اطلاعات در مورد لابیا پلاستی جراحی زیبایی واژن (مزایا و معایب)

اطلاعات در مورد عمل زیبایی واژن یا لابیا پلاستی

لابیا پلاستی یا همان عمل زیبایی واژن نوعی عمل زیبایی مخصوص بانوان است ،در این نوع عمل شکل ظاهری لبه بیرونی و یا داخلی واژن را تغییر می‌دهند و یا به نحوی بهبود می‌بخشند. اکثر خانم هایی که قصد انجام این عمل را دارند خواهان کوچک کردن لبه داخلی واژن هستند .البته اندازه مشخصی برای ان تعریف نشده اما حالت نرمال آن این است که لبه داخلی از لبه بیرونی آن خارج نشود  و بیرون نزند .همچنین در این نوع عمل مقدار اضافی کلاهک کلیتوریس نیز در صورت مایل بودن شخص  برداشته می‌شود .

دلیل عمل زیبایی لابیا پلاستی

شکل ظاهری لابیا در خانم ها به میزان قابل توجهی متفاوت است .و به مرور زمان تغییر خواهد کرد .عواملی همچون بالا رفتن سن ،زایمان و … روی این موضوع تاثیر دارند همچنین لبه های واژن ناهموار و یا بزرگ می‌تواند مشکلات متعددی را برای خانم ها ایجاد کند .معمولا خانم هایی که دارای این مشکل هستند هم به دلیل کاهش اعتماد به نفس در مقابل شریک جنسی و هم احساس درد در هنگام رابطه جنسی دچار مشکل می‌شوند.

افرادی که دچار لابیا هستند در هنگام پوشیدن لباس تنگ دچار مشکل می‌شوند و برای رهایی از آن دائم لباس های آزاد میپوشند.

همچنین برای افرادی نیز لابیای بزرگ باعث تحریک مزمن ، ایجاد ناراحتی و درد هنگام کار و فعالیت های روزانه و ورزش و.. میشود که افراد می‌توانند برای برطرف کردن آن به پزشک متخصص مراجعه کنند .

انواع لابیا در خانم ها

لابیای ماژور :

یک لایه بیرونی است ،و دو لایه پوستی دارد که از تپه ونوس بر روی استخوان شامگاهی آغار و تا ناحیه پرینه ادامه دارد .و وظیفه محافظت از لایه های داخلی مانند دهانه واژن ،کلیتوریس و لابیای  مینورا  را بر عهده دارد .

لابیای مینورا :

یا لابیای داخلی ،دو لایه پوست در هر سمت دهانه واژن است که بین لابیای ماژور قرار دارد .این لایه بیا از لحاظ رنگ و اندازه در بین خانم ها متفاوت است .و از کلیتوریس تا دهانه واژن کشیده شده است .

لابیا پلاستی

از دلایلی که خانم ها این عمل زیبایی را انجام می‌دهند

 • در و ناراحتی در هنگام فعالیت های ورزشی مانند دوچرخه سواری
 • اصلاح عدم تقارن ظاهری واژن
 • درد در هنگام رابطه جنسی
 • احساس کشیدگی ،سایش و سوزش در هنگام ورزش
 • ایجاد ظاهری تمیز و زیبا
 • عدم تحریک و یا کم شدن تحریک کلیتوریس به دلیل پوست اضافی کلاهک آن
 • درد و ناراحتی هنگام پوشیدن لباس های تنگ

روش های جراحی

روش های مختلفی برای انجام لابیا پلاستی وجود دارد اما معمولا پزشک های جراج از سه روش برای این کار استفاده می‌کنند.

Trim

در این تکنیک لبه های داخلی را برش زده و بخیه می‌زنند و معمولا یک ساعت زمان می‌برد.

Wedge

با ایجاد برش به شکل ۷ در لبه های لابیای مینور بیشترین بافت مرکزی برداشته می‌شود. این عمل زمان بیشتری نیاز دارد امت نتیجه بهتری نیز خواهد داشت.

لیزر

در این روش برای برش لابیا از لیزر استفاده می‌شود از آنجا که ناحیه تناسلی خانم ها دارای عروق زیادی است استفاده از لیزر نسبت به تبغ جراحی کمتر تهاجمی است.

نحوه انجام عمل

قبل از انجام عمل پزشک متخصص در یک جلسه مشاوره نحوه انجام عمل را برای شما توضیح داده و اقدامات قبل و بعد از عمل را برایتان بازگو می‌کند. معمولا بی حسی این عمل موضعی است و شما پس از انجام عمل که حدودا یک ساعت است می‌توانید نیم ساعت استراحت کرده و بعد به خانه بروید.

خطرات لابیا پلاستی

این عمل جزو جراحی های بی خطر و ایمن محسوب می‌شود.

عوارض

این عمل نیز مانند عمل های جراحی دیگر دارای عوارض کوتاه مدت است. از آنجا که واژن دارای غدد لنفاوی  و بافت عصب های عصبی فراوانی است در اثر جراحی به رگ ها و بافت این ناحیه به طور خفیف فشار وارد می‌شود و موجب تورم خواهد شد.بسته به حساس بودن خانم ها ممکن است این تورم تا  ۱ ماه نیز به طول انجامد.

مراقبت های بعد از عمل

بهبودی این عمل سریع است اما به طور کلی نکاتی را باید رعایت کرد .

 • طبیعی است که در ۳ روز اول احساس درد و تورم داشته باشید اما این درد با قرص های مسکن برطرف می‌شود.
 • در روز اول ناحیه تناسلی را تمیز نگه دارید و از کمپرس یخ استفاده کنید .
 • تا بهبودی کامل از پوشیدن لباس های تنگ و کوتاه خود داری کنید .
 • اکثر افراد در طی ۳ تا ۵ روز به فعالیت های روتین خود ادامه می‌دهند.
 • بعد از ۲۴ ساعت میتوانید دوش بگیرید اما نباید به ناحیه جراحی دست بزنید .
 • از استخر رفتن و زمان طولانی در معرض آب بودن تا بهبودی کامل خود داری کنید .
 • سه روز اول تورم و درد بیشترین اوج را دارد اما پس از ۲_۳ هفته کاملا بهبود پیدا می‌کند.
 • مواد غذایی حاوی فیبر تورم را کاهش داده و مواد غذایی چرب و پر نمک تورم را تشدید می‌کند.
 • از ورزش های که به ناحیه جراحی فشار وارد می‌کند خود داری کنید .
 • رابطه جنسی را می‌توانید از ۲_۳هفته پس از جراحی آغاز کنید اما بهتر است برای بهبودی کامل زخم ها ۶_۸ هفته صبر کنید .

اگر روند بهبودی خود را درست طی نکنید مجبور به انجام دوره درمان جدید میشوید و این مراقبت ها برای همه افراد صدق نمی‌کند و بهتر است با پزشک خود مشورت کنید .

سن مناسب برای انجام لابیا پلاستی

رشد جسمی و جنسی در همه خانم ها یکسان نیست .بنا بر این برای همه خانم ها نمی‌توان یک بازه سنی مشخص ذکر کرد ،اما خانم های بالای ۲۰ سال و زیر ۵۰ سال می‌توانند این عمل را انجام دهند .خانم های بالای ۵۰ سال به دلیل اینکه زخم های آنها دیرتر ترمیم می‌شود توصیه نمی‌شود و همچنین خانم های پایین ۲۰ سال از آنجا که بلوغ جنسی با رشد لابیا همراه است و هنوز به بلوغ جنسی نرسیده اند پیشنهاد نمی‌شود.

هزینه عمل

از آنجا که این عمل برای هر شخصی با توجه به شکل و اندازه لابیا متفاوت است هزینه متفاوتی نیز دارد و یکسان نیست برای آگاهی از قیمت می‌توانید به پزشک متخصص مراجعه و پس از معاینه از قیمت نیز آگاه شوید اما به طور کلی هزینه این عمل ۴تا ۵ ملیون تومان است .

بیمه

از انجا که عمل لابیا پلاستی جزو عمل های زیبایی محسوب می‌شود مشمول بیمه و بیمه های تکمیلی نمی‌باشد ( بدون در نظر گرفتن درمان یا زیبایی )

لابیا پلاستی هنگام زایمان

از آنجا که هنگام زایمان خونریزی در قسمت واژن زیاد است و این عمل جزو عمل های زیبایی محسوب می‌شود، بهتر است دو ماه بعد از زایمان عمل لابیا پلاستی صورت گیرد .

آیا این عمل درد آور است

به دلیل بالا بودن عصب های حسی در این ناحیه این عمل همراه با درد است امت با بی حس کردن موضع از درد این عمل کاسته می‌شود.

لابیا پلاستی و کاهش میل جنسی !

برخی افراد به غلط فکر می‌کنند که این عمل باعث کاهش میل جنسی می‌شود،. به طور کلی واژن دو نقطه دارد که عصب های جنسی در آن‌ها واقع شده اند یکی نقطه جی  که دردن واژن قرار دارد و برای تحریک داخلی است و دیگری کیتوریس که خارج از واژن قرار دارد و موجب تحریک بیرونی می‌شود از آنجا که لابیا هیچگونه عصب جنسی ندارد موجب کاهش میل جنسی نخواهد شد .

ویزیت بعد از عمل

معمولا بعد از انجام عمل ۲ بار ویزیت میشوید بار اول، یک هفته بعد از عمل جراحی و بور دوم ،یک ماه بعد و پس از بهبودی کامل .

موارد منع عمل لابیا پلاستی

خانم های بار دار

دوران بارداری زمان مناسبی برای انجام این عمل نیست زیرا بی‌حسی ممکن است به جنین آسیب برساند و همچنین لابیا تحت تاثیر بارداری و تغیرات هورمونی دچار تورم می‌شود،که بعد از زایمان بهبود میابد .همچنین در هنگام زایمان لابیا دچار تغییر شکل و کشیدگی می‌شود پس بهتر است افراد ۲ ماه بعد از زایمان این عمل را انجام دهند .

زگیل یا تبخال تناسلی

افرادی که دارای این نوع موارد هستند اکیدا از انجام لابیا پلاستی و یا هر عمل زیبایی دیگر و یا حتی لیزر خود داری کنند زیرا انجام این عمل های زیبایی باعث تحریک این بیماری شده و موجب زیاد شدن آنها می‌شود.

عفونت و زخم های درون واژن

بهتر است قبل از انجام این عمل بیماری خود را درمان کنید که در اولویت است

مزایای عمل لابیا پلاستی.

 • زیبایی ظاهری واژن و بالا رفتن اعتماد به نفس
 • کاهش برجستگی ناحیه تناسلی هنگام پوشیدن لباس
 • اصلاح عدم تقارن لبه های واژن
 • بهبود کیفیت رابطه جنسی
 • تحریک بیشتر کلتوریس
 • برطرف کردن مشکل تحریک مزمن
 •  جلوگیری از احساس درد در لبه های واژن به خصوص در هنگام فعالیت ورزشی
آیا با زایمان طبیعی لابیا دوباره بزرگ می‌شود؟

حجم لابیا در دوران بارداری به دلیل تغیرات هورمونی بزرگ تر می‌شود، اما اگر عمل زیبایی لابیا پلاستی انجام داده باشید بعد از زایمان دچار تغییر نخواهید شد .

آیا لابیا پلاستی باعث تنگ شدن واژن می‌شود؟

اگر میزان گشادی واژن زیاد باشید با انجام این عمل تنگ تر نمی‌شود اما اگر کم باشد تنگ تر شدن آن امکان پذیر است.

مطالب مشابه را ببینید!

انواع روغن مفید برای صورت؛ 15 روغن مفید برای زیبایی چهره مزایای لیزر صورت و موهای زائد؛ انواع دستگاه لیزر، نکات ایمنی و عوارض آن انواع روغن برای ترک پوستی؛ روغن های پر خاصیت و روش های استفاده روش نگهداری از موی فر و وز ( راهکارهای ساده مراقبت از موی فر ) انواع جوش صورت و دلیل آنها؛ روش های پیشگیری جوش صورت در زنان و مردان درمان ریزش موهای جلوی سر؛ دلایل ریزش این ناحیه از سر و جلوگیری از آن مراقبت از پوست در فصل زمستان برای حفظ سلامتی و زیبایی اطلاعات در مورد کرم ضد آفتاب و انتخاب بهترین نوع آن با توجه به پوست مراقبت از ناخن؛ روش های خانگی تقویت ناخن و مراقبت از ناخن ها ماسک مو بعد از حمام؛ دلیل استفاده از ماسک و نکات خرید