دلیل سرفه های شبانه و هنگام خواب چیست و چطور درمان می شود؟

درمان سرفه های شبانه

سرفه های شبانه

دلیل سرفه شبانه چیست؟ چرا قبل از خواب مدام سرفه می کنیم؟ دلیل خارش گلو و سرفه های قبل از خواب چیست؟

افرادی که به دلایل مختلف به سرفه های مزمن گرفتار هستند، مثلا آنهایی که به دلیل ابتلا به بیماری های ریوی،سینوزیت مزمن و یا حتی سرماخوردگی و آلرژی از دیرباز سرفه های آزاردهنده را با خود دارند، حتما احساس کرده اند که این سرفه ها در شب بیشتر و شدید تر می شوند.

خیلی وقت ها همین سرفه ها آرامش و خواب را هم از خود فرد و هم از سایر افراد خانواده می گیرند و واقعا مخل آسایش می شوند.

اما واقعا علت تشدید این سرفه ها چیست وآیا راه حلی دارند؟

زمانی که فردی به سرفه های مقاوم و طولانی مدت و یا سایر علامت های سرماخوردگی و آنفلوانزا مبتلا می شود، مراحل متعددی را طی خواهد کرد: مراجعه به پزشک، مصرف دم نوش ها و مایعاتی که پزشک یا سایرین توصیه می کنند، مصرف داروهای مسکن بدون نسخه و یا در صورت لزوم مصرف دکونژستان ها، و البته استراحت.

در حقیقت استراحت مهم ترین عامل برای مقابله با عفونت ها و درمان بیماری هاست.

اما مشکل آنجاست که خیلی وقت ها همین خواب و استراحت سخت ترین کار دنیا خواهد بود و این زمانی است که سرفه های شما در شب و هنگام خواب تشدید می شود.

 

سه علت واقعی تشدید سرفه ها در شب عبارتند از:

1- جاذبه زمین

بزرگ ترین علت تشدید سرفه های شبانگاهی مساله ای خیلی ساده است، جاذبه زمین! زمانی که شما دراز می کشید، حملات برگشت اسید معده به مری (ریفلاکس) و سوزش سر دل بیشتر خواهد شد و همانطور که می دانید علت خیلی از سرفه ها، همین ریفلاکس ها هستند.

یکی از بهترین راه ها برای کاهش سرفه های ناشی از برگشت اسید معده به مری، بالا بردن سر هنگام خواب است. انتخاب یک بالش مناسب راه حل ساده ای است که در اینجا به کمک شما خواهد آمد.

حتی برای مشکل ریفلاکس بالش های مخصوصی وجود دارد که در داروخانه ها و یا مراکز فروش لوازم پزشکی فروخته می شوند (تصویر کناری).

 

2- خشکی محیط اطراف

خشکی هوا می تواند بینی و گلو را بیشتر تحریک کند. پس سرفه های شبانه نیز بیشتر خواهند شد.

شما می توانید برای یک شب هم که شده دستگاه بخور را امتحان کنید تا ببینید چقدر در کاهش این سرفه ها موثر است و چقدر راحت تر نفس می کشید. اما فراموش نکنید دستگاه های بخور هم به طور کامل ایمن نیستند.

اگر آب مورد استفاده در آنها ناسالم باشد، خطر پخش میکروب های بیماری زا در هوای اطراف و مخصوصا تشدید بیماری های عفونی بیشتر خواهد شد.

خیلی از مرگ های ناشی از سرماخوردگی به دلیل پنومونی است و زمانی عود می کند که فرد فکر می کند بیماری سرماخوردگی او کاملا بهبود پیدا کرده است. بنابراین در انتخاب دستگاه بخور و چگونگی استفاده از آن جدا دقت داشته باشید.

اگرچه بیشتر سرفه ها ناشی از سرماخوردگی و آنفلوانزا و با هدف پاکسازی مجاری هوایی هستند، سرفه های خشک که معمولا مزمن هم هستند باعث احساس درد و سوزش در ناحیه گلو و سینه خواهند شد و نیازمند پیگیری های پزشکی بیشتری اند

3- پاکسازی گرفتگی های مجاری تنفسی

قبل از آنکه سرفه های آزاردهنده تان را لعنت کنید، این را به خاطر بیاورید که سرفه یکی از مکانیسم های دفاعی بدن است که شما همواره بعد آن احساس بهتری خواهید داشت. سرفه باعث پاکسازی مجاری تنفسی می شود.

این سرفه های پی در پی اگرچه برای شما ناخوشایند اند، اما برای از بین بردن خلط و ترشحات مجاری تنفسی تلاش می کنند.

 

 

توصیه هایی برای کنترل سرفه های شبانه

اگرچه بیشتر سرفه ها ناشی از سرماخوردگی و آنفلوانزا و با هدف پاکسازی مجاری هوایی هستند، سرفه های خشک که معمولا مزمن هم هستند باعث احساس درد و سوزش در ناحیه گلو و سینه خواهند شد و نیازمند پیگیری های پزشکی بیشتری اند.

اگر شما هم درگیر این مشکل هستید بد نیست راه های زیر را برای خلاصی از آن امتحان کنید:

– در طی روز و مخصوصا چند ساعت قبل از خواب حتما به مصرف مایعات توجه ویژه داشته باشید. مصرف مایعات مخصوصا نوشیدنی های گرم با نرم کردن خلط گلو، سرفه ها را کاهش خواهند داد.

– قبل از خواب از شربت ضد سرفه و یا آبنبات نعنایی که مخصوص سرماخوردگی و گرفتگی های مجاری تنفسی هستند، استفاده کنید.

– با مراجعه به داروخانه، از پزشک داروساز در انتخاب یک داروی مناسب راهنمایی بگیرید.

– در صورتی که این سرفه ها برای بیش از 7 تا 10 روز ادامه پیدا کرد، حتما به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که این سرفه ها با علائم تنفسی همراه شود، پزشک بیمار را از جهت ابتلا به سینوزیت بررسی خواهد کرد. در این شرایط آنتی بیوتیک ها به کار خواهند آمد.

دقت داشته باشید که بیماری هایی مانند سینوزیت مزمن، برونشیت، ریفلاکس اسید معده به مری، آسم و یا پنومونی از شایع ترین علل سرفه های مکرر در افراد هستند که در بیشتر موارد نیاز جدی برای درمان تحت نظر پزشک وجود خواهد داشت.

این مطالب را هم ببینید