راه های تقویت اسپرم در مردان؛ تقویت اسپرم

برای آنکه باروری صورت بگیرد مرد باید به اندازه کافی اسپرم موجود داشته باشد. به طور متوسط یک مرد بیش از صدها میلیون اسپرم در طول روز تولید می کند. یکی از شایعترین علت های ناباروری در مردان ضعیف بودن اسپرم یا عدم نطفه کافی برای باروری زن می باشد. قصد داریم در این مطلب راه های تقویت اسپرم را برایتان توضیح دهیم.

راههای تقویت اسپرم در مردان

چگونه اسپرم را تقویت کنیم؟

قبل از آنکه به سراغ تقویت اسپرم بروید بهتر است که علل مشکلات اسپرمتان را دریابید. اینگونه بهتر می توانید اسپرم را تقویت کنید. علاوه بر داروها روشهای گیاهی و خانگی نیز برای تقویت اسپرم در مردان وجود دارد که بد نیست امتحان کنید تا نتیجه اثربخش آنها را مشاهده کنید.

البته زمانی که می گوییم این روشها اثربخش می باشند به این معنی نیست که فردای آن روز تولید اسپرم جدید کرده باشید بلکه 2 ماه زمان می برد تا اسپرم جدید تولید شود.

 

راههای تقویت اسپرم

 • ورزش هوازی: برخی ورزش های هوازی مانند ایروبیک هستند که شما می توانید در خانه هم آنها را انجام دهید. این نوع ورزش ها نه تنها وضعیت بدنتان را بهبود می دهد بلکه با بالا بردن سوخت و ساز بدنتان و کم کردن استرس درونیتان به طور مستقیم بر افزایش تولید اسپرم تأثیر بسزایی دارد.
 • دوچرخه سواری: دوچرخه سواری برای مردانی که اسپرم ضعیفی دارند یا در تولید اسپرم مشکل دارند چندان توصیه نمی شود. وقتی دوچرخه سواری می کنید مجبور هستید شلوار تنگ بپوشید و این کار باعث فشار به بیضه ها می شود در نتیجه آنگونه که باید و شاید نمی تواند اسپرم تولید کند.
 • خنک کردن بیضه: اگر دقت کرده باشید بیضه ها از بدن کمی دور و آویزان هستند. هیچ کار خدا بی حکمت نیست. بیضه ها به تنظیم دما نیازمند هستند. زمانی که در معرض گرمای زیادی قرار می گیرند، سلول های اسپرمی که در بیضه ها موجود می باشد به سرعت از بین رفته و یا آنها را تضعیف می کند. توصیه ما این است که از سونا، حمام داغ، عفونتهای تناسلی، لباس های زیر که تنگ باشند و نشسن در محیط گرم به مدت زمان طولانی دوری کنید.
 • سبزیجات: سبزیجات اکثراً غنی از بتاکاروتن و لیکوپن می باشند. کافی است که در رژیم غذاییتان تغییراتی را به وجود آورید تا به افزایش تحرکات اسپرم کمک شایانی نموده باشید. برخی از سبزیجات هستند که سرشار از بتاکاروتن می باشند مانند اسفناج، کاهو و هویج، همچنین گوجه فرنگی نیز سرشار از لیکوپن می باشد که این سبزیجات به در تولید اسپرم نقش بالایی دارند.
 • استرس: اگر همیشه دچار استرس می شوید بهتر آن است که فکری به حال کنترل آن کنید. زیرا استرس تأثیر مستقیمی بر تولید اسپرم می گذارد. وجود سطح بالایی از استرس می‌تواند وضعیت سلامتی و تعداد اسپرم‌ها را از حالت مناسب و طبیعی خارج کند؛ بنابراین، کنترل استرس یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای افزایش قدرت باروری به شمار می‌رود. سغی کنید گهگاهی نفس عمیق بکشید. این کار فشارخونتان را پایین آورده و ضربان قلبتان را تنظیم می کند در نتیجه استرس درونیتان کاهش پیدا می کند.
 • آب: سعی کنید در طی روز حداکثر 4 لیتر و حداقل 2 لیتر مایعات مصرف کنید. زمانی که شما مایعات می نوشید به سوخت و ساز بدنتان کمک می کنید، زمانی که هم بدنتان شروع به سوخت و ساز می کند تولید اسپرم در شما تقویت می شود. منی مایعی است بر پایه‌ی آب، که باید از بدن خارج شود. آب می‌تواند سلول‌های اسپرم را تغذیه و حفظ کند، و آن‌ها را در فرایند انزال از بدن مرد خارج کند.

راههای تقویت اسپرم در مردان

 • تخم کدو: تخم کدو سرشار از زینک (روی) می باشد که زینک یکی از مواد ضروری برای تولید اسپرم می باشد. شما با خوردن تخم کدو به تقویت اسپرم کمک خواهید نمود.
 • مواد مخدر: مصرف مواد مخدر مساوی است با کم شدن و تضعیف اسپرم. مواد مخدر سلول های خونی را محدود می کنند در نتیجه باعث شکل گیری اختلالاتی در نعوظ می شوند و به دنبال آن تولید اسپرم را بسیار کم خواهد نمود.
 • ویتامین C: ویتامین C یکی از مؤثرترین ویتامین ها در تولید و تقویت اسپرم می باشد. مرکباتی نظیر پرتقال، لیمو، گریپ فروت و کیوی بالاترین میزان ویتامینC  را دارند و توانایی حرکتی و قدرت باروری اسپرم ها را بسیار بالا می برد.
 • مصرف زینک (روی): مکمل روی (زینک) در تعداد و مقدار تولید اسپرم تأثیر زیادی دارد. مواد غذایی مانند: اسفناج، آجیل، صدف های خوراکی، گوشت، قارچ و دانه های خوراکی سرشار از روی هستند. با گنجاندن این مواد غذایی در رژیم روزانه تان می توانید به تولید اسپرم کمک کنید.
 • موز: موز طبعی گرم دارد و بعلاوه حاوی ویتامین A و B و C می باشد. موز دارای آنزیمی به نام بروملین است که این آنزیم در تنظیم هورمون های جنسی بسیار مؤثر و ضروری است و در نتیجه باعث افزایش تعداد اسپرم می شود.
 • انار: انار سرشار از آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان برای تولید سوخت و ساز بدن ضروری است. انار نه تنها برای سلامتی شما مفید است بلکه در تقویت اسپرم ها نیز نقش بسزایی دارد. انار باعث بهبود در گردش خون، پشگیری از بیماریها و افزایش انرژی در بدنتان می شود.
 • دوری از الکل: الکل باعث التهاب بر بافت های بدن می شود و ایجاد استرس در بدن می کند و به دنبال آن بدن با کاهش اسپرم روبرو می شود. اگر واقعاً قصد دارید که به تولید و تقویت اسپرم در بدنتان کمک نمایید بهتر است که از نوشیدن الکل دوری کنید.
 • دوری از سیگار: سیگار نه تنها بر روی ریه ها و سلامتی قلبتان اثرات منفی دارد بلکه حجم اکسیژن در جریا خون را کمتر کرده در نتیجه بدن در تولید اسپرم با مشکل روبرو می شود.
 • چای سبز: چای سبز ترکیبی به نام تیانین دارد. این تیانین برای تقویت اسپرم ها و افزایش تعداد آنها بسیار مفید می باشد.
 • تلفن همراه: طبق یافته‌های مطالعه‌ای که در مرکز آمار سلامت کلینیک کلیولند به عمل آمد، میان استفاده‌ی زیاد از گوشی‌های همراه و بروز ناهنجاری در تعداد، تحرک، و مورفولوژی اسپرم رابطه‌ی مستقیم وجود دارد. هر چقدر که شما از گوشی همراه خود دوری کنید بهبود بهتری در وضعیت اسپرم هایتان شکل خواهد گرفت.
 • دوری از مواد شیمیایی: قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی صنعتی یا محیطی مانند: بنزن، زایلیل، نولوئن، آفت کش ها، حلال های طبیعی، سرب، مواد نقاشی و رنگ، سموم گیاهی و آهن آلات سنگین ارتباط مستقیمی با کاهش تعداد اسپرم ها دارد. اگر شما هم سر و کارتان با این مواد است بهتر است که از لباس های محافظتی استفاده کنید.
 • کاندوم: شما برای آنکه از بیماریهای مقاربتی در امان بمانید بهتر است که از کاندوم استفاده کنید. البته استفاده از کاندوم را قبل از شروع رابطه جنسی استفاده کرده و از کاندوم های تاریخ مصرف گذشته نیز پرهیز کنید. زمانی که شما از بیماریهای مقارتی دور باشید در نتیجه تولید اسپرمتان کاهش نخواهد یافت.
 • لباس راحت: سعی کنید که از لباس های راحت و کمی آزاد استفاده کنید. شما با پوشیدن شلوارهای تنگ به بیضه فشار وارد کرده و در نتیجه تولید اسپرم را در آن کاهش می دهید.
 • رژیم غذایی: بهتر است که تجدیدنظری در رژیم غذاییتان بکنید. غذاهایی که چربی کم و کربوهیدرات و پروتئین فراوانی دارند همچنین انواع سبزیجات و غلات سبب تقویت منفی می شوند. البته در کنار رژیم غذایی ورزش را بخصوص ورزش هوازی را فراموش نکنید.
 • خود ارضایی: شما در هر بار خودارضایی درصد تولید اسپرم در بدنتان را کاهش می دهید. اگر می دانستید که خودارضایی چه بلایی بر سر اسپرم هایتان می آورد این کار را نمی کردید. این را هم بدانید که انزال بیشتر به معنای کاهش تعداد اسپرم ها در انزال های بعدی می باشد.

 

مطالب مشابه را ببینید!

درمان گرفتگی عضلات پا در خواب؛ دلایل گرفتن ماهیچه پا و اقدامات هنگام گرفتگی حساسیت به گربه؛ دلایل ایجاد حساسیت به گربه و درمان آن درمان همیشگی درد عصب سه قلو توسط متخصص درد درمان یبوست کودک؛ علائم و روش های تشخیص یبوست در کودکان همه چیز در مورد لرزش بدن؛ نشانه ها، درمان و دلایل تفاوت فیستول با کیست مویی چیست؟ جراحی انحراف چشم؛ علائم، دلایل و روش های پیشگیری از مشکل انحراف چشم علائم پارکینسون؛ روش های پیشگیری و درمان این بیماری درمان سنگ کلیه؛ لزوم مصرف آب تا رژیم غذایی مناسب برای درمان آن نشانه‌ های مشکلات قلبی؛ علائم اصلی نشان دهنده بیماری های قلب