عوارض استفاده از سوتین موقع خواب و مدت زمان طولانی 

خوابیدن همراه با سوتین و عوارض استفاده از سوتین در زمان خواب بر هیچ زنی پوشیده نیست و می شود گفت که از همان اول نوجوانی که زنان از سوتین استفاده می نمایند، احتمالا نگران این هستند که آیا استفاده از سوتین می ‌تواند دارای عوارضی باشد یا خیر؟

عوارض و خطرات استفاده از سوتین هنگام خواب

به عقیده خیلی از اشخاص عوارض فراوانی مانند مبتلا شدن به سرطان سینه برای خانم ها بعد استفاده دراز مدت با سوتین بستن وجود دارد. بعضی از خانم ها باور دارند که، در موقع خواب و استراحت اگر سوتین استفاده نکنند این مسئله موجب این خواهد شد که به تدریج سینه‌ های آن ها دچار افتادگی گردد و یا حتی عقیده دارند که سینه‌ هایشان ظاهر زیبا و طبیعی خود را از دست خواهد داد.

طبق تحقیقات انجام شده از سمت پزشکان و متخصصان، خوب است بدانید که در زمان خواب به علت اینکه جریان خون به کم ترین حد خود می ‌رسد؛ نباید با استفاده از سوتین تنگ و از حرکت جریان خون در بدن ممانعت کرد. بهتر است یا به هیچ وجه سوتین نپوشید و یا در صورتی که بر این کار مصر هستید، از سوتین ویژه ی خواب استفاده نمایید.

ما در ادامه این مقاله اطلاعاتی را در درباره اینکه آیا استفاده از سوتین در هنگام خواب خوب است یا نه خواهیم پرداخت و در ادامه  حرکاتی را که از افتاده شدن سینه جلوگیری می کنند معرفی خواهیم کرد. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

عوارض استفاده از سوتین موقع خواب و مدت زمان طولانی 

باورهای اشتباه در مورد استفاده از سوتین موقع خواب

گذشته ‌های ما پر از عقاید غلط هستند که یکی از آن ها توقف رشد پستان با بستن طولانی مدت سوتین است. بعضی از افراد نیز بر این عقیده می باشند که استفاده دراز مدت از سوتین در طی شبانه ‌روز باعث افزایش مبتلا شدن به سرطان پستان هم می گردد. برخی دیگر نیز عقیده دارند که مهم ترین علت افتاده شدن سینه استفاده نکردن از سوتین و یا استفاده کم از سوتین است.

شایعات و حرفای ضد و نقیض بسیاری در مورد استفاده از سوتین در هنگام خواب وجود دارد اما هیچ یک از این صحبت ها پایه علمی ندارد. در اصل هیچ مدارک علمی در دسترس نیست که نشان دهد استفاده از سوتین در خواب برای زنان ضرر دارد. تحقیقاتی هم که ثابت نماید استفاده دراز مدت از سوتین باعث مبتلا شدن به سرطان می ‌شوند، دارای نتایج درستی نیست و فقط به این نتیجه رسیده اند که ممکن است امکان ابتلا به سرطان را بالاتر ببرد.

در واقع خانم‌ هایی که پستان های بزرگی دارند و درهنگام شب از تکان خوردن و سنگینی آن ها دچار بی‌ خوابی می گردند، بهتر است از سوتین‌ هایی از جنس نخ و راحتی استفاده نمایند که خواب بهتری را تجربه کنند و با استفاده از سوتین گشاد و راحت از گردش خون در موقع خواب ممانعت نکنند.

استفاده از سوتین راحت برای زنانی که دارای سینه های بزرگ هستند می تواند باعث محدود کردن حرکت پستان در موقع خواب شود. سوتین بایستی سبک و راحت باشد تا موجب مشکل در گردش خون نگردد.

برخی پزشکان معتقدند خوابیدن همراه با سوتین ممکن است حرکت سینه ها را محدود نماید، و موجب کم شدن درد پستان  شود. پس اینکه صرفا استفاده از سوتین در موقع خواب اشتباه است، باور نادرستی است. سوتینی در موقع خوابیدن مناسب است که تنگ و جذب نباشد و از جنس نخی، نرم و لطیفی باشد.

مضرات خوابیدن با سوتین

خوابیدن با سوتین(به خصوص سوتین ‌های تنگ) از عوامل اساسی هستند که موجب می‌ شود زنان در طی شب خواب خوبی نداشته و دائما در بد خوابی به ‌سر ببرند. انقباض خیلی کم ناشی از سوتین هم باعث ناراحتی می شود و بر کیفیت خواب فرد نیز اثر خواهد گذاشت. پس آیا خوابیدن با سوتین خوب است؟

این نوع خوابیدن کار مناسبی نیست، به این دلیل که بر کیفیت خواب فرد اثر می گذارد. بعضی از خانم‌ ها سوتین را موقع خواب شب هم در نمی‌آورند به این دلیل که آن ها در مورد تاثیر جاذبه زمین نگران می باشند و عقیده دارند که پوشیدن سوتین حس راحتی بیشتری به آن ها می‌دهد تا روی شکم بخوابند. این باور نیز غلط است ولی این مورد بسته به راحتی و عادت هر شخص دارد.

بنابراین در صورتی که تصمیم دارید هنگام خواب سوتین بپوشید، بهتر است از سوتین‌های راحت، نرم و انعطاف پذیرتر استفاده نمایید که این دسته از پوشیدنی ‌ها با اسم سوتین ویژه خواب معروف هستند. فرضا اگر در طی روز از سوتین فنردار استفاده می نمایید باید بدانید که این مدل سوتین ‌ها جهت استفاده در شب علاوه بر این که مناسب نیستند، خظراتی را نیز به همراه دارند. بارها این مسئله رخ داده است که به علت عوض نکردن دراز مدت در زمان خواب فنر از پارچه سوتین بیرون آمده است و باعث ایجاد زخم در بدن فرد شده است.

مناسب ترین سوتین جهت استفاده در شب و موقع خواب، سوتین ای است که دارای پارچه نخی است؛ به این دلیل به پوست اجازه نفس کشیدن می‌ دهد و طبق حالت ارتجاعی زیادی که دارد، از کاهش جریان خون ممانعت نخواهد کرد.

استفاده از سوتین تنگ در موقع خواب مشکلات زیادی را از لحاظ بهداشتی نیز به دنبال دارد.

در اینجا برخی از این مسائل را بررسی خواهیم کرد:

همانطور که اطلاع دارید، بافت سینه در آقایان و در خانم‌ها دارای رگ‌ های خونی خیلی زیادی است که به شکل رشته و موازی هم در یک بخش دایره‌ای قرار گرفته اند. خوابیدن با سوتینی که تنگ است از جریان خون طبیعی بدن ممانعت می کند و در طولانی مدت باعث آسیب به بافت سینه می شود. به خصوص اگر سوتینی که استفاده می کنید فنردار باشد.

در طی زمان خواب، سیم این مدل از سوتین ها بر روی پوست شما محکم می شود و ماهیچه ‌های اطراف سینه را دچار انقباض می‌ کند که نتیجه موجب کاهش شدت جریان خون در عصب ‌های بازوها و برخی نواحی بدن می شود. همین مسئله در طولانی مدت موجب ظاهر شدن نشانه هایی مانند سرگیجه و اسپاسم عضلانی می ‌شود.

در نتیجه به وجود آمدن سردرد ها و آشفتگی ‌هایی که کم شدت جریان خون به دنبال دارد، باعث می ‌شود که در طی شب خواب خوب و راحتی نداشته باشید و دائما در طی روز کسل باشید.

توجه کنید که: یکی از اساسی ترین عوارض استفاده از سوتین در دراز طولانی(به خصوص استفاده از سوتین‌ های فنردار) امکان تبدیل خراش ‌ها به کیست را در پی خواهد داشت.

مبتلا شدن به عفونت قارچی پوست یکی دیگر از خطرات بهداشتی استفاده از سوتین در هنگام خواب است. به ویژه سوتین‌ های تنگ و آن هایی که نخی نباشند. فضای مرطوبی که سوتین در سینه‌ های شما به وجود می آورد، به ویژه در فصل تابستان، زمینه به وجود آمدن قارچ‌ را فراهم می کند.

استفاده از سوتین بر فیزیولوژی سینه اثر می‌ نهد. شما با استفاده از سوتین در هنگام خواب، به خصوص سوتین ‌هایی که تنگ هستند، و یا سینه را منقبض می کنند، تأثیر منفی زیادی بر سیستم لنفاوی بدن خواهید نهاد. این عمل از جریان خون مانع شده و در نتیجه باعث حبس جریان خون و عفونت شدید خواهد شد. سیستم لنفاوی باعث  می شود تا سم ‌ها به وسیله گره‌ های لنفاوی که در زیر بغل وجود دارند از قسمت سینه خارج گردند. پس، زه‌کشی لنفاوی ضعیف مانع از خارج شدن سم از بدن فرد می ‌شود. همین مسئله ممکن است علت تورم، درد و عفونت شدید در سینه باشد.

عوارض استفاده از سوتین موقع خواب و مدت زمان طولانی 

فواید استفاده از سوتین در هنگام خواب

تا اینجا حرف از عوارض خوابیدن با سوتین و استفاده دراز مدت از آن بود، ولی فارغ از اینکه اصلا دلیل استفاده از سوتین چیست، بیایید مقداری نیز در باره فواید استفاده از سوتین در زمان خواب صحبت کنیم:.

با اینکه در آوردن سوتین هنگام خواب انتخاب مناسب تری برای شما است، اما این کار نه از افتاده شدن سینه ممانعت می ‌کند، نه شکل سینه را زیبا تر می ‌‌کند و نه اینکه باعث توقف بزرگ تر شدن سینه‌ ها می گردد.

ولی برای زنانی با شرایط ویژه این کار ممکن است مناسب باشد. مثلا برای خانم هایی که دارای سینه‌ های بزرگی هستند و احساس خوشایندی با خوابیدن بی سوتین ندارند، استفاده از یک سوتین مخصوص هنگام خواب بدون سیم، راحت، و با بند‌ های باز شده و بدون دکمه گزینه بسیار خوبی خواهد بود.

مزایای خوابیدن بی سوتین برای زنان خیلی زیاد است که در ادامه چند مورد از آن ها را با هم مرور می ‌کنیم

 • خوابیدن بدون سوتین بر بهتر شدن کیفیت خواب اثر می‌ نهد، همان گونه که پیش تر اشاره نمودیم، خوابیدن با سوتین قادر است خواب فرد را آشفته نماید؛ پس یکی از فواید استفاده نکردن از سوتین در هنگام خواب موجب بالا رفتن کیفیت خواب می شود.
 • کاپ سوتین ‌ها به گونه ای طراحی گشته است تا در کل طی روز سینه ‌ها را به طور محکمی بالا نگه دارد و فرم زیبایی به سینه بدهند. به ویژه در سوتین های اسفنجی و جک ‌دار که با قصد فرم‌ دادن سینه تهیه می‌ شوند. در صورتی که سوتین‌ راحت وآزاد باشد سینه ها را نگه نمی دارد و حتی ممکن است سینه ها در جای خود نمانند و به پایین بیفتند. سوتین ‌های ورزشی نیز از سوتین ‌های معمولی تنگ ‌تر می باشند. پس اگر در هنگام خواب از سوتین استفاده نمایید، جریان خون در بدن محدود می گردد و آسیب هایی که در بالا گفتیم را در پی خواهد داشت.
 • هنگامی که روی سینه ‌های خود می‌ خوابید، جریان هوا به سختی رخ می دهد و ورود هوا به ریه‌ ها به سختی اتفاق می افتد. در این حالت استفاده از لباس های تنگ مانند سوتین، حرکت سینه‌ ها را دچار محدودیت می ‌کند. پس، خوابیدن بی سوتین باعث می شود تا تنفس بهتری داشته باشید.
 • استفاده نکردن از سوتین در خواب برابر است با عرق نکردن در قسمت سینه ‌ها که همین مسئله باعث می‌شود جدا از تولید نشدن بوی بد، پوست همیشه کمی رطوبت را داشته باشد و از باکتری‌ و قارچ که در بخش های مرطوب رشد می‌ کنند  خبری نباشد. بندهای سوتین موجب می شوند پوست شما ساییده گردد و موجب آسیب شوند.
 • استفاده از سوتین چسبان علامت ‌هایی را روی پوست باقی می ‌گذارد که امکان ساخت مجدد حالت طبیعی را به پوست نمی‌ دهد. این موضوع شاید برای شما هم باعث ناراحتی شود. شما با استفاده نکردن از سوتین در هنگام خواب، زمان کافی را جهت ساخت مجدد حالت طبیعی پوست فراهم می ‌آورید.
 • آیا استفاده از سوتین در طی روز ضرری برای بدن خواهد داشت؟
 • هیچ مدرک علمی که مشخص نماید استفاده از سوتین در طی روز اثر منفی بر سلامتی بدن دارد وجود ندارد. با این حال بکار بردن سوتینی که برای سایز سینه مناسب نباشد ممکن است موجب ایجاد درد در گردن و عضلات می شود.
 • سفت بودن بیش از اندازه بند های سوتین روی شانه‌ ها اثر می گذارد و فشاری که بند سوتین وارد می نماید، باعث به وجود آمدن درد در گردن می گردد.
 • از جمله فواید استفاده نکردن از سوتین در هنگا، در امان ماندن شما در مقابل صدماتی است که توسط قلاب ‌ها و یا سیم ‌های موجود در سوتین  ممکن است به شما برسد.
 • آیا استفاده زیاد از سوتین علت افتاده شدن پستان در خانم ها است؟
 • گرچه استفاده از سوتین باعث حمایت از پستان ‌ها می‌ شود اما با این حال سینه ها در طی زمان دچار افتادگی می ‌شوند و این کاملا طبیعی است.
 • اینکه فکر کنید به کاربردن سوتین در هنگام خواب باعث اجتناب از افتادگی سینه می گردد تصور خیلی اشتباهی است. در سینه رشته‌ هایی از بافت وجود دارد که به رباط کوپر معروف هستند. این رباط ها موجب حفظ ظاهر و محکم شدن سینه ها می‌ شوند. رباط‌ های کوپر با بالا رفتن سن دچار کشیدگی می شوند و در نتیجه باعث افتادگی سینه در خانم ها خواهند شد.
 • چاق و لاغر شدن مداوم بدن یکی از اساسی ترین علل کشیدگی این رباط‌ در سن پایین است. برای همین پیشنهاد می ‌شود رژیم غذایی صحیحی را داشته باشید که موجب شل شدن پوست و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست نشود.

 

بعضی از علل دیگری که باعث می‌شود این رباط‌ ها استحکام خود را از دست دهند شامل عبارتند از:

فعالیت های بدون سوتین: انجام دادن فعالیت‌های ورزشی سنگین به ویژه ورزش‌ هایی که حرکات  قفسه سینه در آن ها زیادتر است در حالیکه که بدون بکار بردن سوتین های مناسب انجام شوند مضرات فراوانی دارد. این کار موجب می ‌شود رباط ‌های کوپر به تدریج دچار کشیدگی شود و در نتیجه سینه ها افتاده شوند. هر چه میزان تمرینات سنگین تر باشد سینه ها به محافظت زیاد تری احتیاج خواهند داشت. استفاده از سوتین ورزشی و تنگ مانع از تکان خوردن زیاد آن ها در موقع انجام ورزش شود.

ژنتیک: ژنتیک ویژگی های مثل ارتجاعی بودن پوست، سایز سینه و تراکم بافت پستان ممکن است در ظاهر پستان ها در طی زمان تاثیر داشته باشند.

جاذبه زمین: جاذبه زمین پستان های شما را به پایین می آورد. این مسئله برای زنانی که دارای پستان‌ های بزرگ هستند زیاد تر از خانم‌ هایی است که دارای پستان ‌های کوچک می باشند. برای همین باید از فعالیت هایی که باعث شود سینه‌ های شما شل بمانند اجتناب کنید.

تغییر هورمون ها در زمان یائسگی: یائسگی موجب کم شدن استروژن می ‌شود که کاهش این هورمون در بدن موجب از دست رفتن قابلیت ارتجاعی پوسن ناحیه پستان خواهد شد.

 

نکات مهم در پیشگیری از افتادگی پستان

افتاده شدن پستان ‌ها در طی زمان یک مساله کاملا عادی و اجتناب ناپذیر است. با این وجود متد هایی وجود دارد که زنان با استفاده از آن ها قادر خواهند بود سرعت افتاده شدن سینه را تا حدی کاهش دهند.

کنترل کردن وزن: یک رژیم غذایی صحیح نقش خیلی زیادی در اجتناب از افتاده شدن زودرس سینه ها دارد. نگه داشتن وزن در یک محدوده درست موجب می ‌شود زنان احتیاجی به کم کردن وزن‌ به صورت دائمی نداشته باشند. در نتیجه بافت پستان ‌ها سفت شده و احتمال افتادگی پستان هم کم می شود.

انجام فعالیت های ورزشی: هیچ تمرینی نیست که قادر باشد سینه های شل و افتاده را مجددا به حالت سابق خود برگرداند. اما با این وجود انجام ورزش ‌های بالا تنه با تقویت نمودن عضلات بالا تنه موجب می گردد تا شکل و فرم پستان ‌ها زیبا تر شود. انجام فعالیت هایی ورزشی مثل پرس سینه، شنا، استفاده از دمبل، انقباضات در قفسه سینه و… قادر است به تقویت عضلات بالا تنه و سینه کمک نماید.

 

جمع بندی نهایی

استفاده نکردن از سوتین هنگام خواب گزینه صحیح تری در پیش روی زنان است. به علاوه، همان گونه که ادعا می‌ شود، خوابیدن با سوتین، با توجه به اینکه از چه سوتینی استفاده  می کنید، هیچ فایده ای برای شما ندارد. این کار نه از شل شدن پستان ها جلوگیری و نه شکل ظاهری آن‌ ها را زیبا تر می ‌کند.

اما استفاده نکردن از سوتین بسته به اینکه از چه سوتینی استفاده می کنید، موجب می گردد که فشاری به سینه‌ ها  وارد نشود و جریان خون به شکل بهتری در بافت سینه جریان یابد که نتیجه آن مبتلا نشدن به بیماری و کم شدن سردرد های شدید است. به خصوص اینکه از عرق کردن زیاد نیز جلوگیری می کند و به حساسیت پوستی و قارچی در سینه نیز دچار نخواهید شد.

مطالب مشابه را ببینید!

حفظ سلامت کبد؛ همه چیز در مورد آنالیز تا درمان مشکلات کبد اطلاعات درباره هورمون رشد؛ افزایش رشد هورمون رشد در کودکان و بزرگسالان مچ بند طبی؛ انواع مچ بند طبی و دلایل استفاده از آن هورمون رشد انسانی: همه آن چیزی که باید بدانید چطور سحرخیز شویم؟ دلایل خواب آلودگی و روش های مفید بیدار شدن به موقع نوبت دهی اینترنتی بهترین دکترهای متخصص و فوق تخصص روماتولوژی تهران فیزیوتراپی در منزل و فواید آن + نکات مهم اطلاعات درباره صندلی ماساژور، انواع آن، مزایا و روش استفاده عمل لازک چشم چه مزایای و عوارضی دارد و چگونه انجام می شود؟ اطلاعات عمومی درباره عمل جراحی زیبایی بینی (عوارض، نحوه عمل و هزینه ها)