اطلاعات در مورد آب گازدار (خواص و عوارض آن)

اطلاعات درباره آب گازدار

آب گازدار را با نام آب کربن دار هم می شناسند. این آب بسیار نیرو بخش و تقویت کننده است. به گونه ای که کمتر کسی وجود دارد که از خوردن نوشیدنی هایی که حاوی آب کربناته هستند لذت نبرد. برای تهیه این آب معمولاً کربن دی اکسید را با فشار بالا در آب حل می کنند. این عمل باعث خواهد شد تا نوشیدنی پر جنب و جوش و پر از حباب تشکیل شود. به طوری که هر فردی با مصرف آن، از آن لذت ببرد.

بسیاری از افراد گمان می کنند که استفاده از آب گازدار مضر است؛ در صورتی که این گونه نیست. اگر نگاهی به خواص آب گازدار بیندازیم متوجه خواهیم شد که این محصول می تواند برای بدن افراد مفید باشد. تنها در صورتی می‌ تواند برای بدن مشکلاتی را ایجاد کند که در آن از افزودنی های زیادی همچون شکر و قند استفاده شده باشد. با ما در این مقاله همراه باشید تا اطلاعاتی در مورد آب گازدار را به دست بیاورید.

آب گازدار چیست؟

احتمالاً تا به الان نام آب گازدار را شنیده اید و دوست دارید بدانید که آب گازدار چیست؟

آب گازدار را با نام آب سودا و یا آب کربناته هم می شناسند. این آب معمولاً باعث می شود تا فرد در حین استفاده از آن سرحال شود. معمولاً برای تولید نوشیدنی های گاز دار  از آن استفاده می کنند. آب گازدار نوعی آب است که دارای کربن دی اکسید است. کربن دی اکسید موجود با فشار زیادی در آن حل شده است؛ به همین دلیل افراد در حین خوردن آن لذت می برند.

کربن دی اکسید و آب با هم ترکیب می شوند و اسید کربنیک را به وجود می آورند. به همین علت زمانی که فرد آن را می نوشد دهان و بزاق دهان وی تحریک می شود. این احساس برای بسیاری از افراد خوشایند است و از آن لذت می برند.

آب گازدار

 

ترکیبات آب گازدار کدامند؟

بسیاری از نوشیدنی ها وجود دارند که دارای گاز هستند. به طور کلی می توان گفت که بیش از نود درصد این نوشیدنی ها را آب های گاز دار تشکیل می دهند. یکی از مهمترین عناصر به کار رفته در این آب ها کربن دی اکسید است. کربن دی اکسید باعث می شود تا نوشیدنی رنگ و طعم بسیار جالبی به خود بگیرد و به همین دلیل است که در اکثر نوشیدنی ها از این نوع آب استفاده می شود.

این ترکیب تقریبا خنثی است و همین طور دارای قیمت مناسبی هم است. به همین علت نوشیدنی تولید شده دارای قیمتی مناسبی است. بسیاری از کارخانجات دنیا از این نوع ترکیب استفاده می کنند. دی اکسید کربن به راحتی قادر است تا به مایع تبدیل شود. به همین علت در آب های گازدار استفاده می شود.

به غیر از کربن دی اکسید برخی از شیرین کننده ها در ترکیب با آب استفاده می شوند. حتماً این موضوع را می دانید که استفاده از نوشیدنی های شیرین در بسیاری از کشورها مرسوم شده است و مردم از خوردن آن ها لذت می برند. به طور معمول بین 7 تا 12 درصد از ترکیب آب یک نوشیدنی را شکر و یا مواد شیرین کننده دیگر تشکیل می دهند. در گذشته بیشتر از ساخارین استفاده می شد اما به علت ضرری که برای بدن انسان داشت استفاده از ساخارین در نوشیدنی ها ممنوع شده است.

آب گازدار

دیگر ترکیبات آب گازدار

امروزه برخی از نوشیدنی های رژیمی به مانند نوشابه های رژیمی هم تولید می شوند. در تولید این نوشیدنی ها معمولاً از آسپارتام استفاده می شود که می تواند طعم شیرینی به نوشیدنی های مختلف بدهد. البته باید بدانید که برخی از شیرین کننده ها قادر نیستند تا به خوبی به اندازه شکر یک بافت خوب و شیرین را در آب تشکیل دهند به همین علت به همراه برخی از شیرین کننده ها از مقداری شکر هم استفاده می شود.

معمولاً در تهیه نوشابه ها و نوشیدنی های گازدار از برخی اسید ها همچون اسید سیتریک استفاده می شود. اسید ها باعث می شوند تا طعم این نوشیدنی ها بهتر شود. علاوه بر این باعث می شوند تا ماندگاری نوشیدنی ها هم بیشتر شود.

علاوه بر موارد گفته شده دیگر ترکیبات آب گازدار به صورت زیر هستند:

  • اسانس ها و طعم دهنده های مختلف
  • امولسیون
  • برخی از مواد نگهدارنده

آب گازدار

خواص آب گازدار چیست؟

سؤالی که برای بسیاری از مردم ایجاد شده است این است که آیا آب گازدار دارای خواص است؟ آیا خواص آن بیشتر از مضرات آن است؟

آب گازدار به طور کلی دارای خواص مختلفی است. در زیر به برخی از خواص آن اشاره می کنیم:

تأثیر آن بر گوارش

تمام انسان ها اعصابی مرتبط با نوشیدن و خوردن دارند. هر چه این عصب در مواقع خوردن و یا نوشیدن بهتر تحریک شود گوارش بهتر عمل خواهد کرد. استفاده از این آب های گازدار باعث می شود تا عمل هضم در افراد بهتر انجام بگیرد.

استفاده از آب کربنات یا آب گازدار می تواند گلو را در افراد تمیزتر کند. به همین علت افرادی که دارای ترشحات مختلفی در گلوی خود هستند می توانند از این آب ها استفاده کنند. یکی از مهمترین مشکلاتی که برای افراد به وجود می آید ایجاد یبوست است. استفاده از آب گازدار باعث می شود تا روده ها بهتر حرکت کنند. این امر باعث می شود تا یبوست را در این افراد از بین ببرد. علاوه بر این می تواند سو هاضمه را در افراد از بین ببرد. به این ترتیب افرادی که دارای سو هاضمه و معده درد ناشی از آن هستند می توانند از آب کربناته استفاده نمایند.

البته برخی از افراد به دلایل مختلف دیگر از دردهای معده رنج می برند. استفاده از آب هیدراته می تواند برای آن ها مضر باشد زیرا باعث می شود تا معده درد در آن ها تشدید شود.

کاهش وزن

افرادی که از چاقی رنج می برند معمولاً غذاهای زیادی را مصرف می کنند. برای این که این افراد وزن خود را کاهش دهند باید مقدار کمتری مواد غذایی را استفاده کنند. یکی از راهکارهایی که باعث می شود شما احساس سیری کمتری کنید آب گازدار است. خوردن این آب باعث می شود تا معده شما پر تر باشد و به همین دلیل احساس سیری به شما دست خواهد داد.

علاوه بر این موضوع استفاده از آب کربناته باعث خواهد شدت تا غذاها بیشتر در معده فرد نگهداری شوند. به همین دلیل احساس سیری بیشتری به فرد دست خواهد داد و کمتر گرسنه خواهد شد. تمامی این موارد باعث می شوند تا وزن فرد کمتر شود.

آب گازدار

تأثیر آن بر قلب

همان گونه که خودتان هم بهتر می دانید کلسترول یکی از مشکلاتی است که باعث می شود بیماری های قلبی در فرد بیشتر شوند. تحقیقات و مشاهدات نشان می دهند که استفاده از آب گازدار می تواند باعث پایین آمدن کلسترول بد در افراد شود. البته استفاده از آن باعث می شود تا کلسترول خوب نیز در فرد بیشتر شود. همچنین استفاده از آن باعث خواهد شد قند خون در افراد کنترل شود. این موضوع باعث می شود تا حدود 35 درصد بیماری های قلبی در افرادی که مداوم از این محصول استفاده می کنند کاهش پیدا کند.

هیدراته کردن بدن

آب چشمه به دلیل خواصی که دارد باعث می شود تا بدن فرد هیدراته شود. آب کربناته هم به مانند آب چشمه باعث می شود تا بدن فرد کاملاً هیدراته شود.

عوارض مصرف آب گازدار چیست؟

نوشیدنی ها و نوشابه های گازدار قادر هستند تا خیلی سریع مینای دندان شما را از بین ببرند. البته این امر تنها در صورتی اتفاق می افتد که حاوی شکر و قند باشند. باید بدانید آب های گازدار طبیعی که در آن ها از قند و شکر استفاده نشده است نمی توانند آسیب های جدی به مینای دندان شما وارد کنند.

علاوه بر این موضوع در تحقیقاتی که انجام شده است مشخص شده است نوشیدنی های شیرین بدون گاز نسبت به نوشیدنی های گازداری که از شکر استفاده نکرده اند بسیار مخرب تر هستند و قادر هستند تا به دندان های افراد آسیب وارد نمایند.

بسیاری از افراد این اعتقاد را دارند که استفاده از آب گازدار سودا کریستال می تواند باعث شود تا استخوان ها در افراد آسیب ببینند. تحقیقات نشان داده اند که استفاده از آب های گازدار نمی تواند باعث آسیب به استخوان ها شود. در این تحقیقات مشخص شده است که تنها کولا می تواند باعث بروز آسیب در استخوان ها شود.

به طور کلی می توان بیان کرد که آب سودا نمی تواند برای بدن ضرر زیادی داشته باشد. علاوه بر این می توان بیان کرد که آب گازدار می تواند باعث ایجاد سلامتی بیشتر در بدن افراد شود. اما استفاده از نوشیدنی های گازدار می تواند تا حدودی برای دندان ها و برخی دیگر از قسمت های بدن هم مضر باشد.

نتیجه گیری

نوشیدنی های گازدار از مهمترین و محبوب ترین نوشیدنی ها در کشورمان هستند. نحوه استفاده از آب گازدار هم بسیار راحت است. شما می توانید با دیدن یک آموزش انواع نوشیدنی های گازدار را تهیه کنید و در منزل خود استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که شکر و قند های غیر طبیعی در این نوشیدنی ها ممکن است باعث بروز مشکلاتی در بدن افراد شود. با این حال استفاده از آب گازدار می تواند برای سلامتی بدن و عملکرد بهتر برخی از ارگان های بدن مهم باشد.

مطالب مشابه را ببینید!

نشانه های کمبود ویتامین؛ علائم کمبود ویتامین های مختلف در بدن و تاثیرات آن فواید آجیل؛ 20 فایده و خاصیت آجیل برای سلامت بدن از درمان کم خونی تا لاغری انواع روغن های سالم برای پخت و پز؛ معرفی انواع روغن و مزایای آنها انواع بذر گیاهان دارویی و نحوه استفاده از آن ها خواص سیب سبز؛ 30 خاصیت بی نظیر سیب سبز از تقویت معده تا تقویت بینایی رژیم غذایی کبد چرب؛ مواد غذایی مفید و خوراکی های عالی برای کبد چرب همه چیز درباره خواص میوه خشک + روش های خشک کردن انواع میوه خواص گردو؛ 18 فایده و خاصیت بی نظیر گردو برای سلامت خواص عسل؛ تمام خاصیت های عسل و درمان بیماری ها و فواید بی انتها رژیم غذایی کارمندی؛ مواد غذایی لازم برای کارمند و اهمیت تغذیه سالم در محل کار