تاثیر هوای خنک کولر گازی بر بهبود سلامت روانی و جسمی انسان

میدانیم که آب و هوا تاثیر بسیار زیادی در خلق و خو و روحیه ما دارد، بسیاری از افراد در آب و هوای آفتابی احساس بهتری دارند و ممکن است در زمستان احساس ناراحتی و افسردگی کنند، حتی از نظر علمی هم وضعیتی تحت عنوان افسردگی در زمستان وجود دارد، با این حال بعضی محققان همچنان معتقدند که مغز انسان در روزهای سرد عملکرد بهتری دارد.

مطالعات علمی در حوزه ی عصب شناسی نشان میدهد که تنش گرمایی و رطوبت زیاد میتواند عملکرد ذهنی را مختل کند، برای مثال اعتقاد بر این است که دمای بالا ممکن است منجر به اختلال شناختی شود.

تاثیر هوای خنک کولر گازی بر بهبود سلامت روانی و جسمی انسان

 

تاثیر گرما بر روی سربازان در محیط های کویری

اخیرا مطالعاتی بر روی سربازانی که به مدت حداقل یک سال در شرایط کویری به سر برده اند انجام شد ، در این مطالعه تاثیر منفی تنش گرمایی بر عملکرد شناختی این سربازان  مورد بررسی قرار گرفت.

ارزیابی حافظه و عملکرد شناختی این سربازان نشان دهنده کاهش عملکرد شناختی آن ها بود، که کاهش توجه، تمرکز حافظه کلامی و عملکرد روانی حرکتی در این سربازان برجسته تر بود.

 

تاثیر گرد و غبار و طوفان های شن و ماسه بر روی کودکان

محققان در مطالعه ای دیگر به تاثیر منفی طوفان های شن و ماسه و گرد و غبار بر عملکرد شناختی کودکان پرداختند.
نتیجه این پژوهش این بود که مادرانی که در دوران بارداری در معرض طوفان های شن و ماسه و گرد غبار بوده اند صاحب فرزندانی شده اند که در مقایسه با کوکان دیگر نمرات کمتری در آزمون ریاضی کسب میکنند همچنین در شمارش و صحبت  کردن با مشکلاتی روبرو بوده اند، یافته ها حاکی از آن است که این نوع آب و هوا عملکردهای شناختی نسل بعد را هم به خطر می اندازد.

 

تاثیر کولر گازی بر روی سلامت جسمی و روانی

کولر گازی های استاندارد همچون کولر گازی بوش دارای فیلتر تصفیه هوا هستند، به صورتی که هر گونه گرد و غبار معلق در هوا را از بین میبرند و این موضوع باعث جلوگیری از بیماری ها و خطراتی ناشی از این ریز گرد ها میشود،  با این حال نتایج حاصل از تحقیقات علمی در مورد اثرات دما بر عملکردهای شناختی ضد و نقیض است.

با توجه به عملکردهای شناختی در هوای سرد ، مطالعات هم اختلال و هم پیشرفت را نشان داده اند، یافته ها نشان میدهد که زمستان به بیدار کردن ذهن کمک میکند و باعث میشود واضح تر فکر کنیم.

 

هر کولر گازی برای سلامت ما مناسب نیست

این نکته مهم را در خاطر داشته باشید که زمانی کولر گازی میتواند تاثیر مثبت بر زندگی روزمره شما داشته باشد که آن را به درستی انتخاب کرده باشید.

خوب این یعنی اینکه علاوه بر این که کولرگازی خریداری کنید که دارای آپشن های خاص همچون فیلتر تصفیه هوا باشد و از طرف دیگر کولرگازی انتخاب نمایید که توانی متناسب با متراژ محیط زندگی و یا محل کار شما داشته باشد.

برای مثال اگر متراژ خانه شما بالای 90 متر است پیشنهاد من به شما خرید کولر گازی  ال جی 30000 است و یا اگر متراژ محل کار شما کمتر از 50 متر است پیشنهاد من به شما خرید کولر گازی با توان 12000 است.

این حساسیت در انتخاب توان به این دلیل است که فرضا اگر شما برای یک محیط کوچک کولر گازی با توان بالا استفاده کنید باعث میشود محیط همیشه بیش از آنچه که باید سرد میشود و همین موضوع باعث ایجاد بیماری برای شما میشود.

اگر برای خرید کولر گازی نیاز به مشاوره داشتید از طریق گوگل به سایت فروشگاه اینترنتی نوین مارکت مراجعه کنید و با کارشناسان فروش این شرکت تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 

ارتباط گلوکز و عملکرد مغز و گرما

میدانیم که منبع اصلی مغز برای انرژی گلوکز است، پس با کاهش گلوکز عملکرد مغز به خطر می افتد، انرژی یا همان گلوکز برای تنظیم دمای بدن هم استفاده میشود بخصوص در شرایط بسیار گرم یا بسیار سرد.

به نظر میرسد برای خنک شدن بدن انرژی (گلوکز) بیشتری لازم است تا گرم شدن، در نتیجه درجه حرارت بالا باعث کاهش انرژی و مقادیر گلوکز میشود و عمل کرد مغز را مختل میکند، افزایش دما خطر ابتلا به اختلالات روانی بخصوص در افراد مسن را نیز افزایش میدهد.

پس با این وجود انسان ها بخصوص افراد مسن و کودکان باید در هوایی مطبوع و نسبتا خنک زندگی کنند، در فصل های گرم سال میتوان با استفاده از کولر گازی های استاندارد میتوان دمای مناسب محیط را به راحتی فراهم کرد.

 

نتیجه گیری برای خرید کولر گازی مناسب سلامت جسمی و روانی

با توجه به افزایش قیمت دلار و گران شدن کولر گازی ها ممکن است برخی توان خرید آن را نداشته باشند، لذا تصمیم گرفتم در نتیجه گیری اعلام کنم که اگر امکان خرید یک کولر گازی با توان بالا را ندارید، پیشنهاد میکنم برای یکی از اتاق های منزل یک کولر گازی کوچک مثل کولر گازی گری 12000 تهیه کنید تا بتوانید ساعت هایی از روز را در فصل گرم تابستان در آن استراحت کنید، و یا حتی این کولر را در اتاق کودک خود نصب کنید تا حداقل فرزند عزیزتان در این سن حساس شرایط مناسب دمایی را داشته باشد. ر

مطالب مشابه را ببینید!

حفظ سلامت کبد؛ همه چیز در مورد آنالیز تا درمان مشکلات کبد اطلاعات درباره هورمون رشد؛ افزایش رشد هورمون رشد در کودکان و بزرگسالان مچ بند طبی؛ انواع مچ بند طبی و دلایل استفاده از آن هورمون رشد انسانی: همه آن چیزی که باید بدانید چطور سحرخیز شویم؟ دلایل خواب آلودگی و روش های مفید بیدار شدن به موقع نوبت دهی اینترنتی بهترین دکترهای متخصص و فوق تخصص روماتولوژی تهران فیزیوتراپی در منزل و فواید آن + نکات مهم اطلاعات درباره صندلی ماساژور، انواع آن، مزایا و روش استفاده عمل لازک چشم چه مزایای و عوارضی دارد و چگونه انجام می شود؟ اطلاعات عمومی درباره عمل جراحی زیبایی بینی (عوارض، نحوه عمل و هزینه ها)