عوارض آرایش غلیظ؛ مشکلات و پیامدهای آرایش زیاد و غلیظ برای پوست

لوازم آرایشی یکی از محصولاتی هستند که از آن‌ها برای زیبایی بیشتر استفاده می‌شود و برای بیشتر خانم‌ها ارزشمند هستند. برخی از افراد از لوازم آرایشی هر چند وقت یک بار استفاده کرده و تمامی نکات مربوط به سلامت پوست را در نظر می‌گیرند. در صورتی که برای برخی دیگر از خانم‌ها، استفاده از لوازم آرایشی به یک عادت تبدیل شده است؛ به طوری که مرتب در طول روز صورت خود را آرایش کرده و آن را تجدید می‌کنند. این افراد در طولانی مدت به انواع عوارض مختلف به دلیل استفاده زیاد از لوازم آرایش دچار خواهند شد. در این مقاله قصد داریم تا به عوارض آرایش غلیظ و استفاده از مواد آرایشی بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

عوارض آرایش غلیظ؛ مشکلات و پیامدهای آرایش زیاد و غلیظ برای پوست

عوارض آرایش غلیظ

بسیاری از خانم‌ها دوست دارند که همیشه در مراسم‌های مختلف مانند مراسم رسمی و غیر رسمی، مجالس مختلف و داخل و بیرون از خانه زیبا و آراسته باشند. به همین دلیل به استفاده از انواع لوازم آرایشی مانند پنکیک، ریمل، خط چشم و غیره روی آورده‌اند. استفاده از لوازم آرایشی ارتباط مستقیمی با عزت نفس افراد دارد؛ به طوری که بیرون رفتن از خانه بدون استفاده از این لوازم، برای برخی از خانم‌ها کاری سخت و دشوار است. آرایش علاوه بر زیبایی چهره و مزایای دیگری که دارد، می‌تواند دارای معایبی نیز باشد و با استفاده طولانی مدت، صدمات جبران ناپذیری به پوست وارد کند. در ادامه به توضیح برخی از عوارض آرایش غلیظ خواهیم پرداخت:

از بین بردن بافت‌های سالم پوست

با استفاده از انواع کرم‌های صاف‌کننده و زیبا‌کننده، احتمال آسیب به بافت‌های پوست بالا می‌رود و طراوت و شادابی پوست کاهش پیدا می‌کند. برخی از این کرم‌ها در کنار فوایدی که دارند، دارای عوارض نیز هستند و استفاده نکردن از آن‌ها به نفع زیبایی پوست و حفظ طراوت آن است. استفاده از این کرم‌ها در طول شبانه روز، به دلیل مواد شیمیایی فراوانی که دارند، برای پوست مضر بوده و آسیب جدی به آن وارد می‌کند. این کرم‌های مختلف فقط می‌توانند به صورت موقت، زیبایی را به شما هدیه دهند.

بسته شدن منافذ پوستی

آرایش غلیظ باعث مسدود شدن منافذ پوستی می‌شود؛ در نتیجه پوست نمی‌تواند در این مواقع، راحت نفس بکشد. در ترکیبات بیشتر محصولات آرایشی از موادی مانند روغن نارگیل و سیلیکون‌های شیمیایی و مصنوعی استفاده شده است که باعث ایجاد جوش‌های سر سیاه و در نهایت بسته شدن منافذ پوستی می‌شوند. در واقع باکتری و آلودگی‌هایی که در روزنه‌ها جمع می‌گردند، تبدیل به جوش‌های سر سیاه یا جوش‌های قرمز می‌شوند. پس اگر آرایش غلیظ را دوست دارید، باید هر شب قبل از خواب پوست خود را با محصولات ملایم تمیز کنید تا راه نفس کشیدن پوست باز شود.

ایجاد جوش

جوش، یکی از معضلاتی است که می‌تواند زیبایی پوست صورت را مورد هدف قرار گیرد. استفاده از لوازم آرایشی به صورت مداوم، بهترین روش ممکن برای تغذیه و ماندگاری جوش‌ها محسوب می‌شود. چانه، پیشانی و گونه بیشتر در معرض جوش‌های آرایشی قرار می‌گیرند. تمام محصولات آرایشی که دارای روغن هستند، باعث ایجاد جوش‌های صورت می‌شوند. پس افرادی که زیاد آرایش می‌کنند، بهتر است به سراغ محصولاتی بروند که فاقد پارابن، سولفات یا عطر هستند.

مطلب مشابه: اطلاعات درباره پرایمر، کارکرد و انواع آن با نکات مهم آرایشی

ایجاد چین و چروک

گفتنی است که استفاده مدوام از لوازم آرایشی باعث پاک شدن تمام چربی‌های طبیعی، مواد معدنی و ویتأمین‌ها از روی پوست می‌شود که این امر به مرور باعث ایجاد چین و چروک خواهد شد. برخی از افراد مسن برای حفظ طراوت پوست و از بین بردن چین و چروک‌ها، از محصولات جوان‌کننده استفاده می‌کنند که معمولاً این کرم‌ها تأثیر چندانی در از بین بردن چین و چروک‌ها ندارند. به همین دلیل افراد جوان برای جلوگیری از پیری زودرس و ایجاد چین و چروک، بهتر است که استفاده از لوازم آرایشی را به حداقل برسانند.

عوارض آرایش غلیظ؛ مشکلات و پیامدهای آرایش زیاد و غلیظ برای پوست

تیره شدن رنگ لب

داشتن لب‌هایی خوش فرم و صورتی رنگ، زیبایی چهره شما را دو برابر می‌کند؛ در حالی که لب‌هایی پوسته پوسته و بدون رنگ، زیبایی چهره را زیر سؤال می‌برند. درست است که می‌توانید با استفاده از انواع رژ لب‌های خوش رنگ و لعاب، لب‌هایتان را به هر رنگی که دوست دارید، در بیاورید؛ اما باید توجه داشته باشید که استفاده طولانی مدت از این محصول آرایشی، ظاهری زشت از لب‌ها بر جای گذاشته و باعث تیره شدن آن‌ها می‌شود. با استفاده از رژ لب‌های ۲۴ ساعته به مرور بافت و چربی طبیعی لب‌ها از بین می‌رود.

مطلب مشابه: نکات مهم آرایش لب، کشیدن خط لب و رژ لب برای زیبایی بیشتر لب ها

از بین رفتن زیبایی طبیعی ناخن‌ها

امروزه رسیدگی به ناخن‌ها و استفاده از انواع لاک‌ها مورد توجه اکثر خانم‌ها قرار گرفته است. برای خیلی از خانم‌ها ناخن‌های ساده و بدون حالت، هیچ گونه جذابیتی ندارد؛ که همین امر باعث شده تا به انواع روش‌های زیبایی مانند لاک زدن، پدیکور، ‌مانیکور و روش‌های دیگر روی آورند. استفاده از این محصولات در دراز مدت جلوه‌ای ناخوشایند به ناخن‌های می‌بخشند. همچنین برای پاک کردن لاک یا تعویض آن، باید از استون یا دیگر وسایل آرایشی استفاده شود که این محصولات به نوبه خود باعث آسیب رساندن به بافت ناخن و در نهایت زرد شدن و شکنندگی آن‌ها می‌شوند.

بروز عفونت‌های مربوط به چشم

یکی از حساس‌ترین و آسیب پذیرترین عضو‌های بدن، چشم‌ها هستند که نیاز به محافظت و مراقبت زیادی دارند. به طور معمول برای زیبایی چشم‌ها از انواع سایه، خط چشم و ریمل استفاده می‌شود. افرادی که به صورت غلیظ چشم‌ها را آرایش می‌کنند، در دراز مدت با استفاده از این وسایل آرایشی، احتمال عفونت چشم و ریزش مژه در‌ایشان افزایش می‌یابد. همچنین استفاده از سرمه و ریمل‌های نامناسب نیز باعث بروز مشکلاتی چون حساسیت، خشکی آب چشم، قرمزی و عفونت می‌شود. سایه چشم نیز با نفوذ به لایه دورنی چشم‌ها، باعث تشدید این علائم می‌شود.

جلوگیری از رشد مو‌ها

بسیاری از آقایان و خانم‌ها تمایل به داشتن مو‌هایی زیبا و پرپشت دارند که این موضوع باعث شده است تا به استفاده از انواع محصولات مختلف مانند ژل مو، سرم مو و انواع نرم‌کننده‌ها روی آورند. استفاده از این محصولات در دراز مدت باعث آسیب به ریشه و ساقه مو شده و در نهایت باعث ریزش مو و ایجاد شوره می‌گردند.

استفاده بیشتر از آرایش پاک کن

افرادی که به صورت مداوم و غلیظ، آرایش می‌کنند، به آرایش پاک کن‌های بیشتری نیاز دارند. آرایش پاک کن، یک محصول آرایشی است که از آن برای پاک کردن آرایش صورت استفاده می‌شود. استفاده زیاد از این محصول باعث انتقال مواد شیمیایی به سطح پوست می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است که میزان آرایش خود را کم کرده و از محصولات ملایم برای تمیز کردن پوست، استفاده کرد.

رنگ پریدگی پوست

بسیاری از خانم‌ها از کرم پودر و رژ گونه برای زیبایی بیشتر و رنگ بخشیدن به پوست صورت خود استفاده می‌کنند اما باید توجه کنند که زیاده روی در مصرف این محصولات باعث از بین بردن رنگدانه طبیعی و رنگ پریدگی پوست می‌شود. در واقع آرایش غلیظ باعث تغییر روند کلاژن‌سازی در پوست می‌شود. وقتی این اتفاق رخ دهد، منجر به تغییر رنگ پوست می‌شود.

مطلب مشابه: نحوه آرایش در گرما و نکات خاص برای ماندگاری و زیبایی آرایش صورت

سر درد

طبق مطالعاتی که توسط محققان صورت گرفته، مشخص شده است که استفاده از لوازم آرایشی به صورت مدوام به دلیل مواد شیمیایی موجود در آن، باعث ایجاد سردرد می‌شود. در واقع پوشاندن پوست صورت با لایه‌هایی از کرم و مواد آرایشی، باعث می‌شود تا مشکلاتی مانند میگرن، حالت تهوع و گیجی به سراغ شما آید و دچار ضعف و بی‌حالی شوید. همچنین به دلیل وجود ماده‌ای به نام سالیسیلیت در فرمولاسیون برخی از لوازم آرایشی‌ها، مشکلات تنفسی و بیماری‌های مختلفی چون آسم پدیدار می‌شود.

عوارض آرایش غلیظ؛ مشکلات و پیامدهای آرایش زیاد و غلیظ برای پوست

عوارض جانبی آرایش غلیظ

بسیاری از افراد به دنبال رژیم غذایی مناسب و جایگزین کردن غذا‌های سالم به جای انواع غذا‌های ناسالم هستند. اما با وجود اینکه لوازم آرایشی عوارض زیادی دارد و سموم فراوانی را وارد بدن می‌کنند، باز هم محصولات آرایشی، در زندگی آن‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد. در واقع بعضی از افراد با لوازم آرایشی زندگی کرده و با آن نفس می‌کشند و نمی‌توانند آن را از خود جدا کنند. کسانی که به طور مداوم و زیاد از وسایل آرایشی استفاده می‌کنند، برای جلوگیری از عوارض جانبی، حداقل باید به سراغ محصولات با کیفیت و مرغوب بروند.

پف زیر چشم

پوست زیر چشم، به دلیل حساس و نازک بودن در مقایسه با دیگر نواحی حساس‌تر بوده و در برابر عوامل مختلف، بیشتر واکنش نشان می‌دهد. هیچ فردی دوست ندارد که چشم‌هایی پف کرده داشته باشد یا اینکه زیر چشم‌هایش سیاه باشد. طبق آخرین مطالعات انجام شده، مشخص شده است که با استفاده مداوم از لوازم آرایشی، زیبایی طبیعی چشم‌ها به خطر افتاده و به مرور از بین می‌رود.

افسردگی

جالب است بدانید که در ترکیبات لوازم آرایشی از موادی مانند تریک و پارابن استفاده می‌شود که این مواد علاوه بر مضر بودن برای پوست صورت، باعث از بین بردن تعادل بین هورمون‌ها می‌شوند. استفاده مداوم از لوازم آرایشی احتمال ایجاد افسردگی را بالا می‌برد. پس علاوه بر عوارض جسمی آرایش غلیظ، باید به عوارض روحی آن نیز توجه داشت.

احساس خجالت و عدم اعتماد به نفس

آرایش می‌تواند به شما احساس زیبایی داده و اعتماد به نفستان را بالا برد، اما تکیه کردن به آن برای ایجاد حس خوب، می‌تواند امری خطرناک باشد. اگر شما نیز جز آن دسته از افرادی هستید که با آرایش غلیظ، احساس خوبی به آن‌ها دست می‌دهد و بدون آن نمی‌توانند از خانه خارج شوند، وقت آن رسیده که روی خود کار کرده و این عادت نادرست را ترک کنید. طبق تحقیقات انجام شده خانم‌هایی که اعتماد به نفس آن‌ها پایین است و همیشه نگران ظاهر خود هستند، در مقایسه با خانم‌هایی که اعتماد به نفس بالاتری دارند، بیشتر آرایش می‌کنند. اگر شما نیز به دلیل افزایش اعتماد نفس به سراغ لوازم آرایشی می‌روید، بهتر است که کم کم این عادت نادرست را ترک کنید.

مطلب مشابه: آموزش آرایش صورت در روز بارانی و ترفندهایی برای ماندگاری میکاپ

سرطان

یکی از بیماری‌های بسیار خطرناکی که در اثر استفاده طولانی مدت از وسایل آرایشی به وجود می‌آید، سرطان می‌باشد. همان طور که می‌دانید در ترکیبات بیشتر محصولات آرایشی، از مواد شیمیایی مختلف استفاده می‌شود که استفاده مداوم از آن‌ها احتمال ابتلا به بیماری‌هایی چون سرطان پوست و سرطان سینه را بالا می‌برد. همچنین آرایش غلیظ و استفاده بیش از حد از رژ لب، با انتقال مواد سربی به درون بدن، علاوه بر سرطان مشکلات دیگری چون نازائی را به وجود می‌آورد.

آرایش غلیظ و توصیه پزشکان

امروزه صنعت آرایشی، به یکی از بزرگ‌ترین و اساسی‌ترین نیاز‌های هر فرد تبدیل شده است. گفتی است که در طول ماه، افراد هزینه‌های زیادی را برای خرید انواع محصولات آرایشی در نظر می‌گیرند. در عصر جدید انواع وسایل آرایشی در انواع مدل‌ها و رنگ‌های متنوع، برای دختران و زنان تولید و به بازار عرضه می‌شوند. در جامعه ما بسیار این مورد دیده می‌شود که حتی دختران ۱۴ ساله با انجام آرایش‌های غلیظ، زیبایی و طراوات پوست خود را زیر انواع کرم‌ها و رنگ‌های مختلف پنهان می‌کنند.

با اینکه بسیاری از متخصصین و دکتر‌های زیبایی از عوارض جبران ناپذیر استفاده از لوازم آرایشی هشدار داده‌اند، با این حال روز به روز خرید و مصرف لوازم آرایشی در حال افزایش است و کمتر کسی وجود دارد که برای شادابی و طراوت پوست خود، اهمیت قائل باشد. همچنین بعضی افراد بدون اینکه اطلاعات کافی درباره برخی از وسایل آرایشی داشته باشند، با خرید و استفاده از آن‌ها باعث می‌شوند تا به پوست صدمات جبران ناپذیری وارد شود.

به طور مثال افرادی که پوست آن‌ها خشک است، به هیچ عنوان نباید از کرم پودر‌های مخصوص پوست چرب استفاده کنند؛ زیرا این کرم‌ها مخصوص پوست‌های چرب طراحی شده‌اند و باعث کاهش چربی اضافه پوست آن‌ها می‌شوند. دکتر‌های زیبایی، همیشه اظهار داشته‌اند که با استفاده از وسایل آرایشی چرب به صورت طولانی مدت، پوست بیشتر دچار جوش و آکنه می‌شود و به این طریق زیبایی و طراوت خود را از دست خواهد داد.

مطلب مشابه: روش هایی برای دوام بیشتر آرایش صورت و ماندگاری آن

نکات مهم درباره وسایل آرایشی

کسانی که آرایش غلیظ می کنند، علاوه بر صدمات جبران ناپذیری که به پوست خود وارد می سازند، مجبور هستند که در کل روز وقت زیادی را صرف انجام آرایش کنند که این کار باعث اتلاف وقت آن ها می شود. بعد از آشنایی با تمامی عوارض آرایش غلیظ، باید به یک سری نکات مهم در هنگام استفاده از لوازم آرایشی توجه کنید که در ادامه به توضیح  آن ها خواهیم پرداخت:

  • به هیچ عنوان لوازم آرایشی های مختلف را روی پوست خود استفاده نکنید. بهترین کار این است که بعد از مشورت با پزشک، یک کرم مناسب با نوع پوست تهیه و خریداری کنید.
  • در صورت استفاده از محصولات آرایشی، آن ها را حد الامکان تمیز نگه دارید و سعی کنید یک کیف تمیز برای آن ها در نظر بگیرید.
  • به هیچ عنوان تحت تاثیر تبلیغ های مختلف لوازم آرایشی قرار نگیرید. بیشتر این تبلیغات دروغ هستند و اکثر لوازم آرایشی تاثیرات مخربی بر پوست دارند.
  • به هیچ عنوان از لوازم آرایشی دیگران استفاده نکنید.
  • لوازم آرایشی را با کیفیت بالا و به صورت اورجینال تهیه کنید و به هیچ وجه این محصولات را از دست فروش و کسانی که وسایل فیک و تقلبی می فروشند، خریداری نکنید.
  • در ترکیبات برخی از عطرها از الکل استفاده شده است، پس از اسپری کردن آن روی پوست خود، خوداری نمایید.
  • توصیه می شود که دختر خانم های جوان استفاده از لوازم آرایشی را به حداقل برسانند؛ زیرا با استفاده زیاد از لوازم آرایشی، زیبایی و طراوت آن ها به طور جدی در معرض خطر قرار می‌گیرد.

چرا باید قبل از خواب آرایش را پاک کنیم

متخصصین پوست و زیبایی همیشه توصیه می کنند که باید قبل از رفتن به رختخواب، آرایش را پاک کرد؛ زیرا اگر با آرایش بخوابید، این کار باعث بسته شدن منافذ پوستی می شود مخصوصا اگر آرایش به مقدار زیاد و برای مدت طولانی روی پوست بماند. بسته شدن منافذ پوستی علاوه بر ایجاد جوش، باعث می شود تا پوستتان زننده و چرکین شود. برای همین برای جلوگیری از هر گونه مشکل پوستی، باید قبل از خواب پوست را با آرایش پاک کن های ملایم پاک کرد و سپس به تختخواب رفت. در واقع در زمان خواب، بدن به صورت طبیعی از طریق منافد روی پوست، سموم را به بیرون انتقال می دهد و اگر منافذ پوشیده باشند، سم زدایی به طور کامل اتفاق نخواهد افتاد و پوست به سختی نفس می کشد. پس یکی از مهمترین کارها برای جلوگیری از ایجاد جوش و دیگر مشکلات پوستی، پاک کردن آرایش قبل از خواب است.

سخن پایانی

افرادی که به آرایش غلیظ علاقه دارند، بهتر است به این توجه کنند که اولین قدم برای مراقبت و نگهداری از پوست، از بین بردن آرایش قبل از خواب می باشد. قبل از خواب بهتر است آرایش خود را بشویید و اگر بیش از حد خسته بودید، می توانید از انواع دستمال های مرطوب برای تمیز کردن صورت خود استفاده کنید. بیشتر متخصصان زیبایی تاکید دارند که شب ها با آرایش نخوابید و از انواع سرم های ضد پیری و کرم دور چشم برای حفظ سلامت و شادابی بیشتر پوست خود استفاده کنید.

مطلب مشابه: نحوه آرایش در سرما و نکات خاصی برای ماندگاری و زیبایی آرایش

مطالب مشابه را ببینید!

روش نگهداری از موی فر و وز ( راهکارهای ساده مراقبت از موی فر ) انواع جوش صورت و دلیل آنها؛ روش های پیشگیری جوش صورت در زنان و مردان درمان ریزش موهای جلوی سر؛ دلایل ریزش این ناحیه از سر و جلوگیری از آن مراقبت از پوست در فصل زمستان برای حفظ سلامتی و زیبایی اطلاعات در مورد کرم ضد آفتاب و انتخاب بهترین نوع آن با توجه به پوست مراقبت از ناخن؛ روش های خانگی تقویت ناخن و مراقبت از ناخن ها ماسک مو بعد از حمام؛ دلیل استفاده از ماسک و نکات خرید سفید کردن آرنج؛ دلایل تیره شدن آرنج و 17 روش سفید کردن این ناحیه رفع سفیدی مو؛ روش های کنترل و درمان سفید شدن موها در زنان و مردان روتین پوستی انواع پوست؛ مراحل مراقبت از پوست از پاکسازی تا تقویت