فواید عالی ماساژ بدن و اثرات خوب آن + انواع روش های ماساژ

فواید ماساژ برای بدن

کلمه ماساژ به معنای فشار، مالش و کوبش عضله‌ ها یا تاندون ها می ‌باشد. ماساژ درمانی شامل دست ورزی بافت ‌های نرم بدن به روش کاملا علمی است که هدف آن سالم‌ سازی و آرامش  ‌بخشیدن به بافت ‌های بدن و عضلات می ‌باشد. فواید ماساژ بی حد و مرز است و در طب ‌سنتی به عنوان درمان‌ معجزه ‌گر شناخته شده است. اگر ماساژ را به صورت منظم انجام دهید، شاهد عملکرد بهتر سیستم عصبی و عضلات خود خواهید بود. مهم ترین هدف ماساژ ریلکسیشن، کاهش درد و استرس و برخورداری از تندرستی بیشتر است. در ادامه مطالب با ما همراه باشید تا فواید ماساژ را به طو کامل بشناسید و اطلاعات لازم درمورد این روش درمانی را به دست آورید.

فواید عالی ماساژ بدن

ماساژ، درمانی معجزه آسا

امروزه در دنیا، ماساژ و ماساژ درمانی طرفداران زیادی پیدا کرده است و همچنین افرادی که ماساژ دریافت می ‌کنند، از جهات گوناگون، از سلامتی بیشتری برخودار هستند. ماساژ، سموم و مواد زائد را از بدن خارج می ‌کند و بر روی دستگاه‌ های بدن مانند کلیه، روده و ریه تاثیر گسترده ای دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا تعدادی از فوایدی که ماساژ شامل آنها می‌ شود را به صورت کامل برای شما شرح دهیم.

کاهش انواع دردها

حتما تا به الان توجه کرده اید، زمانی که در قسمتی از بدنمان احساس درد می‌ کنیم، به طور ناخودآگاه آن موضع را مالش می ‌دهیم تا از درد آن کم کنیم. بدن انسان به ‌صورت غریزی آگاه است که ماساژ، باعث کاهش درد می ‌شود و سبب التیام هر دردی است. این باور غریزی ما، واقعیت علمی است. یک تئوری علمی بیان می‌ کند که ماساژ، سیگنال ‌های درد که توسط جریان الکتریکی ناچیز به مغز فرستاده می ‌شوند را مسدود می ‌کند. همچنین یک تئوری دیگر درمورد ماساژ وجود دارد و اینگونه بیان می ‌کند؛ ماساژ سبب می ‌شود که هورمون‌ های شادی مانند سروتونین و اندورفین در بدن ترشح شود که درد را کمرنگ می ‌کنند و یا به طور کلی آن را از بین می‌ برند.

ماساژ دادن قسمتی از بدن که درد دارد باعث می ‌شود رگ و عروق آن ناحیه باز شوند و جریان خون به آن موضع سرازیر شود. این جریان خون به دنبال خود اکسیژن و مواد مغذی دارد که سبب کاهش درد و التیام می ‌شود.

ترمیم آسیب‌ های ورزشی و توان بخشی

ورزشکارانی که در طول تمرین یا مسابقات، دچار عارضه یا ضربات در نواحی مختلف بدن می‌ شوند، نیاز جدی به ماساژ دارند. ورزشکاران از افراد عادی بیشتر در معرض پیچ ‌خوردگی مفاصل و کشیدگی تاندون ‌ها هستند و باید از فواید ماساژ بهره ببرند. مکانیزم اثر ماساژ بر روی دردهای ورزشی همان مکانیزم کاهش درد است که در مورد قبلی به طور کامل شرح دادیم.

فواید عالی ماساژ بدن

کاهش استرس و افزایش آرامش

زمانی که شما در حال دریافت ماساژ از یک ماساژور کاربلد هستید، بدن شما به آرامش می ‌رسد و افکار استرس ‌زا و هرچه که سبب مشغولیت فکری شما می ‌شود از ذهنتان دور می ‌گردد و فقط به حرکات دست ماساژور روی بدن خود فکر می ‌کنید. زمانی که بدن به آرامش برسد، فشارخون و ضربان قلب نیز در حالت نرمال قرار می‌ گیرد و این برای بدن شما خوب است. در مجموع همه این موارد باعث می ‌شوند که در بدن شما هورمون آرامش ترشح شود و میزان استرس و نگرانی شما کاهش یابد.

رفع خستگی و تمدد اعصاب

امروزه افراد به ‌دلیل شغل‌ های پرتنشی که دارند، در اکثر مواقع عصبی و خسته می ‌باشند و فشار روحی و روانی جسمشان زیاد است. انباشته شدن این فشارها و تنش ‌ها سبب ضعف اعصاب می ‌گردد و تعادل ذهنی انسان از هم می ‌پاشد. در پایان یک روز کاری اگر زمانی را در کنار خانواده خود بگذرانید یا یک دوش آب گرم بگیرید و غذای خوب میل کنید، شاید کمی اعصاب تحلیل رفته‌ تان سرجایش برگردد. اما بعد از یک روز کاری ماساژ را امتحان کنید؛ معجزه آرامش ماساژ را خواهید دید. زمانی که عضله ‌هایتان در حالت ریلکسیشن قرار بگیرند و ذهنتان خالی از مشغله شود، تنش نیز از شما دور می ‌شود. پس حتی برای یک بار هم که شده ماساژ را بعد از کار امتحان کنید.

شادابی پوست و سم‌ زدایی

همانطور که تا به الان فهمیده اید، ماساژ سبب افزایش گردش خون در رگ ‌ها و مویرگ‌ ها می‌ شود. زمانی که جریان خون در سیاهرگ ‌ها افزایش می ‌یابد، مواد زائد و سموم بدن مانند کربن دی ‌اکسید تولید شده در یاخته ‌ها، به سمت اندام ‌هایی از بدن مانند کبد، کلیه و ریه می ‌روند تا از طریق آن‌ از بدن خارج شوند.

همچنین با افزایش جریان خون در سرخرگ ‌ها، مقدار زیادی از اکسیژن و مواد مغذی وارد مویرگ ‌ها می ‌شوند و از آن طریق به سطح پوست می ‌رسند و سبب شفافیت پوست بدن می ‌شوند. پس یکی دیگر از فواید ماساژ، شادابی و طراوت پوست می ‌باشد که باعث ایجاد حس خوب در بدن می‌ شود.

ایجاد آمادگی بدنی و نرمی عضلات

زمانی که شما در حال دریافت ماساژ هستید، بدن شما به آرامش مطلق می ‌رسد و از آن جهت آمادگی جسمانی بدنتان نیز افزایش می ‌یابد. همچنین وقتی عضلاتتان ماساژ عمیق دریافت کنند، بدن شما نرم خواهد شد و احساس خوبی پیدا می ‌کنید. ماساژ، ماهیچه‌ ها را از حالت انقباض و فشردگی خارج می‌ کند و باعث نرمی بدن می ‌شود.

فواید عالی ماساژ بدن

اثرات ماساژ بر روی اندام‌های متفاوت بدن

ماساژ درمانی روشی پرطرفدار برای کاهش و التیام دردهایی مانند درد زیر کمر و گردن درد می ‌باشد. بیشتر بیماران برای التیام دردهای خود به ماساژ درمانی روی می ‌آورند. برخی از اثرات ماساژ بر روی اندام‌ های مختلف بدن به شرح ذیل می ‌باشد:

 • دستگاه گوارش: ماساژ درمانی باعث می ‌شود که دستگاه گوارش، سموم بدن و مواد زائد را دفع کند. سعی کنید یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید تا دچار نفخ، یبوست و سوء هاضمه نشوید. در هر صورت لازم است که بدانید، ماساژ عملکرد دستگاه گوارش را بهتر می ‌کند و شما به ندرت دچار بیمارهای گوارشی می ‌شوید.
 • دستگاه گردش خون: زمانی که بدن شما ماساژ دریافت می ‌کند، قلب شما مقدار خون بیشتری پمپاژ می ‌کند و جریان خون افزایش پیدا می ‌کند. همچنین رگ ‌ها و مویرگ‌ های شما پر از خون می شود که این عمل سبب کاهش درد می‌ گردد.
 • مفاصل: زمانی که مفاصل شما به هر دلیلی دچار آسیب ‌دیدگی و ضربه شوند، شما در آن ناحیه درد را احساس می ‌کنید. در این مواقع، ماساژ به داد شما می ‌رسد و سبب کاهش التهاب یا درد مفاصلتان می ‌شود.
 • احساسات: زمانی در زندگی شما یک اتفاق ناخوشایند رقم بخورد، بدن شما از احساسات منفی پر می ‌شود و شما دچار ضعف اعصاب و خستگی مزمن می ‌شوید. یکی از فواید ماساژ این است که بدن را لبریز از احساسات خوب می‌ کند و هنگامی که درحال دریافت ماساژ هستید، بدن شما به آرامش دعوت می ‌شود.
 • ریه‌ها: با ماساژ دادن شانه‌ ها، قفسه سینه و پشت سینه به بهبود عملکرد ریه‌ ها کمک می‌ کنید. زمانی که تنش را در این نواحی کاهش می‌ دهید و با ماساژ دادن آرامش را به آن تزریق می‌ کنید، ریه‌ های شما در مقابل خفگی قوی می ‌شوند.
 • سیستم لنفاوی: زمانی که بدن شما دچار عفونت می ‌شود، سیستم لنفاوی به کمک بدن شما می‌ آید و از گسترش عفونت در بدن شما جلوگیری می‌ کند. ماساژ، سیستم لنفاوی شما را تقویت می‌ کند و این موضوع برای بدن شما بسیار خوب است.
 • عضلات: بیشتر افراد ماساژ را صرفا برای تسکین گرفتگی عضلات می ‌شناسند. زمانی که عضلات شما منقبض می‌شوند، بدن شما دچار کوفتگی شدید می ‌شود که طبیعتاً دردآور است. با دریافت ماساژ عمیق عضلات، انقباض به صورت کامل از بین می ‌رود.
 • پوست: در هنگام ماساژ، ممکن است که تعریق بدن شما افزایش یابد. از طریق این تعریق، سموم از بدن شما خارج می ‌شوند و پوست شما در مسیر شادابی و جوانسازی قرار می ‌گیرد.

فواید عالی ماساژ بدن

انواع ماساژ

ماساژ انواع مختلفی دارد و به روش ‌های متفاوتی انجام می ‌شود. برخی از ماساژها به شرح ذیل می ‌باشند:

ماساژ سوئدی

رایج‌ ترین نوع ماساژ، ماساژ سوئدی می‌ باشد که از محبوبیت خاصی برخوردار است. این ماساژ شامل حرکاتی مانند ضربات خفیف مهار شده، مالش با دست و حرکات نرم و طولانی ماساژ می ‌باشد و منظم و پی در پی بر روی عضلات سطحی بدن تاثیر می‌ گذارد. همچنین در این نوع ماساژ، مفاصل مختلف نیز خم و راست می ‌شوند. این ماساژ خستگی بدن را از بین می ‌برد و سبب التیام عضلات و تولید انرژی می ‌شود.

در این نوع ماساژ، حرکات دست به 4 بخش تقسیم می ‌شوند که به شرح ذیل هستند:

 • افلوراژ: در این قسمت کف دست به آرامی روی پوست سر می ‌خورد و هدفش آرام‌ سازی بافت‌ های نرم بدن می‌ باشد.
 • پتریساژ: مرحله بعد از افلوراژ، پتریساژ است که شامل پیچاندن، فشردن و مالیدن عضلات می‌ باشد.
 • فریکشن: این مرحله شامل حرکات عمیق و دایره‌ ای با انگشت دست می ‌باشد و به افزایش گردش خون در رگ‌ ها و ترمیم بافت ‌های آسیب دیده کمک می ‌کند.
 • تاپوتمان: این بخش شامل ضربات آرام ولی سریع و متوالی است که با دست‌ های کاسه شده بر بدن وارد می ‌شود.

ماساژ تایلندی

این نوع ماساژ شامل حرکاتی مانند فشردن عضلات، حرکات مفاصل و استفاده از تکنیک ‌های فشاری می ‌باشد. ماساژ درمانی در این روش به ‌طوری است که ماساژور با استفاده از نیروی بدن خود، حرکات مختلفی را روی بدن شما پیاده می ‌کند.

ماساژ ورزشی

این ماساژ برای کمک به تقویت سیستم عضلانی منحصر به ‌فرد در یک ورزش که بیشتر تحت تاثیر قرار می‌ گیرند، طراحی شده است. این ماساژ به کمک ورزشکار می ‌آید و به شیوه‌ ای طراحی شده است که آمادگی جسمانی ورزشکار را بالا می ‌برد. همچنین سبب تقویت انعطاف ‌پذیری عضلات، جلوگیری از آسیب‌ دیدگی و رفع گرفتگی عضلات اندام ها می ‌شود.

ماساژ درمانی عصبی_عضلانی

این ماساژ که کاملا یک درمان پزشکی محسوب می ‌شود به صورت مالش دست می ‌باشد و برای درمان عارضه ‌های عصبی و دردهای مزمن کاربرد دارد. بهبود گردش خون، رفع فشردگی عصب، اصلاح وضعیت قرارگیری بدن و رفع عوارض بیومکانیکی از فواید ماساژ عصبی_عضلانی می ‌باشد.

ماساژ روی صندلی

مطمئنا تا به الان صندلی ‌های ماساژور را در فروشگاه‌ های بزرگ و یا فرودگاه ‌ها دید‌ه‌ اید. این صندلی ‌ها به صورتی طراحی شده اند که شما با لباسی که بر تن دارید ماساژ می‌ گیرید و هیچ نوع مشکلی پیش نمی‌ آید. این صندلی گردن، کمر، شانه، بازو و دست‌ های شما را ماساژ می‌ دهد و برای مفاصلی که صدا می‌ دهند مفید است.

ماساژ بافت عمیق

این ماساژ بهترین نوع ماساژ برای التیام دردهای مربوط به نقاط آسیب‌ پذیر در بدن است. ماساژور با وارد کردن ضربه‌ های خفیف با دست آزاد، لایه ‌های عمیق زیر پوست مانند عضلات و بافت ‌ها را مورد هدف قرار می ‌دهد. این نوع ماساژ کمتر از انواع ماساژهای دیگر شامل حرکات ریتمیک و منظم می ‌باشد؛ اما یک ماساژ علمی محسوب می ‌شود. این ماساژ، گرفتگی ‌های مزمن عضلات و رگ به رگ شدن کمر را برطرف می‌کند و همچنین در بهبود آسیب‌ دیدگی عضلات موثر است.

ماساژ شیاتسو

کلمه شیاتسو در فرهنگ لغت ژاپن به معنای فشار دادن با نوک انگشت است. در این روش ماساژور با نوک انگشتان خود فشار‌های ریتمیک و متغیر را به نقاط خاصی از بدن وارد می ‌کند. نقاط خاص بدن همان نقاط طب هستند که از لحاظ جریان انرژی در بدن از اهمیت بسیاری برخوردار هستند.

ماساژ سنگ داغ

در این نوع ماساژ، ماساژور سنگ گرم شده را بر روی نقاط طب بدن قرار می‌ دهد. این سنگ‌ ها ممکن است به ‌جای دست بر روی بدن شما حرکت کنند و بدن شما را ماساژ دهند، یا ممکن در نقاطی ثابت قرار بگیرند. گرمای این سنگ‌ ها سبب نرمی بافت عضلات می ‌شوند و احساس سرخوشی را به بدن تزریق می ‌کنند.

ماساژ بارداری

هنگام بارداری، بدن شما دچار تغییرات اساسی می ‌شود. ماساژ بارداری به شیوه‌ ای است که ورم دست و پا را کاهش می ‌دهد و همچنین درد مفاصل و عضلات را تسکین می ‌بخشد. دریافت ماساژ در دوران بارداری سبب کاهش ترس و استرس می‌ شود و بدن به آرامشی که نیاز دارد می ‌رسد.

بازتاب درمانی (رفلکسولوژی)

در این روش از تکنیک‌ های دست، شست ‌ها و انگشت ‌ها برای تحریک نقاطی از پا استفاده می ‌کنند. متخصصان این روش درمانی اعتقاد دارند که هر نقطه از کف پا مربوط به نقاط مختلف بدن می ‌باشد و با ماساژ دادن آن ناحیه، درد آن قسمت کاهش می ‌یابد.

سخن پایانی

در این مطلب ما شما را با فواید ماساژ و انواع آن آشنا کردیم تا اطلاعات لازم را کسب کنید و برای دریافت ماساژ، نوع ماساژ موردنظر خود را انتخاب کنید. به طور کلی ماساژ یکی از روش ‌های درمانی محسوب می‌ شود که برای بدن بسیار مفید می ‌باشد و هیچ حرکتی مانند ماساژ بدن را در حالت آرامش مطلق قرار نمی‌ دهد. امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعاتی مفید در رابطه با فواید ماساژ در اختیار شما قرار داده باشیم و بتوانید از محتوای این سایت در مواقع مورد نیاز استفاده کنید.

مطالب مشابه را ببینید!

مزایای دوچرخه ثابت؛ فواید استفاده از دوچرخه ثابت، میزان استفاده و معایب آن فواید فیزیوتراپی؛ دلایل نیاز به فیزیوتراپی و روش های مختلف انجام آن روش های افزایش قد؛ بهترین و علمی ترین روش ها برای قد بلند شدن دلایل انجام سم زدایی بدن؛ عوامل سم زدایی بدن و روش های سم زدایی کردن حفظ سلامت کبد؛ همه چیز در مورد آنالیز تا درمان مشکلات کبد اطلاعات درباره هورمون رشد؛ افزایش رشد هورمون رشد در کودکان و بزرگسالان مچ بند طبی؛ انواع مچ بند طبی و دلایل استفاده از آن هورمون رشد انسانی: همه آن چیزی که باید بدانید چطور سحرخیز شویم؟ دلایل خواب آلودگی و روش های مفید بیدار شدن به موقع نوبت دهی اینترنتی بهترین دکترهای متخصص و فوق تخصص روماتولوژی تهران