خودارضایی پسران و دختران، عوارض آن و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

از جمله انحرافات جنسی رایج در بین افراد جامعه می توان به خودارضایی اشاره کرد. این کار توسط خود شخص و به منظور رفع نیاز انجام می پذیرد اما غیر طبیعی و پر از مشکل است. این عمل در تمامی ادیان الهی گناه بزرگی شمرده می شود و از منظر پزشکی و روانشناسی هم عوارض زیادی دارد.

به طور معمول وقتی درباره خودارضایی صحبت می کنیم فکر اکثریت جامعه به سمت جوانان و نوجوانان و به خصوص مردان کشیده می شود. با این حال متاسفانه این اتفاق و انحراف در بین افراد بالغ و حتی متاهل مشاهده می شود؛ همچنین نمی توان خود ارضایی را محدود به مردان در نظر گرفت! برای انجام این کار توسط افراد مختلف می توان دلایل بسیار متنوعی در نظر گرفت. با این حال مشکلات و عوارض آن در عموم افراد نزدیک به هم بوده و تقریبا یکسان است.

عوارض خود ارضایی جسم، روح و ارتباطات افراد را به شدت تحت تاثیر خود قرار می دهد. تاثیر عمیق بر ظاهر، اعصاب، قوای جسمانی و روحیه اجتماعی افراد از جمله مواردی است که خود ارضایی را تبدیل به یک معضل بزرگ کرده است! علاوه بر آن این کار بر روی سلامت جنسی و روابط جنسی افراد هم تاثیری بسیار مخرب و غیر قابل انکار می گذارد.

به خاطر وجود این مشکلات است که افراد با هر عقیده و باوری باید از این عمل دوری کنند. ممکن است فردی که مبتلا به این انحراف جنسی شده است در ابتدای راه هیچ کدام از موارد بالا را احساس نکند اما به آرامی اثرات این کار خود را نشان داده و شروع به تخریب همه جانبه فرد می کنند. در این مطلب سعی می کنیم شما را با این عمل، دلایل و عوارض آن آشنا کنیم تا بوسیله آگاهی بخشی به شما کمکی هر چند کوچک کرده باشیم.

خود ارضایی چیست؟

ممکن است فردی مدت ها مشغول به انجام دادن این کار باشد اما به خاطر بی اطلاعی از چیستی و ماهیت آن متوجه کار خود نشود. پس بهتر است قبل از هر چیزی تعریف علمی خودارضایی را باهم مرور کنیم.

برانگیختگی و رسیدن به اوج لذت جنسی بوسیله تحریک کردن دستگاه تناسلی را خودارضایی می گویند. این عمل می تواند بوسیله خود شخص انجام شود یا اینکه او از وسایل و لوازم دیگری کمک بگیرد. خود ارضایی در زنان می تواند حتی بدون صورت گرفتن دخول انجام شود!

خودارضایی پسران و دختران، عوارض آن و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

دلایل انجام خود ارضایی

همانطور که در ابتدا گفتیم لیست افراد انجام دهنده خودارضایی هیچ محدودیتی در سن و جنسیت آنها ندارد. در نتیجه نمی توانیم نداشتن رابطه جنسی یا شریک جنسی مناسب را تنها دلیل منجر به این اتفاق برشمرد. البته در بزرگسالان معمولا ریشه و پایه این مشکل در همین مواردی است. بسیاری از بزرگسالان به خاطر مشکلات ازدواج یا ارضا نشدن به طور مناسب توسط شریک جنسی خود به این سو کشیده می شوند.

اما در کودکانی که زودتر از موعد به سمت لذت جنسی کشیده می شوند ممکن است مشاهده محتوای نامناسب یا تحت آزار جنسی قرار گرفتن دلیل اصلی باشد. ممکن است فردی در زمان کودکی یا نوجوانی تحت تاثیر عوامل محیطی خودارضایی را شروع کند و به آن اعتیاد پیدا کند؛ به طوری که پس از ازدواج هم با وجود داشتن شریک جنسی به انجام دادن این کار ادامه دهد! با این حال آگاهی جنسی ناقص افراد و به دنبال آن نارضایتی فرد مقابل از رابطه جنسی به عنوان اولین و اصلی ترین دلیل رواج خودارضایی در بین افراد متاهل شناخته می شود.

تفاوت خودارضایی و رابطه جنسی سالم

فرد بعد از برقرار کردن یک رابطه جنسی سالم به شرایط متعادل و مطلوبی از لحاظ جسمی و روحی می رسند. دلیل این آرامش تغییرات مثبتی است که به دنبال رابطه جنسی مناسب در بدن انسان اتفاق می افتد. با انجام این کار میزان ناقل ها و هورمون های جنسی ور مغز کاهش یافته و در عوض تولید پرولاکتین و کورتیزول افزایش می یابد. فرد بعد از تجربه یک رابطه جنسی سالم به طور همزمان به تعادل جسم و روح دست پیدا می کند. به خاطر همین تعادل و آرامش است که احتیاج فرد به رابطه جنسی تا مدتی نسبتا طولانی کاهش پیدا کرده و یک چرخه پایدار جنسی، جسمی، روحی برای او ساخته می شود.

اما در خودارضایی ماجرا بسیار متفاوت است. انجام این عمل فرد را از نظر جسمی سیراب می کند اما روح او هرگز به تعادل نمی رسد. به همین دلیل فرد تشنه تر شده و نیاز جنسی او بیشتر می شود. به دنبال آن فرد خودارضایی را با فواصل زمانی کوتاه تر انجام داده و خیلی زود به این کار اعتیاد جسمی و روحی پیدا می کند. در خودارضایی خبری از آرامش همه جانبه و چرخه پایدار نیست…

عوارض و تاثیرات منفی خودارضایی

گفتیم که خودارضایی به دلیل عوارض و تاثیرات مخربش عملی اشتباه بوده و باید از آن پرهیز کرد. در این بخش به تعدادی از این تاثیرات اشاره می کنیم و درباره آنها توضیحاتی به شما ارائه می کنیم.

اعتیاد آور بودن

برخلاف تصور عموم مردم با خودارضایی نمی توان میل جنسی را کنترل کرد! برای اینکه لذت جنسی منجر به تعادل و کاهش میل جنسی شما شود این لذت باید به صورت طبیعی و از راه رابطه جنسی مناسب کسب شود نه خودارضایی! از آنجایی که این کار مصنوعی بوده و خود شخص آن را انجام می دهد نتیجه ای جز افزایش عطش جنسی فرد نخواهد داشت. فرد بعد از خودارضایی تشنه تر شده و در واقع به ابن کار معتاد می شود…

لذت نبردن از رابطه جنسی طبیعی

انجام مصنوعی اعمال جنسی در خود ارضایی باعث می شود فرد لذت بسیار زیادی را در دفعات اول تجربه کند. در یک رابطه جنسی طبیعی خبری از فشارها و وسایل مصنوعی نیست و به همین علت لذت کمتری نسبت به خودارضایی کسب می شود. همین امر موجب می شود کسی که به دفعات خودارضایی کرده و به آن معتاد شده نتواند از رابطه جنسی طبیعی لذت ببرد.

شرطی شدن فرد در ارضا شدن

این احتمال وجود دارد که افراد خودارضایی را ابزار و روش های خاص انجام دهند. در این صورت بعد از چند بار خودارضایی بدن فرد به این شرایط عادت کرده و نسبت به آن شرطی می شود. در نتیجه در رابطه جنسی عادی که امکان فراهم کردن شرایط خاص مذکور وجود ندارد بدن به اوج لذت جنسی دست پیدا نمی کند.

ضعف جسمانی و کاهش سطح انرژی

در حالت طبیعی معمولا فاصله حداقل یک یا چند روزه در بین دفعات مختلف رابطه جنسی وجود دارد. در این مدت بدن می تواند انرژی زیادی که در طول رابطه و ارگاسم از دست رفته را جبران کند. بنابر این مشکلی از نظر چرخه انرژی برای بدن به وجود نخواهد آمد.

اما کسی که خودارضایی می کند ممکن است این فاصله زمانی را رعایت نکند. در نتیجه ارگاسم زیاد در زمان کم مقدار قابل توجهی از انرژی بدن هدر می رود. در صورت ادامه دار بودن این روند به مرور زمان فرد ضعیف و ضعیف تر می شود تا جایی که استراحت کردن نیز نمی تواند احساس خستگی را دور کند. این اتفاق از رایج ترین عوارض خودارضایی است.

لاغر شدن فرد

این مورد جزو نتایج مستقیم خودارضایی به شمار نمی آید. با این حال در صورت زیاده روی و تکرار مداوم این کار ممکن است با آن دچار شوید. همانطور که گفتیم خودارضایی جسم انسان را خسته، کم انرژی و ضعیف می کند. اگر کاهش سطح انرژی و مواد مغذی کسی که دچار اعتیاد به خود ارضایی شده با افزایش مواد مغذی جبران نشود منابع بدن کاهش می یابند. این کاهش به معنای تحلیل رفتن بدن و لاغری بیش از حد معمول است. در نتیجه می توان لاغری را یکی از عوارض غیر مستقیم خودارضایی حساب کرد.

سوزش در قسمت تناسلی

خودارضایی با دفعات بالا منجر به حساس شدن پوست در قسمت تناسلی می شود. این حساسیت می تواند به شکل خارش های مزمن و حتی سوزش های دردناک ظاهر شود. از عوارض مرتبط دیگر این عمل می توان به حساسیت های پوستی اشاره کرد که در اثر لمس زیاد ناحیه تناسلی به وجود می آیند.

به وجود آمدن عفونت و قارچ تناسلی

اگر فرد از وسیله خاصی برای خود ارضایی استفاده کند و در رعایت بهداشت جنسی این وسایل دقت نکند ممکن است دچار این عوارض شود. وجود میکروب یا باکتری در ناحیه تناسلی یا وسایل مرتبط با آن باعث می شود تا مشکلات جنسی مثل عفونت و قارچ به راحتی به وجود آمده و گسترش یابند.

دچار شدن به ریزش مو

ریزش مو از جمله رایج ترین عوارض در بین همه افراد مبتلا به این انحراف جنسی است. ریزش موی ناشی از خود ارضایی از کناره های سر شروع شده و سپس به نقاط مختلف گسترش می یابد. این اتفاق دو دلیل کلی و علمی دارد. اول اینکه با افزایش دفعات خودارضایی سطح هورمون های جنسی افزایش می یابد. اخلالات ناشی از این به هم ریختگی هورمونی روی اندام ها و مناطق مختلف تاثیر منفی می گذارد که یکی از این موارد همان ریزش مو است. دلیل دوم کمبودهایی است که به وجود می آیند. برای حفظ سلامت موها به مواد معدنی مختلفی نیاز است. فرد با خود ارضایی این مواد را از بدن خارج کرده و به موها فرصت برای استحکام نمی دهد. بنابراین در صورت عدم جبران ابن مواد با مکمل ها به مرور زمان دچار ریزش شدید مو خواهد شد.

دچار شدن به بی اختیاری در ادرار و آسیب رسیدن به غده پروستات

این مورد  در مورد مردان است. خودارضایی در بدن مردان به دلیل سیستم آناتومی بدن آنها منجر به تحریک غده پروستات بیش از مقدار طبیعی می شود. در نتیجه بعد از چندین بار خودارضایی اندازه این غده افزایش پیدا می کند. افزایش اندازه تغییراتی را موجب می شود که در نهایت می تواند بیماری هایی چون بی اختیاری در کنترل ادرار و حتی سرطان پروستات را به وجود بیاورد.

راه هایی برای ترک خودارضایی

در بسیاری از افراد وقتی کار به جاهای باریک کشیده شده و عوارض جدی خود ارضایی را در بدن خود مشاهده می کنند تازه به فکر ترک این کار می افتند. معمولا ترک خودارضایی بسیار سخت بوده و اراده ای آهنین طلب می کند‌ با این حال می توان با انجام دادن یا ندادن گروهی از فعالیت ها این راه را هوار کرد تا در نهایت خلاص شدن از شر این اعتیاد ممکن شود. در اینجا به تعدادی از این نیروهای کمکی اشاره می کنیم:

ورزش کردن

ورزش یکی از بهترین راه حل های پیش رو است! با ورزش هم بدن خود را قوی می کنید و تاثیر منفی خودارضایی روی قوای جسمانی خود را تا حدودی جبران می کنید و هم یک مشغله ذهنی جدی برای خودتان دست و پا کرده اید. با ورزش جسم و روح خود را دوباره از اول بسازید!

تحریک نشوید!

کارهای زیادی از جمله پوشیدن لباس های تنگ، قرار گرفتن در شرایط خاص و … می توانند میل جنسی شما را شعله ور کرده و شما را مجبور به خودارضایی کنند. بنابراین می توانید با ترک کردن این کارها و شرایط به خودتان برای دوری از خودارضایی کمک کنید.

افزایش مطالعه

کتاب و مطالعه هم مانند ورزش می تواند تبدیل به یک مشغله ذهنی اساسی شود! هر چیزی که ذهن و فکر شما را از موضوع دور کند کمک قابل توجهی به شما خواهد کرد. پس کتاب بخوانید تا فکر و مغز شما خودارضایی را فراموش کند‌.

کاهش زمان استحمام

همانطور که مواردی فکر شما را از خودارضایی دور می کنند عواملی هستند که شما را به آن متمایل می کنند. باقی ماندن در حمام برای زمان طولانی می تواند ذهنیت شما را به سمت اندام جنسی و انجام عمل ناپسند خود ارضایی سوق دهد. تا جای ممکن کار خود را سریع انجام داده و زیاد در حمام نمانید.

پرخوری نکنید!

پرخوری و تکمیل ظرفیت معده انسان هم از جمله مواردی است که به عنوان مشوقین خودارضایی در نظر گرفته می شوند. پیش از آنکه کاملا سیر شوید دست از غذا خوردن بکشید تا شرایط را برای خود سخت نکنید…

فواید ترک خودارضایی

با ترک کردن خودارضایی آرام آرام همه چیز به جای خودش باز می گردد. سطح هورمون ها دوباره متعادل می شوند و خبری از ضعف اعصاب، خستگی دائمی و ریزش مو نخواهد بود.‌ با ترک خودارضایی چیزهایی را که از دست داده بودید پس خواهید گرفت. با ترک خودارضایی قوتی جسمانی و آرامش گمشده خود را دوباره پیدا می کنید و می توانید به یک زندگی پر از نشاط و فعالیت سلام کنید. این تغییر مثبت در اغلب افرادی که موفق به ترک شده اند مشاهده شده و مهم ترین انگیزه دیگران برای کنار گذاشتن این عمل زشت است.

نتیجه گیری

در این مطلب به طور مفصل درباره عمل خودارضایی صحبت کردیم. ابتدا آن را تعریف کرده و دلایل انجام دادنش در افراد مختلف رو بررسی کردیم. سپس با بررسی عوارض اعتیاد به خودارضایی و همچنین راه های ترک آن سعی کردیم اطلاعات مفیدی به شما عزیزان بدهیم. امیدوارم خواندن این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

این مطالب را هم ببینید