اشک مصنوعی چیست و مصرف خودسرانه آن چه عوارضی دارد؟

artificial tear

اشک مصنوعی چیست؟

مکانیسم اثر اشک مصنوعی

اشک مصنوعی به عنوان عامل فیزیکی جایگزین اشک طبیعی عمل می‌کند.

<>موارد مصرف اشک مصنوعی

اشک مصنوعی در موارد کمبود ترشح اشک در نارسایی ترشح اشک و رفع خشکی و تحریک چشم در سندرمهای خشکی چشم متوسط تا شدید به کار برده می‌شود. همچنین برخی منابع بر استفاده از اشک مصنوعی جهت نرم کردن چشم در موقع استفاده از لنز تماسی سخت (Hard Contact Lens) نیز تأکید کرده‌اند.

طریقه مصرف اشک مصنوعی

در بالغین و کودکان: یک قطره از محلول یا قطرهٔ استریل چشمی ، ۳ تا ۴ بار در روز داخل چشم چکانده می‌شود.در صورت لزوم به دفعات بیشتر نیز می‌توان از این دارو بهره برد. در برخی منابع قید شده که از این قطره تا حداکثر سی روز(یک ماه) می‌توان استفاده کرد.

 

قطره های چشمی را خودسرانه مصرف نکنید

خارش، سوزش، قرمزی چشم، احساس شن ریز در چشم، خشکی چشم ممکن است احساس ناخوشاینده به فرد منتقل کند و باعث شود فرد بدون مراجعه به پزشک متخصص به مصرف خودسرانه قطره های چشمی و اشک مصنوعی روی آورد که این اقدام مورد تایید پزشکان متخصص چشم نیست.

یک فوق تخصص قرنیه با توجه به استفاده خودسرانه برخی افراد از قطره اشک مصنوعی برای درمان خشکی چشم، بیان کرد:استفاده خودسرانه از این قطره موجب سرکوب علائم بیماری و تشدید علت زمینه ای می شود به همین دلیل به افراد دچار خشکی چشمتوصیه می شود برای درمان به پزشک مراجعه کنند.

دکتر مهدی حسینی، متخصص چشم و فوق تخصص قرنیه با توجه به افزایش دمای هوا و احتمال بروز خشکی چشم در افراد، گفت:گرمای هوا، گرد و غبار و وزش باد از جمله عوامل محیطی است که موجب بروز خشکی چشم در افراد می شود.

artificial tear

وی افزود:قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این عوامل علاوه بر خشکی چشم احتمال بروز آلرژی و حساسیت چشمی را نیز افزایش می دهد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره علائم خشکی چشم، گفت:خشکی چشم با علائم شایعی مانند سوزش، خارش و احساس جسم خارجی در چشم بروز می یابد. در برخی موارد نیز خشکی چشم باعث کاهش دید در فرد می شود که این علامت با پلک زدن برطرف می شود.

حسینی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد:به دنبال افزایش دمای هوا استفاده از فن کویل، پنکه و کولر افزایش می یابد به گونه ای که برخی افراد ساعت ها خود را در معرض باد خنک این سیستم ها قرار می دهند که این امر نیز در برخی افراد به خصوص افراد مستعد احتمال بروز خشکی چشم را افزایش می دهد.

این متخصص چشم با توجه به عوارض بی توجهی به علائم خشکی چشم، خاطرنشان کرد:درمان نکردن خشکی چشم موجب بروز زخم قرنیه، عفونت قرنیه و حتی نابینایی می شود.

وی با تاکید براینکه افراد برای درمان خشکی چشم باید از مصرف خودسرانه قطره اشک مصنوعی خودداری کنند، عنوان کرد:در برخی موارد علت بروز خشکی چشم قابل درمان است، بنابراین افراد به جای درمان علامتی باید با مراجعه به پزشک بیماری خود را درمان کنند.

مطالب مشابه را ببینید!

درمان گرفتگی عضلات پا در خواب؛ دلایل گرفتن ماهیچه پا و اقدامات هنگام گرفتگی حساسیت به گربه؛ دلایل ایجاد حساسیت به گربه و درمان آن درمان همیشگی درد عصب سه قلو توسط متخصص درد درمان یبوست کودک؛ علائم و روش های تشخیص یبوست در کودکان همه چیز در مورد لرزش بدن؛ نشانه ها، درمان و دلایل تفاوت فیستول با کیست مویی چیست؟ جراحی انحراف چشم؛ علائم، دلایل و روش های پیشگیری از مشکل انحراف چشم علائم پارکینسون؛ روش های پیشگیری و درمان این بیماری درمان سنگ کلیه؛ لزوم مصرف آب تا رژیم غذایی مناسب برای درمان آن نشانه‌ های مشکلات قلبی؛ علائم اصلی نشان دهنده بیماری های قلب