مراقبت از پوست هنگام هوای آلوده؛ روش های پاک کردن پوست

مراقبت از پوست هنگام هوای آلوده از مشکلات اکثر افراد است. در سراسر جهان و مخصوصا در کشور خودمان ایران آلودگی هوا به یکی از معضلات بزرگ برای سلامتی تبدیل شده است. اگر شما هم در یکی از کلانشهرهای ایران زندگی می کنید حتما در طول روز و هنگامی که بیرون از منزل مشغول کارهای خود هستید از این هوای آلوده و مضر استفاده می کنید. یکی از ارگان های بدن ما که در برابر هوای آلوده حساس است و آسیب بسیار زیادی را متحمل می شود پوست است و در نتیجه مراقبت کردن از آن در هوای آلوده بیشتر از هر موقع دیگری اهمیت دارد.

پوست یکی از مهم ترین ارگان های بدن شما است که هم در محافظت فیزیکی و شیمیایی در برابر عوامل بیماری زا نقش دارد و هم یکی از فاکتورهای بسیار مهم در زیبایی و جذابیت ظاهری انسان به شمار می رود. به همین دلایل است که همواره باید مراقب پوست خود باشید و در برابر عوامل آسیب زا مثل همین آلودگی هوا کارهای مراقبتی را برای حفاظت از آن انجام دهید. برای این کار در قدم اول لازم است تا دانش خود را دربراه آلودگی هوا و تاصیرات مخرب آن بر روی پوست افزایش بدهید تا دقیقا بدانید با چه پدیده ای روبرو هستید.

با توجه به اهمیت بسیار زیاد پوست و مراقبت از آن، و البته با در نظر گرفتن اینکه درضد بسیار بالایی از مردم ایران در معرض هوای آلوده قرار دارند موضوع این مقاله را به مراقبت از پوست هنگام هوای آلوده اختصاص داده ایم. در مطلب مراقبت از پوست هنگام هوای آلوده سعی خواهیم کرد که مهم ترین نکات و کارهایی که باید برای مراقبت های پوستی در هوای آلوده انجام دهید را به شما آموزش دهیم. اگر این موضوع برای شما هم مهم و جالب است در ادامه مطلب با ما همراه باشید…

4378418

شست و شو دادن پوست صورت به صورت عمیق

اولین و مهم ترین کاری که برای مراقبت از پوست هنگام هوای آلوده ملزم به انجام دادن آن هستید تمیز نگه داشتن اصولی و همیشگی آن است. پاکسازی پوست با استفاده از محصولات و کالاهای بهداشتی مخصوص این کار صورت می گیرد که باید آنها را با توجه به نوع و ویژگی های پوست خود انتخاب کنید. اگر این کار را به صورت روزانه و اصولی انجام دهید خواهید دید که همه ذرات آلوده کننده و روغن ها و چربی های مضر که در منفاذ پوست شما جای گرفته اند تخلیه شده و پوستتان کاملا تمیز می شود.

شست و شو و پاکسازی صورت باید به صورت منظم انجام گرفته و روزانه به تعداد 2 مرتبه تکرار شود. وقتی این کار را به صورت صحیح انجام داده اید که پوست شما از هر نوع گرد و غباری پاک شده باشد. برای این کار می بایست یک ژل مخصوص شست و شو تهیه کنید که با پوست صورتتان سازگار باشد. همچنین مرحله آخر این کار استفاده کردن از مرطوب کننده ها پس از پایان شست و شو با ژل پاکساز است. با انجام دادن درست همه این مراحل در نهایت پوست صورت شما پاک شده و از ذرات مضر موجود در هوای آلوده مصون می گردد.

استفاده کردن از محصولات بهداشتی نرم کننده پوست

همانطور که گفته شد، بعد از شست و شوی کامل و اصولی پوست صورت خود به نرم کننده ها نیاز خواهید داشت. در واقع کرم های نرم کننده پوست جزو مهم ترین و پرکاربردترین کرم های بهداشتی هستند که حتما باید در هنگام هوای آلوده توسط افراد مورد استفاده قرار بگیرند. مرطوب کننده های پوست باعث آبرسانی کامل و صحیح پوست شده و در نتیجه اگر پوست شما دچار خشکی شده باشد، عمل آبرسانی پوست را تسهیل و تصحیح می کنند تا از آسیب رسیدن به لایه های مختلف آن جلوگیری شود.

هنگامی که در محیط زندگی یا کار خود در معرض هوای آلوده قرار دارید آلاینده های گوناگونی از راه این هوای آلوده وارد پوست و به ویژه پوست صورت شما می شوند. این مواد بعد از مدتی توانایی این را پیدا می کنند که نفوذ کرده و به لایه های پوست شما آسیب های جدی وارد کنند. اگر پوست شما در چنین موقعیتی خشک باشد قدرت نفوذ و تخریب مواد آلوده کننده به شدت بیشتر می شود. در نتیجه برای محافظت از پوست خود در هوای آلوده لازم است تا به صورت مداوم از کرم های مرطوب کننده پوست استفاده کنید.

مطلب مشابه: جوانسازی پوست چیست؟ + انواع روش های خاص برای داشتن پوست جوان و زیبا

لزوم استفاده از کرم های ضد آفتاب

استفاده از کرم ضدآفتاب از راه های دیگر مراقبت از پوست هنگام هوای آلوده است. کرم ضد آفتاب و استفاده کردن آن به صورت مداوم از مهم ترین نکات و راه های مراقبت از پوست است که در همه مقاله های بهداشتی مربوط به مراقبت از پوست بر آن تاکید شده است. برای اینکه بتوانید از پوست خود در برابر آسیب های هوای آلوده مراقبت کنید هم نیاز شدیدی به این محصول خواهید داشت. در واقع اشعه های فرابنفشی که در نور خورشید هستند انرژی بسیار زیادی داشته و باعث آسیب شدید به پوست شما خواهند شد. این اشعه ها علاوه بر آسیبی که خودشان می رسانند تاثیر آلاینده های موجود در هوای آلوده را هم چند برابر کرده و برای پوست شما بسیار خطرناک خواهند بود.

به خاطر وجود این موارد است که استفاده کردن از ضد آفتاب جزو مهم ترین و اساسی ترین اقدامات مراقبت از پوست هنگام هوای آلوده است که شما هرگز نباید نسبت به آن بی توجه باشید. وقتی در محیطی زندگی می کنید که آلودگی هوای آن از حد استاندارد بیش تر است لازم است تا نسبت به انتخاب نوع ضد آفتاب مورد استفاده خود دقت بیشتری داشته باشید. چرا که اگر مواد موجود در کرم های ضد آفتاب از قدرت وکیفیت کافی برخوردار باشند به خوبی راه ورود آلاینده ها به پوست را می گیرند و در واقع اثر آلودگی هوا را خنثی می کنند. در هر صورت، برای حفظ سلامتی خود ضد آفتاب را فراموش نکنید!

آب پاکیزه و تمیز بنوشید

در حالت کلی نوشیدن مقدار کافی از آب یعنی نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در طول روز به سلامتی قسمت های مختلف بدن از جمله پوست شما کمک بسیار زیادی می کند. در هوای آلوده اهمیت نوشیدن آب کافی از قبل بیشتر هم می شود و لازم است تا برای مراقبت از پوست خود در هنگام آلودگی هوا به مقدار آبی که می نوشید توجه ویژه ای داشته باشید.

وقتی که شما در معرض هوای آلوده قرار دارید و آب زیادی می نوشید در واقع به آبرسانی پوست خود کمک کرده اید. با آبرسانی بهتر سلول های موجود در لایه های مختلف پوست بهتر و سریع تر رشد می کنند و کیفیت خون در گردش در پوست شما هم افزایش پیدا می کند. نوشیدن مقدار کافی آب در این مواقع به خارج کردن مواد آلاینده و سمی و جذب مواد لازم برای رشد بافت ها و سلول ها نیز کمک می کند. در نتیجه علاوه بر پوست، ارگان ها و دستگاه های دیگر بدن شما مثل دستگاه گوارش و گردش خون هم بهبود پیدا می کنند. البته یک نکته را نباید فراموش کنید؛ نوشیدن آب های آلوده می تواند آلاینده های مختلفی را به بدن شما وارد کند که این اتفاق اصلا مفید و مثبت نیست! پس علاوه بر کمیت، به کیفیت آبی که می نوشید هم توجه کنید.

مطلب مشابه: روغن خراطین برای صورت + روش استفاده از روغن خراطین برای زیبایی پوست

3 12

استفاده از تونر را فراموش نکنید

قرار گرفتن و زندگی کردن در هوای آلوده عوارض زیادی را در طولانی مدت در پی خواهد داشت. یکی از این عوارض خارج شدن پوست از حالت پی اچ متعادل و اسیدی شدن آن است. اسیدی شدن پوست هم عوارض خطرناکی مانند خشکی، قرمز شدن و کشیده شدن پوست را به دنبال خواهد داشت. در نتیجه باید از ماده ای استفاده کنید که اسیدی شدن پوست در هوای آلوده را مهار کرده و آن را به حالت خنثی بازگرداند.

یکی از بهترین گزینه های شما برای مراقبت از پوست هنگام هوای آلوده استفاده کردن از تونر است. تونر توانایی خنثی سازی این خاصیت اسیدی را داشته و آلاینده ها و گرد و غباری که در منافذ پوست جا خوش کرده اند را از بین می برد تا پوست شما پاکیزه و سلامت باقی بماند. با یک بار در روز استفاده کردن از تونر می توانید خیال خود را از بابت آلاینده های اسیدی راحت کنید.

طرز صحیح استفاده از تونر به این صورت است که آن را بعد از ژل شست و شو و قبل از استفاده از مرطوب کننده به پوست خود بزنید. تونر منافذ و فواصل پوست شما را پاکسازی کرده و همچنین توانایی بیرون کشیدن موادی را دارد که درون لایه های عمیق پوست فرو رفته اند و به وسیله ژل پاکسازی نمی شوند.

استفاده کردن از ماسک صورت در طول شب

ماسک های صورت برای تغذیه پوست صورت و برگرداندن مواد مغذی که به دلایل مختلف از دست رفته اند بسیار مفید خواهد بود. این ماسک ها همچنین می توانند درخشندگی پوست شما را تا حد قابل قبولی افزایش داده و زیباسازی آن کمک کنند. در واقع ماسک های صورت آنتی اکسیدان ها و دیگر مواد مغذی را به پوست رسانده و آبرسانی لایه های پوست را نیز به خوبی انجام می دهند. برای نمونه، ماسک طبیعی آووکادو پر از ویتامین و آنتی اکسیدان است که برای پوست مفید خواهد بود. همچنین ماسک زردچوبه به صاف شدن پوست و ماسک سیب زمینی نیز به از بین بردن سیاهی های اطراف چشم ها کمک می کند.

اگر خودتان برای اولین بار یک ماسک صورت را در خانه درست کرده اید و می خواهید آن را برای پوستتان استفاده کنید، قبل از هر چیز باید از عدم حساسیت پوستتان نسبت به این ماسک مطمئن شوید. برای آزمایش اثر ماسک روی پوست صورتتان کافی است که مقدار کمی از ترکیب ساخته شده را در پشت گوش خود قرار دهید و یک شبانه روز فرصت دهید تا تاثیرات و عوارض احتمالی این ماسک روی پوست صورت خود را مشاهده کنید.

با توجه به فواید بسیار زیادی که این ماسک ها برای پوست انسان دارند در هنگام مراقبت از پوست هنگام هوای آلوده می توان از آنها به عنوان یک حامی و کمک کننده خوب برای حفظ سلامتی پوست در مقابل آلاینده های مضر موجود در هوا استفاده کرد.

مطلب مشابه: تکنیک های جوانسازی پوست در منزل و انواع ماسک برای صورت

1 38

کمک گرفتن از ترکیبات لایه بردار در هوای آلوده

یکی از توصیه های همیشگی متخصصان حوزه پوست برای حفظ سلامت این قسمت مهم از بدن انسان مربوط به استفاده کردن از محصولات بهداشتی لایه بردار می شود که به آنها اسکراب نیز گفته می شود. این مواد می توانند در هوای آلوده هم برای پوست مفید واقع شده و از سلامت آن مراقبت کنند. دقت داشته باشید که هوای آلوده می تواند منجر به انواع مختلف حساسیت ها و عفونت های پوستی حاد و مزمن شود و در واقع بستری مناسب برای این مشکلات پوستی محسوب می گردد. در نتیجه لازم است تا در این موقعیت پوست خود را به صورت روزانه و به کمک مواد مختلفی شست و شو دهید. یکی از موثرترین گونه های پاک کننده ها همین لایه بردارها هستند که پوست شما را از شر آلودگی های مختلف خلاص می کنند.

لایه برداری پوست در دو نوع کلی سطحی و عمقی اتفاق می افتد. استفاده کردن از اسکراب هایی که با توجه به نوع و خواص پوست خودتان آنها را انتخاب کرده اید برای لایه برداری های کارآمد و برداشتن آلودگی های موجود در پوست بسیار مفید خواهند بود. وقتی که از این محصولات برای مراقبت از پوست خود استفاده می کنید باکتری ها و دیگر آلودگی های بیماری زا فرصت پیدا نمی کنند تا روی پوست شما تشکیل کلنی داده و انباشته شوند. در نتیجه پوست شما از تاثیرات مضر آلودگی هوا دور خواهد شد. از طرف دیگر وقتی قبل از استفاده کردن از دیگر محصولات مراقبتی با کمک این اسکراب ها پوست خود را لایه برداری کنید، تاثیر بهتری از محصولات بهداشتی مراقبتی پوست خود دریافت خواهید کرد.

مکمل های مفید برای سلامت پوست

از دیگر مواردی که برای مراقبت از پوست هنگام هوای آلوده مفید است و در اینجا به آن اشاره می کنیم مکمل ها هستند. این مکمل های غذایی مفید برای پوست می توانند انواع مختلف ویتامین باشند و ویتامین های گوناگونی مثل ویتامین C و ویتامین E این خاصیت را در خود دارند که در این قسمت به آنها می پردازیم.

ویتامین  Cاز جمله مهم ترین موادی است که باید در روزهای آلوده شهرهای بزرگ با مصرف خوراکی های مختلف مثل مرکبات مقدار آن در بدن خود را افزایش دهید. این ویتامین می تواند با آلاینده های موجود در هوا که پوست را دچار مشکل می کنند بجنگد و آنها را از محیط بدن دور نماید. اگر مقدار ویتامین C که از طریق غذا مصرف می کنید بسیار کم باشد و بدن شما دچار کمبود این ماده مهم شده باشد، شاید لازم شود که به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با روش های دیگری مثل مکمل های دارویی این ماده مفید را به سیستم بدن شما وارد کند.

دیگر ویتامین مفید برای پوست ویتامین E است که خواصی جالب دارد. این ماده استحکام و مقاومت دیواره مویرگ های بدت را بالا برده و میزان متوسط رطوبت و همچنین خاصیت کشسانی موجود در پوست را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد. به بیان دیگر این ویتامین نوعی اثر ضد پیری داشته و پوست شما را شاداب و جوان نگه می دارد. اگر مقدار ویتامین E و C مصرفی شما بالا باشد، در هنگامی که اشعه های مضر خورشید به پوست شما برخورد می کنند از عوارض منفی آنها جلوگیری خواهد شد.

مطلب مشابه: انواع عمل زیبایی صورت و بدن؛ نحوه انجام و نکاتی که باید بدانید

اجتناب از مصرف سیگار

سیگار کشیدن و به طور کلی مصرف دخانیات جزو فاکتورهایی است که ردپای مضر و تخریب کننده آن در اکثر بیماری ها دیده می شود. احتمالا برای شما جالب خواهد بود که بدانید آلودگی موجود در هوا و مصرف سیگار تاثیر مشابهی روی سلامت پوست انسان می گذارند. در نتیجه اگر در شرایطی که آلودگی هوا وجود دارد قرار دارید و از سیگار هم استفاده می کنید، در واقع در حال چند برابر کردن سرعت تخریب پوست خود هستید. در نتیجه اگر می خواهید پوستی سالم داشته باشید و از آن در مقابل هوای آلوده محافظت کنید، هر چه زودتر مصرف سیگار را کنار بگذارید.

دود ناشی از سیگار هم برای فردی که استعمال انجام می دهد مضر است هم برای افرادی که در کنار او به سر می برند. این دود می تواند از راه ایجاد چین و چروک های متعدد در پوست به جوانی و سلامت پوست شما آسیب های اساسی وارد نماید. همچنین دود سیگار توانایی تخریب کلاژن که یکی از مهم ترین فیبرهای پروتئینی موجود در ساختار پوست است را نیز دارد. دود سیگار و آلودگی هوا در کنار هم این پروتئین های پوستی را تخریب کرده و باعث آسیب دیدن پوست شما خواهند شد.

مصرف خوراکی های حاوی آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان ها از موادی هستند که به دلیل ساختار خود و خواص شیمیایی ویژه ای که در خود دارند می توانند به پوست شما در برابر آلاینده های موجود در هوای آلوده کمک کنند. در نتیجه اگر در معرض هوای آلوده قرار گرفتید بهتر است تا مصرف خوراکی های حاوی این ماده را افزایش دهید تا سطح آنتی اکسیدان موجود در بدنتان بالاتر برود.

در این شرایط بهتر است خوراکی هایی که دارای آنتی اکسیدان زیادی هستند را بالا ببرید. مواردی از قبیل بادمجان، سیر، کلم بروکلی، تخم مرغ، ماهی و… از جمله این خوراکی ها هستند. سعی کنید از غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان حداقل یک بار در روز استفاده کنید. این آخرین توصیه ما در این مطلب برای مراقبت از پوست شما در هوای آلوده است!

001

جمع بندی

در مقاله مراقبت از پوست هنگام هوای آلوده سعی کردیم به شما راهکارهای مفیدی ارائه کنیم تا در هنگام آلودگی هوا بتوانید از سلامت پوست خود مراقبت کنید. آلودگی هوا و آلاینده های موجود در آن با نفوذ به لایه های پوست انسان می توانند بسیار مضر باشند. با توجه به این نکته که اکثریت جمعیت شهری کشور در معرض آلودگی هوا قرار دارند، داشتن اطلاعاتی درباره مراقبت های پوستی در هوای آلوده لازم بوده و بهتر است این نکات و مراقبت ها را به صورت مداوم رعایت کنید. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد…

مطلب مشابه: میکرونیدلینگ چیست و چه فوایدی برای پوست دارد؟ نکات خاص و معایب آن

مطالب مشابه را ببینید!

انواع روغن برای ترک پوستی؛ روغن های پر خاصیت و روش های استفاده روش نگهداری از موی فر و وز ( راهکارهای ساده مراقبت از موی فر ) انواع جوش صورت و دلیل آنها؛ روش های پیشگیری جوش صورت در زنان و مردان درمان ریزش موهای جلوی سر؛ دلایل ریزش این ناحیه از سر و جلوگیری از آن مراقبت از پوست در فصل زمستان برای حفظ سلامتی و زیبایی اطلاعات در مورد کرم ضد آفتاب و انتخاب بهترین نوع آن با توجه به پوست مراقبت از ناخن؛ روش های خانگی تقویت ناخن و مراقبت از ناخن ها ماسک مو بعد از حمام؛ دلیل استفاده از ماسک و نکات خرید سفید کردن آرنج؛ دلایل تیره شدن آرنج و 17 روش سفید کردن این ناحیه رفع سفیدی مو؛ روش های کنترل و درمان سفید شدن موها در زنان و مردان