردن قسمت خالی پستان زنان هستند.

انواع پروتز سينه

انواع پروتز سینه طبق مقدار برجستگی، فرم ظاهری، جنس و مواد تشکیل ‌دهنده تعیین می شود. که از نظر میزان برجستگی به سه نوع پروتز با میزان برجستگی کم، زیاد و خیلی زیاد طبقه بندی می گردد.

پروتز کامل

این پروتز در کسانی که سینه‌های خود را کاملا برداشته ‌اند، بسیار کاربردی است. این پروتزها بر قسمت دیواره‌ ی قفسه‌ سینه جای می گیرند. اگر که فرد هر دو سینه خود را در طی بیماری از دست داده باشد، ممکن است به سادگی هر مدل و شکلی از پروتز سینه را برگزیند. اما در زمانی که فرد تنها به یک پروتز سینه کامل احتیاج دارد، انتخاب پروتز شبیه و در یکسان با پستان دیگر مقداری مشکل خواهد بود.

پروتز نا کامل

یک پروتز جزئی محسوب می شود و در خانم هایی که قسمتی از پستان خود را از دست داده‌ اند، به کار برده می شود. این پروتز داخل سینه ‌بند فرد قرار می ‌گیرد و آن بخش خالی سینه را پر می‌ نماید. این پروتزها نیز همانند بیشتر پروتزهای پستان از سیلیکون تهیه می ‌شود.

پروتز شل سینه

این یک نوع پروتز اصولا در خانم هایی که دارای سینه ‌هایی با سایز متفاوت هستند استفاده می شود. این پروتز از جنس ژل سیلیکون می باشد  و پوسته‌ ی نرمی دارد که به سینه کوچک ‌تر مطابق با سینه بزرگ‌ تر فرم می ‌دهد و آن دو را با هم هماهنگ می‌ کند. همچنین این نوع پروتز می ‌تواند در افرادی که عمل جراحی ترمیم پستان نامؤفق داشتند و نتوانسته ‌اند پس از عمل به سینه‌ های یک اندازه دست یابند، بسیار کاربردی باشد.

از نظر فرم ظاهری نیز پروتز سینه به دو مدل  سینه گرد و پروتز اشکی تقسیم می گردد.

پروتز سینه گرد

پروتز سینه گرد برای افرادی که علاقه دارند سینه  ای برجسته و نرم داشته باشند، مناسب است. این پروتز در اصل یک جراحی اصلاحی است و در آن چرخش تکرار شونده پروتز ممکن است.

پروتز اشکی

پروتز اشکی نیز برای افرادی خوب است که علاقه دارند سینه ای با فرم طبیعی داشته باشند یا اینکه بافت و پوشش سینه آنها کم است، یا اینکه سینه های تخت و بد فرم و نا همسان دارند.

از لحاظ جنس و مواد تشکیل‌ دهنده نیز پروتز سینه به سه مدل، پروتز آب‌ نمکی، پروتز سیلیکونی و پروتزهای ثابت طبقه بندی می شوند.

جنس این پروتزها از لحاظ کیفیت زیاد با هم تفاوتی ندارند اما هزینه ی متفاوت، احساس راحتی و محل برش های متفاوتی دارند.

پروتز آب‌ نمکی

پروتز سینه آب‌ نمکی گرد است و درون آن با آب نمک یا سالین پر شده است و دیواره آن سیلیکونی می باشد. اما باید دقت کنید که نسبت به پروتز سیلیکونی دارای استحکام بیشتری است و در صورتی که پاره شود به شکل تخت و صاف در خواهد آمد و مواد درون آن جذب بدن می گردد.

مواد درون این نوع پروتز، به شکل طبیعی در بدن هر فرد وجود دارد و در صورت جذب شدن، اتفاقی برای بدن و سلامتی شخص نخواهد افتاد. این مدل پروتز، برش و هزینه و معاینه ی نسبتا کمتری دارد. اما عیوبی نیز دارد از جمله، لمس آن غیر عادی است، خطر چین خوردگی زیادی است، امکان دارد خود به خود مواد آن خالی شود،  یا اینکه ممکن است روی نسج سینه اثربگذارد و برای زیر ۱۸ سال به هیچ وجه مناسب نیست.

پروتز سینه سیلیکونی

پروتز سینه سیلیکونی مانند ژل چسبان است و درون آن از ترکیبات سیلیکونی به وجود آمده است. این مدل پروتز، انتخاب اول خیلی از زنان است. زیرا بسیار به بافت سینه طبیعی شبیه است. اگر هم پروتز دچار آسیب شود، ژل های درون پروتز به اطراف یا لایه دیگر پروتز انتقال داده می شوند.

اگر این نوع پروتز را برگزیدید بهتر است پزشک دائما شما را معاینه نماید. این پروتز برای خانم های زیر ۲۲ سال مناسب نیست. این پروتز دارای لمس طبیعی تری است و امکان چین خوردگی در آن کمتراست و مواد آن خود به خود نیز تخلیه نخواهند شد. اما عیوب این مدل پروتز در معاینه و هزینه بالا، برش های متعدد روی بدن و خطر پارگی بدون علامت است. پس از گذشت سه سال از عمل، جهت بررسی پارگی های بی نشانه پروتز، لازم است تا MRI انجام شود. بعد باید هر دو سال یک مرتبه آن را انجام دهید.

پروتز ثابت

پروتز سینه ثابت دارای فرم بوده و در قسمت زیرین برجسته تر می باشد. مقدار سیلیکون این مدل پروتز زیاد است و به این دلیل سفت تر است و امکان آسیب دیدگی کم تری دارد. در صورتی هم پاره شود، از نظر ظاهری تغییری نمی کند، به این علت است که به آن ها پروتزهای ثابت گفته می شود. تنها ایراد این پروتزها،  این است که این مدل پروتز احتیاج به تعداد فراوانی برش در بدن برای جای گذاری پروتز دارد.

پروتز سینه

عوارض عمل پروتز سينه

اگر پروتز سینه به دست یک پزشک ماهر و مجرب انجام شود عوارض بعد از آن کمتر، و خود عمل نیز بهتر و کمتر تهاجمی خواهد بود. اما هر جراحی دارای یکسری عوارض است و  عمل پروتز سینه نیز به همین صورت است. با رعایت مراقبت های مخصوص پس از عمل می شود این عوارض را کاهش داد.

پیش از جراحی در رابطه با عوارض پروتز سینه از پزشک خود اطلاعات کامل را دریافت نمایید. در ادامه عوارض شایع پروتز سینه را برای شما خواهیم آورد:

 • نمای بد شکل قسمت برش داده شده
 • کند بودن زمان بهبودی قسمت برش داده شده
 • خونریزی و لخته شدن خون
 • ایجاد لخته خونی در رگ ها که امکان دارد باعث عارضه قلبی یا ریوی شود
 • جدا شدن زخم
 • نا همسان بودن سینه ها
 • جای گذاری غلط پروتز
 • عفونت
 • تغییر حس نوک سینه و خود سینه
 • ایجاد کپسول کلفت در اطراف پروتز
 • پارگی دیواره پروتز
 • چین‌ خوردگی پوست روی پروتز
 • عوارض بیهوشی عمومی
 • عدم رضایت از نتیجه عمل

در بعضی موارد پس از عمل حس سینه به طور کامل یا کمی از بین می رود و در مواردی این حس زیاد تر می شود. با این حال خیلی از این عوارض با سپری شدن یک سال و نیم از عمل و بهبودی کامل سینه، از بین خواهند رفت و جای نگرانی نیست.

چه کسانی خواهند توانست پروتز سینه انجام دهند؟

اگر تمایل دارید سینه ای با سایز بزرگتر داشته باشید و یا اینکه اصلا اندازه سینه تان زیاد مورد علاقه تان نیست و مثلا لباس شنا در تنتان خوب نمی ایستد، شما می توانید پروتز سینه انجام دهید تا این معضلات برطرف شود. یا اینکه به علت شیردهی، بارداری، بالا رفتن سن، یا لاغر شدن، سینه هایتان شل شده اند و یا اندازه شان کوچک تر شده، مطمئن باشید که شما گزینه خوبی برای انجام عمل پروتز سینه هستید.

اگر بافت سینه شما از اول رشد کافی نداشته است و سینه هایتان ریز است و می خواهید سایز آن ها را بزرگ تر کنید. اگر سینه های شما با یکدیگر همسان نیستند و یکی از دیگری کوچک تر است شما می توانید با پروتز سینه این مسائل را برطرف کنید.

چه کسانی نخواهند توانست پروتز سینه انجام دهند؟

افرادی که یکی از موارد زیر شامل حال آنها می شود، نمی توانند جراحی پروتز سینه داشته باشند و باید تلاش نمایند آن ها را حل کرده و پس از آن به فکر پروتز سینه باشند.

 • اگر بیماری خاصی دارید و سلامت جسمانی طبیعی ندارید.
 • اگر سیگار مصرف می کنید نمی توانید پروتز سینه انجام دهید و ابتدا باید سیگار را ترک نمایید.
 • اگر در حال شیر دادن به فرزندتان هستید باید بعد از اتمام شیردهی، پنج الی هشت هفته منتظر بمانید تا سینه شما به اندازه عادی برگردد.
 • اگر از پروتز سینه انتظار بیجا و غیر واقعی دارید.
 • اگر سن شما کمتر از 22 سال است.
 • اگر مسن و سالخورده هستید ممکن است نتوانید بیهوشی را متحمل شوید. پس پیش از عمل باید با پزشک  جراح خود در این مورد صحبت کنید.

انواع سايز پروتز سينه

انتخاب نوع سایز پروتز سینه طبق موارد زیر انجام می شود.

شرایط پروتز سینه:

در گزینش سایز پروتز سینه بایستی به سایز و اندازه نسج های آن توجه نمایید. در صورتی که بافت های سینه موقعیت و حجم مناسبی نداشته باشند، نمی توانید اندازه بزرگی جهت پروتز سینه انتخاب کنید.

سایز پروتز سینه:

پروتزهای سینه سایزهای متفاوتی دارند و باید طبق سایز خود سینه گزینش شوند. طوری که عرض و اندازه پروتز سینه با مشخصات خود سینه مطابقت داشته باشد.

سبک زندگی:

انتخاب اندازه پروتز سینه به سبک زندگی شما نیز بستگی دارد. اگر تنها می خواهید سینه هایی با سایز بزرگ داشته باشید و در پی تناسب اندام نیستید، باید بدانید که پس از مدتی پروتزهای شما، به شانه ها و کمرتان فشار وارد خواهند کرد و به مرور سینه ها و پروتزها افتاده و شل خواهند شد.

تناسب و سازگاری:

یکی از مهم ترین موارد برای گزینش سایز پروتز سینه، مطابقت پروتزهای انتخاب شده با سایز اندام شماست. در صورتی که بی درنظر گرفتن تناسب اندام خود، اقدام به انجام عمل پروتز سینه نمایید، علاوه بر اینکه زیبایی سینه شما از بین خواهد رفت، زیبایی و تناسب دیگر اندام هایتان نیز دچار مشکل خواهد شد.

برای اینکه سینه های همسان داشته باشید نیز باید پزشک زیبایی مجرب و ماهری را بیابید. در صورتی که وزن تان طبیعی است و دارای قدی حدود 160 الی 170 سانتی متر هستید، بهتر است پروتزهایی که دارای اندازه بیشتر از 300 سی سی هستند را برگزینید.

پروتز سینه

موارد استفاده پروتز سینه

پروتز سینه داخلی یا خارجی می ‌تواند در اشخاصی که به علت داشتن سرطان یا مشکلات پستان مجبور به برداشتن قسمتی یا کل بخش های سینه‌ی خود شده‌ و سینه ی خود را از دست داده‌ اند، با هدف پر کردن جای خالی سینه به کار برده می شود. البته خیلی از خانم ها نیز مادرزادی دارای یک سینه هستند یا سینه ‌های نا همسان و با شکل غیر عادی دارند که می ‌توانند با پروتز سینه خیلی از مشکلات خود را برطرف نمایند. پروتز سینه نیز در اشخاص دارای سینه‌ های بسیار کوچک قابل استفاده است. این زنان می ‌توانند با به کار بردن پروتز مصنوعی یا جراحی پروتز سینه به شکل دلخواه سینه خود برسند. تغییر فرم و کاهش حجم سینه بعد از زایمان و شیردهی را می‌ شود با جراحی پروتز سینه درست کرد. گزینش نوع پروتز داخلی یا خارجی تا مقدار زیادی به میزان مشکلات سینه فرد، توقعات او از پروتز سینه و صلاح دید پزشک بستگی دارد.

قیمت پروتز سیلیکونی سینه

قیمت پروتز سیلیکونی، با توجه به اینکه پروتز سیلیکونی باب سلیقه خیلی از بیماران است، بین کسانی که برای پروتز سینه اقدام می کنند بسیار پر طرفدار است. خوب است بدانید که پروتز سینه در بیمارستان و کلینیک های مطمئن انجام می شود و این مسئله خود هزینه های زیادی در بر خواهد داشت. به دلیل اینکه دستمزد جراح در این بیمارستان ها نسبتا بالاست.

به صورت کلی قیمت پروتز سینه سیلیکونی طبق موارد زیر معین می شود:

 • جراح مجرب و دستمزد جراح و دستیار
 • نوع پروتز
 • سایز پروتز سینه
 • کشور تولید کننده پروتز
 • هزینه بیمارستان
 • هزینه ماموگرافی و سونوگرافی
 • هزینه داروها و گن پس از جراحی

مطالب مشابه را ببینید!

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک؛ علائم، دلایل این بیماری و روش های درمان آن بهداشت قاعدگی؛ نکات مهم بهداشت زنان از تعویض نوار بهداشتی تا تغذیه مناسب و شستشوی واژن همه چیز درباره آزمایشات زنانه؛ لیست آزمایشات چکاپ زنان دلایل عقب افتادن پریود؛ بیماری ها و داروهای موثر بر تاخیر پریودی و درمان آن قرص‌ های ضد بارداری؛ انواع این قرص های جلوگیری، نحوه مصرف و عوارض دلایل خشکی واژن؛ علائم، روش های تشخصی و درمان خشکی واژن درباره آمنوره ثانویه؛ پیشگیری، علائم و درمان این مشکل در زنان درباره کاپ قاعدگی چیست و چگونه استفاده می شود؟ عوارض و مزایای این محصول از بین بردن بوی بد واژن؛ علل بوی بد واژن، روشهای خانگی درمان بوی بد واژن اطلاعات درباره عمل کورتاژ و مراقبت های پس از انجام این عمل